2021. október 31., vasárnap

Egynyári üröm

Gyakrabban használt magyar nevei: (illatos üröm, egyéves üröm) Artemisia annua L.. Az egynyári üröm az Asterales (fészekvirágzatúak) rendjébe, Astemeeae (fészekvirágzatúak) családjának Asteroideae ( csövesvirágúak) alcsaládjába tartozó növény. Az egynyári üröm egyéves (Th), kopasz, felálló szárú, kellemes illatú növény. Szá- ra termőhelytől fiiggően 0,5-2,5 m magas, barázdált, összetett fiizérvirágzatban végződik. Tőlevelei hosszú nyelűek, háromszögletű-tojásdadok, kétszárnyúak A levélcimpa hegyesen csipkézett. Lomblevelei a szár alsó és középső részén háromszor, a felső harmadában egyszer vagy kétszer szárnyasan szeldeltek A levélszeletek fésűsen hasogatottak, szálas-hosszúkásak, a végső cimpák legfeljebb 5 mm hosszúak, hosszúkásak, épek vagy sűrűn hegyes-fogasak. A virágzat sok apró fészkű ilizéres buga. A fészkek 3-20 virágúak, 2 mm szélesek, csüngők. A fészekben a virágok félgömbszerűen rendeződnek. A külső virágok termékenyek, a középsők nőivarúak, sterilek. Pirosló vagy sárga pártájú virágai júliustól októberig nyílnak. Szélbeporzású. Termése tojásdad alakú, 0,5-1 mm hosszú, fénylő barna színű kaszat. Ezermagtömege: 0,06-0,07 g. A termések folyamatosan érnek és peregnek. Elterjedésének középpontja az északi félgömb sztyeppjei és félsivatagi tájai. Az egynyári üröm őshonos Észak-Amerikában, Közép-és Dél-Európában, valamint Kö zép- és Dél-Ázsiában. Magyarországon adventív faj. Különösen az Alföld déli terüIetein gyakori.
Hatóanyag
A növény termőhelytől fiiggően 0,3-1% illóolajat tartalmaz. Az illóolaj jellemző komponensei az alfapinén, kamfén, 1-kamfer, artemisia keton, cineol, eugenol stb. Az illóolajon kívül tartalmaz még artemisinint, mely jelentős maláriaellenes hatással rendelkezik. A növény artemisinin tartalma származási helytől fiiggően rendkívül eltérő (0,01-0,7%). A hazai populáció mintegy 0,05%-ot tartalmaz.



szeptember 11, 2015

Az artemisinin (C15H22O5) gyógyszert a Plasmodium falciparum kórokozó által okozott malária betegség kezelésére használják. A vegyületet, amely egy szeszkviterpén lakton, az egynyári üröm (Artemisia annua) növényből vonják ki, amelyet már régóta használnak a hagyományos kínai orvoslásban elsősorban malária ellen. A molekula szintetikusan artemisinsavból állítható elő. Az egynyári ürmöt vagy édes ürmöt a kínai gyógyítók több mint ezer év […]




Felhasználás

Az artemisinint jelenleg az egyik legjobb antimaláriás szemek tartják. Illóolaja erős fungicid és baktericid hatással rendelkezik. A gyógyszeripar maláriaellenes gyógyszereket készít belőle. Illóolajának baktericid és fungicid hatását főként az illatszeripar hasznosítja. Indokínában teáját gyomorerősítőnek, vizelethajtónak, sárgaság ellen és bőrbetegségek gyógyítására használja a népi gyógyászat. Daganatos betegségek ellen is hatékonyan használják.

Öröm az ürömben

Bodolai Gyöngyi 

Bele lehet szeretni egy növénybe is, és gyógyító hatásáról meggyőződve, dédelgetni, termeszteni, a jó tapasztalatot, az eredményt pedig megosztani másokkal, hogy beteg embertársainkon segíthessünk. Ez történt a Jedden élő dr. Dán József nyugalmazott állatorvossal is, akinek az évek óta tartó konok kitartása a folyamatos visszautasítások ellenére beérni látszik. A bizonyítékok dolgában legalábbis. Örömmel nyugtázza a legutóbbi visszajelzést, ami Magyarországról érkezett, s arról szól, hogy kedvenc növénye, az egynyári üröm (Artemisia annua) segített egy daganatos beteg lánynak a gyógyulásban.

