2024. augusztus 3., szombat

KAMAZ K-20: hogyan gyártott a Naberezhnye Chelny autógyár kompakt traktorokat a gazdálkodók számára


K-20 kompakt traktor, amelyet a leningrádi Kirov üzemben fejlesztettek ki
===
1991 novemberében egy új független vállalkozás jött létre a híres Kama Autógyárban, Naberezsnye Cselnij városában, kis méretű traktorok gyártására.
Ezt a vállalkozást „KAMAZ-Kamtrak”-nak hívták, és egy kis teljesítményű „K-20” kerekes traktor modellt kellett volna tömegesen gyártani, amelyet Leningrádban, a kirovi üzemben fejlesztettek ki.
A 0,6-os vontatási osztályú K-20 univerzális kompakt traktor integrált elrendezéssel (központi fülkével) és 4x4 összkerékhajtással, minden kormánykerékkel rendelkezett.


A K-20-as traktort is fülke nélkül gyártották, de a biztonsági rúd már ekkor megvolt
===
✔ Meg kell jegyezni, hogy abban az időben a volt Szovjetunió egyetlen kis teljesítményű traktorgyártója a Vladimir Traktorgyár volt, amely Vladimirets T-25 típusú traktorokat gyártott.
És a kis gazdaságoknak, amelyek abban az időben aktívan megjelentek az Orosz Föderációban és a volt Szovjetunió más köztársaságaiban, kis és megbízható traktorra volt szükség nagy mennyiségben.
Ezért a gyártásdiverzifikációs terv szerint 1990 tavaszán a KAMAZ Gyártó Egyesületnél megkezdődött a K-20-as traktorok kísérleti gyártásának előkészítése, amelyhez külön tervezőirodát hoztak létre.

Az egyik első K-20 traktor (1991)
===
Mivel a K-20-as traktor több gyár együttműködésével készült, a Kirov-gyár a sebességváltót és a kormányművet, a Volzsszkij Autógyár (VAZ) a dízelmotorok tervdokumentációit, alkatrészeit, a KAMAZ pedig a motorokat és a hajtótengelyeket gyártotta.
Szintén a hajtótengelyek szállítója a Cseboksary Aggregátumgyár volt, a traktorvázat és a felső szerkezetet (fülke, motorháztető és szárnyak) pedig egymástól függetlenül a Kirovi üzemben és a KAMAZ-ban gyártották.


A K-20 traktor első és hátsó kormányzott kerekekkel rendelkezett, amelyek nagy manőverezhetőséget és manőverezhetőséget biztosítottak
===
Összességében az 5 évre kidolgozott gyártási terv szerint évente 60 ezer K-20 traktort kellett legyártani (a leningrádi és a naberezsnyijjei gyárakban egyenként 30 ezret).
1991-ben a KAMAZ 100 K-20 traktort gyártott, 1992-ben 500 traktort, 1993-ban 5 ezret, és így tovább, 1996-ban összesen 30 ezer traktort.
---
Ezenkívül a KAMAZ 100 ezer VAZ-341 dízelmotor gyártását tervezte évente (1995-ig), beleértve a VAZ személygépkocsikat is.

VAZ-341 dízelmotor
===
Kezdetben a K-20 traktort VAZ-3413 folyadékhűtéses dízelmotorral szerelték fel, amelyet a Volzhsky Automobile Plant tervezői fejlesztettek ki.
Az 1,5 literes VAZ-3413 motor névleges teljesítménye 35 lóerő volt 3000 fordulat / percnél, maximális nyomatéka 109 Nm 2200 fordulat / percnél.
---
Ezt követően a világhírű angol Perkins cég által gyártott importált négyhengeres dízelmotorokat (Perkins-504-2, 49 lóerő) kezdték telepíteni a KAMAZ K-20 traktorokra.


