2018. január 31., szerda

Nagy lehetőségek a Kertbarátok Egyesületében

Balta János 2018. január 30., 
Arad megyében is igen hasznos lenne létrehozni a Kertbarátok Egyesületét – kezdte mondandóját Kocsik József, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének az elnöke, aki hozzáfűzte –, az anyaországban olajozottan működő rendszert az Európai Unió is hathatósan támogatja.
A mezőgazdasági jellegű civilszervezet tevékenységébe belefér minden, ami zöldség-, virág- vagy gyümölcstermesztésre, dísznövények előállításra, fóliasátorban történő termesztésre vonatkozik. Ami a legfontosabb, e célokra komoly támogatásokat lehet nyerni. Ehhez viszont elengedhetetlenül szükséges a hivatalos szervezeti forma, ami vezetőtanácsot, illetve aktív tagságot feltételez.
E tevékenység sokszínűségét támasztja alá, hogy a különböző ágazati formákhoz tartozó kertészkedők között olyan versenyeket is ki lehet írni, mint a legszebb konyhakert, esetleg a legszebb gyümölcsös vagy a legszebb díszkert stb. E versenyek megszervezésére, a díjazásukra pályázni lehet, akárcsak a tevékenységi területenként szükséges korszerű technológiákra, valamint a szükséges gépekre, sőt a hatékonyabb kertészkedéshez szükséges tanfolyamokra is.
Amint a fentiek is szemléltetik, az AMMGE égisze alatt tervezett aradi vagy Arad megyei Kertbarátok Egyesületének az életre hívása hatalmas lehetőségeket rejt magában.
Éppen ezért, Kocsik József elnök felkéri mindazokat, akik a fent említett lehetőségekkel élni kívánnak, a bármilyen típusú kertjeiket fejleszteni, korszerűsíteni szeretnék, szándékukat jelezzék Nagy Zsolt falugazdánál a 0751/212-816-os, esetleg a jómaga 0745/611-094-es telefonszámán.

2018. január 20., szombat

Nemzetközi gazdafórum Pécskán

Balta János 2018. január 19., 
Pénteken 11 órai kezdettel Szövetkezeti rendszerek és intézmények a gazdák érdekében címmel, nemzetközi gazdafórumot szerveztek Pécskán.
A Pécska Város Polgármesteri Hivatalának és Tanácsának a dísztermében lebonyolított, magvas előadásokkal egybekötött megbeszélésen számos hazai és anyaországi szakember fejtette ki véleményét a témával vagy a mezőgazdaság jelenlegi helyzetével, jövőbeli kilátásaival kapcsolatban.
A Magyar Kormány Támogatásával szervezték meg a gazdafórumot, amire majd visszatérünk.

2018. január 18., csütörtök

Meddig vemhesek haszonállataink?

