Április 10
A palánták termesztésekor lehetetlen megtenni felső öltözködés nélkül. Végül is, bármennyire is tápláló a talaj, az aktív növekedéshez szükséges palántacsésze korlátozott térfogatában a növényeknek nem lesz elegendő tápanyaguk.
A palánták első etetését a szedés után 2 héttel végezzük, amikor a növények már felépültek a transzplantációból és növekedni kezdtek. A felső öltözködést 10-14 naponta végezzük a korábban leöntött talajon. Trágyákat minden öntözéskor be lehet vezetni, ha a koncentrációt 4-5-ször csökkentjük.
Tapasztalt kertészek tudják, hogyan kell „lapról olvasni”. A különböző elemek hiányának tünetei különböző módon jelentkeznek. Ebben a cikkben leírjuk, hogyan lehet meghatározni a legfontosabb elemek hiányát, valamint recepteket adunk az "elsősegélynyújtás" éhező növényekre.
https://vk.com/photo-159774511_457246771
A fény és a hő hiánya
Mielőtt azonban megragadná az ásványi trágyázást, győződjön meg arról, hogy a palánták elegendő fényben és melegben vannak-e. A palánták termesztésének optimális hőmérséklete + 20–22 ° C. A világításnak a lehető legvilágosabbnak kell lennie, hogy a palánták ne nyúljanak a fényhez.
A megvilágítás és a hőmérséklet egymástól függ, és ha nincs elég fény, akkor a hőmérsékletnek alacsonyabbnak kell lennie, különben meleg és gyenge fényben a palánták azonnal kinyúlnak. De ne vigyük túlzásba a hőmérséklet csökkentésével. + 16 ° C alatti hőmérsékleten a növényi gyökerek nem szívják fel jól a tápanyagokat.
Hideg és fényhiány esetén a palánták éhséget tapasztalhatnak a legtermékenyebb talajban is. Ezért a növények etetése előtt ellenőrizze, hogy jó körülmények között nőnek-e.
A fényhiány általában abban nyilvánul meg, hogy a palánták nemcsak kinyújtják a szárat és megnövelik a csomópontok közötti távolságot, hanem maguk a levelek is túl kicsiek. A növények borostyánkősav vagy maltamin oldattal történő permetezése hozzájárul ennek a problémának a kompenzálásához. De meg kell értened, hogy a növények számára semmi sem pótolhatja az erős fényt. Ezért először is gondoskodnia kell a világításról.
De a növények jó körülmények között is gyakran hiányolják ezt vagy azt az elemet. Emlékezzünk a böjt fő jeleire.
https://vk.com/photo-159774511_457246769
Nitrogénhiány
A nitrogénhiány a levelek halványzöld színével azonosítható. Ha a növényi táplálék kiegyensúlyozott, akkor a paradicsom levelei gazdag sötétzöld színűek.
A növényeknek nitrogénre van szükségük a légi rész kialakulásához, a levelek és a szárak növekedéséhez. Nitrogénhiány mellett a növények lassabban növekednek, a fejlődési szakaszok áthaladása is lelassul, később termésbe lépnek, és rosszabbul tolerálják a transzplantációt.
Annak ellenére, hogy a palánták termesztésekor nagyobb hangsúlyt fektetnek a foszfor-műtrágyákra az erőteljes gyökérzet kialakításához, a nitrogént nem szabad elhanyagolni.
Nitrogénhiány esetén történő gyors segítségért 20 g ammónium-nitrátot és 20 g élesztőt 10 liter vízben hígítunk. Bármely ásványi öntettel a legjobban kombinálható különféle baktériumokon alapuló biológiai termékek. Jó, ha nitrogénmegkötő baktériumokat tartalmazó nitrogén műtrágyához adunk "Azotovit" -t.
A nitrogén otthoni gyógymódokkal való helyettesítése szinte lehetetlen. A nitrogén éhezés megelőzése érdekében használhat hígított vizet a hús vagy a hal kiolvasztásához.
Foszfor hiánya
A foszfor hiányát nagyon gyakran hibásan diagnosztizálják. A levél alsó részének és a levél erének lila színe lehet az adott fajtára jellemző természetes szín, de jelezheti a foszfor hiányát is. Ennek az elemnek a hiányában más jeleknek is meg kell jelenniük: az alsó levelek megsárgulnak a háttérben, hogy a fiatal levelek sötétzöld színűek. Ezenkívül a fiatal levelek kisebbek lesznek.
A növényeknek foszforra van szükségük az egész vegetációs időszakban. A fejlődés kezdeti szakaszában a foszfor elősegíti a gyökérzet növekedését. A jövőben foszforra van szükség a növény harmonikus fejlődéséhez. Ha elegendő foszfor van, a paradicsom gyorsabban fejlődik, a gyümölcskészletek jobbak. A gyümölcs mennyisége és minősége nő.
Gyors segítség a foszfor hiányában a kálium-monofoszfát táplálása - 25 g / 10 liter víz. Annak érdekében, hogy a foszfort jobban felszívják a növények, citromsavat adnak az oldathoz - 5 g, valamint egy foszfát-mobilizáló baktériumokkal rendelkező készítményt - "Phosphatovit". Létfontosságú tevékenységük során ezek a baktériumok a foszfort a növények számára hozzáférhető formákká alakítják.
A kálium hiánya
A káliumhiányt a marginális "égéssel" lehet meghatározni: a levél szélei megsárgulnak és elsötétednek. A kálium éhezés a gyümölcsök egyenetlen érésében is megmutatkozik. A kálium gyorsan kimosódik a talajból, így a káliumhiány a növény növekedésének bármely fázisában megnyilvánulhat.