Íme a történet, ahogy M. Szabolcs méhész Magyarországról (név, cím a szerkesztőségben) elmondta:
– A 27 éves lányomnál idén februárban agresszív melldaganatot diagnosztizáltak áttéttel két hónaljban levő nyirokmirigyben. Annyira megijedtünk, hogy ma is nagyon nehezen tudok beszélni róla. Megműtötték, majd elkezdődött a kemoterápia, de azt megelőzően a nyirokrendszerben még találtak egy gyanús daganatot, amire azt mondták, hogy a kemoterápia lejártával azt is meg kell műteni. A lányom nyolc kezelést kapott, a negyedik után magánúton elmentünk egy ultrahangvizsgálatra, ahol kimutatták, hogy a gyanús nyirokmirigyben vannak még rossz sejtek, bár a kemoterápia hatására valamennyire összehúzódott a daganat. Közben adatokat találtam a marosvásárhelyi Népújság internetes oldalán Dán Józsefről és az általa termesztett gyógynövényről, amelynek daganatellenes hatása van. E-mailben fordultam a Népújsághoz, ahonnan Jeddre irányítottak. Felhívtam a jeddi polgármesteri hivatalt, és nagy köszönettel tartozom nekik, mert útbaigazítottak. Amikor végre sikerült beszélni a doktor úrral, elmondtam, hogy mi a gondom, ő pedig beszámolt a növény jótékony hatásáról. Ez egy hét közepi napon történt, vasárnap reggel pedig már csörgött a telefon, és értesített, hogy a teafüvet és 12 gyógynövénypalántát a Budapestre tartó autóbusz megérkezéskor át kell venni. Egy ismerősömet kértem meg, majd itthon elültettem a palántákat. Közben a lányomnak rendszeresen adtuk a teát, amit később a növény friss hajtásaiból készítettünk. A kemoterápia lejárta után egy hónappal kellett PET-CT-re menni, ahol teljesen negatív eredményt kaptunk, miszerint semmilyen beteg sejt nincsen már a lányunk szervezetében.
Ugyanakkor említhetem a saját példámat is. Van egy ötös híd a számban, aminek a középső fogával három-négy év óta kínlódtam. A fogorvosok azt mondták, hogy le kell venni a hidat, mert a középső fog gyökerén gennyzacskó van, amit szájsebésznek kell eltávolítania. Méhészkedés közben az egynyári üröm félmaréknyi levelét kezdtem rágni, és három hét elteltével, amikor a fogorvosnál sorra kerültem, már nem látott semmit, és a röntgenfelvétel is igazolta, hogy a granuloma eltűnt a fogamról, holott semmilyen gyógyszert nem szedtem a fogfájásra. Azóta az ismerőseim körében népszerűsítem a növényt.
– Nekünk Erdély a szívünk csücske – folytatja M. Szabolcs. – Egy baráti társasággal tíz év óta oda járunk nyaralni, sokszor Zetelakán, az Olga panzióban szálltunk meg, és van egy kedves ismerősünk, lelkész Székelydályán, aki vízibölényeket tenyészt, és a tejükből sajtot készít. Az is egy fantasztikus hely, azt pedig, hogy pont egy erdélyi származású ember mentett meg a pokolból, különleges jelnek érzem – érzékenyül el kicsit, aztán folytatja, hogy az idén nyáron, ha nem szólt volna közbe a járvány, Marosvásárhely lett volna a célpontjuk, végül megosztja egy másik Erdéllyel kapcsolatos élményüket is.
– Déva környékére látogattunk, és adományt vittünk Böjte Csaba „gyermekeinek”. Ahogy kipakoltuk az adományt, láttuk, hogy néhány gyermek focizik. A feleségem unokatestvére édességgel kínálta őket, de az egyik kisgyermek hátratette a kezét, és azt mondta, hogy ő nem vesz, mert a testvérei nincsenek ott. Csak akkor fogadta el, amikor kiderült, hogy az egész zacskó édesség az övék.
Nagyon hálás vagyok Dán úrnak, igazán nem is tudom kifejezni azt, amit akkor éreztem, amikor kiderült, hogy már küldi is a növényt, hangsúlyozza, mielőtt elköszönne.
Hogyan kezdődött? – kérdezem dr. Dán Józsefet, aki nyugdíjas éveiben mélyedt el a természetes növényi gyógyhatású anyagokkal való kutakodásban. Bizonyítékokban már nincsen hiány, de a többi korántsem egyszemélyes vállalkozás. Olyan partnerek kellenek hozzá, akik vállalják a kockázatot. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján megtalálni, meggyőzni őket nagyon nehéz, annak ellenére, hogy világviszonylatban tudományos kutatásokról szóló dolgozatok sokasága igazolja a népszerűsíteni kívánt gyógynövény, az illatos üröm jótékony hatását, amiért ki lehetett érdemelni a Nobel-díjat is. Az évezredek óta használt gyógynövény artemisinin nevű hatóanyagáról kiderült, hogy a malária kiváló ellenszere, és hatékonyan elpusztítja a daganatsejteket is.