Sokszor téma az állattartás, de van egy fontos része, amiről nem sok szó esik. Mégpedig az, hogy meddig tart állataink vemhessége és mire kell figyelni ez idő alatt? Ezekre a kérdésekre próbálunk meg mai cikkünkben választ adni.
Szarvasmarha
A szarvasmarha vemhességének ideje 9, 5 hónap, azaz átlagosan 285 nap, de 270-300 nap között változhat a vemhességi idő hossza. Ennél kevesebb vagy több napig tartó vemhesség már nem számít normálisnak.
A vemhesség idején egy ideig még lehet fejni a tehenet, de a várható ellés előtt 60 nappal el kell apasztani a teheneket. Ennek fő oka, hogy ha tovább fejjük a vemhes tehenet, az ellést követő laktáció minőségét ronthatjuk vele. Az elapasztás történhet fokozatosan is és egyik pillanatról a másikra is.Anya és borja
A fokozatos elapasztás során először elhagyjuk az esti vagy a reggeli fejést, később csak 2 naponta fejünk egyszer, majd teljesen elhagyjuk a fejést. Gyors elapasztás esetén egyik napról a másikra hagyjuk el a fejést. Ezt a fajta elapasztást csak a kevés tejet adó egyedeknél lehet véghezvinni. Az elapasztás után beszüntetjük az abraktakarmány etetését és a tejtermelést serkentő takarmányokat sem kínáljuk már állatainknak.
Az ellés előtt 12 nappal a vemhes tehenet az ellető istállóban helyezzük el, ahol az ellést követően még 10 napig fog tartózkodni. Az ellés előtt elő kell készíteni az állatot és környezetét az ellésre. Az állat meg kell tisztítani, le kell mosni és fertőtleníteni és az istállóval is ugyan így kell eljárni. Az ellésnél jelen kell lennie egy gyakorlott dolgozónak, hogy tudjon segíteni a borjú világra hozatalában. Szarvasmarha ellésnél sokszor előfordul komplikáció, ilyenkor állatorvosi beavatkozás is szükséges lehet.
Sertés
A koca vemhessége átlagosan 115 napig tart, jóval rövidebb ideig, mint a szarvasmarháé. Szélsőséges értékeknek a 112-119 nap tekinthető, ennél több vagy kevesebb napig tartó vemhesség esetén nagyobb esély van az utódok elhullására. A kocák takarmányozásánál figyelni kell több tényezőre is:
a vemhesítés előtti időszakban fokozatosan növelni kell a takarmány mennyiségét, ezt szaknyelven flushingnek nevezzük,
a vemhesség első 90 napjában fokozódik az anyaállat energiaigénye, így energiában gazdag takarmányra van szüksége,
a vemhesség 90. napját követően a nagy energiaigényt magas tápanyagigény váltja fel, e szerint kell változtatni a takarmány összetételén,
fialást követően a tejtermelés miatt ismét magas energiatartalmú takarmányt kell adni a kocának.Népes sertéscsalád
Egy anyakoca átlagosan 6-12 malacot fial egy ellés során, az utódok születéskori súlya 1,2-1,5 kg attól függően, hány darab malac jött a világra. Minél kevesebb az utód, annál nagyobb azok születéskori súlya.
A sertés fialása általában komplikáció nélkül zajlik, de ha a fialás valamilyen okból mégis elakad, a malacok a méhen belül megfulladhatnak, vagy oxigénhiányos állapotban jöhetnek a világra, amelynek hatására 1-2 napon belül elpusztulnak. Épp ezért fontos, hogy amennyiben problémát észlelünk a fialásnál, azonnal szóljunk szakembernek, állatorvosnak.
A kanca vemhességéről árulkodó jelnek számít az ivarzás elmaradása, illetve az anyaállat viselkedésének megváltozása. A melegvérű lovak vemhességi ideje 11 hónap, pontosabban átlag 336 nap. A szélső értékek 326-350 nap. Hidegvérű kancák esetében a vemhesség ideje 12-14 nappal is rövidebb lehet.
Meleg és hidegvérű kancáknál egyaránt elmondható, hogy a vemhesség ideje 2-3 nappal is rövidebb lehet, ha a születendő csikó nőstény, illetve munkába fogott kancák esetében a vemhesség ideje akár 10 nappal is rövidülhet
.Anya és csikója

A kanca takarmányozására kifejezetten oda kell figyelni a vemhesség időszakában:
a vemhesség első harmadában a jó minőségű alaptakarmányon túl vitaminokat is kell adnunk,
a vemhesség második harmadában az első szakaszban adott takarmányon és vitaminon túl ásványi anyag kiegészítésre van szükség, ezen belül is kalcium és foszfor adagolásról kell gondoskodni,
a csikó testsúlyának közel felét a vemhesség harmadik szakaszában ’szedi fel’, így ekkor az alaptakarmányon, vitaminokon és ásványi anyagokon túl növelni kell az abraktakarmány mennyiségét, vagy energiában és fehérjében gazdag lótápot kell adni a kancának!
Fontos! A vemhesség alatt kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy sose adjunk penészes, toxinos takarmányt, mert bizonyos gombatoxinok a vemhesség bármely szakaszában vetélést okozhatnak!
Lovak ellésekor előfordulhat komplikáció, ekkor szakavatott ember könnyen tud segíteni az ellésben, de előfordulhat olyan szituáció (farfekvés), amikor állatorvos segítségét kell kérni.
Nyúl
Méretéből adódóan nyulak esetében van a legegyszerűbb dolga az állattartóknak. A nyúl vemhességi ideje 31-33 nap. A 29. nap előtti fialást vetélésnek nevezzük, ezek a magzatok minden esetben halva jönnek a világra. Ugyan ez történik túlhordás esetén is. Erről 34. nap utáni fialáskor beszélhetünk.
A nyulak vemhességét nagyon nehéz észrevenni, csak szakavatott szemek (illetve kezek) képesek rá. A fedeztetés után 2 héttel, ha megtapogatjuk az anya hasát a medencecsont előtt és apró duzzanatokat érzünk, vemhességről beszélhetünk
.Kisnyulak a fészekben

