2020. január 25., szombat

HANGYA fogyasztási és értékesítési szövetkezet boltja Kolozsborsán

A HANGYA hitelszövetkezet 1898-ban alakult és 2018-ban ünnepelte a 120 éves évfordulóját. A két világháborúban az erdélyi gazdatársadalom sok segítséget kapott a HANGYA fogyasztási és értékesítési szövetkezet által. A történelmi HANGYA az első 25 évében az almási Balogh Elemér igazgatása alatt ezerszeres vagyongyarapodást tudott létrehozni.
Az erdélyi Hangya szövetkezet ugyan "Furnica" néven volt bejegyezve, de az alapítók tiszteletére a magyar nevet is használták. A második bécsi döntés után az erdélyi HANGYA(Furnica) két egységre szakadt: az Erdély-részi HANGYA Marosvásrhelyen alakított ki központot, míg a Dél-erdélyi Furnica(HANGYA) a nagyenyedi központjában tevékenykedett, sőt gyarapodott. Míg az Erdély-részi Hangya nagy segítséget kapott az anyaországiaktól, a Dél-erdélyi inkább csak magánemberek tartották fel Ilyen volt a dr. Szász Pál is, aki a Zsil-völgyi bányákból származó bevételét az EGE és a HANGYA fejlesztésére adta le, több éven át.
Az Észak-erdélyi HANGYA a mezőségi és a Szamos-menti területeken nyitott HANGYA boltokat. Ilyen volt a Kolozs-borsai is. Az épület kisebb átalakítások mellett ma is létezik, igaz a "tulajdonos" nem is tudta, hogy ott régen gazdabolt működött. 
Emléke ma is él az idősebbek között, igaz úgy mondták, hogy egy zsidó boltosnak volt a tulajdona. Ez részben igaz, de csak kevesen tudják, hogy a kereskedők használhatták a Hangya-bolt nevet, ha kifizették azt. Szabó Enikő.
    

A képen a következők lehetnek: túra/szabadtéri

Diplomáciai vita Bukovina miatt

2020. január 24
Magyarázatot kért a külügyminisztérium tegnap Ukrajna bukaresti nagykövetétől Volodimir Zelenszkij Észak-Bukovinával kapcsolatos kijelentésére, és aggályait fejezte ki a múlt héten megszavazott újabb ukrán oktatási törvénnyel kapcsolatban.

Volodimir Zelenszkij

Dan Neculaescu külügyi államtitkár az ukrán nagykövetnek jelezte: a román fél magyarázatot vár az ukrán államfő Romániával kapcsolatos kijelentéseire, amelyeket megütközéssel fogadott és a történelem félreértelmezésének minősít.
A román média tegnap számolt be arról, hogy Volodimir Zelenszkij a keleti és a nyugati országrész egyesülésének 101. évfordulója alkalmából szerdán mondott beszédében úgy fogalmazott: az ukrán egység 1919-es történelmi lehetősége hamar meghiúsult, „Galícia nagy részét a lengyel csapatok, Észak-Bukovinát Románia, Kárpátalját pedig Csehszlovákia foglalta el”.
A román történelemkönyvek szerint a román csapatok azt követően vonultak be Észak-Bukovinába, hogy az Osztrák–Magyar Monarchia felbomlása nyomán, 1918. november 28-án a Bukovinai Nemzeti Tanács kimondta az egyesülést a Román Királysággal.
Olekszandr Bankov bukaresti ukrán nagykövet később Facebook-bejegyzésben fejezte ki sajnálatát a „félreértés” miatt, amelyet szerinte az ukrán elnöki hivatal oldalán eredetileg közölt „pontatlan” angol fordítás okozott. Szerinte Zelenszkij nem az „elfoglalta”, hanem „elvette” kifejezést használta.
A külügyi közleményből kiderült, hogy Bukarestet nemcsak az ukrán államfő történelemértelmezése, hanem a középfokú oktatást szabályozó, a kisebbségeket is érintő, a kijevi parlamentben múlt héten megszavazott törvény is aggasztja. Dan Neculaescu felhívta az ukrán nagykövet figyelmét: Románia elvárja, hogy Ukrajna a Velencei Bizottság ajánlásainak teljes betartásával szavatolja a román kisebbség jogait, és ezekről nemcsak az ukrán–román kisebbségi vegyes bizottságban, hanem az Ukrajnában élő román közösség képviselőivel is párbeszédet folytasson.

