2013. november 29., péntek

Szőlősgyöröki Hírek

https://www.facebook.com/szolosgyorokihirek

A HANGYA gazdák nevében üdvözöljük a Szőlősgyöröki gazdákat!

Jamai patak völgye...

Fénykép: Jamai patak völgye...

Fénykép: Időjárás - meteorológia

http://fewo-service-balaton.info/lage%20wetter.htm

http://www.idokep.hu/


Balatoni látkép Szőlősgyörök Banyászó dombjáról. ( Jelenka György)

Fénykép

Valamikor a Siócsatorna előtt a Balaton felduzzadt a Jamai patak mentén Hácsig.Ekkor Szőlősgyörök Balaton parti település volt,(Dr Koltay)

Fénykép: Szőlősgyörök panorámája a templommal.

Szőlősgyörök panorámája a templommal.

Fénykép: Szőlősgyörök 1858-ban

Szőlősgyörök 1858-ban



A balatonboglári Vox Kórus karácsonyi koncertet tart december 16 -án 18 órakor

2013. december. 16-án (hétfőn), 18 órakor a balatonboglári Vox Kórus karácsonyi koncertet tart a Római Katolikus Templomban. A koncertet 17 órakor Adventi Szentmise előzi meg.
Forrás: Szőlősgyörök Község.

Fénykép: 2013. december. 16-án (hétfőn), 18 órakor a balatonboglári Vox Kórus karácsonyi koncertet tart a Római Katolikus Templomban. A koncertet 17 órakor Adventi Szentmise előzi meg.
Forrás: Szőlősgyörök Község.

2013. november 28., csütörtök

Erjed a bor Arad-hegyalján Sok, de elmarad a minőségi csúcstól

Balta János 2013. november 28.
Páll János vincellér

Tekintve, hogy az arad-hegyaljai szüreten alaposan túl vagyunk, az ottani borászoktól nem is a szüret körülményei, hanem az erjedő bor mennyisége, minősége felől érdeklődtünk.
Ha bormintát hoznak, segítenek
Mivel a kisebb bortermelők gondjaival a pankotai Bor Patikájában Jakab Sándor és felesége, Erika szembesülnek a legtöbbször, először náluk érdeklődtünk. Amint Jakab Sándor cégtulajdonos elmondta, a szőlőtermesztési gondok a júniusban beállt nagy hőség idején jelentkeztek, amikor a szőlőszemek növekedésnek indultak, csakhogy a nagy hőségben, illetve szárazságban a korai érés jelei kezdtek megmutatkozni, a szemek fejlődése leállt. Szinte egész nyár ebben az állapotban telt el, mígnem augusztus végén, szeptember elején beállt esős időben a megnőtt cukortartalom feltételei között a megcsökött szőlőszemek teleszívták magukat nedvességgel. Mivel azonban a héj nem tudott hirtelen növekedni, a szemek jelentős része megrepedt. Az egészséges szemekben a duzzadás következtében visszaesett a cukortartalom, a savak egy része a hőségben elégett. A bátrabb szőlőtermesztők, akik nem siettek a szürettel, jobban jártak, mert késő ősszel szép napos idő is volt, amikor növekedett a cukortartalom. A szárazság miatt a lisztharmattal, a rothadással nem voltak gondok, a ragya viszont sok termést tönkretett.
A kérdésre, hogy ilyenkor, november végén mit tanácsolhat a borászoknak, elmondta: ha valaki nem használt borélesztőt, hűvös helyen tartotta a mustot, aminek nem volt elég magas a savtartalma, akkor az elégtelenségeket időközben korrigálni kellett volna. Legtöbb kezdő bortermelő abba a csapdába esik, hogy a kevés cukortartalmú mustját a kelleténél jobban felerősíti. Ezzel együtt, ha a jelzett borból mintát hoznak, hasznos tanácsokkal tudnak szolgálni a korrigálás érdekében. Most, november végén azzal kell kezdeni, hogy az erjedő bort meg kell kóstolni, és ha a gazda eldöntötte, hogy száraz, félszáraz vagy félédes bort kíván előállítani, le kell húzni, le kell kénezni, majd két hét pihenő után le kell deríteni, a megfelelő minőség megtartása érdekében. Manapság minden kezelési kellék beszerezhető, még az ecetesedést is le lehet állítani. Az átlagos bortermelők ugyanis azt hiszik, ha kipréselték, hordóba öntötték a mustot, azzal disznóvágásig nem kell foglalkozni, az magától erjed. Igen ám, csakhogy amikor eljön a disznóvágás ideje, megkóstolják, rájönnek, hogy valami nincs rendben a borukkal, ezért ilyen idő-tájt keresik meg a legtöbben a Bor Patikáját. Ott azonban csakis akkor tudnak segíteni, ha bormintát hoznak, aminek szakemberek állapítják meg a hibáit, szolgálnak tanácsokkal a defekt korrigálása érdekében – mondta el érdeklődésünkre Jakab Sándor, a pankotai Bor Patika tulajdonosa.
A mennyiséggel elégedett
Az Aradi Minorita Rendház 1724 óta rendelkezik szőlővel Gyorokon, jelzi az emléktábla, amit a gyoroki szőlőművelés 200. évfordulója alkalmából, 1924-ben felavatott présház bejárata fölött helyeztek el – magyarázza Páll János vincellér, a minoriták szőlőjének a gondozója. Akkoriban a minoritáknak állítólag több mint 30 hektár szőlőjük volt, csakhogy valószínűleg nem volt mind hivatalosan bejegyezve, vagy elvesztek az okiratok, ezért a rendszerváltás után csupán 6 hektárt kaptak vissza, amiből maga 0,7 hektárt művel meg, a többit haszonbérben műveli egy vállalat. Az idei terméssel kapcsolatban Páll János elmondta: a minoriták muskotályos bora – amit misebornak használnak –, elvetélt a május végi nagy hidegben. Éppen ezért, muskotályos szőlő is, de bor is nagyon kevés lett. A többi bor viszont kiegyenlíti a muskotályos hiányát, hiszen nem voltak betegségek, mennyiségileg jó évnek tekinthetjük az ideit. A szeszélyes időjárás miatt savasság van, viszont kevés a cukortartalom, ezért minőségileg az idei bor elmarad más évek termésétől. A helyzetet javítja, hogy idén permetezésre sokkal kevesebbet kellett költeni, mint más években. Magának 0,83 hektár pinot noire fajta szőleje van, aminek egyetlen hibája, hogy nem lett szép színe. Mivel a növény hamarább felkészült a télre, nem szívott magába elég nedvességet, mert megszáradt a fürtök töve. Ha nem így történik, nőtt volna a cukortartalom, a savasság, de jobb színe is lett volna. Az egész területet megújította, már második éve terem. Még egy termést szeretne leszüretelni róla, majd EU-támogatással az egészet újratelepítené. Páll János nem fél a bor kezelésétől, megtanulta a hordók karbantartását, megtisztításuk fortélyait is. Régi hordóval nem érdemes foglalkozni, az új hordóból viszont oltatlan mésszel ki kell szedni a csersavat. Idén Tordaszentlászlón részt vett az Erdélyi Szőlőhegyek Borversenyen, ahol két ezüst-, illetve 6 bronzérmet nyertek a saját, illetve a minorita testvérek borai.
Legjobb bort a pölöskei muskotály adott
Borosjenőn Mészáros Dávid fogtechnikus sok más mellett szőlőtermesztéssel, borászattal is foglalkozik a 0,3 hektárnyi telkén. Amint elmondta, a szőlőtermesztést hobbiként kezdte, csakhogy mára már túlnőtt ezen a szinten, hiszen idén pinot noire, burgund, hamburgi-fajtát is termesztett a pölöskei muskotály mellet, ami a szőlőjének a zömét képezi. Nem emlékszik, mikor volt még az ideihez hasonló év, amikor keveset kellett permetezni. A tavasszal érkezett kései fagy viszont sok kárt tett a termésben. Végül is a mellékhajtásokból pótolta az elfagyott termést, aminek a mennyiségére nem volt panasz, noha a korán érkezett fagy miatt egy részét hamarább le kellett szedni. Legjobban a pölöskei muskotály és a pinot noire termett. Borainak a többsége már iható, jó minőségűnek tartja az idei pinot noire, burgund és pölöskei muskotály fajtákat. Minőségi szempontból az idei termés szerinte közepes, a jobb minőséghez még érnie kellett volna a szőlőnek. Borkészítés mellett, rendszeresen házi pálinkát is főzet. Idén szilva-, őszibarack-, alma- törköly-, illetve körtepálinkát állított elő.
A 2013-as jó, de nem kiemelkedő évjárat
Balla Gézánál, a Wine Princess Borászat tulajdonosánál is afelől érdeklődtünk, milyen minőségű borok erjednek a pincéjében. Amint elmondta a rozé bor már kierjedt, palackban van, ezért jelenleg fehér és vörös borok erjednek. A 2013-as év borászati szempontból jó, de nem kiemelkedő évjáratnak számít. Az év nagyon szépen indult, július végén, augusztus elején azonban beköszöntött egy komoly aszály, ami a legrosszabbkor, a zsendülés előtti időszakban jött. Egyes fajtáknál és területeken beindult egy kényszerérés, minek következtében a savak nem természetes módon váltak szőlőcukorrá, hanem erőltetett módon. A víz hiánya miatt sok helyen elfonnyadt a szőlő, főként azokon a területeken, amelyek 450 méterrel a tengerszint fölött találhatók. Példának okért, az ópálosi dombokon, ahol a termőtalaj vastagsága sok helyen nem haladja meg a 25-30 centit, alatta gránitkő található. Ez azért fájó számára, mert innen szüretelik a „sziklaboraikat”, amelyekből idén jóval kevesebb termett. A minőség viszont fantasztikus. Másik, nem kívánt dolog az október 3–4. közötti fagyos éjszakák voltak, amikor -2, de -4 Celsius-fok hőmérsékletet is mértek az alacsony fekvésű szőlőkben, amelyekről lehullott a levél, tehát megszűnt a szőlőcukor akkumuláció. Főként a magyaráti mustost sújtotta, amiből kevés termett. A késői szüretelésű cabernet szőlőfajtáknak viszont nagyon jól jött a 2-3 heti napos idő, ezért nagyon szépen beértek. A kadarka is nagyon szépen beért, még az aszú típusú kadarisszimából is készítettek egy keveset. A kedvező időjárás miatt a pincészetében két és fél hónapig tartott a szüret, amit az érettségi fok arányában bonyolítottak le. Sikeres évnek tartja az ideit, ami azonban elmarad a 2009-es, illetve a 2011-es óriási csúcsoktól, amelyeket nem lehet mindig megvalósítani.
Idén viszont nem könnyű a borászkodás, mert sok szőlőfajtából hiányzik az egyensúly a sav és a szőlőcukor között, ezért a kékszőlőknél vigyázni kellett a biológiai almasav-bontásnak az időben történő beindítására, ami feltétlenül szükséges a megfelelő erjedéshez. Most ennek van az ideje, de mivel idén nem volt szőlőrothadás, mindenkinek azt javasolja, ne siessen a fejtéssel. Vagyis, nem kell nagyon hamar lehúzni a bort a seprőről. Azért, mert a seprő a vörös boroknak egy testességet ad, mert a seprő által tartalmazott fehérjék pozitív tulajdonságokat visznek a borba. A fejtéshez december elején hozzá lehet fogni, de nem szabad túl sokáig sem várni vele, mert amint a seprők befejezik az erjedést, önbontás is beállhat, minek következtében a hordó fenekén lerakódott élesztősejtek felbomlanak, kellemetlen ízt és illatot adva a bornak. Tehát vigyázni kell: se túl hamar, de túl későn sem szabad fejteni. Ilyenkor már az ember megnézheti a borait, hogy ki vannak-e erjedve, fel kell-e tölteni a hordókat, majd egy bizonyos mennyiségű szabadkénes savat kell adagolni, főleg a fehér borokhoz. Utána jöhet a fejtés és a házasítás. Vagyis, akinek több hordóban áll ugyanaz a fajta bora, azt keverni, házasítani kell a hasonló minőség előállításáért – mondta el érdeklődésünkre Balla Géza.
Konzekvencia?
Mivel az elhangzottakhoz amúgy sem tudunk szakmai véleményt fűzni, abban reménykedünk, hogy az idei bor erjedése kapcsán tett összeállításunkból az amatőr borászok is levonják a tanulságokat, azokat alkalmazzák a saját pincéjükben is.