– Valamikor a ’90-es évek kezdetén tudtam meg, hogy egy vietnami kutató előadást tartott Magyarországon az illatos ürömről. Azonosítottam a növényt, és szerencsémre akkor jelent meg egy monográfia az üröm növénycsaládról angol nyelven, amely fele terjedelemben az illatos ürömről szólt. Részletesen leírta azokat a kísérleteket, amelyeket az 1960-as években Youyou Tu kínai farmakológus asszony végzett, akit orvostudományi Nobel-díjjal tüntettek ki 2015-ben. Az ürömből kivont artemisinin ugyanis hatékony maláriaellenes szernek bizonyult, amellyel a korábban százezreket elpusztító betegséget sikerült megfékezni. Azóta világszinten könyvtárnyi irodalma van az újabb kutatásoknak. Az artemisinin hatásának lényege, hogy a magas vasigényű fiatal sejtekben, amilyenek a maláriával fertőzöttek is, programozott sejthalált indít be, és egy peroxidációs folyamat során elpusztítja azokat. Mint a későbbi kutatásokból kiderült, a daganatsejtek vastartalma is magas kell legyen ahhoz, hogy szaporodni tudjanak, ezért ha külső vasbevitellel még növelik a vas mennyiségét, az artemisinin megöli a beteg sejteket. Sőt, a vér-agy gáton is képes átjutni, és a központi idegrendszerben előforduló fertőzésekre is hatékony. A már említett monográfiából kiderült, hogy 250 körüli összetevőjéből, a többi ürömfajtákkal ellentétben, az illatos üröm nem tartalmaz egyetlen mérgező hatóanyagot sem.
Mivel az állatpatológiában is léteznek olyan fertőző szervezetek, amelyek a malária kórokozójának a fejlődéséhez hasonlíthatók, ebből származott az ötletem, hogy itthon, a kisgazdaságban próbát tegyek. A jó eredmények láttán húscsirkéken és az anyjuktól frissen elválasztott malacokon is kipróbáltuk, és beigazolódott, hogy a takarmányhoz 1%-ban kevert hatóanyag tökéletes védelmet nyújt az állatoknak, többek között a coccidiózis (egysejtű paraziták) ellen. Az artemisininnel helyettesíteni lehetett a szintetikus szereket.
Egy fiatal kollégám gondjaiba vette a témát, beiratkozott a Kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi Egyetem doktori iskolájába, és kutatásai igazolták, hogy az addigi tapasztalataink helytállóak. A kezdeti beszélgetésekkor kértem az állatorvosi egyetem parazitológia tanszékének vezetőjét, hogy „juttassa át az ötletet a kerítésen túl” az orvostudományi és gyógyszerészeti egyetemre, de sajnos abból nem lett semmi. Voltam a marosvásárhelyi orvosi és gyógyszerészeti egyetem volt rektoránál is, ahova magammal vittem a kolozsvári emeritus professzor referátumát. A rektor úr pozitív hozzáállásáról biztosított, de a találkozásnak nem volt folytatása.
Láttam a kertben, hogy szépen zöldell két táblában is az illatos üröm. Ahogy megfigyeltem, a természetben is megtalálható ez a növény.
– A vad állomány valóban létezik, de nehezen lehet megfelelő mennyiséget és minőséget találni. Tájékozódás közben leltem rá a neten az anamed német keresztény orvos csapatra, amelynek tagjai a harmadik világ egészségügyi gondjait próbálják megoldani azzal, hogy a gyógyszerszűkében szenvedő lakosságnak elérhető megoldást biztosítsanak. Tőlük veszek évente egy adagnyi (5.000) magot tartalmazó csomagot.
Az eddigi eredményeket is ezzel a hibriddel értük el, viszont a helyi populációnak a szaporítása és kutatása is indokolt. Meggyőződésem, hogy a terméket nem a mezőgazdaságban és állattenyésztésben kell elsősorban használni, mert arra a célra hasznos
ugyan, de túlságosan költségigényes. A humán gyakorlatban viszont egészen biztosan jó szolgálatot tenne, különösen a gyermekgyógyászatban és az onkológiában. Kísérletek igazolják, hogy a hatóanyag hatására 1200 beteg sejt mellett egyetlenegy ép sejt sem pusztul el.
A történet furcsasága, hogy miközben Youyou Tu asszony megkapta a Nobel-díjat az illatos ürömmel elért eredményéért, a Közös Piac által engedélyezett termeszthető növények listájáról – legnagyobb meglepetésünkre – törölték az illatos ürmöt. Hogy kinek jó ez? Valahol Európában egy érdekcsoportnak nem tetszik, holott a kézenfekvő megoldások egyike lenne.
Nem akarok csodadoktor lenni, társat, csapatot szeretnék, akikkel együtt a végére tudunk járni e növény titkának, amely Isten áldása. Nem egy olyan munka áll előttünk, amit egy emberre szabtak. Biztos vagyok benne, hogy Marosvásárhelyen, Erdélyben, Romániában vannak hozzám hasonló nyugdíjas szakemberek, akik szeretnének még tenni valamit.

