2019. június 23., vasárnap

Húshasznú szarvasmarhát tenyésztő és begyűjtő központ létesül

2019-06-11 Vajda György
Az Aberdeen Angus Egyesület beruházásával húshasznú szarvasmarhát begyűjtő és tenyésztő központ létesül Maros megyében. Erről tájékoztatta lapunkat Nagy Péter Tamás farmer, angus szarvasmarhát tenyésztő, az egyesület tagja és a két beruházás ötletgazdája. 

Nagy Péter Tamás

A húshasznú marhát tenyésztők országos egyesületének 41 megyében összesen 900 tagja van. Elnöke a bukaresti Marcel Oltean, akinek Craiova megyében van farmja, a vezetőségi tagok között van Nagy Péter Tamás is, aki lapunknak elmondta, a gazdák megértették, hogy össze kell fogni annak érdekében, hogy megőrizzék a fajta tisztaságát, s ezáltal a hús minőségét, ugyanakkor egységes piacot kell kialakítani, ahol a lehető legjobb áron egyszerre egy-egy tehergépkocsinyi állatot tudnak majd értékesíteni. Ezért úgy döntöttek, hogy saját beruházásként egy Aberdeen Angus bikatenyésztő és -nemesítő állomást hoznak létre. Ennek a helyszíne Csöb lesz, ahol az egyesület felvásárolt egy volt juh- és mellette egy szarvasmarha-tenyésztő farmot, amelyet átalakítanak. Ez egy olyan tenyésztő-állomás lesz, ahol a farmerektől átvett állatokat nemesítik, illetve a hazai körülményeknek megfelelő takarmányozást, ellátást kísérleteznek ki, hogy a legjobb húsállatokat tenyésszék ki. 

Fotók: Vajda György

Ezenkívül Gyulakután egy felvásárló, értékesítő állomást is létesítenek. Ennek a területét megvásárolták, ahol hozzáfogtak a munkálathoz. A központban átveszik az egyesület tagjaitól az eladásra szánt állatokat, amelyeket súlyuknak, minőségi kategóriájuknak megfelelően egy időre karámokban helyeznek el. Az állatokat gondozzák, hogy jobb minőséget érjenek el. A központban tavasszal és ősszel egy-egy nagybani árverést szerveznek, amelyre elsősorban külföldi felvásárlókat hívnak meg. Ez azért fontos, mert így nem külön-külön, hanem egyszerre egy-egy teherautónyi állatot tudnak felajánlani különböző minőségben, de kategóriánként egységes indulóáron. Minden egyedet belépéskor lemérnek, a fülszám alapján digitálisan regisztrálják és követik, így a gazda pontosan tudja, hogy milyen súllyal adta be, majd mennyivel sikerült értékesíteni jószágát. S nyilván ennek megfelelően kapja meg az árát. Az eladási ár mintegy 3%-át az egyesület a központ működtetésére, fenntartására fordítja majd. 
A két farm kialakítására mintegy félmillió eurót fordít az egyesület saját bevételeiből, illetve a tagok célirányos hozzájárulásával. Nem zárkóznak el a pályázattól. Gyulakutát hegyvidéki településnek minősítették, ezért valószínű, hogy lesz erre lehetőség – mondta Nagy Péter Tamás, aki azt is elárulta, ősszel mind a nemesítőállomást, mind az értékesítési központot megnyitják. Maros megyében a két mezőgazdasági egységet kísérleti tervként létesítik, így amennyiben ezek működőképesek lesznek és igény van rájuk, az ország más régióiban is építenek hasonlókat.