A kálium befolyásolja a gyümölcsök képződését, javítja ízüket, növeli a növények ellenállását a kedvezőtlen időjárási viszonyokkal szemben.
A kálium hiányát kompenzálhatja ugyanazzal a kálium-monofoszfáttal, mert a műtrágya 33% káliumot és 50% foszfort tartalmaz, 25 g műtrágyát adunk 10 liter vízhez. Helyettesítheti kálium-szulfáttal (20 g). Ez a műtrágya 50% káliumot és 46% ként tartalmaz, de jobb felnőtt növények etetésére használni, és nem palántákra. Az ásványi műtrágya hasznos baktériumokkal való gazdagítására a "Kaliyvit" -t használják.
A szerves öntetből hamu használható, ez káliumforrás. 1 pohár hamut feloldunk 10 liter vízben. Mivel a hamu lúgosítja a talajt, ecettel kell semlegesíteni, ehhez 50 ml 9% -os ecetet adnak az oldathoz.
A káliumhiány megelőzésére használhat burgonyahéj infúziót, mert a burgonya sok káliumot tartalmaz. 1 pohár tisztítószert 1 liter vízbe öntünk, egy napig ragaszkodunk hozzá. A kész infúziót le kell üríteni, fel kell forralni, és lehűlés után hígítás nélkül fel kell használni.
Vashiány
Vas hiányában a növények nagy mértékben lemaradnak a növekedésben, mivel ez az elem befolyásolja a nitrogén felszívódását. Meghatározhatja a klorózis, amely a fiatal leveleken nyilvánul meg. A bokor teljes sötétzöld tömegének hátterében a fiatal levelek világosabb rozettái fényesen kiemelkednek, jelezve a vas hiányát.
A vasszulfáttal (10 g / 10 l víz) 5 g citromsav hozzáadásával történő gyökértáplálás elősegíti ezen elem tartalékának feltöltését, ami elősegíti a vas jobb felszívódását. Jó hozzáadni az oldathoz a "Phosphatovit" vagy a "Kaliyvit", hogy hasznos baktériumokkal töltse fel. Gyorsan pótolhatja a vas hiányát a lombkötéssel kelát formában lévő vasalattal.
A megelőzés érdekében a növényeket kiolvaszthatja a hús felolvasztásával hígított vízzel vagy apróra vágott máj alapú, erősen hígított oldattal.
A magnézium hiánya
A magnézium hiánya gyakran előfordul a virágzás és a termés során. A magnézium éhezés interveinális klorózissal határozható meg. A levél szegmensenként halvány lesz, míg az erek sötétzöldek maradnak.
A növényeknek magnéziumra van szükségük a vegetációs időszak alatt, mivel ez az elem aktívan részt vesz a fotoszintézis folyamatában. Rengeteg magnézium esetén a fő elemek (nitrogén, foszfor, kálium) jobban felszívódnak.
A magnézium hiányát pótolhatja magnézium-szulfát (10 g / 10 l víz) adagolásával, amelyhez 5 g citromsavat és 50 g élesztőt adnak. A gyógyszer javul a "Phosphatovit" vagy a "Kaliyvit" hozzáadásával.
Megelőző intézkedésként használhat répaleveset (só nélkül).
https://vk.com/photo-159774511_457246770
Vírusok
A levelek alakjának különböző változásai a növény vírusokkal való lehetséges fertőzését jelzik.
https://vk.com/photo-159774511_457246772. Vírusos levélhullám
Ha a paradicsom levelei furcsa, csúnya formákat öltenek, duzzanatok, mozaikfoltok jelennek meg rajtuk, vagy maga a levél kupola alakban meghajlik, mindezek a jelek a növények vírusos megbetegedésekre utalnak.
https://vk.com/photo-159774511_457246772. Paradicsom vírusos dohánymozaik
A növények vírusos betegségeit gyakorlatilag semmilyen gyógyszerrel nem kezelik, de rovarkártevők: levéltetvek, tripszek, fehérlegyek, fonálférgek segítségével könnyen elterjedhetnek.
https://vk.com/photo-159774511_457246774. Paradicsom aszpermiája
A fertőzött növényeket azonnal el kell távolítani és meg kell semmisíteni a vírusfertőzés terjedésének megakadályozása érdekében.
Rovarkártevők
A paradicsom sajátos erős illata miatt nincs sok rovarellensége. A fonálférgek jelentős kárt okozhatnak a paradicsomban, ezért a fajtaválasztás során előnyben kell részesítenie azokat a fajtákat, amelyek rezisztensek a gyökérféreg fonálférgekkel szemben. A fonálféreg leküzdésére "Nematatsid KS" vagy "Aidis" gyógyszereket használnak.
https://vk.com/photo-159774511_457246776. Pók atka bors palántákon
A levéltetvek és a fehér lepkék a vírusos betegségek hordozói, ezért figyelemmel kell kísérniük az üvegházban való megjelenésüket, és időben intézkedéseket kell hozniuk.
https://vk.com/photo-159774511_457246775. Tripszek a paradicsom palántáin
A tripszek elég gyakran támadják meg a paradicsomot. Maguk a rovarok nagyon kicsiek, meglehetősen nehéz észrevenni őket, amíg a számuk nem válik hatalmasra. De láthatja tevékenységük eredményeit a paradicsom levelein, amelyeken károsodás jelenik meg. Először apró defektek jelennek meg, területük fokozatosan növekszik, és a levelet száraz, világos foltok borítják. A levél sérült része pergamenszerűen kiszárad és szétmállik. Szükséges a tripszek elleni küzdelem kémiai rovarölő szerekkel, például az "Aktara" gyógyszerrel.