Megjegyzés: Az alábbi cikket a Holland Alma Kft Hirlapjából vettük át. (Erdéyli Hangya)
Kedves Kollégák!
Kedves Kollégák!
Először is elnézésüket kérem a legutóbbi hírlevélben a „Systane Duplo” elírt dózisa miatt, melyre többen telefonon is felhívták figyelmemet. Helyesen, 0,03%-os illetve 0,3 liter/ha a dózis. Másodszor, köszönöm telefonos és e-mailes érdeklődésüket, kérdéseiket és ígérem semmilyen kérés és kérdés nem marad válasz nélkül.
Fiatal telepítéseinkben az egyik legfontosabb feladat jelenleg a fitotechnikai beavatkozások megkezdése. Elérkezettnek látom az első hajtásválogatás elvégzését amely elsősorban a vezér ág kiválasztását, vagy más szóval a vezér kiszabadítását, kiemelését jelenti. A fővezér vessző alatt lévő 2-3 konkurens hajtást kitöréssel el kell távolítanunk, esetleg a vezér alapján lévő néhány gyümölcstől is megszabadíthatjuk a vezért.
Kis fáink törzsén a hajtáskezdeményeket 60-65 cm magassági távolítsuk el, dörzsöljük le. Ugyanígy kell tennünk az alanyból előtörő hajtásokkal is. A tősarjak és a törzsön előtörő hajtások, tápanyagot, vizet és energiát vonnak el a korona egyéb hasznos részitől, valamint növelik a párologtató felületet
Figyeljenek arra is, hogy a az elültetett gyümölcsfák „nyíl”egyenesen álljanak hiszen a megdőlt fa struktúrát vált és az eredeti vezért leváltja és rossz helyen képezi az újat. Ez természetesen megakadályozza az ideális koronaformára való törekvésünket (karcsú orsó, szabad orsó.). Ezért az M9-es alanyú almafák esetében nélkülözhetetlen a támrendszer kiépítése és az oltványok huzalhoz való rögzítése. Az M-26-os alanyú fák esetében nélkülözhetetlen az egyedi karók használata, de az egyedi karózást az MM106-os alanyú fák is meghálálják kezdetben, különösen, ha a terméskötődés túlzott mértékű.
A fajták további növényvédelmének gerincét főleg az állati kártevők elleni védekezés teszi ki. Fontos, almamoly, sodrómolyok, levélaknázó molyok és a takácsatkák, levéltetvek elleni védelem. Megjelent a levélgubacs szúnyog kártétele is a hajtás csúcson. Az almamoly elleni védekezésünkbe (bio-ban is) jól illeszthető a Madex CPGV illetve használhatjuk a DiPel DF (1-1,5kg/ha dózisát is. Konvencionáls védekezésben az Alsystin 25WP (0,6 liter/ha) az Insegar 25 WG (0,5kg/ha) vagy a Match 50 EC (0,8 liter/ha) dózisát használhatjuk.
Levélaknázó molyok, lombrágó hernyók ellen Kaiso WG-t (0,3 kg/ha) Alligator-t (1,5 liter/ha) Affirm 095 SG-t alkalmazhatunk (2-2,5 kg/ha).
Takácsatkák ellen, az előző levelekben szereplő atkaölő szerek megfelelőek.Levéltetvek ellen például Pirimor 50 WG (0,5 kg/ha) vagy Teppeki, (0,15 kg/ha) esetleg Karate Zeon (0,3 liter/ha.) használható.
Az elmúlt hét időjárásának ismeretében az almatermésűek legfontosabb betegsége megérdemli, hogy néhány szót ejtsünk róla. Beszéljünk tehát a varasodásról, vagy közkeletű nevén a fuzikládiumról, legegyszerűbben: a „fuszikról”. A hűvös időben hulló sok csapadék és az azt követő meleg párás, „dunsztos” körülményeket teremtett. Ilyenkor, mint mondani szokás: „csámcsog a varasodás az ültetvényekben”.
Az alma legelterjedtebb betegsége.
Az elhalt levelek maradványain telel át.
Fertőzés esetén az asszimilációs felület csökken, a termés tönkremehet, a minőség erősen romlik, mennyiségi és minőségi kár keletkezik.
Terjedéséhez fertőzőképes gombaspórák és a fertőzés kialakulásához szükséges csapadék, vízborítottság, nedves levélfelület és megfelelő hőmérséklet szükséges.
A tünete a levelek színén jelentkező 3-8 mm olajbarna foltokkal jelentkezik, később ezen konídiumtartó gyep keletkezik. A levél és a gyümölcs a fertőzés helyén parásodik, berepedezik, a piacra jutása esélytelen. (lásd a képeken)
A legyengült növény a többi károsító támadásának is jobban ki van téve. A virágfertőzések a termés kialakulását veszélyeztetik.
A varasodás gomba szinte az egész vegetáció alatt fertőzhet.
A spóraszóródás a vegetáció kezdetétől a virágzás végéig folyamatosan növekszik.
A levegő hőmérsékletének és a levél vízborítottságának megfigyelésével tudjuk a fertőzés mértékét, illetve a lappangási időt meghatározni. Ehhez nyújthat segítséget a MILLS-féle táblázat.
Védekezés:
Elhalt növényi maradványok megsemmisítése.
Megfelelő tápanyagellátás.
A növényvédelmi beavatkozás pontos időzítése.
Fontos a kontakt és felszívódó szerek együttes, kombinációban való kijuttatása.
A konvencionális almafajták növényvédelme továbbra is nagyon intenzív védelmet igényel, mind a kórokozók mint az állati kártevők tekintetében. A folyamatos esőzések, az órákon át, sőt a napokon át vizes levél táptalaja a varasodást okozó gomba szaporodásának.
Hamarosan a csonthéjasok (meggy, szilva, cseresznye, kajszi) termesztési és növényápolási feladataival jelentkezem.
Üdvölettel:
Tamás Gazda