Üzenet a soha haza nem térőknek

2020. január 22. Váry O. Péter
Most már Benci is. Kesergek sorsa fölött, bár nem volt barátom, csak ismerősöm. Kitanult egy mesterséget, munkaadója megfizette rendesen. És most elment ő is a ködös Albionba, keresni a hazátlanok keserű kenyerét. Talpra áll? Elkallódik? Rajta múlik. Szerencséjén, ha lesz neki.
Mennek fiaink, lányaink. De nem mint régi peregrinusok, céljuk – ha van – nem a hazatartó út keresése. Csak mennek, bele a vakvilágba, eleinte még mondogatják, hogy várjatok, mert hamarosan jövünk, csak még egy kicsit, csak még egy nagyon keveset maradunk, csak addig, amíg... És ugyanazt mondják egy év múlva, két év múlva, és közben lekopik nevükről az ékezet, és közben elfelejtik, amit egykor maguknak ígértek. Otthont teremtenek a világ valamely sarkában, de hazára nem lelnek. Felállnak, ha újév hajnalán az éterből elszivárog hozzájuk az Isten, áldd meg a magyart, szívből csak a Hozz rá víg esztendőt sort énekelik. Kányádi intelmét, ha ismerik, önmaguk felmentésére átalakítják: magyarul beszélnek, egy ideig még magyarul gondolkodnak, de fiaik már idegen nyelveken tanulnak. Magyarnak tartják magukat. Meddig?
Mi, örök reménykedők mégis számontartjuk őket és számot tartunk rájuk. Aggódva nézzük nevünkön az ékezetet, de lekopni nem engedjük jószántunkból. Kérges tenyérrel markoljuk, szorítjuk egyre jobban a szerszám nyelét, olykor keserűen nézünk fel az égre, az izzadságot homlokunkról nem töröljük le. Otthonunk szerény, ilyennek örököltük. Alázattal felállunk, valahányszor nemzeti imánkat énekeljük, és gyakran énekeljük, mert így akarjuk. És mert ismerjük Sándor bácsi mondásának végét is, azt, hogy egyetlen hazánk van, és ez a magyar nyelv.
Határtalan bár az a haza, melyet Kányádi Sándor meghatározott, kilépni belőle mégis oly könnyű. Hát ezért kesergek a bencik sorsa fölött. Mert magyarnak születni nem választás kérdése, de magyarnak maradni igen. Gondoltok-e erre, feleim, éljetek bárhol is e sáros földtekén?

A madárinfluenza vírusának megjelenése miatt el kell pusztítani egy tyúkfarm állományát a Máramaros megyei Szinérváralján

https://888.hu/amerika-london-parizs/a-virusfertozes-miatt-el-kell-pusztitani-egy-maramaros-megyei-tyukfarm-allomanyat-4223211/
888.hu  2020.01.15. 
A madárinfluenza vírusának megjelenése miatt el kell pusztítani egy tyúkfarm állományát a Máramaros megyei Szinérváralja (Seini) településen – közölte szerdán a romániai megyei állategészségügyi hatóság (DSVSA).
A tojástermelésre szakosodott tyúkfarm 18 700-as állatállományából több mint 11 ezer pusztult el az elmúlt napokban a vírus következtében. A hatósági vizsgálat a betegség H5N8 altípusát mutatta ki. A DSVSA elrendelte a megmaradt állomány elpusztítását és elégetését, valamint kijelölte a gazdaság körül a 3 kilométer sugarú védőkörzetet és a 10 kilométer sugarú megfigyelési körzetet.
Az utóbbi körzetben megtiltották a madarak szállítását, és felfüggesztették a farmon termelt tojás árusítását. A tyúkállomány elpusztítása, elhamvasztása után elkezdődik a farm fertőtlenítése – közölte a Mediafax hírügynökség.

