Nyár közepén az ősszel (télen) ültetett fokhagyma virágszárakat - vagy ahogy a kertészek nevezik - nyilakat termel. Úgy gondolják, hogy el kell távolítani őket, különben nem lehet jó termést látni. De vajon valóban erre van szükség? És ha igen, mikor és hogyan távolítják el a nyilakat? És akkor mit kezdjek velük? Ezt találjuk ki.
Fokhagyma nyilak. A cikk illusztrációja szabványos licenc alapján © ofazende.com
Kérjük, kedvelje és iratkozzon fel a csatornára " A Fasendáról "Ez lehetővé teszi számunkra, hogy érdekesebb kerti cikkeket publikáljunk.
Mik a nyilak
Bár megszoktuk, hogy a fokhagyma elsősorban a fejektől szegfűszegben terjed, valójában természeténél fogva elterjedésének a magokon keresztül kell megtörténnie. Pontosabban - kis léghagymákon keresztül, amelyek virágzás után a doboz belsejében képződnek a kocsány végén.
Ezt a kocsányt nevezzük nyílnak. Június közepétől július elejéig jelenik meg. Eleinte a kocsány egyenesen növekszik, majd a saját súlya alatt hajlani kezd, de aztán újra kiegyenesedik, megmerevedik és kiszárad, és a fej a végén izzókkal ellátott kosárrá válik.
A nyilakat el kell távolítani, mert bár a lövés teljesen természetes folyamat, a növény erőforrásokat fordít egy kocsány kialakítására. Ennek eredményeként a fej kevésbé nő, mint amennyit tudna.
Mikor kell eltávolítani a nyilakat
A kertészek között nincs egyetértés az eltávolítási idővel kapcsolatban:
Egyesek úgy vélik, hogy őket azonnal le kell vágni, amint a kocsányok egyáltalán megjelennek. Ha ezt nem teszik meg, akkor magukra húzzák a tápanyagokat, a levelek és a szegfűszegek pedig gyengébben fejlődnek. Azonban nem szabad megfeledkeznünk: ha korán levágja a nyílvesszőt, az tovább növekszik. Nem érdekli, hogy nincs fej és a magok nem érnek - tovább fejlődik. Újra le kell vágnunk a nyilakat.
Mások meg vannak győződve arról, hogy a curling kezdetekor meg kell szakítani. Ez igaz: a csavart kocsányok nem fognak tovább nőni - már a maximális hosszúságon vannak. És ez a lényeg: ekkor már a tápanyagok jelentős részét felszívták. A betakarítás mindenképpen csökken.
Az aranyközép ebben a vitában az a vélemény, hogy a nyilakat el kell távolítani, ha azok elérik a 10-15 cm-t. Elég kicsiek ahhoz, hogy "paraziták" legyenek a fokhagymának - de már nagyok, és nem fognak tovább növekedni, a második időt nem tudsz vágni ...
Kinek van igaza - ítélje meg maga.
A nyilak helyes eltávolítása
A fokhagyma károsodásának elkerülése érdekében óvatosan távolítsa el a nyilat. Számos módja van:
Fogja meg a kezével, és óvatosan húzza meg, gondosan ügyelve arra, hogy az erő pontosan a kocsány szárán legyen, a másik kezével pedig a növényt a levelek tövénél fogva tartsa, nehogy véletlenül kihúzza a fokhagymát a földből . Ez a lehetőség nem ajánlott kezdő kertészek számára - bár radikálisan megoldja a problémát az újratermeléssel, "teljes kezet" igényel. A tapasztalatlan ember károsíthatja a szárat és a gyökereket - majd a növény végét.
Óvatosan törje le vagy csípje le a kocsányt a kezével. Kíméletesebb módszer, de a növényi szövetek összezúzódásához és a fokhagyma betegségekkel való lehetséges fertőzéséhez vezet.
A legjobb módszer metszőolló, olló vagy jól csiszolt kerti kés használata. Le kell vágniuk a kocsányt az alaptól körülbelül 10 mm magasságban. Ha ezt egy napsütéses napon reggel teszi, az ultraibolya sugarak gyorsan "megsütik" a vágást, és a kártevő nem fordul elő.
Fokhagyma. A cikk illusztrációja szabványos licenc alapján © ofazende.com
Szükséges-e mindig nyilakat pengetni?
Valójában vannak olyan helyzetek, amikor jobb egy vagy több kocsányt a helyén hagyni:
A normál műveléshez jobb, ha 2-3 nyilat hagy a parcellán. Az érettség mutatói lesznek. Amikor a kosár kialakul és megreped - ennyi, a fokhagyma elérte a teljes érettségét, és nem fog tovább nőni, ideje ásni. Ha túlexponálja, fennáll annak a veszélye, hogy a fej szeletekre bomlik, és mindegyik növekedni kezd.
A vegetatív módon szaporított fokhagyma minden évszakban kisebb és rosszabb lesz. Ezért a kertészek 7-10 évente legalább egyszer javasolják az ültetési anyag frissítésének megkezdését. Ehhez hagyjon 5-6 nyilat a kerti ágyon, hagyja érni - majd vetse be az izzókat a talajba. Ezután áthajthatja a fokhagymát az "izzó - sevok - egy fogú - fej" cikluson keresztül, és kiváló minőségű és egészséges ültetési anyagot szerezhet a kertjéhez. Idézzük ezt tovább részletesebben.
Amikor a nyilak kiegyenesednek és megmerevednek, egy apró hagymamaggal teli fej képződik rajtuk. Ezután a nyilat levágják, szárítják és tavaszig száraz, sötét helyen tárolják. Januárban a hagymákat hűtőszekrényen át vezetik a rétegződés érdekében, tavasszal pedig egy kerti ágyra vetik egymástól 3-5 cm távolságra.
Ennek eredményeként az első évben fokhagymakészleteket kapunk ősszel, a másodikban - egyfogú fejek (már akkor is fogyaszthatók, ha nagyok), a harmadikban - teljes értékű kereskedelmi fokhagyma fejek, megtisztítva betegségek és elfajulás.
Mi legyen a nyilakkal
A vágott nyilakat nem kell kidobni. Fel lehet használni egy fokhagyma infúzióval a rovarok taszítására - és ehet is. Nagyon sok recept van: a banális „sótól és fekete kenyérrel egyél” (a nyilak kemények, de illatosak és ízletesek) - a „félig főzni és tojással megsütni”, „hússal vagy zöldséggel vágni és párolni ”Stb