Területalapú támogatás: öt hektár fölött jelentősebb

2013. november 26. (7hatar.ro)
Ki mint vet, úgy arat…, és úgy vet, ahogyan megsegítik

A területek nagysága szerint is változik jövőtől a területalapú támogatások kifizetése. A szaktárca adatai szerint 2014-től négy csoportra osztják a gazdákat, és ennek megfelelően változik a SAPS értéke. Legjobban az 5–30 hektáros gazdák járnak.
Területnagyság szerint is változik jövőtől a területalapú támogatások kifizetése. A mezőgazdasági minisztérium által közzétett adatok szerint 2014-től négy csoportra osztják a gazdákat, és ennek megfelelően változik a SAPS értéke.
Az alapvető megkülönböztetés a terület nagysága szerint történik majd, így a legtöbb támogatást azok a gazdák kapják majd hektáronként, akik 5–30 hektáros területen dolgoznak. Az új támogatási rendszer az igénylőket négy csoportra osztja: 1–5 hektár, 5–30 hektár, 30–60, valamint 60 hektár fölötti területtel bíró gazdák. 
Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter szerint ez a támogatási politika bevezetése a gazdák szövetkezését fogja eredményezni. Ma Romániában az 1 millió gazdálkodóból 800 ezernek 1–5 hektár közötti birtoka van. A miniszter szerint a támogatási rendszerek kidolgozása során több radikális javaslat is létezett, azonban mindegyiknek súlyos szociális következményei lettek volna. 
A korábban napvilágot látott javaslatok között szerepelt, hogy a földalapú támogatásokat csak azok a gazdák kérhessék, akiknek legkevesebb 2 ha földjük van, de voltak olyan variációk is, hogy a legkisebb támogatható parcella méretét 0,5 hektárra növeljék.
Jelenleg minden olyan gazda kérhetett SAPS támogatást, aki legalább 1 hektár területet művel és ezen belül a parcellák mérete legalább 0,30 hektár. Ezek az alapfeltételek a jövőben is változatlanok maradnak.
A nagybirtokosok igazságtalannak tartják az új rendelkezést. Szerintük a romániai mezőgazdasági területek fele 60-70 ezer nagy farm kezében van, míg a másik fele 1 millió kisgazda kezében. Egyes számítások szerint a területnagyság alapján történő támogatások eredményeként 7 milliárd euróval kevesebbet kapnak majd a nagybirtokkal rendelkezők 2014–2020 között.
A romániai gazdákat az uniós csatlakozás után kényeztették el a SAPS támogatással, amelynek egyik közvetlen eredménye, hogy megbénult a földek adás-vétele, ugyanakkor a legelők és kaszálók piaci ára felértékelődött. A kisgazdaságok jelentős részét még ez a támogatás tartja életben

Jó minőségű húst ad, ellenálló fajta: konferencia a mangalicáról

Forrás: MTI  2013-11-21 
A zsírsertésekkel kapcsolatos alap- és alkalmazott kutatások eredményeiről és ipari hasznosításáról kezdődött kétnapos találkozó csütörtökön Herceghalomban.
Az Állattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézet (ÁTK) által immár második alkalommal megszervezett Fatty Pig elnevezésű tanácskozásra a világ legkülönbözőbb pontjairól érkeztek kutatók és üzletemberek, közöttük az egyik legnagyobb japán delikát sertéshúsipari élelmiszeróriás elnöke is, aki amangalica bevezetését tervezi - ismertette a konferenciáról kiadott közlemény, amelyet a WESSLING Hungary Kft. juttatott el az MTI-nek.
Rátky József professzor, a konferenciát szervező ÁTK főigazgatója a közlemény szerint kiemelte: ma már nyilvánvaló, hogy a magas minőségűsertéshús előállításában a zsírsertés fajtáknak kulcsszerepük van, a szektoron belül prémium szegmenst és hatalmas nemzeti, genetikai, valamint gazdasági értéket képviselnek. Ennek kiaknázása érdekében kiemelten fontos élettani és genetikai jellemzőik alaposabb megértése, kutatása.

Illusztráció: Jó magyar áru, OrientPress

Bognár Lajos, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős helyettes államtitkára kifejtette, hogy a magas minőségű sertéshús előállítása a 2012-ben kormányhatározatban meghirdetett sertésstratégiai program egyik sarokköve, jövőre további támogatásokra és a jogi környezet egyszerűsödésére számíthatnak a tenyésztők. Hozzátette, hogy a magas hozzáadott értékű hústermékeknek nagyon fontos az ázsiai piac.
Lo Csin-Hszien Ra, az 551 HORAI, az egyik legnagyobb japán delikát sertéshúsipari élelmiszeróriás tulajdonosa, aki viszonteladói rendszerén kívül 60 saját étteremmel és üzlettel rendelkezik Oszakában, kifejezetten a mangalica kedvéért jött Magyarországra. Elmondta, hogy a magyar mangalica azért keltette fel az érdeklődésüket, mert rendkívül jó minőségű és ellenálló fajta, amely nem szorul az emberi egészségre káros, gyógyszeres kezelésre.
A résztvevők közül többen is hangsúlyozták: egy prémiumtermék sikeres piaci szerepléséhez a hamisítások kiszűrése érdekében elengedhetetlen a nyomon követhetőség, amely egyebek között a megfelelő háttérvizsgálatok, molekuláris-genetikai kutatások révén valósulhat meg.
Micsinai Adrienn, a Biomi Biotechnológiai Szolgáltató Kft. ügyvezetője elmondta, hogy több más vállalkozással és tudományos műhellyel együttműködve a MANGFOOD-projekt során találták egy, csak a mangalicára jellemző génszakaszt, amely alapján gyorsan és nagy biztonsággal meg tudják állapítani, hogy az adott termék valóban mangalicából származik-e. Ez a megoldás nemcsak színhúsokra, hanem a kevert termékekre, például a kolbászra is alkalmazható, sőt, százalékos értéket is lehet rendelni a mangalica-tartalom mellé.

Különleges, a magyar fajták éve az idei a borászatban

Forrás: Piac & Profit 2013-11-22 
Magyarországon még nem fejeződött be teljesen a szőlőben a munka, még tart a a késői szüret. A badacsonyi borvidéken kiemelkedő minőségre számítanak.
Az egyik legnagyobb európai agrár-érdekképviseleti szervezet szerint: egész Európában jó szüretet mondhatnak magukénak a borászok. A kontinensen 15 százalékkal több volt a termés mint tavaly. Noha az elkövetkezendő hetek miatt még aggódhatnak a magyar gazdák, az már szinte biztos, hogy a balatoni késői szüretelésű borok is kiváló minőségűek lesznek. A badacsonyiszőlők szívósságát és a helyi mikroklímát dicséri, hogy a hihetetlen szeszélyes idei évi időjárás ellenére a cukortartalom 22-23 mustfok, ami nagy minőséget sejtet – olvasható a Varga Pincészet közleményében.
Kiváló lesz az aszú is
A Márton napi újborok kóstolása után, azért van bőven tenni valójuk a bortermelőknek. Még tart a késői szüret a badacsonyi borvidéken. Agyümölcs a tőkéken már töppedésnek indult, de a ráncosodás még nem kezdődött el. A cukortermelődés már több mint egy hete leállt, a töppedés ugyan emelhetné a minőséget, de a csapadékos időjárás várható folytatódása aggasztja a helyi gazdákat. 
Jó bort csak egészséges szőlőből lehet készíteni” – állítja Varga Péter, a Varga Pincészet ügyvezetője.

Fotó: SXC

A badacsonyi szőlők szívósságát és a helyi mikroklímát dicséri, hogy a hihetetlen szeszélyes idei évi időjárás ellenére még 14 hektáron kint tudtuk tartani a gyümölcsöt. A cukortartalom 22-23 mustfok, ami nagy minőséget sejtet, bár 1-2 fokkal elmarad az előző három mediterrán jellegű év eredményeitől, ugyanakkor az idei őszi nagymértékű hőingadozás szebb, gazdagabb aromákat alakíthatott ki a szőlőben. Az évjárat különlegességét tovább növeli, hogy a szeptember végi esőzések hatására a szemek 10-20 százaléka aszúsodott, és az októberi meleg hetekben betöppedt.”
A magyar fajták éve az idei
Az évente több mint 12 millió palack bort forgalmazó pincészet már szeptemberben közleményben jelezte, hogy több magyar fajta kiváló termést ad majd az idén. Jó minőségű lesz ebben az évben az Olaszrizling, a Kéknyelű, a Rózsakő és a Kékfrankos is. Az időjárás azonban nem kedvezett sok más fajtának. Jelentős mennyiségi kiesések voltak például a Muscat Ottonelnél és Lunelnél, a Chardonnaynál és a Pinot Gris-nél.
Az európai agrár-érdekképviseleti szervezet, a COPA-COGECA gyorsjelentése szerint, azonban nemcsak Magyarországon jó a szőlőtermés. Az EU-ban idén 15,2 százalékkal több volt a szőlő, mint 2012-ben. A nemzetközi szervezet megfigyelései megerősítik a Varga Pincészet által közölt információkat, a COPA-COGECA elemzése ugyancsak megemlíti, hogy idén Magyarországon kiváló minőségű volt a borok alapanyaga, a magyar szőlő.