Az édes üröm (ARTEMISIA ANNUA) a rák ellen

Egy csodálatos gyógynövény, mely a rákos sejtek 98%-át elpusztítja 16 óra alatt!
Figyelembe véve, hogy a rák az egyik leggyilkosabb betegség a világon, a kutatók folyamatosan próbálnak rá gyógymódokat találni.
A képen lévő gyógynövény a rákos sejtek 98%-át megöli mindössze 16 óra leforgása alatt.
Nehéz ezt elhinni, tudom.
Én sem hittem ezt el addig, amíg a kijelentés mögött álló kutatásokat el nem olvastam.
Nevezetesen, a “Life Science” magazin publikálta először az artemisininről azt, hogy az “édes üröm”- azaz az “Artemisia annua” származék, amit a kínai orvoslás már régóta használ- a tüdőrák sejtek nem kevesebb, mint 98%-át megöli mintegy 16 óra alatt.
A gyógynövény önmagában a tüdőrák sejtek számát akár 28%-al csökkenti, de vassal együtt használva az “Artemisia annua”teljesen “törli” a rákot szervezetünkből és ahogy kísérlet mutatta, ez a növény e mellett az egészséges tüdősejtekre nem volt hatással.
Az artemisinint a múltban erős malária elleni orvosságként használták, de mára már bizonyított tény, hogy ez a gyógymód hatékony a rák elleni küzdelemben is.
Amikor a tudósok a növényhez vasat adtak a tanulmány folyamán, a vas a rákos tüdősejtekhez kapcsolódott
Az artemisinin szelektíven támadta a “rossz”, vasat tartalmazó sejteket, és a “jó”, egészséges sejteket érintetlenül hagyta.
Általánosságban elmondható az az eredmények szerint, hogy az artemisinin leállítja az ” E2F1 “transzkripciós faktort és beavatkozik a tüdőrák sejtek életébe.
Ez azt jelenti, hogy az artemisinin a rákos sejtek reprodukálásához kellő transzkripciós módot akadályozza meg- ahogy a University of California laboratóriumában végzett kutatások mutatják.
A kutatás bebizonyította, hogy a rákos sejtek apoptózist, vagy önpusztítást követnek el.
Ezt a növényt otthon magról is lehet termeszteni, kivonatát pedig csepp vagy kapszula formájában árusítják az interneten.
Az artemisin daganatgátló hatása: 
Az artemisinin az egynyári üröm (artemisia annua) hatóanyaga.
Több évvel ezelőtt a malária gyógyítására már használták Kínában. Hatásának alapja, hogy programozott sejthalált indít be minden szokatlanul magas vastartalmú sejtben és a maláriával fertőzött sejt jóval magasabb vastartalmú, mint az egészséges sejtek.
Az artemisininről mára a tudósok bebizonyították, hogy ez a csodálatos növény éppen olyan hatásos a rák elleni küzdelemben is.
Tudományos kutatási eredmények:
Dr. Henry Lai és dr. Narendra P. Singh, a Washington Egyetemen igen bíztató eredményt közölt már 2001 végén a Life Sciencesben.
Az “egynyári üröm” szirmaiból, leveleiből készített artemisinin-kivonat 8 óra alatt szétroncsolta a mellrákos sejtjek 3/4-ét, 16 óra alatt pedig jóformán alig maradt meg valami is belőlük, ha előtte vas tablettával kezelték meg azokat. Ugyanakkor az egészséges sejtekben szinte nem is történt károsodás.
Egy osteosarcoma-ban (csontrák) szenvedő kutyán is kipróbálták ezt a terápiát.
A kezelés után a kutya teljesen rendbejött, és 2 év múltán is életben volt, a rák nem újult ki rajta.
A kutatók abból indultak ki, hogy a maláriával fertőzött és a rákos sejtek közötti hasonlóság abban áll, hogy vastartalmuk megnő, ezért egy maláriánál bevált szer, ami a vastartalmú sejteket roncsolja, a ráknál is sikeres lehet.
Számos más korábbi tanulmány kapcsolta már össze a rákot és a megnövekedett vastartalmat.
Ralph Moss, a “Healing Choices” riportok szerzője rámutat, hogy az általa említett tanulmány szerint a rosszindulatú mellrákos szövetekben háromszor annyi vasat lehetett kimutatni, mint a jóindulatúakból. Ennek oka, hogy minden rákos sejtnek szüksége van többlet vasra, hogy szaporodni tudjon.
Vagyis a rákos sejteknek sokkal magasabb a vas koncentrációja, mint a normál sejteknek.
Több vizsgálat igazolta eddig, hogy az egynyári üröm leveleiből kivont artemisinin, illetve az azzal rokon dihydroartemisinin (artesunate) és artemether képes viszonylag gyorsan és szelektíven a rákos sejtek szétroncsolására, feltéve, ha azok vastartalma magas.
A vizsgálatok során a kutatók a rákos sejtekben külső vas bevitellel maximális koncentrációra növelték a vastartalmat, majd artemisininnel kezelték azokat.
Az eredmények azt mutatják, hogy az artemisinin elpusztítja a rákos sejteket. (US Patent Document 5,578,637, University of Washington, inventors Dr H.Lai and Dr NP Singh, November 26 1996.)
55 féle rákos sejten tesztelték:
Ennek a csodálatos gyógynövénynek hatását 55 féle rákos sejten megvizsgálták.
Megállapítást nyert, hogy a leghatásosabb leukémia, vastagbélrák esetén, hatásos melanoma, mellrák, prosztatarák, agyi daganatok és veserák esetén.
Azt is megállapították, hogy hatása megegyezik az eddig használt kemoterápiák hatásával a rákos sejtek pusztítását illetően, de azok mellékhatása nélkül. (Efferth et al, Anti-Malaria Drug is Also active against cancer, Int’l Journal of Oncology, 18;767-773,2001.)
Dr. Lai professzor szerint két igen veszélyesnek tartott rákfajta, a hasnyálmirigyrák és akut leukémia esetére hatásosabbnak bizonyult az artemisia-kezelés, mert azokra a sokkal gyorsabb sejtosztódás és még jobban megnövekedett vastartalom a jellemző.
Egy újabb kísérlet szerint az ilyen sejtek elpusztításához fele annyi idő kellett csak, összesen 8 óra.
Az egészséges ebben a vizsgálatban is szinte teljesen érintetlenek maradtak.
A leukémiás sejtek is szétesnek tőle:
Dr. Lai egy másik vizsgálatban még lenyűgözőbb eredményeket ért el leukémiás sejteken. Megemlítette, hogy a rákos sejtek nagyon gyorsan néhány órán belül elpusztultak holotransferrin (vas) és dihydroartemisinin (vízben oldódó formában artemisinin) hatására.
(H.Lai and NP Singh, Selective Cancer Cell Cytoxicity from Exposure in Dihydroartemisinin and Holotransferrin, Cancer Letters, 91:41-46, 1995)
Hogyan hat az emlőrákra?
Tény, hogy az artemisin citotoxikussá (sejtölő) válik vas jelenlétében.
A rákos sejtek vasfelvétele jóval nagyobb a normál sejtekhez képest, ha holotransferrinnel (vassal) kezeljük őket.
A mellrák sejtjeinek felszínén 5-15-ször több transzferrin receptor van, mint a normál emlő sejteken.
Egy tanulmányban a mellrákos sejteket és a normál sejteket is befecskendezték artemisininnel.
Az eredmények azt mutatták, hogy artemisinin megölte a sugárzásrezisztens emlő rákos sejteket is.
Ugyanakkor a hatás az egészséges sejtekben minimális volt.
(NP Singh and H Lai, Selective toxicity of dihydroartemisinin and holotransferrin toward human breast cancer cells. Life Sciences, 70:49-56,2001)
Gégerák kezelésekor is hatékonynak bizonyult:
Ebben az esetben a beteg artesunate injekciót és tablettát kapott kilenc hónapon át.
Tumora jelentősen csökkent, mintegy 70 százalékkal mindössze két hónapos kezelés után.
Ez kezelés valójában meghosszabbította életét, és javította az életminőségét.
(Singh and Verma, Case report of a laryngeal squamous cell carcinoma treated with artesunate, Archive of Oncology, Vol 10(4), 279-80, 2002)
Nem volt káros mellékhatása!
A farmakokinetikai vizsgálatokon 250 mg tabletta artemisin és artesunate tablettát használtak.
A tabletták mindkét formáját jól tolerálták, és nem tapasztaltak negatív mellékhatásokat.
(Benakis et al. Pharmacokinetics of artemisinin and artesunate after oral administration in healthy volunteers. American Journal of Tropical Medicine Hyg, Jan;56(1): 17-23, 1997)
Az artemisinint nagytestű emlősöknek, majmoknak is adták 292 mg / ttkg adagban, 1-3 hónapig.
Ekkor nem mutatott semmilyen toxicitást a készítmény.
(Journal of Traditional Chinese Medicine 2(1) : 31-36, 1982)