2020. január 12., vasárnap

Klímaváltozás: Kinő a fű a Mount Everest oldalában

2020. 01. 10. Fellegi Tamás
Újabb helyen mutatkozik látványosan a globális felmelegedés: nemcsak a gleccserek húzódnak vissza a Himalájában, de a növényzet is megjelent az eddig kopár hegyoldalakon.
A világ legmagasabb hegységében igen kiterjedt az a zóna, amely a fahatár fölött, de még az örök hó határa alatt van. Ennek alsó részét természetesen eddig is törpefenyők, bozótosok és fű borították, de feljebb olyan zord volt az időjárás, ami lehetetlenné tette bármiféle növényzet megmaradását, ugyanakkor az erős nyári napsugárzás hatására az örök hó határa igen magasan van.
A köztes területen, amely jórészt kopár volt korábban, most felbukkant a növényzet, vagy, ahogy a síelők szokták mondani, amikor nagy hómentes foltok jelennek meg a sípályán a tavaszias idő miatt: „virágzik a kökörcsin”. A nagy felbontású, jó minőségű műholdfelvételek lehetővé tették, hogy hosszabb időszakra visszamenőleg tanulmányozni lehessen a növényzettel borított területek alakulását.
Az Exeter University kutatói 1993 és 2018 közötti felvételeket tanulmányoztak, és lemérték a növényzettel borított területek növekedését a 4000-6000 méter közti magassági övezetben, és azt észlelték, hogy a növényzet lényegesen magasabbra húzódott 25 év alatt, és olyan helyeken is megjelent – még ha csak elszórtan is –, ahol korábban lehetetlen volt bármiféle növényi vegetáció megtelepedése.
A gleccserek visszahúzódását már korábban is jól lehetett követni, de most ezen a területen is az eddigieknél pontosabb adatokhoz sikerült jutni: a 70-es évek óta az összes jég negyede olvadt el a Himalájában, a gleccserek visszahúzódásának üteme pedig megduplázódott az az ezredforduló óta. Ennek legfőbb veszélye, hogy megváltozhat a nem kis részben a Himalája és a Hindukus hegység gleccserei által táplált folyók vízjárása, melyek jelenleg 1,4 milliárd ember vízellátását biztosítják.

Nagy István: Folytatódik a vidékfejlesztés és az agrárium megerősítése

2020. JANUÁR 12. MTI
Folytatódik a vidékfejlesztés és az agrárium megerősítése 2020-ban, a gazdák kiszámíthatóságra számíthatnak a támogatáspolitikában – mondta Nagy István agrárminiszter vasárnap a szaktárca évindító sajtótájékoztatóján, Budapesten.
A miniszter kiemelte, hogy a magyar gazdálkodóknak idén több mint 450 milliárd forintot fizetnek majd ki különböző terület- és állatalapú támogatási jogcímeken a tavasszal benyújtandó támogatási kérelmeik után, emellett 100 milliárd forintos beruházási kölcsönt biztosítanak. Többek között támogatják az öntözésfejlesztési beruházásokat, folytatják a vidékfejlesztési programot, az országfásítást és folytatódnak a Közös Agrárpolitika (KAP) reformjára vonatkozó tárgyalások is.
A jogalkotási feladatok között van a családi gazdasági és az őstermelői kategória évtizedes, ráncfelvarrásra szoruló szabályozási környezetének rendezése, a mezőgazdasági adózás rendszerének megújítása, valamint a hazai szőlő-borágazat szabályozási környezetének megújítása, egy új bortörvény megalkotása – tette hozzá.