2013. november 26., kedd

Helyi termék értékesítés adózási tanácsadása – műhelymunka kistermelők, kézművesek, agroturisztikai szolgáltatók, civil szervezetek részére


Tisztelettel meghívjuk a Szövetség az Élő Tiszáért Egyesület és a Kisléptékű Termékelőállítók és Szolgáltatók Országos Érdekképviseleti Szövetsége által szervezett

Helyi termék értékesítés adózási tanácsadása
– műhelymunka őstermelők, kistermelők, kézművesek, agroturisztikai szolgáltatók, és civil szervezetek részére
címmel megrendezésre kerülő gyakorlati jogsegély rendezvényünkre.
Helyszín: Vecsés, Bálint Ágnes Kulturális Központ, (2220 Vecsés, Telepi út 43.) http://www.kulturba.hu/index.php/magunkrol/eler 
Időpont: 2013. december 16-án 09-18 óráig
A rendezvény ingyenes, de regisztrációhoz kötött!
Regisztrációját leadhatja december 6-ig a mellékletet kitöltve a kisleptek@gmail.come-mail címre, vagy feliratkozhat Vecsésen a Kulturális Központ portán!
A menüebéd a résztevők részére önköltséges (900 Ft)!
Amennyiben elégedett a kapott szolgáltatással, a rendezvény ideje alatt ADOMÁNYOKAT szívesen fogadunk a kihelyezett dobozba további munkánk elősegítése érdekében.
Tájfajta vetőmag, facsemete és őshonos baromfi igénylési lehetőséget tervezünk (egyeztetés alatt)!
ŐSTERMELŐI REGISZTRÁCIÓ!
A rendezvény ideje alatt Kandó László és Kerekes Zoltán FALUGAZDÁSZ a helyi, járási lakosok részére őstermelői igazolvány kiállítást biztosít,
valamint ezzel kapcsolatos tanácsadást nyújt! 
FIGYELEM!
Az egészségügyi biztosítással nem rendelkezők (pl. munkanélküliek) részére
a DECEMBERI ŐSTERMELŐI IGAZOLVÁNY KIVÁLTÁSA
vissza nem térő alkalom!
A kezdő őstermelőknek, akiknek a reájuk irányadó nyugdíjkorhatárig hátralévő idő és a már megszerzett szolgálati idő együtt legalább 20 év – amennyiben nincs egyéb biztositotti jogviszonya – a jogszabályban megállapított havi minimálbér után kell járulékot fizessen (akkor is, ha nincs bevétele), és ez mintegy havi 40.000,- Ft.
Célszerű decemberben kiváltania az őstermelői igazolványt ÉS az ADÓSZÁMOT. Ekkor az időarányos napokra a minimálbér utáni járulékot kell megfizetnie, majd a következő évben, (2014-ben) - amennyiben a jogszabály nem változik - az előző évi árbevétele után fizet csak egy minimális járulékot, és biztosított is lesz.
PROGRAMTERV
08.30 – 09.00     Regisztráció
09.00 – 09.15     Megnyitó. Köszöntőt mond Tábori Ferenc alpolgármester; Kis Tóth János igazgató; Pintér Sándor (Klímabarát Szövetség)
09.15 – 09.30     Szabadkai Andrea: A KISLÉPTÉK bemutatkozása, eredményei
09.30 – 10.00     Kovács Zsuzsanna adószakértő (őstermelői, kistermelői adózás – legjobb megoldások)
10.00 – 10.30     Dr. Major Ágnes jogász (Hogyan végezhetik nonprofit / civil szervezetek helyi termék értékesítés piacra jutásának elősegítését? (Helyi termék bolt, bevásárló közösség…).
10.30 – 11.00         Kávészünet
11.00 – 11.30     Horváth János adó-, és jövedéki szakértő (Pálinka és bor értékesítése őstermelőként, kistermelőként falusi vendégasztal szolgáltatóként)
12.30 – 13.30         Menüebéd / Sajtótájékoztató
13.30 - 17.00 óráig     TANÁCSADÓ ÚTMUTATÓ MŰHELYMUNKA:
Szakértőink válaszolnak a helyi termék értékesítés kapcsán felmerülő értékesítési, adózási, pénzügyi, számviteli, bizonylatolási, támogatási, környezetvédelmi kérdésekben.
17.00 – 17.50     ÖSSZEFOGLALÓ a főbb adójogi, pénzügyi számviteli, bizonylatolási problémák megoldásairól.
TANÁCSADÓ MŰHELYMUNKA TÉMÁI, SZAKÉRTŐI:
(A szakértők előre veszik az írásban - kisleptek@gmail.com - december 06-ig leadott konkrét kérdéseket, a helyben nem megválaszolható írásban leadott kérdésekre utólag is választ küldünk).
1.    asztal:     Kovács Zsuzsanna adószakértő (őstermelői, kistermelői, kézműves, egyéni vállalkozói adózás, használt cikk értékesítés, civil szervezetek helyi termék /szolgáltatás beszerzéseinek bizonylatolása) és Rizné Amrein Piroska könyvelő, Akli-Major (őstermelő, kistermelői pénzügy, számvitel, Alapítványi helyi termék bolt)
2.    asztal:     Horváth János adó-, és jövedéki szakértő
3.    asztal:     Pintér Sándor pénzügyi tanácsadó (kereskedelmi tevékenység pénzügyi számviteli módjai, pl. bizományos értékesítés)
4.    asztal:     Kőváriné Dr. Bartha Ágnes jogász (földügyek, földalapú támogatások)  ésdr. Vajna Tamásné Madarassy Anikó  természetvédelmi szakértő (gazdálkodás a Natura 2000 területen, természetvédelmi előírások )
5.    asztal:     Vágvölgyi Gusztáv – Inspi-Ráció Egyesület; / és Dr. Major Ágnes jogász (a civil szervezetek cél szerinti vállalkozási tevékenységeinek jogi formái; Borzderes program)
6.    asztal:     Juhász Anikó – NÉBIH és Kujáni Katalin – Vidékfejlesztési Minisztérium(Rövid Ellátási Lánc tematikus alprogram 2014-2020:  támogatási lehetőségek a közvetlen és rövid ellátási láncban való értékesítés elősegítésére civil szereplők és gazdaságok részére)
7.    asztal:     Roszik Péter: Biokontroll Hungária Kft. (bio minősítés szabályai, követelményei)
8.    asztal:     Szegedyné Fricz Ágnes (VM) Hogyan csináljuk? - Hagyományok Ízek Régiók védjegyeztetés, cimkézés, jelölés, Hungarikum … (egyeztetés alatt)
MOZGÓ SZAKÉRTŐK:
Megállítható, kérdezhető szakértőink:
-    Haraszti Anikó jogász és Perényi Zsófia (Tudatos Vásárlók Egyesülete) CSA rendszerek, doboz és bevásárló közösségek
-    Szabadkai Andrea (SZÖVET) kistermelői jog, falusi vendégasztal, higiéniai követelmények, helyi termelői piac üzemeltetés szabályok
-    Dene Orsolya (Bács Agrárház Kft.) kistermelői jog, képzések
-    Szalay-Zala Andrea (FATOSZ) falusi vendégasztal, agroturisztikai szolgáltatás, szállásadás
-    Gergely Mária (Falusi Vendégasztal Szolgáltatók Szövetsége) falusi vendégasztal
-    Beszprémi Katalin (Hagyományok Háza) kézműves termék zsűrizés, és a hozzá kapcsolódó ÁFA könnyítések
-    Dezsény Zoltán (ÖMKI) On-farm kisérletek
-    Csendesné Dolinay Margit (Magyar Pékek Fejedelmi Rendje) HÍR védjegyeztetés, pékmesteri tudás
-    Vajda Eszter (Akli Majorért Műemlék Alapítvány) helyi termelői piac, fővárosi lakásbolt és bemutatóterem gazdasági és számviteli lehetőségei non profit (alapítványi) gazdálkodói keretben.
-    Zaja Péter (Kárpát Medencei Gyümölcsész Hálózat és Élőfalu Hálózat) Tájfajta gyümölcsészet
-    Graczka Szylvia (Humusz Szövetség) Környezetvédelmi termékdíj (csomagolás)

A Szövetség az Élő Tisza Egyesület működési kiadásait a Nemzeti Együttműködési Alap működési támogatása, a szakemberek munkáját a Svájci Civil Alap támogatja.

REGISZTRÁCIÓS LAP, EBÉDRENDELÉS, ELŐZETES KÉRDÉS felvételi lap LETÖLTHETŐ ITT a Meghívó végén. 

Információ: Szabadkai Andrea; 30/7688718; kisleptek@gmail.com 

  
Meg

2013. november 25., hétfő

20 év távlatából

Nemrég olvashattuk, hogy az Erdélyi Gazda havilap a 20 éves fennállását ünnepelte, ahol sokan jelentek meg és emlékeztek a régi időkre és terveket szőttek a jövőre vonatkozóan. Ez alkalomból kérdeztük Horváth Zoltánt a Erdélyi Gazda egyik újraindítóját (s aki a Hangyát is elindította):
- Tisztelt igazgató úr, úgy tudjuk nem volt hivatalos az említett két évtizedes évfordulóra vagy nem igaz a hír?
- Nem! Kaptam a elektronikus posta ládába egy email-meghívót, igaz az nem volt névre szóló, de nem is tudtam volna elmenni a most éppen rám nehezedő egészségi és családi okokból.
- Nem kívánkozott?
- Öszintén egy kissé meglepett, hogy a meghivást a cimemre küldték, de jól esett, hogy annyi éves neheztelés után a RMGE még emlékezik személyemre...
- Részletezné egy kicsit jobban?
- Nem. Ami elmúlt, maradjon is ott! 
- De talán az okokra fényt lehetne deríteni vagy nem fontos?
- Mi, akik elkerültünk a gazdalaptól igencsak keveset és kevésszer találkoztunk eddig is és ami rossz dolog volt inkább csak okulásra való... Mindenki megfizeti a tandíjat, így nekem is megadatott... De, felálltam és új csapatban továbbra is szolgálni szeretném azokat akiknek fontos az amit mondok.
- Most, hogy látja a gazdatársadalom gondjait? Változott -e sokat? Az erdélyi vidék fejlesztése, hogy alakult?
- Nos ez az, ami mindvégig megtartotta bennem az erőt és a tenni akarást. A gazdatársadalomban nagyon nagy változás van, elsősorban 20 évvel öregedettek, a vidéken gazdálkodók! A technikai fejlődés a fajtaszélesedés úgy a növenytermesztésben mint az állattartásban is megugrott! A vidék nem fejlődik hanem csak átalakul és itt kezdődnek a problémák. A 90-es években már bebiznyosodott, hogy a külföldi termékek sokkal alacsonyabb áron adhatók el mert az EU támogatások jelentősen lecsökkentik az előállítási költségeket...  
A 2007-es Eu-s tagságba kerülés pedig igencsak megzavarta a vizeket, hiszen a SAPARD-pénzeknek a felhasználását nem tanulhatta, nem tudta megtanulni olyan rövid idő alatt a vidéki gazdatársadalom. Igy aztán a vidékfejlesztésre alkotott LEADER bejötte nem is tudja elérni azt a célt amire megtervezték ! Persze vannak kirívó, negatív és pozitív példák is, de a lényeg nem változott.
- Mondana egy pár példát?
- Sokat lehetne említeni és a szaklapokban sokszor jelennek meg ilyenek, de a lényeg nem ez, hanem a társulás, szövetkezés hiánya. Csak itt ebben az országban van az, hogy a szövetkezetek számára több - sokszor egymásnak ellentmondó - törvények vannak megalkotva! De mégis éppen azokat a pozitiv passzusokat hagyta ki a parlamentünk, amelyeknek a megléte által, a mezőgazdaságból élő nem kéne éjjel-nappal roboltoljon, Két példát említenék:  iskolaszövetkezet és a szociális szövetkezet hiánya!
- Miért lenne fontos az iskolaszövetkezet?
- A mai gazdatársadalom a régi rendszerben nött fel és eléggé érthetetlen módon nem érti sőt utálja a szövetkezési rendszert, pedig a népközösségünk a HANGYA mozgalom elterjedésével tudott fennmaradni a kétvilágháború közötti nagyon nehéz időszakban. Ennek egyik elmozdítója lehetne az  iskolaszövetkezeti mozgalom ami által a fiatal nemzedék megismerheti a szövetkezés működését, előnyeit és felnőtként elfogadhatja a szövetkezeti rendszereket,pld. a HANGYA által kialakitottat.
- Miért nem inditják el Önök ezeket?
- A törvényt úgy alkották meg, hogy nem értelmezhető egy ilyen intézmény rendszernek a megalakitása... Azon kivül mindegyre jelennek meg olyan értelmezések, miszerint egy szövetkezet (societate cooperativa )  "kereskedelmi egység" (societate comerciala) lenne. Igaz kevés olyan van létezik amely kereskedelmi tevékenységet végez, de azokra a régebbi törvény vonatkozik. A kimondottan szövetkezés pedig a tagoknak a szövetségét jelentené és nem kéne a KFT, vagy BT vagy más formákkal összkeverni. A tagok azért szövetkeznek, hogy egységesen cselekedjenek és a keletkező terheket tudják felosztani...
- Ez az jelenti, hogy nem legális ami most van?
- Sok elnevezés nem a törvény szerinti,pld. a klaszter. Sok helyen alkotnak klaszter"egyesületést" és azok számára  nem kötelező mindaz ami egy szövetkezetre igen! 
- A klaszter is szövetkezést jelentene vagy tévedek?
- Valóban szövetkezésre használják úgy Nyugaton mint Amerikában.
- Ez emlékeztett a holding elnevezésre ami nem igen használt itt hazai szinten
- Igen azt is valahogy úgy működtetik, hogy amit a törvény nem tilt azt lehet használni! Igy működne az európai szövetkezet is, de az iskola- vagy a szociális szövetkezet nem igen ismert hazai szinten
- Köszönöm a beszélgetést
- Én köszönöm, hogy meghallgatott!
lejegyezte: GBI