A vemhesség látható jelei a 24. naptól kezdve vehetőek észre. Innentől biztosítani kell az anya számára a megfelelő alomanyagot és a fészeképítéshez szükséges finom szálú szalmát. Az ellést megelőzően a gondos anyanyúl fészket épít, melyet a saját hasából kitépkedett szőrével bélel ki és ide hozza világra fiókáit.
A vemhes anyák takarmányozására jellemző, hogy fokozni kell a bevitt vitaminok és ásványi anyagok mennyiségét és könnyen emészthető tápok etetéséről kell gondoskodnunk. A vemhesség 20. napjától robbanásszerűen kezdenek növekedni a magzatok az anyaméhben, egyre nagyobb teret töltenek ki, így az anya emésztőrendszere egyre nehezebben tud dolgozni. Épp ezért ebben az időszakban fokozottan törekedni kell arra, hogy minél könnyebben emészthető takarmányt adjunk anyanyulaink számára.
A fialás előtt minél több folyadékot biztosítsunk állatainknak, mert ha fialás közben kiszáradhat, és ezért megeheti utódait.

2018. január 12., péntek

Újabb Jász-Nagykun-Szolnok megyei elismerés

Kovács Szilvia Karcag város alpolgármestere, „A legszebb konyhakeretek” –Magyarország legszebb konyhakertjei” országos program igazgatója a Magyar Örökség és Európa Egyesület által felkért Bírálóbizottság döntése alapján Magyar Örökség Díjat vehetett át a Magyar Tudományos Akadémián.
Sikereikhez szívből gratulálunk! Jó egészséget, további kitartó munkát kívánunk!



2018. január 10., szerda

Egy növény, aminek sikerül a lehetetlen: letaszítani az első helyről a kukoricát

Korábban kevesen hitték, hogy a XXI. század második évtizede a szójáról fog szólni. Pedig a termőterület nagyságában 2019-ben az USA-ban meg fogja előzni az eddigi listavezető kukoricát, sőt a közeljövőben alaposan el is húz majd tőle.
Több szóját vetnek majd, mint kukoricát
Jövőre már a szója lesz a legnagyobb területen termesztett növény az USA-ban az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA) előrejelzése szerint. Először előzheti meg a kukoricát, pedig az Egyesült Államok – Brazíliát maga mögé szorítva – már jó ideje a legnagyobb szójaexportőrnek számít a világban. 2016-ban bő 117 millió tonnát takarítottak be a fehérjenövényből, idén pedig várhatóan 36,8 millió hektáron vetnek majd szóját az Egyesült Államokban. Cikkünk az Agrárunió anyaga alapján készült.
Az USA-ban a növényből elsősorban olajat állítanak elő, ami meglehetősen sokféleképpen lehet felhasználni. Olcsó a gyártása, lágy az íze, könnyű dolgozni vele, ráadásul növényi olajként a tudatos vásárlók számára is jól eladható. Emiatt a margarintól a különféle fagyasztott pékárukig számos emberi fogyasztásra szánt élelmiszerben megtalálható.
Az ipar is gyorsan lecsapott a szójaolajra, hiszen gépek kenőanyagául, hidraulikaolajként, valamint bioüzemanyagokban, illetve ragasztókban és oldószerekben is felhasználják. A melléktermék pedig hasznos állati takarmány, amelyet a szarvasmarha-, sertés- és baromfi-tenyésztésben is alkalmaznak. Az USA-ban termesztett szója 70 százaléka ez utóbbi célt szolgálja, márpedig a növekvő hústermelés egyre nagyobb mennyiségű takarmány-alapanyagot igényel.
Főleg külföldön adják el az amerikai szóját
A megtermelt szója felét az USA külföldön adja el. Elsősorban Kínába, az Európai Unióba, Japánba, Tajvanra és Mexikóba szállítanak. A Kínába vitt összes (évi 21,4 milliárd dollár értékű) amerikai mezőgazdasági termék kétharmadát teszi ki a szójabab. A farmerek ezért nem veszik jó néven, hogy a Donald Trump vezette kormányzat éppen kereskedelmi háborúba akar bonyolódni az ázsiai nagyhatalommal, ami – egyebek mellett – az egyelőre igen jövedelmező szójatermesztésre is súlyos csapást mérhet.