KAMAZ K-20 traktor Perkins motorral
===
Sajnos 1993 áprilisában tűz ütött ki a KAMAZ-nál, amely szinte teljesen tönkretette a motorgyárat.
Ezzel kapcsolatban komoly pénzügyi problémák kezdődtek az autógyárban, és Naberezhnye Chelnyben leállították az ország számára oly szükséges K-20-as kisméretű traktorok gyártását.
Egyébként 1993-ban egy új K-20 traktor körülbelül 5 millió rubelbe került. Ugyanakkor egy kilogramm csirkehús 2 ezer rubelbe került.

KAMAZ K-20 traktor import motorral, jobb oldali nézet

HANGYA-e a ”Manul”(mezei macska) az uj orosz robogó – mennyiért kapod?

április 5
Végre valami igazán eredetit kezd gyártani a hazai autóipar. Március közepén egy új kompakt kereskedelmi alvázról jelentek meg információk a nyilvánosságban, amelyet én személy szerint a Szovjetunió összeomlása után méltatlanul feledésbe merült robogók osztályába sorolnék.
Az izevszki ManulAvto LLC bemutatta a „Manul” nevű új terméket. Az alkotók maguk is négykerekűként pozícionálják ezt a járművet, 2- vagy 4-üléses kabinnal és felépítménnyel (míg a vázlatokon egy fedélzeti platform és egy furgon látható). A „Manul” hegesztett vázzal, eredeti üvegszálas kabinnal és első farokkal, valamint a hazai gyártású autókkal maximálisan egységes alvázzal rendelkezik. Azt mondják, a fentiek mindegyike Oroszországban készült, ami jó hír.
Most elmondom, miért neveztem én személy szerint a „Manult” robogót.
Először is ezt a motort használják - az új termék motorházteteje alatt egy 18 lóerős, 250 köbcentis folyadékhűtéses Loncin 170MM motorkerékpár motor lapul. Ismét egy motorkerékpár 5 sebességes sebességváltóval párosul. Mindkettő előreláthatólag kínai eredetű. Maximális sebesség - 65 km/h.
Másodszor, a műanyag kabin a menetiránnyal ellentétesen nyíló ajtókkal rendelkezik, így a gépet már nem lehet autósnak minősíteni.
Harmadszor pedig az 1980-as évek végén a róla elnevezett Tulai Gépgyártó Üzemben. A Ryabikova (TMZ) már kifejlesztett nagyon hasonló funkcionalitású modelleket , habozás nélkül robogóknak nevezte őket.
A „Manul” azonban bárminek tekinthető, amennyiben ténylegesen gyártásba kerül, és eléri a 450 kg-os becsült teherbírását. Miért "számított"? Igen, mert eddig egyetlen gyártás előtti mintát szereltek össze karosszéria nélküli alváz formájában, amelyen a típusjóváhagyás megszerzéséhez szükséges tanúsítási teszteket kell elvégezni. És hogy valójában mi lesz a számokkal, az még mindig nem világos.
Örvendetes, hogy a 2019-ben összeállított prototípust maguk az alkotók is sikertelennek ítélték, és nem tették közzé sehol. Kiderült, hogy a ManulAuto elkötelezett amellett, hogy valóban kiváló minőségű terméket hozzon létre, és nem csak egy újabb projektet a „költségvetés fejlesztésére”, ami azt jelenti, hogy minden esély megvan arra, hogy „Manul”-t lássunk a sorozatban.
Jelenleg három ember dolgozik a projekten: Vladislav Nosachev igazgató és két kollégája. Az elsődleges feladat a projekt elindításához szükséges finanszírozás megtalálása. Egyelőre csak a gyártási terület bérlésére és a második minta összeállítására van elég pénz. Ha a befektetésekkel kapcsolatos probléma megoldódik, akkor Izhevszkben az első szakaszban havonta legfeljebb 10 „Manul” gyűjthető össze, és 700 ezer rubelért kínálja az ügyfeleknek.
Drága-e vagy meglehetősen ésszerű, az OTTS átvétele után elmondható, amikor kiderül a „Pallas macska” végső formája. Ami engem illet, figyelembe véve a sétatávolságra lévő üzletek közelében lévő parkolók jelenlegi káoszát, egy ilyen projektnek minden esélye megvan: kompakt, manőverezhető, egyszerű hardverrel és kabinnal, amely megvédi a vezetőt a rossz időjárástól. Nyitott kérdések az építési minőség és a megbízhatóság. De csak a valódi működés megkezdése után kapunk rájuk választ. Várjunk...
Fényképek a ManulAvto LLC-ről