Két évtized a gazdák szolgálatában

http://szekelyhon.ro/aktualis/udvarhelyszek/ket-evtized-a-gazdak-szolgalataban

Simó Márton | 2013.11.24.
Majdnem napra pontosan húsz éve annak, hogy napvilágot látott az Erdélyi Gazda című folyóirat új folyamának első száma. Mintegy háromszázan gyűltek össze a Gazda-ünnepre
A lap egyike a legpatinásabb hazai szaklapoknak, hiszen száznegyvennégy éve alapították, 1869-től impérium- és rendszerváltozásokon átívelve egészen 1944-ig szolgálta Erdély vidéki társadalmát. Első szerkesztője Bágyoni Szabó Sámuel (Székelyföldvár, 1829. május 16. – Kolozsvár, 1905. január 1.), főszerkesztője Szádeczky Lajos volt, majd Török Bálint (1920 és 1936 között), Teleki Ádám (1936–1942) és Demeter Béla (1943–1944), illetve Kacsó Sándor, aki a második bécsi döntés után Dél-Erdélyben maradva az ottani magyarság egyik szellemi vezetője volt. Ekkor Nagyenyeden szerkesztették az Erdélyi Gazdát, s onnan terjesztették a határ mindkét oldalán. A második világháború végén szűnt meg – ekkor 61 ezer példányban jelent meg, gyakorlatilag minden erdélyi településre eljutva, ahol magyarul olvastak –, utolsó, összevont lapszáma 1945. április 20-án látott napvilágot. Ezt követően a mezőgazdasági szakújságírást a baloldali eszmék és a szocialista típusú szövetkezetesítés szolgálatába állították.
Közös Agrárpolitika sürgető határidővel
Az Erdélyi Gazda új folyamának indítására emlékezve a húszéves ünnepre tizenkét erdélyi megyéből gyűltek össze a lap munkatársai és olvasói, mintegy háromszázan. A legtávolabbról érkező vendég ezen a találkozón Balaskó József volt Lendváról (Szlovénia), aki a Muravidéki Magyar Gazdák és Vállalkozók Egyesületét (MMGVE) képviselte. A székelyudvarhelyi Márton Áron Ifjúsági Házban konferenciával kezdődött a találkozó, amelyen Sebestyén Csaba agrármérnök, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) elnöke, a folyóiratot kiadó Gazda Kiadó Kft. ügyvezetője és Német-Deák Endre Róbert, a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) székelyudvarhelyi irodavezetője a 2014–2020 közötti Közös Agrárpolitika (KAP) alakulásáról értekezett, az Európai Unióban érvényes trendeket ismertette. „Közel vagyunk a határidő végéhez – mondta Sebestyén Csaba –, hiszen alig másfél hónap van az érintett időszak kezdetéig, de a mostani kormány, illetve a felelős minisztérium még nem dolgozta ki a január 1-jétől érvényes KAP tartalmát, anélkül pedig sem az ország, sem Erdély magyar gazdatársadalma nem versenyképes. Keretszámok vannak, javaslatok már körvonalazódnak a szakminisztériumban, s ezek közül bizonyos részletek már publikusak. Azonban nem mindenben egyeznek a tervek az RMGE és más hazai érdekvédelmi szervezetek elképzeléseivel. A szakmai egyeztetés megtörtént, a javaslatok eljutottak az államtitkárságig, illetve a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztériumhoz is. Bízunk benne, hogy lesz némi hatásuk javaslatainknak és olyan szabályozás lép életbe, amely figyelembe veszi a régió és az itteni kis- és közepes gazdaságok érdekeit.” A továbbiakban – a Bethlen Gábor Alap támogatásával megvalósuló találkozón – gyakorlati kérdéseket vitattak meg, egyéni és közösségi célokról esett szó. Vasárnap az Udvarhelyszéki Magyar Gazdák Egyesületének székhelyét látogatták meg a más megyékből és külföldről érkező vendégek, s tapasztalataikról, terveikről beszéltek az Udvarhelyszéki Magyar Gazdák Egyesülete Gazdaköreivel.
Munka Kolozsvártól Udvarhelyig
Kérdésünkre Sebestyén Csaba elmondta, hogy az Erdélyi Gazdát Kolozsváron szerkesztik, az ottani titkársághoz érkeznek a kéziratok, a tördelés és a korrektúrázás azonban Székelyudvarhelyen zajlik, majd a kivitelezés ugyancsak Kolozsváron. Pillanatnyilag ötezres a példányszám, ami a hazai szaklappiacon – hiszen hasonló kiadványok még vannak Romániában magyar nyelven – nagyon magasnak számít. Ahogyan az RMGE a legjelentősebb magyar gazdaszervezet, úgy az Erdélyi Gazda is a legjelentősebb szakmai folyóirat, amelyre nagy szükség van a mezőgazdasági kultúra fejlesztésében és a versenyképesség megőrzésében. Az RMGE székelyudvarhelyi irodájában ötszáznál valamennyivel több környékbeli gazdának adnak folyamatosan tanácsot, és gondozzák az általuk beadott pályázatokat. Mind a lap, mind az érdekvédelmi szervezet fontos fórum, hatásuk igen jelentős, főleg az eddig állandó népességfogyással küszködő kistelepüléseken. Kitartó munkával, a KAP pozitív elemeinek kihasználásával el lehet majd jutni oda, hogy a vidéki életforma valóban felértékelődjék és a posztindusztriális korban modellértékű példa legyen a hagyományos gazdálkodás
Az alábbi kiegészitést az Erdélyi Polgárból vettük át :
http://erdelyipolgar.blogspot.ro/2013/11/ket-evtized-gazdak-szolgalataban.html
"Nagyon örvendetes, hogy a gazdahagyományokat átmentő Erdélyi Gazda havilap kollektivája kétévtizeden át az erdélyi gazdák szolgálatában áll. Csak gratulálni tudunk mindazoknak, akik, az 1993-as RMGE Konferenciára újraindították az Erdélyi Gazdát így Makkay Józsefnek( a képen szerényen meghúzódó) is aki a beindulástól több éven át a lap főszerkesztőjeként tevékenykedett! Megemljthetjük a vele vállvetve küzdő Horváth I. Zoltán (a 93 éves papájának az ápolása miatt nem lehetett jelen) szerkesztő-lapmenedzsert, aki komoly és áldozatos sokszor magát sem kimélő munkával járta az országot, kereste az új partnereket-cikkírókat, szervezte a lapterjesztést, hogy a gazdák asztalára kerüljön a friss lap minden hónapban. Makkay József távozása után a lapot Horváth Arany és Tóthfalusi Adalbert társfőszerkesztőként vitték tovább és nemsokára az újraszervezés után szerkesztőségi titkárként -  a Sebestyén Csaba is csatlakozott a csapathoz
Meg kell említenünk a szerkesztőségi gárdából azokat is, akik több éven kitartottak így Farkas Zoltán, dr. Pap István, Csávossy György, Tótfalussy Adalbert, dr.Veress Éva, Horváth Arany, Veress István, Neményi Nándor József, Sebők M.Péter, dr. Vincze Mária, dr. Páll Olga, dr. Tamás Lajos, dr. Gáll M. József, Gáll Ödön , dr. Balogh Gábor, Jakab Antal, dr. Nagy Zoltán, Kiss Jenő, Kilyén Attila, stb. Az indulást követően az Erdélyi Gazda befogadta a Kertbarátok Lapjá-t s ezzel még több szakembert nyert a szerkesztség pld. Jablonovszky Elemér, Csorba István, Bartók Árpád, Orbán László, dr. Jakab Sámuel,  Orbán Sándor,dr. Szántó Árpád, Gózs Ferenc, Bazsó Zsigmond, Pekár István, Czier Antal, Újvári T.Ildikó Csáky D.Tibor, dr. Csűrös István, Szász Zoltán, dr. Kovács József, Mezei Sándor, dr. Wagner István, Texe Imre, Lokodi Gáspár, Fazekas József, Lengyel Géza, dr.György Antal és a többiek. A technikai oldalon helyt álltak Nitsch Ilona, Simon Ilona, Nagy Péter, Balogh Zsuzsa, Toroczkay Erika, Sotelecan Ágnes, stb. 
Ki kell emelni a lapok grafikusai közül a Kósa Bálint olaszteleki művészt, akinek az önzetlen munkája és a felajánlott metszetei, diplomái fénypontja volt az EGE fennállásának 150-éves és az Erdélyi Gazda újraindításának a 2-éves ünnepségén és ahol a  több mint 100 diplomával kitüntetett munkatársak a lap hírét vihették szerte a világban!"
Megjegyzés: 
A fesorolás szerintünk nem teljes de jól látható, hogy a lap ennek köszönhetően lehetett "patinás"
Mi is üdvözöljük az Erdélyi Gazda szerkesztőségi gárdáját, erőt , egésszséget és kitartást kivánunk Mindenkinek! (Erdélyi Hangya)  

Vidéki gazdák "élményfürdője"



