2022. február 18., péntek

Sándorfalvi látnivalók: a felújított Pallavicini kastély



A főtér közelében, hangulatos park közepén álló, felújított Pallavicini kastély termeiben állandó és időszaki kiállítások is helyet kapnak, de az állandó nyitva tartással működő, akadálymentes épület alagsorában hangulatos kávézó is várja a látogatókat.
A hajdani őrgrófi család kastélyának felújításával nemcsak városunk épített emlékeinek megőrzését igyekeztünk – az eredeti falszerkezetek és épületelemek lehető legkisebb sérülésével – minél jobban megvalósítani, de célunk volt, hogy életképszerűen berendezett tárlatainkkal felvillantsuk az 1945 előtti vidéki társadalom különböző rétegeinek életviszonyait is.
Ennek megfelelően a Pallavicini Emlékszobában állandó tárlaton mutatjuk be az őrgrófi család történetét és mindennapjait felidéző emléktárgyakat, bútorokat és dokumentumokat. Ez a kiállítás azért is egyedülálló a maga nemében, mivel másutt nem tapasztalható részletességgel mutatja be a dél-alföldi arisztokrácia – azon belül is az úgynevezett Mindszent–algyői uradalom és a grófi család –, valamint az alkalmazásukban élők egykori életét.
Az Uradalmi Teremben és a Kelemen Kristóf teremben (sándorfalvi születésű szobrászművész) Sándorfalva történetét és népéletét mutatjuk be. Az érdeklődők különféle dokumentumok, korabeli képek megtekintésével pillanthatnak bele településünk múltjába. A tablókon vendégeink olvashatnak városunk alapításáról és alapítójáról, fényképeken és leírásokon keresztül ismerkedhetnek meg a térségünkre jellemző népi építészettel és gazdálkodással, valamint az egykori és mai civil szerveződésekkel.
A Pallavicini Kastélyban kaptak méltó helyet Budai Sándor népművész naiv festményei, és Sándorfalva Díszpolgárainak tablói.
A Kastély Díszterme biztosít méltó környezetet időszaki kiállításaink során a helyi vagy Sándorfalvához kötődő alkotók, képzőművészek, kézművesek munkáinak, néprajzi tárlatoknak.
A nagyméretű terem elegáns bálteremként, konferenciák helyszíneként és komolyzenei koncertek számára alkalmas akusztikája miatt hangversenyteremként is funkcionál, illetve házasságkötések illő helyszíne.


A "Szalakóta védelme a Kárpát-medencében”című LIFE projekt keretében fontos lépések történtek Sándorfalván.
A projekt egyik célkitűzése volt a Dél-Alföld tipikus szalakóta-élőhelyének, a szikes gyepek általános problémáinak kezelése egy bemutató jellegű, összetett élőhely-rekonstrukció során. A szegedi Fehér-tó körüli szikes ősgyep-maradványok leromlásának megszüntetését tűzte ki célul az Igazgatóság, melynek megvalósítása az idegenhonos fásszárú özöngyomok kiirtásával kezdődött. Mivel a szalakóta a magányos fákkal, facsoportokkal tarkított sztyeppék madara, ezért az ezüstfáktól megtisztított területeken őshonos fafajok csemetéit ültettük el, melyek később fészkelésre alkalmas fás ligetekké nőnek.
A tórendszer északi oldalán elhelyezkedő, kb. 30 hektáros Macskási-gyepen elbontottuk az egykori halivadéknevelő kazetták miatt épült gátakat és műtárgyakat, az eltávolított földdel pedig a kapcsolódó munkaterületeken csatornákat temettünk be. Így sikerült létrehozni a területen egybefüggő gyepet, ahol többek között a sóballa máris megvetette a lábát. A gyep legeltetését helyi gazdálkodó szürkemarha gulyával végzi.
A projekt keretében elkészült a Szalakóta Látogatóközpont a szegedi Fehér-tó partján álló, a KNPI vagyonkezelésében lévő ingatlan újjáépítésével. Az épület már korábban is a dél-alföldi környezeti nevelés és madártani kutatások jól ismert központja volt, 1996 óta az MME bérelte és használta. Az ingatlan teljes körű korszerűsítése révén alkalmassá vált nagyobb csoportok fogadására, táborok szervezésére, de a madárgyűrűzés és a kutatómunka is megfelelő körülmények között tud folytatódna
Sándorfalvi Nádastó és Szabadidőpark, Ökopark és még sok más látni való.