Az artemisinin adagolása:
A kutatások szerint tehát az artemisin-kezelést vas adásával kell kombinálni.
Néhány napi vas tabletta bevitel után, a lenti készítmények valamelyikét javasolják szedni.
Az étkezésektől elkülönítve szükséges bevenni, mivel minden vastartalmú étel rontja a készítmény hatásfokát.
Három féle artemisin vegyületet létezik: az artemisinin, az artesunate és az artemether.
Az artesunate vízben, az artemeter pedig zsírban oldódik.
A zsírban oldódó vegyület át tud lépni a vér-agy gáton, így az idegrendszer központját is képes elérni és sokkal lassabban ürül ki a szervezetből.
Kutatások szerint a három készítményt felváltva célszerű alkalmazni.
Az adagolás még nem eldöntött:
Napi 100-1200 mg hatóanyagot szoktak legtöbbször alkalmazni.
Az ennél nagyobb adagnál a gyomor felszívóképessége jelentősen csökken.
Kisebb adagok esetén is csökken a felszívódás, de ekkor nem olyan mértékben.
Ezért Dr. Lai szerint a szer alkalmazása alatt 1-1 hetes szünetet javasolt tartani.
Dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
(Források: balaicza.hu/naturahírek)

2021. október 14., csütörtök

Agressziv virágok vagy igénytelennek kell nevezni őket?

https://zen.yandex.ru/media/25sotok/cvetyagressory-ili-ih-stoit-nazyvat-neprihotlivymi-615c4bef9d349c412ada9d9b
Október 6
Egy gondozott külvárosi terület soha nem teljes virágágyás nélkül. Minél több virág van, annál szebb az oldal. De túl sok szín van. Vagyis kis mennyiségben ültetik őket, de olyan erővel igyekeznek szaporodni, hogy zavarják a virágágyás többi lakóját. Kik ők, a virág-agresszorok, és hogyan lehet visszatartani terjedésüket?
A virágokat azonban nem szeretem agresszoroknak nevezni. Olyan gyorsan szaporodnak, ahogy jónak látják. És mi, ismerve sajátosságukat, egyszerűen meg kell akadályoznunk a terjedést. Nos, vagy ne ültessünk el valamit, amivel nem tudunk megbirkózni.
Az egyik legproblémásabb virág a hajnalka vagy a fű. Ez az igénytelen szőlő minden függőleges támaszt díszít. Lila, fehér, rózsaszín miniatűr gramofonok rejtik a különböző csúnya épületeket, kerítéseket, kerítéseket. De szára olyan erős, hogy még egy kis cserjét is képes a földre dönteni. Ha útközben találkoztak egy magas virággal, és köré tekerték, akkor egyszerűen megfojthatják.
Hajnalka. flo.discus-club.ru
Sok kertész enged a kísértésnek, hogy láncszemű kerítést díszítsen kötőfűvel. De ősszel nagyon nehéz megtisztítani a száraz növényi száraktól. A reggeli dicsőség magjai pedig igazi rémálom. Lehetetlen nyomon követni érésüket, a száraz maghéjak kinyílnak, és apró fekete magokat szórnak különböző irányokba. Tavasszal pedig a legváratlanabb és legmegfelelőbb helyeken kicsiny fűfélék sarjadnak, elkezdik élni a saját életüket, miközben megfosztják a szomszédos növényeket az élettől. Ha még mindig el akarja ültetni ezt a virágot, akkor jobb, ha kerítést választ neki, távol az ágyak és virágágyások többi részétől.
A Stonecrop nem kevésbé agresszív . Ez az aranyos baba bármilyen talajban nő, még egy csúnya homok- vagy agyaghalmot is eltakar. Talajtakaró növényként egyszerűen pótolhatatlan. A virágok kis sárga csillagai gyengédséget idéznek elő. De elhalványodva a szedum kúszni kezd, új fiatal hajtásokat épít fel, és más virágok rozettájában csírázik. És ez már nem szép és nem hasznos a termesztett növények számára. Szerencsére a kőtörés kontrollálatlan növekedését meg lehet állítani úgy, hogy könnyen kihúzzuk a hajtásokat a talajból. De ez nem garantálja a kis agresszor teljes megsemmisítését.
A szedum maró hatású. arenahots.ru
Az olyan támadók, mint a kamilla és a körömvirág, valamivel szerényebben viselkednek . Eloszlásuk a magokat hordozó szél erejétől függ. Pedig tavasszal meg kell vizsgálnia a virágágyást a váratlan hajtások miatt, ki kell gyomlálnia vagy ki kell húznia a pluszokat.

Kamilla és körömvirág. fotoload.ru
Között a betörő virágok, az egyik is beszélve télizöld , csillagfürt , Cosmea , gyöngyvirág , erdei erdő . Mind nagyon szépek. De ne felejtsük el, hogy ezek a növények maguk is hozzászoktak a létezésükért és a nemzésükért. .




Télizöld. flo.discus-club.ru
Kiderül, hogy minél igénytelenebb a virág, annál nagyobb odafigyelésre van szüksége a kertésznek, hogy megakadályozza, hogy a kert területének betolakodója legyen.