Mit gyárt jelenleg a GAZ? Mi a kevesebb?

Emlékszem, a 2000-es években a Gorkij Autógyárat és számos más autógyártó vállalkozást magába foglaló GAZ Csoport rendszeresen küldött sajtóközleményeket a média képviselőinek az év, fél év és negyedév autógyártási adataival. Ez a gyakorlat sajnos már rég a feledés homályába merült. Ahhoz, hogy elképzelésünk legyen a natív autóipar működéséről, valamint arról, hogyan élnek a külföldiek az orosz piacon, külső forrásokhoz kell folyamodnunk.
Ráadásul az elmúlt évek eseményei miatt a GAZ valójában „föld alá került”. A GAZ Csoport honlapja nem létezik, és általában ez a név szinte teljesen eltűnt az információs térből. Eltűnt a Gorkij Autógyár teljes értékű honlapja is - egy nagy autógyártóhoz illő terméklistával és egyéb információs rovatokkal. Most már csak a GAZ vállalati életével foglalkozó weboldal van - társadalmi és kulturális élet, sport, jótékonyság stb. Csak a forgalmazó webhelyén vagy a kereskedőknél tájékozódhat arról, hogy jelenleg mit gyárt a GAZ. Jaj, a jelenlegi viharos idők jele.
A vállalkozások és a Nexts együtt léteznek a késztermék helyén
Nos, az értékesítési statisztikákhoz, amint már megjegyeztem, külső forrásokhoz kell fordulnia. Az Avtoselkhozmash-holding (a Szovjetunió egykori Autóipari és Mezőgazdasági Mérnöki Minisztériuma alapján létrehozott) elemző cég szerint a Gorkij Autógyárnak sikerült megbirkóznia 2022 kihívásaival. 2023-ban minden típusú (könnyű és közepes teherbírású) jármű értékesítése 60 001 darabot tett ki, ami 41%-kal több, mint 2022 azonos időszakában. 2024 első negyedévében a Nyizsnyij Novgorod autógyártó tovább növelte lendületét, és 15 040 autót értékesített, ami 37%-kal több, mint 2023 első negyedévében.
A legérdekesebb dolog a modellek statisztikai elemzése. A GAZ sorozat kiterjedt, mind a könnyű, mind a közepes űrtartalmú járművek tekintetében. A sokféleség közül melyikre van nagyobb kereslet és melyikre kevésbé?
Az eladások nagy része a könnyű haszongépjárművekből származik. 2024 első negyedévében 13 277 darabot adtak el. (egy évvel korábban – 9420 db).
A kereslet vezetője a GAZelle Next. 2024 első 3 hónapjában 7819 autót adtak el (egy évvel korábban – 5491 darabot). Sajnos a statisztika nem ad módosítás szerinti bontást. Teherautók, teljesen fém kisteherautók, kombik, kisbuszok, vázbuszok - mindent ömlesztve. De a klasszikus, 3,5 tonnás bruttó tömegű GAZelle Next mellett 4,6 tonna bruttó tömegű módosításokat is gyártanak.
A legnagyobb GAZelle Next 4,6 tonna össztömeggel (lapozd át a galériát)
A második helyen, bár nagyon nagy késéssel, a GAZ-3302 GAZelle Business teherautó áll - 1803 darab. (egy évvel korábban – 1182 egység). A Business család egyéb módosításainak értékesítése még alacsonyabb: GAZ-3221 busz – 459 darab. (egy évvel korábban – 393 egység); teljesen fém GAZ-2705 furgon – 163 db. (egy évvel korábban – 128 egység).
A klasszikus GAZelle Business a mai napig nagy mennyiségben készül. A képen: egy nagyon ritka 4x4-es módosítás