Elfogadták: ingyen malacokat ad a kormány a tenyésztőknek

2018. január 10.,   MTI
Minimum kettő, maximum tíz ingyen malacot ad a kormány azoknak az állattenyésztőknek, akik bizonyos feltételek mellett vállalják a mangalica és a báznai sertésfajták hizlalását - döntötte el szerdán a kormány.
A csekély összegű támogatási programba sertéstenyésztők és húsfeldolgozók egyaránt beiratkozhatnak a kormányhatározat hatályba lépésétől számított 90 napon belül. Az erre vonatkozó kérvényeket a megyei mezőgazdasági igazgatóságokon adhatják le.
Az állami támogatást három évig tervezi működtetni a kormány, idénre 4,6 millió lejt különítettek el erre a célra. A tenyésztőknek szerződést kell kötniük valamely húsfeldolgozóval, s ennek értelmében a legkevesebb 130 kilósra hizlalt mangalica és báznai sertésállomány felét előre meghatározott áron át kell adniuk nekik.
A kormány azért döntött az állami támogatás biztosításáról, mert jelenleg kicsi a romániai mangalica és a báznai állomány, a tenyésztők többsége lemondott erről a két fajtáról, és szeretnék gyarapítani a számukat.

2018. január 9., kedd

Szövetkezeti rendszerek és intézmények a gazdák érdekében Nemzetközi agrárfórum Pécskán

Balta János 2018. január 08., 
Az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesülete, Pécska Város Polgármesteri Hivatalának és Tanácsának a közreműködésével, folyó év január 19-én, pénteken 11 órától a Hivatal dísztermében agrárfórumot szervez.
A szövetkezeti rendszerek és intézmények a gazdák érdekében tematikával sorra kerülő fórum meghívott előadói: dr. Torda Márta, a Magyar Földművelésügyi Minisztérium Nemzetközi és Kárpát-medencei Kapcsolatok Főosztályának az osztályvezetője; Kocsy Béla, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) külkapcsolati igazgatója; Sebestyén Csaba parlamenti képviselő, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének elnöke; Somogyi Norbert PhD, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) stratégiai főigazgató-helyettese, valamint Kranowszky Nagy Andrea, a Magyar Nemzeti Kereskedőház Aradi Regionális Irodájának vezetője.
A Magyar Kormány támogatásával sorra kerülő rendkívüli esemény szervezői várják a helybeli és a környékbeli gazdálkodókat, mezőgazdasági szakembereket.