Az ökológiai gazdálkodás Székelyföld jövőjének egyik záloga

Bíró Blanka • 2019. június 23.,   
Felelősséggel nemzedékeink egészséges táplálkozásáért a Kárpát-medencében mottóval szervezte meg a hétvégén az illyefalvi LAM Alapítvány a III. Székelyföldi Földész Fórumot. Az előadók a nagyüzemi növénytermesztés és állattenyésztés veszélyeire, az ipari mezőgazdaság katasztrofális következményeire hívták fel a figyelmet, hangsúlyozva az ökológiai gazdálkodás szükségességét. 
Bardócz Zsuzsa az MTA tagja, biokémikus „Génjeink és a környezet” című előadásában rámutatott az elmúlt évek kutatásai igazolták, hogy a környezetünk befolyásolja a génjeinket. Az emberiség százezer nemzedéke vadász- és gyűjtögető életmódot folytatott, sokat ártott a táplálkozásnak, amikor áttértek a tudatos mezőgazdaságra, és tovább rontott a helyzeten az ipari forradalom, a vegyszeres gazdaság, majd a génmódosított növények megjelenése. A táplálékban levő vegyszerek utódainkra is hatással vannak, ám bizonyított, hogy a bioételek segítenek a szervezet méregállományának csökkentésében, 25 százalékkal több bennük az ásvány és a vitamin, ízletesebbek, magas a tápértékük, óvják a környezetet – összegezte a biokémikus. 
Roszik Péter Biokontroll Hungaria Nonprofit Kft. alelnöke, a Biokultúra Szövetség alapítója arról beszélt, hogy rengeteg címkével próbálják eladni az élelmiszereket, hozzájuk kapcsolják, hogy alternatív, reform, integrált, funkcionális, paleo, natúr, ezzel szemben a biotermékek szabályozottak, működik az ellenőrzési rendszer. Húsz-harminc év használat után visszavonják a vegyszereket, melyekről kiderül, hogy az egészségre károsak, ez nem a gazda felelőssége, hanem azoké, akik évtizedekig engedélyezték, gyártották. Idén Magyarországon 30 ezer tonna vegyszert szórtak a földekre, anélkül, hogy mérték volna, hogy szükséges vagy sem. 2010-ben az Európai Unióban egyetlen almában 43 növényvédő szert azonosítottak – sorolta a szakember. Hangsúlyozta, a tiszta levegő, az iható víz, a megfelelő mennyiségű és minőségű élelem, az élhető környezet a biológiai létezés alapja, úgy kell gazdálkodni, hogy a méltányosság elve alapján a jövő generációkra is gondoljunk. 
Könczei Csaba a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője felidézte, 2010-ben Háromszéken kilenc gazda foglalkozott ökológiai gazdálkodással, két év alatt a nagy támogatásoknak köszönhetően a számuk 406-ra emelkedett, utána viszont folyamatosan csökkent, idén 119-en vannak bejegyezve biotermesztőként. Szerinte az ágazatot fejleszteni kell, hiszen a térség egyik vonzereje lehet az öko-agroturizmus. Kihívás az értékesítés, amit szövetkezéssel és a tárolási kapacitás, a hozzáadott érték, vagyis a feldolgozás növelésével lehetne megoldani. 

• Fotó: Bíró Blanka 

A gyerekkorunkban felhasznált növényvédő szerekből mindössze 12 van jelenleg forgalomban, mert annyira „életellenesek” voltak, hogy betiltották, az újakkal sem jobb a helyzet, de nincs amivel pótolni, ezért továbbra is használják – mutatott rá Ladó Hunor Hargita megyei kertészmérnök, a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete képviselője. Hangsúlyozta, tévhit, hogy a biogazdálkodás nem képes kielégíteni a föd lakosságának élelmiszer igényét, hiszen a tanulmányok szerint csak 8-9 százalékkal kevesebb a hozam, mint az ipari termelésben. A pozitív és jövő-orientált emberek gondolkodnak biogazdálkodásban, ami modern és tudományos is lehet, fontos a talaj-, a környezet-, a vegyszerismeret – összegezte Ladó Hunor.