Ezután kis késéssel a Sable család következik. A legtöbbet eladott teljesen fém furgonok a GAZ-2752 – 1526 darabok. (egy évvel korábban – 1088 egység). Őket a GAZ-2310 teherautó követi - 456 darab. (egy évvel korábban – 415 db) és a GAZ-2217 kisbusz – 282 db. (egy évvel korábban – 305 egység).
A Sobolok jelentős részét ma már összkerékhajtású változatban gyártják
Személyes megfigyelésekből: a Sobolok jelentős részét mára első függő felfüggesztésű összkerékhajtásban gyártják, az „örökzöld” „cipó” modernebb alternatívájaként. Az eredetileg 4x2-es kisbuszként (sőt kisbuszként is elhelyezett) Sobol Barguzin már 4x4-es, valamint teljesen fém furgonos változatban is elérhető.
Egzotikus Sable Barguzin teljesen fém furgonos változatban
A modern NN család kis űrtartalmú járműveit még nem gyártják ilyen nagy mennyiségben. Ráadásul a Sobol NN, amely később debütált, mint a GAZelle NN, már érezhetően megelőzte a régebbi modellt. 2024 első negyedévében 531 darab kelt el. Sable NN (egy évvel korábban – 281 egység). De a GAZelle NN az összes módosítás közül csak 238 darab. (egy évvel korábban – 136 egység).
Sable NN (lapozás a galériában)
Ha úgy gondolja, hogy a kék példány Sable NN, akkor nem az. 2022 végén a GAZelle NN 3,5 tonnás össztömegű, egyetlen hátsó kerekekkel, rövid tengelytávval és alacsony tetővel rendelkező változata gyártásba került.
Szintén az idei vizsgált időszakban egy elektromos autót adtak el, ugyanannyit, mint tavaly (a modell nem szerepel a statisztikában).
A hagyományos elektromos GAZelle NN Nyizsnyij Novgorodban üzemel
Mi a helyzet a közepes teherbírású teherautókkal? Összességében 2024 első 3 hónapjában 1741 ebbe az osztályba tartozó járművet értékesítettek (egy évvel korábban 1534 darabot). Ezek nagyrészt a GAZon Next család teherautói - 8,7 és 10 tonnás össztömeggel összesen 1386 darabot adtak el. (egy évvel korábban – 1261 egység). Mint látható, a növekedés a tavalyi évhez képest csekély – alig 10% alatti.
Egy tipikus GAZon Next 8.7 normál tengelytávval (rövid) és fedélzeti platformmal (görgesse át a galériát)
Más modelleknél nincs bontás. A megmaradt „színfalak mögötti” teherautók Sadko Next, GAZ-3308 és Valdai 8 együttesen 355 darabot tesznek ki. (egy évvel korábban – 273 egység). Tájékoztatásul: 2023 egészére 587 darabot adtak el. Valdai Next/Valdai 8 és 229 db. – GAZ-3308. Nincsenek adatok a tavalyi évről a Sadko Next esetében, ez a modell szerepelt a GAZon Next/Sadko Next általános statisztikájában.
Sadko Next atipikus színezésben
Valdai 8 GAZ-ra szerelt furgonnal
Érdekes módon négy évvel ezelőtt, 2020 májusának elején a GAZ-csoport bejelentette, hogy a kereskedők leállították a régi modellcsalád - a GAZ-3309 és a GAZ-3308 család - teherautók megrendeléseit. Ezeket az autókat eltávolították a GAZ csoport webhelyéről, a kereskedők pedig eladták a maradékot. Az elmúlt években azonban a régi modellcsalád LAWN-jai továbbra is legördültek a futószalagról. Csak a GAZ-3309-et zárták ki a sorból, de a teljes GAZ-3308-as családot – a „Sadko”, a „Countryman” és a „Vepr” sorozatban, bár ezek nem szerepelnek a Gorkij Autógyár forgalmazói honlapján. A régi pázsit csak állami szerződés alapján készül. Korábbi, 2022-ben kiadott GAZ-33081 "Sadko" D-245 motorral, GAZ-33088 "Sadko" YaMZ-534 motorral, GAZ-330811 "Vepr" YaMZ-534 motorral és GAZ- típusengedély. 33086 "Countryman" YaMZ-534 motorral 2024 márciusáig üzemelt. A 3308-as korábbi OTTS lejárta után újabb három évre új OTTS érkezett. Folytatódik tehát a vintage LAWNS gyártása.