Egyre több falu lép az önellátás útjára

NT Forrás: MTI, MNO 2013. november 24.
Növekszik a társadalmi igény a szociális földprogramra, ezért az e célra idén elkülönített 250 millió forintos megemelt pályázati keretösszeg 2014-re is megmarad, s akár még nőhet is – jelentette ki Kovács Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára.
A szociális ellátórendszerbe illeszthető földprogram elsősorban a hátrányos helyzetű családoknak nyújt különféle kedvezményes juttatásokat a megélhetéshez, az önálló egzisztencia kialakításához – mondta Kovács Zoltán.A programban tavaly 101, idén pedig már 151 település nyert el pályázati támogatást, amelyből vetőmagot, palántát és fiatal jószágokat oszthattak ki az önkormányzatok. Idén már mintegy 500 hektár földet műveltek meg a programban részt vevők. E földek rendszerint az adott önkormányzat saját vagy bérelt területei, de több helyen az örökös nélkül maradt, a falun belüli kihalt házak kertjeit ishasznosítják közmunkások bevonásával – tette hozzá.
A földprgramról
Ismert, a kormány júliusban döntött arról, hogy a szociális földprogram megvalósítása érdekében az önkormányzatok állami földeket kapnak vagyonkezelésbe. Ennek célja, hogy a vidéken élő hátrányos helyzetű lakosok munkalehetőséghez jussanak.
Az iskolákat is el tudják látni
A mintaként szolgáló szociális földprogram munkaalkalmat jelent, a megtermelt zöldség-gyümölcs a helyi közüzemi, iskolai konyhákat is ellátja nyersanyaggal, van, ahol szociális bolthálózat épül a termékek helybeni kedvezményes értékesítésére – utalt rá az államtitkár. Az érintett települések polgármestereinek tapasztalata szerint a mintaprogram hasznos az egész közösségre nézve. A segélyek helyett adott értelmes munka által az emberek önbecsülése nő, a falu az önellátásra törekedhet, a családok kiegészítő jövedelemhez juthatnak. Mindez együtt az életminőségre is jótékony hatást gyakorol, a fiatalok szívesen maradnak a településen – hívta fel a figyelmet Kovács Zoltán.
A Tolna megyei Faddon idős emberek már nem művelt háztáji telkeit bérelte ki az önkormányzat, a 2,5 hektáron állástalan helyiek az általános iskola konyhájának termesztenek zöldséget. Fülöp János fidesz–KDNP-s polgármester elmondta, hogy az ültetvényt a szezonban 15-20 közfoglalkoztatottgondozta, borsót, zöldbabot, hagymát, mákot, burgonyát, paprikát, paradicsomot termesztettek. Az önkormányzat öntözőrendszert is kiépített, amellyel elkerülhették az aszálykárokat. A helyben termesztett, vegyszermentes zöldség a 320 iskolás gyermek étkeztetéséhez szükséges nyersanyag csaknem egészét fedezi.
Jól jött a támogatás
Tóth Gabriella, Sóshartyán független polgármestere arról adott tájékoztatást, hogy a Nógrád megyei településen a kiskertek műveléséhez vetőmagot osztottak, a jelentkezők naposcsibéket kaptak. A burgonyaföldet közmunkások művelték. Pályázaton elnyert pénzből két tehenet is vásároltak, azóta az állomány már ötre duzzadt. A jószágokat az önkormányzat tulajdonában álló, közmunkások által rendbe hozott istállóban tartják, az állatok gondozását, fejését idős, a gazdálkodáshoz értő helyiek útmutatása szerint közmunkások végzik. A pályázati pénzből egy kis tésztaüzemet is berendeztek, az itt főzött tészta az óvoda, iskola konyhájára kerülhet.
A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Besenyszög állandó résztvevője a szociális földprogramnak. A faluban és környékén kevés a munka. Balogh Zoltán független polgármester elmondása szerint a rendszeres szociális segélyre szoruló, sokgyerekes szegény családok közül elsőként húsz kapott két-két fiatal mangalicát és takarmányt. Ezután újabb rászorulók jelentkeztek, akik süldő disznókat, előnevelt csirkéket kaptak. A program kibővült, például az önkormányzat földjén 3300 homoktövis-palántát telepítettek közmunkások bevonásával. Ezenkívül vetőmagot is kapnak a rászoruló családok. Jövőre újabb családokat szeretnének bevonni a programba – mondta a polgármester.
Egészségesebb étel kerül az asztalra
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Homrogd független polgármestere, Juhász Imre arról számolt be: ezekben a napokban 25 közmunkás gyűjti a csipkebogyót, a kökényt. A termésből a szociális földprogram pályázati pénzén vett üstben főznek lekvárt, amely az óvodás, iskolás gyerekek étkezését teszi változatosabbá.
Rozsály, az alig 800 lelkes Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei falu évek óta az önellátás megvalósítására törekszik, amihez a szociális földprogramra is támaszkodhatnak. Sztojka Zoltán fidesz–KDNP-s polgármester tájékoztatása szerint a település összesen 90 hektáron gazdálkodik, főként paradicsomot, burgonyát, hagymát, paprikát termesztenek, s van dió- és meggyültetvényük is. Ezekre a terményekre épül a falut ellátó szervezet. Hetven helyi közmunkás dolgozik a földeken. A település alapítványa által üzemeltetett, a helyi őstermelők termékeit kínáló szociális boltban főként helyi fiatal munkanélküliek dolgoznak. Most épül az a 67 millió forintból megvalósuló gyümölcsfeldolgozó, ahol aszalványok, gyümölcslevek, lekvárok készülnek majd saját ellátásra, illetve értékesítésre.
Ellenszer
A szociális földprogram eszköz ahhoz, hogy a mélyszegénységben élők a saját munkájukkal javítsák helyzetüket – mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a programban részt vevők árubemutatóján tartott sajtótájékoztatón még októberben.

2013. november 24., vasárnap

A xeriscaping vajon mi?

Megörvendtünk amikor felfedeztük a Megyeri Kertészet tulajdonosa által közreadott cikket, amiből az kedves olvasó megismerheti a xerogardening fogalmát és a cikkben szereplő képsorokkal megmagyarázza, hogy hogyan lehet a szárazságtűrő növényekből is szép, szemet gyönyörködtető látványkertet. Köszönjük Megyeri Szabolcs kertészmérnők úrnak, hogy megmutatta hogy nemcsak a kertészethez ért, hanem jó a tolla is. (Erdélyi Hangya)
Megyeri Szabolcs 2013-11-21
A divat roppant fontos dolog az életben, ezt főleg a hölgyeknek nem kell hosszasan magyarázni, de nem csak ruhákban, vagy frizurákban vannak trendi irányzatok, hanem például a kertépítés területén is. Ilyen, viszonylag újabb trend a xerogardening, vagy xeriscaping, ám a nyelvtörő elnevezés mögött igazából semmi forradalmian új ötlet nincs, igaz, ettől még izgalmas terület, amiről szó van. 
Egy mintaszerű xerogarden látványrajza
Nos, hát akkor mi is ez? A xeriscaping szóösszetétel a görög xeros, vagyis száraz, és az angol landscaping, vagyis tájépítészet szavakból áll össze, ebből máris kilogikázható, hogy a szárazságtűrő növényekre építő kertkialakítás lehet a fókuszban. És valóban, a magyar névvel még nem rendelkező irányzat középpontjában az öntözést nem, vagy alig igénylő növényfajtákból összeállított kert áll. Mik lehetnek az ilyen kertek előnyei? Az alacsony vízfelhasználás egyrészt kevesebb kiadást jelent, másrészt a gondozás tekintetében is kevesebb energiát kíván, továbbá a megszokott kertképtől merőben eltérő látványvilág alakítható ki ilyen módon. Ha végiggondoljuk mindezt, akkor feltűnhet, hogy alig pár lépésnyire vagyunk a már eddig is ismert és alkalmazott mediterrán kertektől és a sziklakertektől, de fogadjuk el, hogy a xeriscaping egy újfajta megközelítés. 
A valóságban is mutatós. Az elgondolás inkább a látványra épít, így előkertekbe, utcafrontokra kifejezetten jó választás az ilyen kert
A metódusnak ugyanakkor nyilvánvaló hátrányai is vannak, gyepfelület például egyértelműen nem párosítható a xerogardening elvek alapján kialakított kertekhez, és általában korlátozottabb a növényválaszték, ha alacsony vízfelhasználású kertben gondolkodunk, az egynyáriakat például kapásból kizárhatjuk, de a cserjék és fák többségének is búcsút mondhatunk. Az ötlet ugyanakkor kifejezetten hasznos lehet abban az esetben, ha extrém száraz területen építkezünk, és bár Magyarországon szélsőségesen csapadékmentes vidékek nem találhatóak, a divatot követve akár nálunk is létrehozhatóak xeriscaping kertek, a különleges megjelenés, a szokatlan atmoszféra okán.
Itt is inkább előkerti látványelem
Ez már egy kifejezetten minimalista megközelítésű elrendezés, rengeteg szabad, ám a gyakorlatban nem hasznosítható térrel. A funkcionalitás nem élvez elsőbbséget a xeroscaping kerteknél
Ez már egy dúsabb, zöldebb, kevésbé sivatagos látképű xerogarden
Hazánkban is rendelkezésre állnak olyan növények, melyek kiválóan illenek az ilyen elképzelésbe, a mediterrán fűszernövények, valamint a levendula megfelelnek a célnak, ahogy a díszfüvek közül is válogathatunk, cserjefronton asomfélék, a galagonya, a vadrózsa, vagy épp a tamariska jöhetnek szóba, és a fákat sem kell teljesen kizárni, lehet próbálkozni juharral, nyárral, kőrissel, valamint a fenyőfélék közül a luc, a boróka, és a törpefenyők maradnak a pakliban. A "xerogarden" azonban nem csupán az ültethető fajták szűkebb köre miatt üt el a szokásos kialakítástól, hanem az elrendezés is más. Hangsúlyos szerepet kapnak a tág, beültetetlen terek, melyeket szórt köves utacskákkal, kisebb-nagyobb kövekkel, sziklákkal, vagy komplett, kisebb sziklakertekkel lehet kitölteni. A színvilág is fontos eleme az ilyen birtokoknak, sőt, mondhatni az egyik vezérlő elvük, hiszen a szokatlan elrendezés akkor érvényesül igazán, ha jól átgondolt színstruktúra párosul hozzá. Értelemszerűen a pasztellek dominálnak, sárgákkal, barnákkal, és zöldekkel keverve, de kékes, lilás árnyalatok is megjelenhetnek. A xerogardening elvet követő kertek a hagyományos struktúráknál sokkal szellősebbek, lazábbak, aktív használatbavételre kevésbé alkalmasak, ellenben dekorációs értékük magasabb a megszokottnál, ezért én például elsősorban irodaházak mellé, társasházi udvarokra, utcafrontokra, pihenő-, és közparkokba tudom elképzelni őket, de természetesen magánkertekben is kialakíthatóak. Azt mindenképpen tudni kell, hogy az ilyen kertek szakszerű tervezést és kivitelezést igényelnek, tehát kezdő hobbistáknak nem ajánlom, hogy első lelkesedésből nekiveselkedjenek a munkálatoknak, ugyanakkor a fenntartást tekintve a későbbiekben jóval kevesebb anyagi ráfordítást és törődést igényelnek, mint a szokványos gyepfelület-díszfa-virágágyás felépítésű birtokok. Akinek a xerogardening elnyerte a tetszését, de egyelőre nem fazonírozná át teljesen a kertjét, annak első lépésben egy mediterrán kertrészlet, egy fűszerkert, vagy egy sajátkezűleg is megépíthető sziklakert létrehozását javasolnám. Amennyiben pedig az alacsony vízfelhasználás a cél, érdemes lehet megismerkedni az esőkertekkel is.
A xeriscaping alapeleme a színekkel való játék, itt a kék és a lila dominál, de sárgával, barnával, halvány színekkel is lehet játszani a kialakítás, növényválogatás során.

