2011. november 8., kedd

A sikeres növényvédelem alapjai



A növények szárán, levelén, termésén megjelenő elváltozásokat gyakran tévesen azonosítja a gazda. A problémát fokozhatja, ha a hibás diagnózisra alapozott permetezési javaslatról a szomszédtól vagy ismerőstől értesül, és permeztetni kezd a kapott tippek alapján.Az egyik ilyen félreértelmezett betegség, amikor a dió levelein gyakran megjelenő sűrű apró vöröslő kinövéseket valamilyen betegségnek néznek, 
pedig valójában ez a dió szemölcsös gubacsatkájának a kártétele, mégis sokan gombaölő szerrel kezdik el a növényt ilyenkor permetezni, ami teljesen hatástalan lesz. A megfelelő diagnózis megállapítása tehát abból ered, hogy a gond a tartás hibák által előidézett élettani okokra vezethető –e vissza, vagy károsító által előidézett tünetről. Mindehhez ismernünk kell a növény igényeit, termőhelyi adottságait, és az adott növényfaj leggyakoribb betegségeit és kártevőit.
Vannak olyan betegségek, amelyeket a megjelenéskor már nem tudunk kezelni, így ezeket csak megelőző védekezéssel lehet hatékonyan gátolni, ilyen pl. a paradicsomvész, vagy a palántadőlés. Számos kártevő által (pl. gyümölcsmolyok, aknázó molyok) esetében, ma már bárki számára elérhető kereskedelmi forgalomban beszerezhető feromon csapdák állnak rendelkezésre. Ezek működésének a lényege, hogy egy-egy konkrét kártevő faj egyedi adott gyümölcsösben vagy zöldségesben való megjelenésének észlelését teszi lehetővé.

A termesztők számára a hazai gyártású Csalomon® márkajelzésű feromoncsapdát ajánljuk használatra. Természetesen fontos, hogy ha egy ilyen szer használat mellett döntünk, akkor azt az adott évben, időben szerezzük be és helyezzük ki a csapdát.
A kórokozók esetében ma már sok olyan növényvédő szer kapható, amelyek kiskereskedelmi forgalomban is beszerezhetők és házi kertben is használhatók, de érdemes a mezőgazdasági boltban tanácsot kérni az eladótól az adott szer használatáról. Amennyiben kertünkben sikerül helyesen azonosítani a kártevőt, fontos azt is eldönteni, hogy egyáltalán érdemes- e védekezni elenne? Vannak ugyanis olyan kártevők, és kórokozók, amelyek csekély jelentőségűek, és nem jelentenek nagy veszélyt a növény számára.
Fontos hogy a károsítók ellen védekezést ne azonosítsuk a permetezéssel azonnal, gyakran elég egy kevésbé drasztikus védekezési mód is, és a megelőzés az egyik legfontosabb feladat.
Ilyen lehet pl. a megfelelő fajtaválasztás, a vetésforgó, a metszés, a megfelelő öntözési mód, a tápanyag utánpótlás, amelyek mind, megelőzik a kártevők és a betegségek kialakulását, de számtalan olyan növényvédő szer is létezik, amelyek bio módszerrel védik növényeinket a betegségektől, ilyen pl. a csalánlé és a többi bio permetlé.
Amikor egy mezőgazdasági boltban megvásárolunk egy permetező szert, vagy más növényvédő szert, figyelmesen olvassuk el a csomagoláson levő tájékoztatót és tartsuk be a használati előírásokat, valamint ne feledkezzünk meg a megfelelő védőruházatról, amely a permetezéshez szükséges.