Október: munka a virágoskertben

Október 4
Október meglehetősen nyugodt hónap, mivel a növények metszésével, ültetésével és a téli időszakra való előkészítésével kapcsolatos összes fő munkát már elvégezték.
Október közepére az egynyári növények elszáradt szárait már betakarították, a virágágyások talaját kiásták, a rózsákat réz-szulfáttal megszórták, az íriszek szárát és a lágyszárú bazsarózsa hajtásait levágták. .. Néhány munka azonban még várat magára.
Például október első fele remek alkalom a hagymák ültetésének befejezésére. Nárciszok, tulipánok, chionodoxok - itt az ideje, hogy e növények hagymát a földbe helyezzük.
Próbáljon ki egy csokor ültetést - a tulipánok jól néznek ki, ha néhány (legalább öt) hagymát ültetnek, hogy tavasszal kis szigeteken virágozzanak. Ez egy nagyon hatékony módszer, és az ilyen ültetések rendkívül szépek.
Októberben dekoratív íjakat is ültetnek - 15-20 darabba kell őket helyezni egy ültetőgödörbe, ebben a formában a lehető leghatékonyabban fognak kinézni.
Ha a tél nem túl havas, győződjön meg róla, hogy szigeteli a virágokat - csak le kell fednie az ültetvényeket száraz lombokkal. Az izzók jól telelnek, még akkor is, ha a tél fagyos és hómentes.
Ha olyan virága van, amelynek gumóit télen el kell távolítani a pincébe, akkor itt az ideje, hogy felássa őket - gladiolák, dáliák, kannák ... Mindezeket a növényeket rövidre kell vágni, ki kell ásni a földből, megfelelően meg kell szárítani és homokkal ellátott dobozokban tárolva ...
Ha az időjárás száraz, és hosszú ideig nem esett az eső, akkor bőségesen kell öntözni a cserjéket és évelő növényeket (például lágyszárú bazsarózsa, házigazda és astilbe). A fás cserjék metszhetők, ha inkább ősszel.
Ezenkívül a cserjéket magasabbra kell húzni, és ha hideg, hómentes telekkel rendelkező régiókban él - és fedezze.
Itt az ideje, hogy felkészítse a klematiszt a télre - ha van 1 és 2 metszési csoportja, akkor a szempillákat le kell venni a támaszokról, le kell fektetni a talajra, és be kell fedni spunbonddal vagy más fedőanyaggal. Ha Ön, mint én, inkább a harmadik metszési csoport klematiszát részesíti előnyben, akkor elegendő levágni őket, hagyva 10-15 cm-re a talajtól, leönteni és száraz levelekkel lefedni.
Egyébként a gyökereket, pontosabban a felettük lévő talajt feltöltheti tőzeggel, a klematisz nagyon jól telel egy ilyen menedék alatt, és tavasszal együtt nőnek.
Természetesen nem szabad kihagyni a rózsákra szánt időt - októberben ki kell vágni az összes vékony hajtást, le kell vágni a leveleket, és magasra kell önteni a bokrot. Ha nem vágja le a rózsát télre, akkor a hajtásokat a fém talajjal a földre kell rögzítenie - még korai lefedni őket, de ideje elkezdeni a főzést télen.
Itt az ideje, hogy eltávolítsuk a mászó rózsákat a támaszokról - természetes módon kell a földre esniük, hogy a rugalmas szempillák ne törjenek el. Amint a szempillák a talajra esnek, több darabból álló kötegekbe kell kötni őket, és a lehető legalacsonyabbra kell a talajhoz hajlítani, kartonpapírt vagy deszkát kell alá tenni.
Fentről meg kell nyomnia az ostorokat valami nehéz dologgal - pala vagy deszkát használok, amelyeket lombozattal fedek le. A tetejére fektetett lucfenyő ágak kiválóan alkalmasak erre a célra.
Itt az ideje, hogy elültesse az őszi ültetést kedvelő egynyári virágok magjait - például a mosdók nyáron sokkal korábban fognak virágozni, ha a magokat októberben, nem pedig májusban teszik a talajba.
Mint látható, októberben is van tennivalónk, így még nem érkezett el a pihenőidő.