A késztermékek telephelyén a „vidékiek” még mindig együtt élnek a modern modellpaletta gyepeivel
"Vepr" - vad egzotika!
Azt hiszem, a legtöbb ember számára már nem újdonság, hogy a közelmúltban elkezdődött a kínai Foton nehéz teherautók összeszerelése Valdai márkanév alatt a GAZ-nál. Jogi szempontból a nagy kapacitású járművek gyártását a Nizhny Novgorod Trucks JSC végzi. Az „újonnan alakult” autógyár tavaly ősszel három járművet jelentett be: egy 18 tonnás össztömegű alvázat, egy 33 tonnás dömpert és egy 45 tonnás traktort 2024-ben a tervek szerint további három teherautó-változat bevezetése – egy 6x4-es teherautó-traktor, egy 8x4-es billenőkocsi és egy háromtengelyes alváz. Egyelőre csak a 4x2-es kerékelrendezésű "Valdai 45" fővonali traktorok összeszerelése folyik. 2024 első negyedévében 21 jármű készült.
Az NGA eleinte nagyszabású összeszereléssel foglalkozik, a jövőben a tervek szerint egy teljes ciklust készítenek, beleértve a hegesztést, festést és összeszerelést, fokozatosan áttérve a hazai alkatrészekre (YMZ motorok és sebességváltók stb.).
"Valdai 45" árucikk
A személyautók hamarosan megjelennek a GAZ statisztikájában. Pontosabban nem egészen a GAZovskaya-ban. A projektet a Gorkij Autógyár létesítményeiben található Személygépkocsi-gyártó JSC hajtja végre, amely korábban Skoda és Volkswagen autók bérgyártását végezte. A személygépkocsi-gyártásban mintegy 2 ezer alkalmazott foglalkoztatását tervezik.
A Volga visszatért
Már az idei év végén a tervek szerint megkezdik a Volga autók összeszerelését kínai járműkészletekből. 2025-ben várhatóan teljes ciklus üzemmódba lép (valószínűleg Kínából szállított sajtolt alkatrészekből a karosszéria hegesztése, festés és összeszerelés történik).
Háromféle személygépkocsi gyártását tervezik: D osztályú szedán (Volga C40), C osztályú crossover (VolgaK30) és D osztályú crossover (Volga K40). Mindhárom modell 188 LE-s benzinmotort használ majd. és 300 Nm forgatónyomatéka 7 sebességes automata sebességváltóval párosul. Az autók intelligens vezetőtámogató rendszerekkel vannak felszerelve, a hazai szolgáltatások pedig az autók multimédiás rendszerébe integrálva. Az alapcsomag tartalmazni fog egy téli csomagot. A kínai Changan autók három Volga modell adományozói lettek. A prototípusaikkal ellentétben azonban a Volgák eredeti hűtőrácsokat kaptak retro Volga stílusban, valamint eredeti lökhárítókat.
A reinkarnálódott Volga debütálására 2024. május 21-én került sor a Nyizsnyij Novgorod vásáron, az orosz kormány tagjai számára rendezett „Ipari Oroszország digitális ipara” (CIPR-2024) konferencia keretében.
Köszönöm a figyelmet! Hálás leszek a csatorna ELŐFIZETÉSÉért , a LIKE-ért és az anyag megosztásáért a barátaiddal!

