Először is . Kiderült, hogy sokan nem a klasszikus „hónalj” módszerrel mérnek hőmérsékletet elektronikus hőmérővel. A helyzet az, hogy a hőmérőnek nem szabad kilógnia - a test mentén kell elhelyezni, és meg kell nyomni a kezével. Így a készülék teste egyenletesen melegszik fel, és nem lesz hőleadás.
Másodszor . A hőmérőt nem szabad azonnal bekapcsolni, hanem először két-három percig tartsa a kezében. Ezalatt a készülék teste felmelegszik, bekapcsolásakor pedig kevesebb időbe telik a hőmérséklet mérése. Ezzel is kíméli az akkumulátort, és meghosszabbítja a hőmérő élettartamát.
Harmadik . Az elektronikus hőmérő a mérés kezdete után néhány perccel sípol – sokan úgy vélik, hogy ez a végső hőmérsékletjelző. Ez azonban alapvetően nem igaz. A sípolás csak azt jelenti, hogy a hőmérséklet stabilizálódott, de továbbra is lassan tovább emelkedhet. Ezért a berregő csikorgása után érdemes még két-három percet várni, akkor a véghőmérséklet már közel áll a valósághoz.
Talán ennek a három szabálynak való megfelelés kizárja az elektronikus hőmérő egyik fő előnyét - a mérési sebességet. Ez azonban még mindig biztonságosabb lehetőség a higanyhőmérőhöz képest.