2013.05.27.
A Zöld SzékelyFöld és Zöld Erdély Egyesületek határozottan ellenezik a Rétyre tervezett Schweighofer beruházást, annak elfogadhatatlan mértékű természetromboló hatása miatt, ezért nyomon követjük a fűrésztelep engedélyeztetési eljárását és minden rendelkezésre álló – civil mozgalmi és jogi – eszközzel fellépünk az erdőpusztító nagyüzem megvalósulása ellen.
Hivatalosan mintegy 17 millió köbméter fát termelnek ki az országban évente. Ehhez azonban hozzáadódik az a felbecsülhetetlen famennyiség, amely illegálisan kerül kivágásra. Köztudott, hogy a fa-maffia mennyire szervezetten és magas szinten működik Romániában, ezért szinte megérinthetetlen. Az a néhány kivételes eset, amikor egy-egy rendőr, erdész vagy politikus fa-maffiában való részvételére derül fény és kerülnek bíróság2 és nyilvánosság elé3, esetleg rácsok mögé4, csak a jéghegy csúcsa, amelyből sejteni lehet a fa-maffia ténykedésében érdekeltek körének valós nagyságát, szervezettségét és (politikai-gazdasági) erejét.
Jelenleg Románia területének mintegy 27%-át borítják erdők, lemaradva a 32%-os európai átlagtól. Az utóbbi tíz évben 280.000 hektár erdő tűnt el nyomtalanul, ez óránként 3 hektár veszteséget jelent!5 A jelenség Székelyföldet nagymértékben érinti, felbecsülhetetlen környezeti és gazdasági károkat okozva. Az erdő ingyenes szolgáltatásai valamennyi ember számára nélkülözhetetlenek és megfizethetetlenek. A részletesség igénye nélkül megemlítjük a vízháztartásban és mikroklímában betöltött stabilizáló hatását, a talaj védelmét, levegőszűrő és oxigéntermelő, valamint esztétikai szerepét, az ember által gazdaságilag is hasznosítható erdei gyümölcsöket, vadállományt, gyógynövényeket, gombákat és a faanyagot. A tarvágással elpusztított erdő helyén igen költséges és munkaigényes új erdőt telepíteni, amely egyrészt az egykorú faállomány miatt érzékenyebb lesz a betegségekre, másrészt csak sok évtized múlva képes ismét annyi környezeti (és gazdasági) hasznot termelni, mint a kivágott erdő. Az erdőirtás közvetett pusztító hatását volt alkalmunk Székelyföldön is megtapasztalni, a csupasz hegyoldalakon lezúduló csapadékvíz elmossa a szabaddá tett talajt és komoly árvizeket, gazdasági károkat okozott már.
Kovászna megye a maga 45%-os erdőborítottságával kivételesen jó helyzetben van, olyan megújuló erőforrással rendelkezik még, amelyre méltán építkezhet fenntartható (!) gazdasági fejlődésének érdekében. Az erdő a Székelyföld egyik legfontosabb erőforrása, gazdaságának egyik alapja és a turizmusnak is nélkülözhetetlen eleme. A székelyek ősi zöld aranya azonban napról napra fogyatkozóban van, amit meg kell állítani. Az ésszerű, fenntartható és értékmegőrző, a természetes megújulásának ütemével egyenértékű fakitermelésen alapuló erdőgazdálkodás megvalósítása Székelyföld jövőjének záloga.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a multinacionális mamutvállalatok, avagy befektetők, nem jótékonysági szervezetek, természetszerűen mindig a saját hasznuk maximalizálása érdekében nyitnak egy-egy telephelyet a világ bármely pontján, bármiféle kötődés nélkül. Őket elsősorban az olcsó nyersanyag és olcsó munkaerő vonzza, amiből gyorsan és minél nagyobbat lehet profitálni, majd továbbállnak. A természet védelme, az erőforrások kímélése és a helyi közösségek segítése számukra többletkiadás, amit minimalizálni kell.
A Rétyre tervezett Schweighofer fűrészüzemnek évi 800.000 köbméter faigénye van. Ez az országosan jelenleg kitermelt famennyiség 5%-a. Ekkora mértékű szívóerő betelepítése Székelyföldre elfogadhatatlan mértékben megnövelné az erdőkitermelést a régióban. Környezet- és természetvédelmi szempontból pedig teljesen mindegy, hogy legálisan vagy illegálisan tűnnek el az erdők, a károkat mindannyian megfizetjük (meglopott erdőtulajdonosok büntetése, újratelepítés költségei, gazdasági kiesés a turizmusban, erdei gyümölcsök, gombák nélkülözése, árvizek és talajcsuszamlások, árvízvédelmi befektetések stb.).
A Zöld SzékelyFöld és Zöld Erdély Egyesület ezért nemkívánatosnak tartja a Schweighofer Székelyföldi megtelepedését és kijelentjük valamennyi civil mozgalmi és jogi eszközt bevetünk ennek megakadályozása és maradék erdeink megőrzése érdekében. Egyúttal arra kérünk minden felelősen gondolkodó székely embert segítsen megállítani ezt, az erdeinket végleg kizsákmányoló beruházást. Egy erős civil mozgalom mindig az emberekre épül, szellemi és anyagi segítségükön áll sikere, így tudtuk megállítani a gyergyóditrói szienitbányát és évekig blokkolni a verespataki aranybánya megvalósulását is.
Végül, de nem utolsó sorban, aggodalmunkat kívánjuk kifejezni, amiért ezt az igen fontos, egész Székelyföldet érintő kérdést a megválasztott és nem megválasztott politikusok meddő pártpolitikai csatározássá degradálják. Kérjük felelős tisztségviselőkként és képviselőkként mérlegeljék a helyzetet, vegyék figyelembe az egész érintett régió érdekeit és hozzanak bölcs döntéseket, amelyek Székelyföld fenntartható fejlődését és szebb jövőjét szolgálják.
Csonta László, elnök, Zöld SzékelyFöld Egyesület Kovács Zoltán Csongor, elnök, Zöld Erdély Egyesület
Kelt. Csíkszereda, Kolozsvár, 2013. május 27.