2021. október 13., szerda

HANGYA (1)20 Jubileumi ünnepség a Múzeumban

Az alábbi cikk nem új keletű, de jó ahhoz, hogy láthassa az olvasó, hogy hogyan nem szabad egy ügyet tönkretenni- A történelem nem ismerete nem hatalmaz feél senkit sem arra, hogy nem valós érvek mellé álljanak...
A probléma ott kézdődik amikor egy kommunista beállítottságú múzeum vezető, a jószándékúakat félrevezetve próbál újjáéledni...
A Múzeumban került megrendezésre 2018. november 28-án a HANGYA Szövetkezetek Együttműködése által szervezett jubileumi ünnepség, amelyet a szervezet alapításának 120., újraalapításának 20. évfordulója alkalmából tartottak.
Az ünnepségen felszólalt Kósa Lajos parlamenti képviselő, az Országos Szövetkezeti Tanács elnöke, valamint Dr. Nagy István agrárminiszter.
Nagy István beszédében kiemelte, hogy a vidék sikerességének a záloga az összefogás, ezért a szövetkezeteket 21. századivá kell tenni, és segíteni a kis közösségeket abban, hogy a jelenkor kihívásaira válaszokat találjanak .
A rendezvényen megemlékeztek a magyar szövetkezeti mozgalom kezdeteiről, a szövetkezés eszmei és történelmi hátteréről és gróf Károlyi Sándorról, a szövetkezeti mozgalom atyjáról.
További részletek a rendezvényről: http://hangyaszov.hu/hirek/rendezvenyek/unnepi-rendezveny
Szerk.megjegyzés
Ide s tova 30 éve a HANGYA szövetkezeti mozgalomba veszek részt, kisebb nagyobb eredménnyel. Sok helyen megfordultam és sokan voltak akik résztvettek az előadásaimon.
Vannak viszont olyanok is, akik nem akarnak tudomást szerezni még a létezésemről sem. Nem zavar csak azt látom, hogy a sok megemlékezés és konferencia nem viszi előre magát a szövetkezést.
Gróf Károlyi Sándor ugyan mellé állt a szövetkezés gondolatához, de a sok kis ember akik körülötte voltak, azok akik csendben magát a szövetkezési mozgalmat cipelték- építették hosszú éveken át 
A szövetkezeti mozgalom Erdélyben nem csak a történelmi HANGYA által volt erős, hanem a Kaláka , a Szövetkezés, stb. alap pillérek által lett élet-, és nemzet megtartó, de a 21. századbeli átalakító erő - mostanság hiányzik.
Nemrég kezembe került - egy kedves névtelen olvasó által . az a dokumentum csomag amely az 1991- 1994 közötti időszakból származik és amelyből kiderül, hogy a választottjaink milyen nagy buzgósággal próbálták a HANGYA erdélyi tulajdonára tenni a kezüket. Az már más probléma, hogy nem megfelelőképpen...
De hogy ne csak erről szóljunk ide ragasztjuk a cikkben említett rendezvény programját:
Program 
9.30 Gulyás Imre, a HANGYA ügyvezető elnöke: Megnyitó és köszöntés 
9.40 Estók János, OMgM főigazgatója: Károlyi Sándor és kora 1906-ig 
9.50 Szeremley Béla, a HANGYA társelnöke: A HANGYA történelmi küldetése és újjáalapításának indokai 
10.20 Andrásfalvy Bertalan, az MTA doktora: Magyar-magyar összefogás és hagyományőrzés 
10.30 Duray Miklós, egyetemi tanár, NyME: A felvidéki magyarság megmaradásának közösségi alapjai 
10.40 Hunyadi Attila Gábor, egyetemi adjunktus, BBTE-KMTI: Az Erdélyi Hangya-szövetkezetek
10.50 kávészünet 
11.00 Nagy István, Agrárminisztériumot vezető miniszter: Összefogás a vidék jövője 
11.30 Kósa Lajos, parlamenti képviselő; az OSZT elnöke: Szövetkezeti lehetőségeink a Nemzeti Együttműködés Rendszerében 
11.45 Patay Vilmos, a HANGYA elnöke: A HANGYA jövőképe az érdekképviselet és érdekérvényesítés egységében 
12.00 Réti Mária, egyetemi docens, ELTE-ÁJK: Alkotmányos és szabályozási igények a szövetkezés területén 
12.15 kávészünet 
12.30 Adamcsik László, elnök: A Csabai Raktárszövetkezet 21 éve 
12.40 Ledó Ferenc, elnök: A Délkertész Szövetkezet 25 éve 
12.50 Gál Zoltán, ügyvezető igazgató: Az Erdélyi Szépvizi tejszövetkezet 
13.00 Rendezvényzárás és állófogadás

2021. október 10., vasárnap

Bolyhos évelő anaphalis: figyeljen rá

https://zen.yandex.ru/media/jardin_fleuri/pushistyi-mnogoletnii-anafalis-obratite-na-nego-vnimanie-60f9761a0c7bcc649fd5a672

Natalia Kudryavtseva

Egy csodálatos és könnyen ápolható virágzó évelőről szeretnék mesélni, ami kertjeinkben nem túl gyakori-és kár, mert megfelelő körülmények között az anaphalis igazi dísze lehet a helynek.
Az Anafalis az Asteraceae család tagja, és úgy néz ki, mint egy alacsony, 30-50 cm magas lágyszárú bokor, amely szinte egész szezonban bőségesen virágzik, míg fehér, bolyhos virágai, amelyek kissé emlékeztetnek a halhatatlan virágokra, virágzatban gyűlnek össze.

Ennek a növénynek meglehetősen fejlett gyökérzete van, amely még aszályos időszakban is nedvességet biztosít számára, így nem kell bőséges és gyakori öntözés.
By the way, az anaphalis levelei meglehetősen szokatlanok - keskenyek és vékonyak, szürke árnyalatúak, és a virágüzletek gyakran használják őket kompozíciókban - még ennek a virágnak az egyik ága is képes csokrot játszani más oldalakkal.
Az Anafalis szereti a szegény talajokat - rajtuk virágzik a legbőségesebben és sokáig, miközben nem szabad a víz stagnálásának, ezért előnyös homokos talajt választani.



Egy másik alapvető szempont, hogy ez a növény meglehetősen agresszív és gyorsan elterjed, ezért nagyon kívánatos, hogy ültetési helyét a talajba hajtott műanyaggal vagy palával korlátozzák.
A palánták magjait körülbelül két hónappal az ültetés előtt ültetjük nyílt talajra, jó csírázással rendelkeznek, és nem kell szedniük, a palánták erősek, és már május közepén biztonságosan elültetheti őket.
A növények gondozása egyszerű - rendszeresen gyomlálni, lazítani és öntözni kell őket -, ne feledje, hogy a gyakori öntözés káros a növényre, ezért ezt csak akkor szabad megtenni, ha a hő hosszú ideig be van kapcsolva.

Az ültetés előtt komposztot kell hozzáadni a talajhoz, majd a következő néhány évben a növénynek nem kell etetnie. Az anafalis egyébként jól fog növekedni a napon és az árnyékban is, csak az árnyékban a virágzás nem lesz olyan bőséges, hanem hosszabb.
Az Anaphalis a legjobban néz ki a nagy fényes virágok mellett, és kiváló hátteret biztosít a kompozíciókhoz. Virágágyásokat keretezhet velük, vagy ültetheti a gyepre - nagyszerűen néznek ki, csoportosan ültetve. Sőt, jól telelnek menedék nélkül.

Ez az igénytelen virág a kert valódi dísze lesz, és bőséges virágzása júniustól szeptember végéig örömet okoz.