Dán ECO Népfőiskola - Vestjyllands Højskole

1992 óta testvérfalu a dániai Velling és a magyarországi Hantos. 
Velling mellett található a kishantosi Mezőföld Népfőiskolával partner dán Vestjyllands Højskole öko népfősikola, mely például kiemelkedő abban, hogy teljesen olajfüggetlen és megújuló energiákból látja el magát (szél-, nap-, hőszivattyú). 
A dán vidékfejlesztési minisztérium kitüntetettje is, mert teljesen ökológiai étkeztetést folytat! Az iskola a valódi, több száz éves dán demokrácia egyik fellegvára. 
Itt tanulhatott tovább a kishantosi Mezőföld Népfőiskolának köszönhetően már 200 magyar diák! 
Őrizzük meg ezt a nagyszerű kapcsolatot! Mentsük meg Kishantost! #kishantos #savekishantos — itt: Vestjyllands Højskole.

Elrettentő kutatási eredmények - 60 évünk van hátra a termő Földön

2013. november 21., 
Hazai és nemzetközi kutatások azt igazolják, hogy mindössze 60 éve van a termő Földnek, amelyről évente 75 milliárd tonna termőföld tűnik el, 80%-a pedig többé-kevésbé károsodott. A helyzet itthon sem jó. Egy hazai felmérés kimutatta, hogy pl. a sárgarépa ásványianyag-tartalma 40 év alatt 4%-ra csökkent. Az, hogy egészséges élelmiszert fogyasztunk-e, nem az élelmiszeripari gyárakban, hanem már – a rohamosan csökkenő – termőtalajnál eldől. Vehetünk tehát biogyümölcsöt, biozöldséget, azt viszont érdemes észben tartani, hogy annak minősége, tápanyagtartalma a termesztési technológiánál talán sokkal fontosabb tényezőktől függ.
Egyre több megdöbbentő kutatási eredmény születik, amelyek azt igazolják, hogy a termőtalaj, amelyből elfogyasztott élelmiszereink származnak, az utolsó éveit éli. Eközben Föld népessége egyre nő, több élelmiszerre van szükség, ám azok tápértéke a talaj mennyiségének csökkenése és minőségének romlása miatt drasztikusan csökken. 
Bolygónkról évente 75 milliárd tonna termőföld tűnik el
Kutatások szerint Európában jelenleg 17-szer gyorsabban pusztul a talaj, mint ahogy épül vagy helyreáll, azaz 17 kg termőtalaj megy tönkre, amíg 1 kg újraéled. Amerikában ez az érték tízszeres, Ausztráliában ötszörös. A helyzet Kínában a legrosszabb, ahol a talajpusztulás mértéke 57-szeres. A téma egyik úttörője John Crawford, a Sydney-i Egyetem mezőgazdasági és környezetvédelmi karának professzora. Kutatása szerint bolygónkról évente 75 milliárd tonna termőföld tűnik el, 80%-a pedig többé-kevésbé károsodott. 
Dr. Gyulai Iván, az „Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlődésért” igazgatója 2010-ben kiszámolta, mennyi időnk van hátra a termő Földön: mindössze 60 év. Vagyis hozzávetőleg még két generációra elegendő. A Gödöllői Agrártudományi Egyetem felmérése kimutatta (lásd grafikon), hogy élelmiszer- és takarmánynövényeink ásványianyag-tartalma 30 év alatt rohamosan csökkent: a kukoricánál 31%-ra, a burgonyánál 9,52%-ra, a sárgarépánál pedig 4%-ra.
"Nem az élelmiszeripari gyárakban dől el, hanem már a talaj minősége meghatározza azt, hogy milyen élelmiszert fogyasztunk. Nagy feladat vár azokra, akik tehetnek a magyar talajért és a fenntartható mezőgazdaságért, hiszen ez volt és a jövőben is ez lesz Magyarország egyik legnagyobb nemzeti kincse. Magyarországon jelenleg 4,3 millió hektár termőföld van és folyamatosan csökken.”- mondja az AGRO.bio Hungary Kft. szakértője. A cég magyar gyógyszerkutatók, agrárbiológusok bevonásával végez kutatásokat és fejleszt talajjavító mikrobiológiai megoldásokat, amelyek egy megoldást jelenthetnek a talaj rohamos pusztulásának kiküszöbölésére. A cég ennek szellemében jelentette be ma 2014. január elsejétől induló 3T, azaz Teremjen Több Talaj elnevezésű országos programját. Ennek keretében a következő 6 évben – 2020-ig – legalább 500.000 hektár szántóföldön, legalább 10 millió m3 termőtalaj létrehozását fogja megvalósítani. Az újonnan létrejövő félmillió hektár (nagyjából 2 mm vastag) humuszos talaj 2,5 millió m3 csapadékot képes befogadni, majd a növényeknek átadni, ami az egyre gyakoribbá és súlyosabbá váló aszályos időszakokban jelentősen növeli a termesztés biztonságát. 
„A tény, hogy csupán 60 évre elegendő a termőföldünk, nehezen elképzelhető, de sajnos igaz. A 3T programban főszerepet játszó baktériumok milliárdjaival lassítani tudjuk ezt a folyamatot, napról napra, évről évre. Hátha nyerünk legalább egy évet... Nem kétséges: a magyar mezőgazdaság sürgős újraélesztésére van szükség. Ehhez olyan szövetségeseket várunk, akiknek fontos, hogy a hazai termelők egészséges, tápanyagokban gazdag élelmiszert állíthassanak elő és legyen elég hely a termesztésre” - teszi hozzá Daoda Zoltán, az AGRO.bio Hungary Kft. szakmai igazgatója.
A kezdeményezés indító sajtótájékoztatóján részt vett Vértes Tímea, a Vidékfejlesztési Minisztérium Mezőgazdasági Főosztályának vezető tanácsosa is, aki beszámolt a Nemzeti Biodiverzitás Stratégiáról, amelynek időhorizontja (2014-2020) egybeesik az AGRO.bio 3T programjával. A stratégia lényege, hogy a talajban lévő baktériumok 95%-a még ismeretlen, ezért fontos a talajok megőrzése, hiszen ezek a baktériumok az emberiség jövőjét és életben maradását jelenthetik.
Az AGRO.bio évi 80-100 millió forintot fordít K+F programjaira, melyekben új formulákat, termékeket fejleszt. A kutatások a volt – megszűnése előtt világhírű – Gyógyszerkutató Intézet helyén működő Fermentia Kft. fermentációs üzemében folynak. A társaság 2012-ben 860,8 millió forint árbevételt ért el.

Termőföld és civilizáció - Sándor vendégposztja

Publikálva 2012
Az emberi népesség szaporodása és fennmaradása szempontjából a legfontosabb tényező az élelmiszertermelésre szolgáló talaj minősége és hozama volt. Voltak területek, ahol évezredeken keresztül sikerült jó termékenységet fenntartani, volt ahol eltűnt törzsek olyan különleges termőtalajt hoztak létre, ami máig önmagától újul meg, de legtöbb területen a talaj kizsákmányolása, termelés mennyiségi és minőségi visszaesése volt jellemző, amely sok esetben teljes civilizációk eltűnését eredményezte.
A jelenlegi talajállapot a világ legtöbb termelőterületén minden eddiginél rosszabb, a szerkezetileg, élettanilag leromlott talajokon a termelés túlhúzott szintjének fenntartása műtrágyák, növény védőszerek nélkül lehetetlen, a biogazdaságok termelése elenyésző, így bármilyen tápanyag ellátási zavar vagy erőteljes áremelkedés automatikusan vonja maga után a tömegélelmezésben fontos termények drasztikus áremelkedését vagy részleges, esetleg teljes hiányát.
Én nem szeretném ezt a közelgő kellemetlen periódust felkészületlenül átélni, mint az ellátásától függő városi ember, ezért gazdálkodásba kezdtem, ámde eltérő filozófiával mint ahogy azt a vegyiparra támaszkodó mezőgazdaság diktálná. A kiindulópontom a természet folyamatainak megértése volt, mert az a legtökéletesebben működő önfenntartó rendszer, amely összefüggései máig nincsenek feltérképezve teljes körűen.


Induljunk ki tehát a talajból, amin állunk, s keressünk egy olyan területet, amihez még nem nyúlt ember keze, dús rajta a vegetáció, morzsás, sötétbarna földje van. A lábunk alatt jó néhány kilométer szilárd közeg van, de mégis a talaj felső 30 centimétere a legfontosabb, s ezen belül is a mikroorganizmusok és a felhalmozott szerves anyag, amelyek nagyon érzékeny táplálékhálóban épülnek egymásra.
Ebben a rétegben, egyetlen lábnyomod alatt, mikroorganizmusok milliárdjai küzdenek ebben a pillanatban is a táplálékért. Gombafonalak ejtik rabul a fonalférgeket, míg más fonalférgek épp a micéliumot falják, egyes baktériumok épp savas immunválaszt indukálnak a növény gyökérzetén, mire az bezárja a lélegzőnyílását, megakadályozva a levegőben terjedő spórás fertőzést, amit észlelt a baktérium, ízeltlábúak, giliszták alakítják át szerves kötésűvé minden elérhető szerves és szervetlen anyagot. Mikroorganizmusok fajtáinak tízezrei élnek itt, java részük épp csak azonosított, de a legcsekélyebb elképzelése sincs a tudósoknak, mi is a szerepük, mert olyan összetett kölcsönhatásokkal élnek együtt. Ironikus, hogy száz éve a Marsot meg a világűrt túrják a nagy elmék az életért, de a lábunk alatt élő mikroorganizmusok élete homályos folt a tudományban.