Új traktor-mobil Csebokszáriból: „jól elfeledett régi”... import helyettesítő


A SILANT a ChZSA gyártásában
===
A különféle speciális berendezéseket gyártó Cheboksary Power Unit Plant (ChZSA) az importhelyettesítő program részeként megkezdte az egyedülálló orosz „SILANT” terepjáró gyártását.
Érdekes, hogy az első gép Cseboksaryból egy kazahsztáni vevőhöz került, és a bányászatban fog működni - speciális járműként a belső kőbánya utak porelnyomására.


Speciális bányászati ​​és közüzemi SILANT Kazahsztán számára
===
De a SILANT univerzális képességei sokkal szélesebbek: például az alváz alapján 2018-ig speciális módosításokat gyártottak, beleértve az eredeti elrendezésű ipari és mezőgazdasági traktorokat.
A SILANT traktormodellek első és hátsó hidraulikus kapcsolókkal voltak felszerelve kommunális és mezőgazdasági berendezésekhez. Ezenkívül a SILANT traktorokat hátsó kétsebességes teljesítményleadó tengellyel szerelték fel.


SILANT a kiállításon (első felfüggesztő rendszerrel)
===
Meg kell érteni, hogy a SILANT traktor-mobil létrehozásának története több mint 15 évre nyúlik vissza.
2006-ban az orosz mezőgazdasági minisztérium pályázatot hirdetett egy kisméretű jármű létrehozására mezőgazdasági termelők számára.
A Scientific Research Automobile Institute (NAMI) egy új autó tervezésén kezdett dolgozni, melynek eredményeként több prototípus egyesített modell készült a VTZ által gyártott D-130T motorokkal.


A SILANT haszontraktorként (első és hátsó függesztőrendszerrel)
===
A versenyt megnyerő univerzális többfunkciós speciális jármű a NAMI-2338 nevet kapta .
2009-ben pedig egy nagyszabású tesztciklus után egy új, SILANT-2868 nevű gépet indítottak tömeggyártásba Velikij Novgorod városában.


SILANT az államvizsgákon
===
2015-ben a Silant-2868-at elkezdték felszerelni MMZ D-245 dízelmotorokkal (amelyeket a minszki motorgyár gyártott), 135 lóerős teljesítménnyel, valamint 156 lóerős Cummins ISF-3.8 motorokkal, amelyek ZF 5S-42 kézi sebességváltóval párosítva.


SILANT összeszerelő műhely
===
2017-ben az orosz piacon egyedülálló gépek gyártója tulajdonost váltott, és a gyártást Vlagyimir városába helyezték át.
Az egykori Vlagyimir Traktorgyár (VTZ) egyik gyártóhelyén újraindult a modernizált SILANT gyártása.


A SILANT teljes méretei
===
Érdekes módon a SILANT alváza hasonló a GAZ-3308 Sadko összkerékhajtású teherautóéhoz. Az alapalváz teherbírása 3 tonna.
---
A rövid tengelytávnak (2760 mm), a 320 mm-es hasmagasságnak, valamint a mereven összekapcsolt első tengelyű összkerékhajtásnak és az önzáró differenciálműnek köszönhetően a SILANT jó terepjáró képességgel rendelkezik.

A Lindner Ausztriában gyártja az UNITRAC traktort.
===
Kik a SILANT versenytársai?
A híres Unimog mellett az ausztriai Lindner traktorgyár gyártja az UNITRAC fülkés nyergesvontatót.
Végezetül megjegyezzük, hogy a SILANT traktor az 1.4-es vontatási osztályba tartozik, és jól illeszkedik az univerzális, nagy sebességű, azonos méretű kerekekkel és elülső fülkés elrendezésű mezőgazdasági traktorok modern irányzatába.