2018. január 7., vasárnap

Leszámolna a szántással a barnaforradalom

A talajok romlása a világszinten problémát jelent, ezen változtatna a barnaforradalom. Az ENSZ 2015-ös jelentése szerint ugyanis a Föld összes talajának 33 százaléka szenvedett el valamilyen fokú károsodást, bár ennek a helytelen szántási technológiákon kívül számos oka van. Miután az USA-ban elkezdett terjedni a no till technológia, a termőföld eróziója közel negyven százalékkal csökkent 1982 és 1997 között.
Az amerikai prériről indult a barnaforradalom
Az amerikai prérin drámaian megnőtt a megművelt földek aránya 1900 és 1930 között. Az óriási, szűz területeket a farmerek leginkább mély szántással művelték meg. Ezzel elpusztították a préri mélyre gyökerező füves borítását, amely összetartotta a talajt.A kiszáradó talaj és az erózió ellen hatékony a barnaforradalom – Fotó: Pixabay, 41330
A 30-as években aztán több év is aszályos volt. A szárazság elporosította a füvekkel meg nem kötött talajt. A térségre jellemző erős szelek felkavarták a talaj felső részét, és olyan porviharok keletkeztek, hogy többször egy méterre sem lehetett ellátni. A porviharok akár több napig is eltartottak, és olyan távoli városokat is elértek, mint Chicago vagy New York. A szárazság és a szélerózió mintegy 400 ezer négyzetkilométert érintett (ez több mint négyszerese Magyarország területének), az elköltöző milliók mellett pedig több mint félmillióan váltak hajléktalanná miatta.
Az 1930-as évek nagy porviharai után az Egyesült Államokban, majd az egész amerikai kontinensen egyre inkább elterjedt szántást nélkülöző talajművelés. Az ENSZ mezőgazdasági szervezete, a FAO adatai szerint az USA-ban az összes mezőgazdasági terület 23 százalékát ezzel a technológiával művelik. Dél-Amerikában pedig még ennél is nagyobb a barnaforradalom szemlélete szerint művelt földek aránya. A barnaforradalom kialakulásáról a G7.hu számolt be.
Argentínában húsz éve a mezőgazdasági földek mindössze két százalékán nem szántottak, ehhez képest most már 74 százalékon, Brazíliában pedig a felén mellőzik az ekét. Európában viszont még nem terjedt el ennyire a szántás nélküli módszer, az EU mezőgazdasági területeinek földjeinek mindössze néhány százalékát művelik szántás nélkül. Ebben Finnország jár az élen 9 százalékos részaránnyal. Magyarországon mindössze néhány ezer hektárt művelnek szántás nélkül.
Hogyan működik a barnaforradalom?
A no till technológia rendszeres párja a direktvetés. Ez azt jelenti, hogy a magvakat egy speciális vetőgéppel vetik el a felszín alá, a talaj forgatása nélkül. Ez akár az aratással párhuzamosan is megtörténhet, mert a technológia lényege, hogy nem szántják fel. Ezzel nem zavarják meg a talajt, hanem inkább folyamatosan élettel látják el. A szántást nélkülöző talajművelés támogatói szerint ugyanis csak akkor él a talaj, ha élő növény van benne, és egy csupasz, frissen szántott talajban gyérebb életközösség lesz jelen.
Emiatt a szántás nélküli földművelés gyakran alkalmaz takarónövényeket. Az ősszel nem hagyják parlagon a földet a következő tavaszi vetés előtt, hanem különböző növényeket (igénytől függően például retekféléket, borsót vagy fűféléket) is elvetnek, hogy segítsék a folyamatot. Ezzel az a cél, hogy lazítsák a talajt, tápanyagot gyűjtsenek a talajban és raktározzák azokat. Ráadásul a fotoszintézist (ami közben a növények oxigént állítanak elő, és szén-dioxidot kötnek le) is segítik ezzel. A technológia amiatt is fontos lehet, hogy növelje a kizsarolt földekből a levegőbe kerülő szén-dioxid lekötését. Ezzel pedig hozzájárul a klímaváltozás mérsékléséhez. Az ENSZ 2013-as becslése alapján a no till technológiának köszönhetően az USA-ban 241 millió tonnával kevesebb szén-dioxid került a légtérbe. Ez nagyjából 50 millió autó éves szennyezésével egyezik meg.
De hogyan változik a terméshozam?
Egy több egyetemi oktató által jegyzett nemzetközi tanulmány hatezernél is több megfigyelést összegzett, azt vizsgálva, hogy a szántás nélküli technológia milyen hozamokat produkál a hagyományos szántáshoz képest. A kutatók arra jutottak, hogy egy-két évvel a szántást nélkülöző technológia alkalmazása után minden terménynél csökkentek a hozamok az olajos magvakat és a gyapotot kivéve. Három-tíz éves távlatban viszont már hasonló eredményeket produkáltak, mint a hagyományos művelés, leszámítva a búzát és a kukoricát, amelyek viszont a magyar mezőgazdaság legfontosabb terményei. Arról, hogy mik a kukoricatermesztés aranyszabályai, itt számoltunk be korábban.
Magyarországnak viszont reményt jelenthet, hogy éppen a szárazabb éghajlatú, nem öntözött területeken teljesített legjobban a szántást nélkülöző módszer a hagyományos szántáshoz képest.

2018. január 2., kedd

Karácsonyváró ünnepség volt Egriben

http://comunaagris.ro/hu/karacsonyvaro-egriben/
2017-12-21
Egész délutánt betöltő, sok tekintetben különleges karácsonyi ünnepségnek adott otthont az egri kultúrház, melyből nem hiányzott a karácsonyi vásár, a kántálás és a betlehemezés sem.