Ez a 0 és az A horizont, itt összpontosul minden számunkra fontos élet, s ez az a réteg, amit viszonylag kis energiával tudunk kezelni, gyarapítani vagy az ipari mezőgazdaságot nézve, akár néhány évtized szorgos munkájával teljesen tönkretenni tízezer évek természetes talajképző folyamatainak eredményét.(Dust Bowl)
Sokféle életben gazdag talaj van, ami képes példaként szolgálni, mi is legyen a gazdálkodás iránya de a legextrémebb termőképességű a Terra Preta, az egyetlen talajfajta, ami képes önmagától gyarapodni. Ez a talaj nem magától jött létre, hanem emberi tevékenység által, évezredekkel ezelőtt és alatt, olyan környezeti viszonyok között, ahol csak a kilúgozott, terméketlen talajok a jellemzőek, s a természetes erdők elpusztításával nem regenerálódik a környezet többé. Ebből is látható, hogy képesek lehetünk élettel teli talajt létrehozni a sivatagból is, legyen hát ez a fő cél, ezért ezen keresztül mutatom be az önfenntartó talaj felé vezető hatékony eljárásokat. Nem abszolút érvényű recept ez, de nekem ez az utam, mindenki megtalálhatja a sajátját.
A jó minőségű talaj szénben és a mikróoganizmusok anyagcseréjének végeredményeként szerves kötésű ásványi anyagokban, humuszban gazdag. A humusz hozza létre a morzsás szerkezetet, saját tömegének megfelelő vizet képes eltárolni és lassan leadni, egyfajta tápszivacsként működik. Természetes körülmények között évezredek alatt épül fel, de forgatásos talajműveléssel hatékonyan tönkre lehet tenni. Minden talajnak megvan a saját maximális humusztartalma az adott klímán, s ugyanígy minden talajnak egyedi a mikroorganizmus készlete.
Így láthatsz életben és szénben gazdag fekete bácskai földeket, amit füvek sok ezer évnyi generációja hozott létre, szemmel láthatóan kifogyhatatlan terméssel és kiváló aszálytűréssel (már egyre kevésbé az) és silány homokot, amin a tápanyag gazdálkodás kihívás.
Azonban az ember a sívóhomokon is képes létrehozni termékeny talajt a természet folyamatainak megértésével és alkalmazásával. Ezek az alkotóelemek összefüggnek, egymás nélkül alkalmazva nem várható tartós eredmény.
Ahhoz, hogy egy növény természetes körülmények között optimálisan fejlődjön, szüksége van szerves kötésű ásványi anyagokra, elegendő szabadon felvehető víztartalomra és pórusos szerkezetű, levegős talajra valamint őt segítő mikroorganizmusokra, amelyek vígan szaporodnak a fenti adottságoknak megfelelő talajban. Amennyiben nem ilyen a talajod, el kell kezdeni valahol a javítást, s ez a munka a szűk keresztmetszeteknél kezdődik. Ismerd meg a talajod, milyen ásványi anyag összetételű, milyen művelhetőségű, vízvisszatartású, s milyen aktív élet található benne. Ez alapvetően meghatározza a hatékonyan növeszthető, termeszthető növények körét és ez a faktor az, amin legkönnyebben tudsz módosítani, hisz a klímát nem tudod megváltoztatni. Mikroklímát tudsz teremteni a permakultúrában bevált fogásokkal, de azzal csak a kitettséget lehet csökkenteni.
A talajjavítás során a következő alapvető kihívásokkal kell szembenézned:
Alacsony szerves anyag tartalom – megoldás komposzt szórása, zöldtrágyanövények folyamatos használata, a lehető legminimálisabb talajműveléssel. Minél nagyobb fajtaváltozatosság jelenik meg a zöldtrágyában, annál jobb. Ennek oka, hogy minden faj más gyökérszinten aktív és más tápanyagokat akkumulál, így a felszínre hozott szerves kötésű tápanyagok is szélesebb skálájú talajéletet tud eltartani, jobb élettani alapokat biztosítani a következő növénygenerációnak és számunkra is mikroelemekben gazdag táplálékot tud biztosítani. A művelés szempontjából aktív felszíni rétegek jelentősen ki vannak merülve élettani folyamatokhoz szükséges mikroelemekben, így a mélyen gyökerező növények azokat ki tudják nyerni több méter mélységből is. A másik előnye a humuszban javított talajnak, hogy kiegyenlíti a pH értékeket is, közelítve a legtöbb növény számára optimális semlegeshez, mindkét irányból. A növényekkel történő talajjavítás viszont csak kellően lazult talajállapotnál indul meg, ezért meg kell kezdeni a talajszerkezet javítását is.
Nem optimális talajszerkezet 
– homokos talajon jelentős mennyiségű szerves anyag, humusz bevitele, szerves trágyával, agyagásványokkal jobb víztartóképesség elérése. Agyagos, kötött talajon szerkezet lazítása, levegőssé tétele. Mindkét esetben sikeres eljárás a minél nagyobb gyökértömeget visszahagyó növények ciklikus termesztése (köles, cirok, szudáni fű). Értelemszerűen figyelembe kell venni a talajadottságokat a megfelelő növények összeválogatásához, mindegyik más előhelyet tolerál jobban. Az első évi ciklusban érdemes lazítással kezdeni és a létező legnagyobb gyökér és zöld tömeget létrehozó, agresszív növekedésű fajokkal, erős starter műtrágyázással – nem bio, de a hatékonyság ez esetben fontosabb. Ezek mélyre lehatoló gyökérzete a lebomlás során sok mikropórust hagy maga után, amelyekben a kevéssé agresszív gyökérzetű utónövények és giliszták már könnyedén navigálnak mélyre. Ehhez természetesen fontos, hogy ne forgatásos művelés legyen alkalmazva, amely összeomlasztja és tömöríti ezeket a pórusokat.
Gyenge mikroelem ellátottság – kőzetalapú mikroelem pótlás, bazaltpor, riolitpor, alginit őrlemény kiszórása, de használhatók mikroelem műtrágyák alacsony koncentrációban. Érdekes eljárásként olvastam a kimerült szén-cink elemek savas újrahasznosításáról, amely során kiváló összetételű mikroelem trágyát lehet fillérekből házilag készíteni.
Élővilág hiánya – ezt is nagyon fontos pótolni, mert számos területen kimerült a talaj élettani szempontból is. A növények jelentős többsége szimbiózisban él mikorrhiza gombákkal, amelyek érzékeny élőlények. Viszont ezek teszik lehetővé például, hogy a növény képes legyen felvenni az egyébként vízben oldhatatlan foszforvegyületeket, s a szimbiotikus micéliumháló a gyökér hasznos felületét több tízszeresére növeli. A foszforműtrágyázás viszont vegyi fegyverként tünteti el a mikorrhizákat.
Másik fontos szimbiózis a gyökérgumók a pillangósokban, amelyben fajspecifikus nitrogénkötő baktériumok élnek. Amennyiben nincs az adott fajnak megfelelő baktérium a területen, nem alakul ki a szimbiózis és nitrogénhiányos lesz a növény. Ezért vetésnél a magokat is kezelni kell ilyen baktérium készítményel, amelyek után évekig képesek már fennmaradni az adott területen. A talajban szabadon élő nitrogénkötő baktériumok is jelentős mennyiségű nitrogént képesek felvenni, de aktivitásuk szintén megszűnik műtrágyázással. Ezeket és sok tízezer egyéb fajt be kell telepíteni, s ha megfelelő körülményekre találnak, ott is maradnak.
Csökkenő széntartalom – ez az utóbbi időkben került előtérbe, miután rájöttek, hogy a szénvesztés és orbitális mértékű CO2 kibocsátás az egyik legnagyobb probléma a mezőgazdálkodásban. Lassan lehet növelni a széntartalmat komposzt, zöldtrágya növények alkalmazásával, ez felvehető táplálékként, jóval gyorsabban faszénpor használatával, ami nem tápanyagot biztosít, hanem hatalmas felületű lakóhelyet a mikroorganizmusoknak.. Ezt szinte minden mennyiségben alkalmazható, s minden, nem extrém tulajdonságú talajon megbízhatóan javítja a talaj élővilágát és vízháztartását. Az első alkalmazások során átmeneti tápanyaghiány léphet fel, mert a nagy porozitású aktív szén minden tápanyagot felszív, de hamar kolonizálják a talajlakók és attól fogva robbanásszerűen indul meg az élet.
A talajjavításhoz érdemes fejben tartani, hogy a talajélet felülről építkezik lefelé, ezért a forgatásos művelés, mint az ásás vagy szántás a legrosszabb, ami történhet a talajjal. Ezt csak akkor érdemes alkalmazni, ha a forgatás során a felső 15-20 centiméterbe bejuttatott szerves anyag és élőlények mennyisége nagyobb, mint az elvesztett. Minden szükséges talajjavító szerves anyagot minél aprítottabb formában a felszínre érdemes kijuttatni, legfeljebb nagyon sekélyen bedolgozni és enyhén tömöríteni, hogy jó talajkapcsolatot hozzon létre a kolonizáláshoz. Jó csapadékviszonyokkal rendelkező tájakon ott lehet hagyni a mulcsot a felszínen, le fog bomlani, de olyan szélsőséges klímájú területeken, mint Magyarország java része, a biológiai aktivitás szünetel a felszínen az év több, mint felében, hol a magas, hol az alacsony hőmérséklet, hol a csapadékhiány miatt.
Azzal szintén számolni kell, hogy legalább mágikusan hangzó három évnek kell eltelnie a leggondosabb tevékenység mellett is az észrevehető változáshoz, de lehet ez az időszak hosszabb is, mert például egymást követő aszályos években a biológiai aktivitás a legjobb technológiával sem ér el értékelhető fejlődést, csak öntözéssel indítható be valami, ha leszorítható a hőmérséklet is mellette. Emberi léptékkel ez soknak tűnik, de ezalatt a néhány év alatt évszázadok természetes építő munkáját képes pótolni az emberi törődés.
A talajművelésnél forgatás nélküli eszközöket érdemes használni, kiskertben ásóvillát, broadforkot, nagyüzemben kultivátort, lazítót, tárcsát. Ha teljes keresztmetszetű, nagy tömegű szerves anyag bedolgozásra lenne szükség alapjavításként, az ásógép viszont hasznosabb az ekénél. Tehát ha nem okszerű a forgatás, ne alkalmazzuk, a talaj levegőztetéséhez és a gyökerek erőteljes fejlődéséhez elég a lazítás is. Forgatás nélkül a gyomnövények kezelése is egyszerűbbé válik, az egynyári magbankok hamar kimerülnek, mert nem kerülnek újak a felszínre, a talajban lévők pedig egy idő után életképtelenné válnak. Az évelők okozhatnak gondot, de azt vagy mulcsozással vagy gyors eredményt váróknál pontpermetezéssel lehet felszívódó növényirtóval eltüntetni. Arra érdemes viszont figyelni, hogy a talaj emlékszik. A vegyi anyaggal kezelt helyek még évek múlva is csökkent termékenységgel fognak reagálni, ezért megfontolandó a türelmes munka alkalmazása.
Szűz talaj példáján megvilágítva a forgatásos művelés hatása a következő: 
A 0–A0 horizonton található az élet java része, aktív oxigénkedvelők és a rá épülő mikroorganizmusok, egy laza szerkezetű, könnyű mozgási, táplálkozási hálót alkotó szerves anyagban gazdag rétegben. Ezek a forgatás során lezuhannak egy tömörödött, szerkezet nélküli, bár légpórusokban eleinte gazdag, de hamar visszatömörödő rétegbe, amely már az anareob organizmusok többsége ural. Azok viszont a felszínre kerülnek, s mindkét rétegben csökken a honos fajok egyedszáma és előbb utóbb a fajok változatossága.
