2013. szeptember 8., vasárnap

Sajnos - Zöld út a Schweighofernek

Bíró Blanka | 2013.09.08.
Jóváhagyta a Kovászna Megyei Környezetvédelmi Ügynökség a Holzindustrie Schweighofer Rétyre tervezett fűrészüzemének a területrendezési tervét. A környezetvédelmi hatóság döntése ellen mintegy 150-en vonultak utcára vasárnap délután Sepsiszentgyörgyön, a verespataki bányaprojekt ellenzőihez csatlakozva, a Ma Verespatak, holnap Réty jelszót skandálva.
Bár a környezetvédelmi engedélyt megadta, a környezetvédelmi ügynökség figyelmeztet, hogy ez nem egyenlő az építkezési engedéllyel, a beruházó csak ennek birtokában még nem kezdheti el az építkezést, viszont a 70 hektáros területet kivonják a mezőgazdasági regiszterből és ipari területté nyilvánítják.
A környezetvédelmi hivatal indoklásában félresöpri a megnövekedett teherforgalom és az erdőirtás miatti aggodalmakat, azzal a magyarázattal, hogy a befektető nem foglalkozik kitermeléssel és szállítással, csak fafeldolgozással, tehát nem vonható felelősségre a teherforgalomért vagy a fakivágásért. A hatósági jóváhagyást tíz napon belül megfellebbezhető.
A fűrésztelep ellen folyamatosan tiltakozó civil társulás, az Indigó csoport vasárnap délutánra szervezett tiltakozó akciót a környezetvédelmi jóváhagyás miatt. A csoport közleményt is kiadott, melyben felhívják a figyelmet, hogy a beruházó még a stratégiai környezeti hatástanulmány elkészítése, közzététele, közmeghallgatáson való megvitatása előtt nekifogott az építkezési munkálatoknak, melyeket régészeti feltárásnak álcázott, a munkálatot a civilek és sajtó nyomására az építkezési felügyelőség állította le.
Az Indigó csoport több pontba szedve ismerteti a fűrésztelep megépítése elleni érveit, ezek közül a legfontosabb a székelyföldi erdők védelme, hiszen a gyár évi 800 ezer köbméteres kapacitása gyakorlatilag a két székely megyében kitermelt összes fenyőmennyiséget felemésztené. Ráadásul a feldolgozó nem vállal semmilyen felelősséget a majdani erdőirtásért.
Bár a stratégiai környezeti hatásvizsgálat szerint a forgalomnövekedés nem befolyásolja a települések életét, sem a természetvédelmi területeket, a civil társulás szerint napi tíz, vagyis évi 3650 fával megrakott teherautó és ugyanannyi üres fog áthaladni az érintett falvakon, illetve a Rétyi Nyír természetvédelmi terület közelében.
Az Indigó csoport ugyanakkor több elemzésre hivatkozva összesíti, hogy a fűrészárugyártás területén működő cégek 30–40 százaléka nyersanyaghiány miatt a csőd szélére kerülhet, ezzel mintegy 400 meglevő munkahely kerülhet veszélybe. Arra is rámutat, hogy nem tisztázódott a vízellátás, a táj- és természetvédelem kérdése. A "fenyőgyilkos" üzem ellen tiltakozó civilek felhívják a figyelmet, hogy a területrendezési terv végső elfogadása és jóváhagyása a Kovászna Megye Tanács hatásköre.
Amint arról beszámoltunk, a Holzindustrie Schweighofer Rétyre tervezett óriásüzeme miatt számos civil szervezet, vállalkozói szövetség tiltakozik, az erdőket, a fakitermeléssel és -feldolgozással foglalkozó kis- és közepes vállalkozások jövőjét féltve. Több civil szervezet a természetvédelmi Wildlife Project keretében nemzetközi petíció aláírását kezdeményezte. Az osztrák befektető 150 millió eurós beruházással valósítaná meg rétyi üzemét, ahol bejelentése szerint 650 alkalmazottal évi 800 ezer köbméter fát dolgozna fel.