2018. január 1., hétfő

Egymilliárd eurót kapnak a romániai LEADER-pályázatok

Gazdatalálkozót szervezett Székelyhídon a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének Bihar megyei szervezete. Ennek témája a mezőgazdaság és a vidékfejlesztés jövője volt. Ugyanis a közeljövőben jelentősen megváltozik az adózási rendszer, valamint 2020-tól új EU-s finanszírozási lehetőségek nyílnak majd meg a romániai gazdák részére. A romániai LEADER-pályázatok is szóba kerültek, egymilliárd euró támogatást adnak rájuk.
Részt vett a találkozón Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a parlament mezőgazdasági bizottság tagja is. Cikkünk a Szatmár.ro oldal anyaga alapján készült.
A vidékfejlesztési szakember felszólalásában összefoglalta az elmúlt egy évben hozott olyan döntéseket, amelyek a gazdálkodók védelmében születtek. Szó volt a napszámos-törvényről, amely tulajdonképpen törvényessé tette ezt a munkát előbb az állattartásban, majd a növénytermesztésben is.
Törvényt hoztak az állattenyésztési egyesületek támogatására, melyek következtében az érintett szervezetek szubvenciót kaphatnak a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségtől (APIA). Az új erdészeti törvény, valamint az állati tetemek elszállításáról, megsemmisítéséről szóló módosítás is jelentősen megkönnyíti a vidéken élők boldogulását.
A kicsik többre mehetnek Romániában
“A célunk a kis gazdaságok támogatása. Ezek viszont be kell lássák: nem lesznek életképesek csak abban az esetben, ha összefognak és szövetkeznek.”
Ma is sok lehetőség van a gazdálkodók támogatására, a gazdaságok fejlesztésére. A közeljövőben pedig újabb kapuk nyílnak meg. Bízunk benne, hogy ezek nagyban hozzájárulnak majd ahhoz, hogy jobbá váljon a vidéki élet. Ezáltal könnyebb legyen a boldogulás, a vidéken élő fiatalok pedig lássanak perspektívát a szülőföldjükön maradásban” – mondta el Magyar Lóránd.
A romániai LEADER-pályázatok is nagy támogatást kapnak
A kis gazdaságok által elérhető támogatások közül a politikus kiemelte a LEADER helyi akciócsoportok szerepét, ami a helyi igényekre támaszkodva teremt fejlődési lehetőséget. A jelenlegi támogatási ciklusban ezek a helyi akciócsoportok Romániában 1 milliárd euró támogatást oszthatnak ki. Hiába tűnik elsőre nagynak a támogatás összege, Magyar Lóránd szerint ezt 2020-tól mindenképpen emelni kellene.
A mezőgazdasági támogatások sora az APIA terület-alapú támogatásaival folytatódik, és a Vidéki Beruházás Finanszírozó Ügynökségnél (AFIR) is lehet pályázni mezőgazdasági fejlesztésre. Jövőre pedig további támogatási lehetőségek nyílnak meg a kisgazdák előtt, derült ki a parlamenti képviselő beszédéből.

Az új Leader vidékfejlesztési pályázatok

Közel 41 milliárd forintot különített el helyi kezdeményezések támogatására a Miniszterelnökség a Vidékfejlesztési Program keretében. A hírt a Miniszterelnökség honlapján találtuk.
A Kormány a Partnerségi Megállapodás keretében több célt fogalmazott meg: a társadalmi együttműködés erősítését és a szegénység, valamint a hátrányos megkülönböztetés elleni küzdelmet.
Ezekkel együtt fontos feladat a vidéken élők számára a lakóhelyük élhetőbbé és vonzóbbá tétele. Ennek egyik eszköze a Vidékfejlesztési Program Leader kezdeményezése, amire nagy összeg, 41,3 milliárd forint áll rendelkezésre.
Magyarország teljes vidéki térségét 103 darab Helyi Akciócsoport fedi le
A 2014-2020-as Vidékfejlesztési Program LEADER helyi akciócsoport címbirtokos egyesületei erre a hivatkozásra kereshetők meg Magyarország térképén.
A LEADER az Európai Unió vidékfejlesztési politikájának egy egyedi módszere. Nem csak egy program, hanem egy metodika, amelynek segítségével a vidéken élők meghatározhatják a térségük hosszú távú fejlesztési célkitűzéseit, hogy azokat megvalósítva javítsák a vidéki életminőséget.
Helyi szervezés, hogy az ügy is helyi legyen
Ők már rendelkeznek olyan Helyi Fejlesztési Stratégiával, amit a Miniszterelnökség elfogadott. Az Akciócsoportok ezen stratégiákon keresztül szervezik és irányítják az illetékességi területükre jutó fejlesztési források felhasználását a 2020-ig tartó időszakban. Ezt annak érdekében teszik, hogy valóban a helyi igényeknek megfelelő projektek és fejlesztések valósuljanak meg.
A stratégiákban foglaltak megvalósítása keretében 2017. október 30-án megkezdődött az Akciócsoportok által előkészített helyi pályázati felhívások megjelenése. Az első kiírások főként a helyi gazdaságfejlesztési célokat szolgálják.