16 talajtakaró növény, amelyek pillanatok alatt kiszorítják a gyomokat a helyszínről

Szeptember 24
A gyomirtásnak számos módja van. Néhányan valóban segítenek, és azonnal elpusztítják nemcsak a gyomokat, hanem a nemes terméseket is. Mások teljes ostobaság, gondatlan bloggerek találták ki az interneten, például szappanos vízzel öntözik. Természetes és még szép módszert is szeretnék ajánlani, vagyis talajtakaró növényeket ültetni a gyomokra, amelyek pillanatok alatt kiszorítják őket a kiválasztott területről.
Miért talajtakaró
A Groundcover a növények csoportjának rövidített neve ebben a cikkben. A lényeg az, hogy azonnal eltakarják a talajt, ahol ültették. A csoport abban jó, hogy a virágok nem lengnek sokáig, és szó szerint azonnal növekedni kezdenek a földön. Nagyon szépen virágoznak, szokatlan formájúak és színűek, legtöbbjük szerény. Minimális gondosság szükséges: időnként öntözze meg és távolítsa el az elhalványult rügyeket. Felső öltözködés saját belátása szerint.
A talajtakaró növények fő előnye, hogy ott nőnek, ahol mások nem. Nem érdekli őket, hogy árnyék, részleges árnyék vagy perzselő nap. Vannak ültetett és elfelejtett évelők, és egynyári növények is. Ez utóbbiakat elsősorban palántákon keresztül ültetik, de ez sem jelent problémát, hiszen sok átültetésre kész palántát tavasszal értékesítenek.
Jegyzet! A talajtakaró növények egy helyen sokáig nőhetnek: 5-7 és akár 10 évig is átültetés nélkül. Vigyázzon ezekre a virágokra, mivel idővel előfordulhat, hogy valakit korábban kell átültetni, és valakit meg kell erősíteni.
Milyen talajtakarók préselik ki a gyomokat

A Delosperma a déli régiókban nő
A napos helyeken és a déli régiókban a gyomok elleni küzdelemben az Aizovye család képviselői, a delosperma, a mesembriantemum , ez a jégfű, jól bizonyítottak . Élő, alacsony "szőnyegeket" alkotnak, ez jégfű. Élénk, alacsony "szőnyegeket" alkotnak, gyönyörű virágokkal, amelyek tavasztól késő őszig örülnek a szemnek.

Mesembriantemum az Aizaceae családból
Nagyon érdekes növény a monos laza. Régi fajai és fajtái agresszívak. Előfordulhat, hogy a gyomok elleni küzdelemben új agresszort ültet. Ezért, ha ültetik, akkor csak az Aurea fajtát szokatlan fényes lédús sárga lombozattal. Most ősszel a napon olyan, mint az arany. Ennek a laza futamnak a hajtásain 2 cm átmérőjű sárga virágok láthatók, amelyek szikrákhoz hasonlóak a levelek minden axillájában.


Lazább pénzbeli lövés, Aurea fajta
Jegyzet! Az Aurea gyorsan terjed, az internódusokban megjelenő gyökerek miatt. Gyönyörűen néz ki a földön kúszva és a lépcsőn lógva.

Különböző típusú kakukkfű, például a kúszó kakukkfű (serpílium) is jól működik a gyomok ellen. Gyorsan nő, "párnát" képezve. Nagyon szép növény, emellett mézes növény is.

Kúszó kakukkfű - több száz apró virág
Vessen egy közelebbi pillantást a szálkásodás különböző típusaira: ez egy nagy, és egy kicsi . Sok termesztő fél a növényektől, gyors növekedésükre hivatkozva. Ilyen "bűn" van e növény mögött, és ott is nő, ahol más virágok nem élnek túl. A szürkés borítja a hozzá rendelt teljes területet, gyönyörűen virágzik, és egyetlen gyomot sem enged közel.



Nagy periwinkle 
Aubrieta szintén nem tűri a gyomokkal szomszédságot. Egy csodálatos növény a káposzta családjában, amelyet nem szabad megenni. Tavasszal 2-3 hétig virágzik aranyos lila virágzatokkal, amelyeket hervadás után célszerű levágni. Energiát fordítva a magvak képzésére, a borotvált már nem lesz olyan bolyhos.

Az Aubrieta tavasszal virágzik
Keresse meg a különböző típusú kőműveseket. Például a sedum kiemelkedő - meglehetősen magas növény, de erőteljes gyökérzetének köszönhetően gyorsan szilárd falrá nő, amelyen keresztül a gyom nem tud áttörni.

A szedum gyorsan növekszik, mint a fal
A hamis szedum rendkívül szerény növény. A növekedés jellege szerint a levelek szokatlan megjelenése ellenére hasonló a lazábbhoz. Bárhol nőni fog, valahol még azt is ellenőrzés alá kell vonni, hogy ne váljon szemtelenné. Akár nagy tenyésztőknek történő újratelepítésre is használható, hogy kitöltsék a törzskörben lévő helyet.

A hamis szedumot ellenőrizni kell
Szeretnék javasolni egy új, de nagyon szép növényt - a kúszó Mazust . Kicsi a magassága (15 cm), számos szokatlan alakú virággal. Virágzás közben lila szőnyegnek tűnik. Lassabban nő, mint a fent leírt virágok. A lényeg, hogy találj neki jó helyet.
Kúszó Mazus (fotó a tepliepol.ru oldalról készült)
A gyomok elleni harcosként a Fortune euonymus , amely tarka, kiválónak bizonyult . Ez egy cserje, gyorsan növekvő, hosszú ostorokat ad. Ebből valamilyen kompozíciót képezhet, beleértve a talajtakarót is. Kedvezően kapcsolódik a metszéshez, fagyálló.

A szerencse orsófája hó alatt is sárgászöld marad
Az egynyári talajtakaró növények közül a nasturtiumot, a lobelia -t, a körömvirágot, a nolana -t, a csomót. Amint láthatja, sok olyan növény van, amely gyönyörűen védi a gyomokat.