2019. június 12., szerda

HANGYA képzései - Mezőgazdasági szakiskola Mezőrücsön


2019-06-12
A marosvásárhelyi Azomureş Rt., a kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi Egyetemmel, valamint az AGRIM-mal közösen, Mezőrücsön, a Gheorghe Şincai Általános Iskolában, a Mezőrücsért Egyesület hozzájárulásával a 2019–2020-as tanévben egy román tannyelvű szántóföldi növénytermesztő szakosztályt indít, amelyet jövőre mezőgépészeti szakkal is bővítenének. 
A fenti partnereknek köszönhetően a Mezőrücsi Általános Iskolában kis beruházással, 24-es létszámú osztállyal indul a szakiskolai osztály a mezőbándi szakiskola részeként. A kezdeményező Ciprian Belean mérnök, helyi tanácsos elmondta, „mintegy fél évvel ezelőtt született meg az ötlet, amellyel a mezőrücsieket és a környékbelieket segítenénk. A diákok hajnalban keltek, hogy a marosvásárhelyi szakiskolákba ingázzanak. Emiatt nagyon sokan abbahagyták a tanulást. Ezért döntöttünk úgy, hogy a helyi szükségletekre létrehozzuk az osztályt.” Az ötletet ismertették a Maros Megyei Tanfelügyelőséggel is, amely azonnal a támogatásáról biztosította a kezdeményezőket. 
– Vissza kell térnünk arra a szakmai oktatásra, ahol egy-egy osztályban több szakmát is megtanítunk a diákoknak, hiszen ez a rendszer működik külföldön. Nálunk hiányzik a támogatás és a humán erőforrás. Amennyiben nem fejlődik a gazdaság, a szakoktatás iránt sincs kereslet – mondta Ioan Macarie tanár, főtanfelügyelő az osztályindító ünnepi rendezvényen. 
Az Azomureş Rt. is felkarolta a kezdeményezést. A gyár képviselői felvették a kapcsolatot Ciprian Beleannal. 
– Azt szeretnénk, ha a fiatalok a szülőfalujukban maradnának, és megfelelő körülmények között élnének. Meg vagyunk győződve arról, hogy amennyiben a szülők gyerekeiket a mezőrücsi szakiskolai osztályba íratják, a jövőjük biztosítva lesz. Nem kell mondanom, hogy a mezőgazdaság mennyit fejlődött az utóbbi 10 évben. Korszerű traktorokkal kell megdolgozni a földeket. Kár gyermekeinket egyetemre küldeni, hogy aztán kasszások legyenek egy nagyáruházban. Elveszítenek három-négy évet az életükből, ami alatt valami hasznosabbat tehetnének, és többet is keresnének – mondta a jelenlevőknek Mihai Aniţei, az Azomureş Rt. vezérigazgatója. 
– Úgy döntöttünk, hogy Romániában egyedülálló módon, legalábbis ami a mezőgazdasági ágazatot illeti, az Agrártudományi Egyetem partnerségre lép az Azomureş Rt.-vel, valamint a községgel, az egyetem támogatja az ősszel induló mezőgazdasági szakoktatást. Ezzel párhuzamosan szeretnénk aktívabban részt venni a községfejlesztési projektekben. Valószínű, hogy újabb lehetőségek is nyílnak majd, most egyelőre egy új generáció, esetleg a szülők felkészítését, támogatását tartjuk fontosnak a mezőgazdaság terén, hogy vállalkozást indíthassanak, és így hozzájáruljanak a helyi közösség fejlődéséhez – mondta Roxana Vidican, az agrártudományi egyetem dékánja.
– A fiatalok többnyire az elméleti líceumok felé irányulnak, de sokuknak nem sikerül leérettségizni. Én is líceumba felvételiztem, nem sikerült, és így szakiskolát végeztem. Ma is szükség van a jó szakemberekre, különösen nálunk, a Mezőségen, ahol a mezőgazdaság az alapja mindennek – nyilatkozta Ioan Vasu, Mezőrücs polgármestere. 
Több magán gazdasági egység is támogatja a tervet. Ciprian Belean tanácsos elmondta, a diákok a cégeknél végzik majd a szakmai gyakorlatot. 
– Gyakorlatilag az ő számukra készítjük fel a diákokat. Akut munkaerőhiány van a mezőgazdaságban is, szükség van a jó szakemberekre nemcsak a mi környékünkön, hanem más vidékeken is – hangsúlyozta a tanácsos. 
A diákok havi 200 lej ösztöndíjban részesülnek, ugyanakkor elszámolják a máshol lakók ingázási költségeit. Beiratkozni az állami szakiskolai oktatás számára előírt periódusban lehet. 
Bővebb felvilágosítás az induló szakosztályról a 0265-426-026-os és a 0740-474-002-es telefonszámon kapható. (E.P.)