A nagy változáskor előkerülő tápanyagok azonnali szaporodást váltanak ki, a baktériumok felélik az összes szerves anyagot, elégetnek minden elérhető tápanyagot, majd elpusztulnak. Az extrém számban elpusztult mikroorganizmusok bomlástermékeit értelmezi úgy az egyszerű kertész, hogy milyen remekül terem a földje az ásás után. Persze, egy ideig, amíg egyre csökkenő számban újra tudnak termelődni a mikroorganizmusok, s az nem tart örökké. A szénveszteség is jelentős, pedig az rendkívül fontos energiaforrás és lakóhely az oxigénkedvelőknek. A probléma pedig egyszerű, a köztes élőlények, mint az ízeltlábúak, néhány ilyen forgatás után vagy kipusztulnak vagy elvándorolnak. Egy eltűnő faj helyét pedig nem veszi át semmi, vagy maximum a gyorsabban szaporodó kártevők, s az addig kifinomult egyensúlyban működő talaj táplálékhálója előbb utóbb-összeomlik, saját élettartamunkat tekintetbe véve nagyjából véglegesen. Ez nem fog helyreállni 10 év alatt sem magától, s ha újra is indul, évszázadokba, évezredekbe telhet, mire újra beköltöznek a kihalt mikroorganizmusok, különösen a folyamatosan változó, egyre szélsőségesebb klíma ennek a legnagyobb akadálya.
Mivel a felkavart életterek kismértékű regenerációja is eltart egy ideig, a növényt védelmező, tápláló mikroorganizmusok is könnyen a túlsúlyba kerülő patogének áldozatai lesznek, megszaporodnak a fertőzések, a legyengült növények szabad prédái lesznek az opportunista kártevőknek. Ezt a folyamatot súlyosbíthatja a vegyi anyagok használata, mértéktelen műtrágyázás vegyi fegyverként pusztít el minden fontos mikroorganizmust és gombát, a különböző növény védőszerek, rovarirtók hatása szintén sivatagot hagy maga után. A talajfertőtlenítés gyakran propagált megoldása szintén totális pusztító hatású, utána már csak a kártevők felszaporodása várható, azok természetes ellenség hiányában mindig gyorsabban szaporodnak, mint a pozitív hatású mikroorganizmusok.
A szerves anyag hiánya alapvető probléma, sosem lehet elég humusz a talajban, lévén termelésnél, legóvatosabb talajmunkánál is folyamatosan csökken a mennyisége. Szerves anyagot lehet pótolni szerves trágyával, de legjobb, ha minden szerves anyagot már kötött nitrogénnel juttatunk ki a talajba, mert a nitrogén életciklusa a legveszteségesebb. A kötött forma pedig a komposzt.
Komposztálj, amennyit csak tudsz, 
minél változatosabb forrásokból és a forró komposztálás a leghasznosabb. A kártevők és gyomok mennyisége jelentősen csökkenthető a folyamattal, míg szerves trágya kijuttatásánál megy ki a gyommag bank is, állandó munkát okozva. A komposztra receptek ezrei vannak, de általunk legegyszerűbben elérhető növényi maradékokat aerob, oxigénben gazdag környezetben, magas hőmérsékleten, 50-70C között komposztáljuk, s a szén-nitrogén arány 25-35:1 között legyen.
Ekkor a legmagasabb a biológiai aktivitás és a legkisebb a nitrogén veszteség, ami ammóniaként párologna el. Oxigénben gazdag környezetben pontosan azok a fajok szaporodnak el, amelyek a talajban is hasznosak számunkra. Az egyébként elvesző ammónia egy része megköthető nagy fajlagos felületű anyagokkal is, mint zeolit, alginit, bazaltpor, ezért érdemes ilyen anyagokkal is gazdagítani a komposztot, gyarapítva a mikroelemeket is. A komposztálás nagyon fontos pontja a beoltás. Ennek során megnöveljük a biológiai aktivitást különböző mikró organizmusokban gazdag készítményekkel, elszaporítva esetleg már kihalt vagy nem honos, de jótékony hatású baktériumokat és gombákat.
Ezek a készítmények lehetnek kereskedelemben kapható baktérium és gombapreparátumok, amelyben izolált kultúrák vannak, általában a leghatékonyabb fajok egy adott feladatra, cellulózbontásra, nitrogénkötésre, foszfor és káliummobilizálásra, stb. Oltásnál viszont a legváltozatosabb élővilágot már élő komposztból és nagyon jó minőségű, életben gazdag talajokból készített preparátumok hozzák létre. Ezeket a preparátumokat vagy természetes formájukban talajoltásként vagy komposzttea formájában adagoljuk a komposzthoz. Talajoltásnál egyszerű empirikus módon begyűjtünk szatyornyi földet nagyon gazdagnak tűnő, természetes állapotú talajokból és ezt keverjük a komposztba.
Komposzttea tartályban készül, amelyben folyamatosan kering az oxigénben és tápanyagban gazdag (melasz), víz, miközben az oltóanyag nagy teafilterként lóg a tartályban. Néhány nap főzés után kilocsolható a preparátum. Ez utóbbi közvetlen talajlocsolásra, csávázásra is hasznos, általában esős, felhős időben vagy alkonyat után, mert ezek a mikroorganizmusok általában fény és UV érzékenyek.
A talajoltás azért nagyon fontos, mert minden termőterületnek más a saját élővilága, ami alkalmazkodott az adottságokhoz. Ha egy silány, kimerült barna erdőtalajt szeretne valaki élettel megtölteni, ha nem keres máshonnan oltóanyagot, csak azok a fajok fognak szaporodni a komposztjában és talajában is, amik az adott terület leromlott állapotához alkalmazkodtak. Ha egy gazdag helyről származó oltóanyaggal kerül kezelésre a komposzt, s utána folyamatos a talajban is a szerves anyag utánpótlás, az új helyen is tartósan gazdag talajélet fog kialakulni. Ha belegondolsz, hogy nem egy területen már a kenyér spontán kovászosodása sem működik mert már az élesztőgombák is eltűntek az emberi károkozás hatására, érezheted, hogy valami nagyon kisiklott.
A szénvesztés az egyik legújabban észlelt probléma, s itt visszajutottam a fekete földhöz. Az extrém magas széntartalmú Terra Preta talaj képes csak megújulásra önmagától. Ez úgy keletkezett, hogy a levágott növényzetet elszenesítették az ősi gazdálkodók és bedolgozták a talajba. Évről évre egyre többet, míg végül több méternyi vastagságban található már meg ez a réteg helyenként. A pirolitikus módon készült szén pórusokban rendkivül gazdag, hatalmas felületű, ami azonnal felszív minden szerves anyagot (aktív szén) és a legjobb lakóhelye a mikroorganizmusoknak, pillanatok alatt kolonizálják a gombák is. Akár 170 tonna ilyen kötött szén is lehet a talajban hektáronként, s a benne lakó fajtaváltozatosság képes annyi szén és nitrogén megkötésére, amitől több ezer évvel a kialakulása után is képes magától gyarapodni. Ez az aktív szén képes saját súlyánál ötször több vizet tárolni, így az aszálytűrőséget jelentősen javítja. Előállítása házilag is megoldható, fahulladékot kell oxigénmentes környezetben hevíteni, majd megőrölni, s lehet kiszórni, begereblyézni, de lehet a szénport vásárolni is. Ez nem azonos a széntelepi porral, csak a faszén, a pirolitikus úton keletkezett szén a megfelelő.
A mi klímánkon általában a csapadék is szűk keresztmetszet, ezen csak ésszerű és okszerű öntözéssel tudunk segíteni. Egy élő, szerves anyagban gazdag talaj képes átvészelni aszályokat, ezért a öntözést csak a legszükségesebb esetben érdemes használni, nem automatikusan. A folyamatosan öntözött növény életképessége alapvetően gyenge, könnyen felborul szélsőséges időjárás hatására, ha elmarad az öntözés. Kelesztő öntözés segíthet a gyors csírázásban, de a folyamatos öntözés talajszerkezettől függően lúgozhatja ki a talajt, tömörítheti vagy boríthatja fel az ionháztartását, a vízzel kijuttatott ásványi anyagokkal. Ezért minél kevesebb legyen az öntözés, csak végszükségben.
A minimális vagy lazított talajműveléssel termeszthető növények köre pedig teljes. Néhány extrém igényű fajt kivéve minden hasznos növény termeszthető minimális műveléssel, amennyiben a talajállapot már megfelelően laza és szerves anyagban gazdag. Törekedni kell a talaj folyamatos takarására, ami csapadékos időszakban minél nagyobb gyökér és zöld tömeget létrehozó növény, csapadék nélküliben pedig mulcs vagy nagyon alacsony vízfelvételű takarónövény legyen. Ne félj a porba vetni a zöldtrágyamagot. Ha nem eszi meg valami, csak jön eső, ami után gyors starttal indul a növény, kihasználva minden csepp vizet. A télnek sose indulj neki takaratlan földdel, a létező legrosszabb eljárás az őszi szántás, hogy a fagy majd úgyis szétüti a rögöket – ez garantált veszteség minden területen, s felerősíti az eróziós és deflációs károkat. Ne feledd, a felső 30 centiben van az élet. Ha ez elvész, nem jön vissza magától többé. Ha nagyon kitett a területed, a szél ellen védekezz fa és bokorsorral, de ne hozz létre levegőcsere nélküli vagy lefolyástalan zónákat, mert az megnöveli a kórokozók jelentkezését is. A termesztett növények válogatásánál én visszanyúlok a nem hibrid fajokhoz, szabad elvirágzású, tájfajtákat gyűjtök és próbálok felszaporítani, amelyek nagy genetikai változatossággal rendelkeznek, így kevesebb, de biztos, kiváló beltartalmú hozamot biztosítanak a tömegtermelésre nemesített ipari hibridekhez képest.
Akinek van lehetősége, hogy a tápiószelei génbankból tud szerezni szaporításra magokat, használja ki, ősszel általában ki szokott merülni a rendelkezésre álló keret. A vidéket bejárva lehet felfedezni öregeknél még különlegességeket, generációk óta öröklődő fajtákat. Kukoricából is a színes lófogúak stabilak, sok helyen hirdetettek, bánáti búza még található. Külföldön lehet lelni igazi különlegességeket is, mint ásatásokon talált 5-600 éves búza felszaporítása, ami tövenként hoz 40-50 kalászt, vagy sivatagi kék tönköly Etiópiából, de ezeket aranyáron és limitáltan lehet beszerezni. Viszont egy ilyen genetikai bázis felszaporítása szó szerint aranyat ér, mikor az azonos szülőktől származó hibrideket elsöpri valamely új fertőzés, mint az UG99. A szárazabb nyarakra felkészülve érdemes alacsony vízigényű fajokban gondolkozni, én pl. ültetek indiai boltban vásárolt bab, lencse és csicseri fajtákat is, csak kiszelektálódik belőle nekem tetsző. Mediterrán környékekről is érdemes vetőmagokat szerezni, mert amilyen rohamos mértékben csökken a genetikai diverzitás a vetőmag monopóliumok hatására, nem sokáig lesznek élő vonalak elérhetőek és klimatikusan ellenállóbbak az aszálynak. Gyakorlatilag az ismert tájfajta zöldség és gabonafajok száma kevesebb, mint tizedére csökkent az elmúlt évtizedekben, s ez rendkívül veszélyes helyzet, ez ellen csak saját fajtafenntartással lehet védekezni. A lényeges része a gazdálkodásnak úgyis a vetőmag fogása, tisztítása, tárolása, egyfajta spontán nemesítő munka, amit régen a parasztok csináltak évezredeken keresztül.