2021. július 18., vasárnap

Nagyenyedi barangolás a Hangya Szövetkezet romjain

Érdekes megvilágításban mutatja be az alábbi cikk az erdélyi Hangya nagyenyedi központját és annak történelmével foglalkozókat.
A cikkbe bekerült egy pár nem éppen a valóságnak megfelelő megállapítás is. A zavarosban halászás viszont éppen azok érdekeit szolgálhatják, akik minden elkövettek és elkövetnek, hogy ne tisztázódjon.
Mindezek ellenére fontos adatközlés is egyben, köszönet a cikkírónak  HZ
Makkay József • 2021. július 17.
Az 1905-től 1948-ig Nagyenyeden működő Hangya Szövetkezet erdélyi központjára ma egy elhanyagolt épület emlékeztet. Pedig a 20. század első felében ez a központ hangolta össze a mintegy 800 helyi szövetkezetet számláló gazdasági hálót, amely több százezer erdélyi magyar földműves és kisiparos családnak jelentett anyagi biztonságot. Riportunkban annak jártunk utána, hogy mi lett az évtizedekkel korábban virágzó közösségi vállalkozásokból. 

Egy kis felszusszanás. Az 1923-as román szövetkezeti törvény 1938-ig autonómiát biztosított a kisebbségi szövetkezetek számára • Fotó: Archív 
A nagyenyedi vasútállomás szomszédságában kétszintes, kopottas homlokzatú, téglalap alakú épület vész bele rendezetlen környezetébe. Sokan nem is sejtik, hogy a jelenlegi nagyenyedi fogyasztási szövetkezetre telekelt jókora épületben volt a székhelye 1909–1948 között az erdélyi Hangya Szövetkezetek Központjának. 
A 20. század elején több tízezer erdélyi magyar gazda tulajdonrészével létrejött szövetkezeti hálózat szerves része volt a budapesti Hangya Szövetkezetnek. Trianon után az utódállamokbeli kirendeltségek az adott ország törvényei szerint alakultak át, az 1940-es évek végén pedig a kommunista rendszer teljes vagyonukat kisajátította. Az önkéntes alapon szerveződő szövetkezeti hálózatot a sztálini diktatúra mindenhol beolvasztotta a kommunista kolhozrendszerbe. Romániában erre 1948-ban került sor, de a kommunista hatalom már előzőleg bevetette az akkori titkosszolgálat, a Szekuritáté kényszerítő eszközeit, hogy a Hangya Szövetkezet ernyője alatt működő helyi szövetkezetek közgyűlései megszavazzák az „önkéntes csatlakozást” a bukaresti székhelyű kommunista típusú szövetkezeti tömörüléshez. A sztálini hatalom egyetlen tollvonással sajátította ki a több százezer erdélyi magyar tulajdonrészével működő szövetkezeti hálózatot, az épületeket és a teljes berendezést államosította. 
Az elúsztatott szövetkezeti dosszié 
Dr. Hunyadi Attila Gábor történésszel teszünk egy sétát a nagyenyedi épület környékén. A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem adjunktusa Erdély és Románia 20. századi gazdaságtörténetét oktatja, és kiemelten kutatja a magyar szövetkezeti mozgalom történetét. Több könyve is megjelent a témában magyar, angol és román nyelven. Nagyenyeden sokszor megfordult: a Bethlen Gábor Kollégium dokumentációs könyvtárában fellelhető szakirodalmat, korabeli feljegyzéseket és egyéb dokumentumokat kutat, amelyek közelebb visznek a két világháború között is virágzó erdélyi magyar szövetkezeti élethez. Noha az erdélyi magyar, szász és zsidó szövetkezetek államosításától mindössze 73 esztendő telt el, a korabeli dokumentumok többsége eltűnt. 
A kolozsvári történész jól ismerte Kiss András levéltárost, aki 1949-től a Kolozsvári Állami Levéltár munkatársaként dolgozott, így rálátása volt arra a pusztításra, amit a román kommunista hatalom a levéltárakban végzett a magyar dokumentumok megsemmisítésével. Kiss András 1945–1948 között a kolozsvári szövetkezeti központban dolgozott, és ő még látta az erdélyi Hangya Szövetkezet teljes dokumentációját, amely az erdélyi tagok névsorát, tőkerészesedését, az évi rendszerességgel elfogadott közgyűlési határozatokat és az egyéb feljegyzéseket tartalmazta. Az erdélyi szövetkezeti rendszer múltját részletesen bemutató dossziék azonban nyomtalanul eltűntek a kolozsvári levéltárból. Kiss András szerint a dokumentumok a Szamos vizében végezték” – magyarázza Hunyadi Attila. 

Időutazás. Dr. Hunyadi Attila Gábor történésszel tettünk egy sétát a Hangya Szövetkezet múltjában és jelenében • Fotó: Makkay József 
De nemcsak az állami levéltárakból tűnt el a szövetkezeti vagyonra vonatkozó korabeli dokumentáció, hanem az állami szövetkezeti csúcsszerv, a Federalcoop és a Centrocoop nyilvántartásaiból is, így lehetetlenné vált az 1989 utáni rendszerváltás szövetkezeti privatizációját elindítani. Az egykori szövetkezeti tagok zöme meghalt, az utódoknak pedig nem maradt fenn bizonyító irat. „Kutatásaimból annyit sikerült kiderítenem, hogy néhány helyi szövetkezetnek hány tagja volt. Például a várfalvi hitelszövetkezet 109, a fogyasztási szövetkezet pedig 89 taggal működött, de az egykori tagok kilétét már nem ismerjük” – részletezi a szakember, aki szerint a romániai restitúciós törvények nem tették lehetővé, hogy az egykori magántulajdonban levő gyárak és a közösségi szövetkezeti vállalkozások visszakerülhessenek a jogos tulajdonosok, illetve leszármazottaik birtokába. A román hatalom a szövetkezeti dokumentáció eltüntetésével ellehetetlenítette azokat a helyi közösségeket, amelyek kedvet kaptak volna egy-egy peres eljárásra, abban a reményben, hogy nemzetközi szinten sikerülhet pozitív jogorvoslatot kicsikarni a román államból. Sokatmondó jelenség, hogy az egykori Hangya Szövetkezet hatalmas vagyona 1989 után is nyomtalanul eltűnt az állami és a magánérdekek útvesztőiben. Szebb napokat is megélt. 

Így néz ki ma a nagyenyedi ingatlan • Fotó: Makkay József 
A megyei fogyasztási szövetkezet az „örökös” A nagyenyedi fogyasztási szövetkezet egyik munkatársának segítségével beléphetünk az épületbe, amelynek számos helyisége üresen áll, a raktárfelületek egyik része pedig bérbe adott italraktárként működik. Az 1909-ben épült raktárhelyiséget és irodaházat a szomszédos vasútállomással szárnyvasút kötötte össze, hiszen az erdélyi szövetkezeti hálózat számára érkező áruk jelentős része itt landolt, és az itteni raktárból osztották szét az igények szerint. Hunyadi a bő száz évvel ezelőtti áruelosztást mai szemmel is modernnek tartja. A rendszer lehetővé tette például, hogy vasúton 24 óra alatt a Kárpát-medence minden szegletébe eljuthasson Gödöllőről a napos csibe vagy bármilyen más termék, aminek a szállítása szűkös határidőhöz kötődött. A szárnyvasutat napjainkra felszámolták, a raktárhelyiségként szolgáló egykori pincelabirintust talajvíz lepi el. A kommunista rendszerből átöröklött megyei szövetkezetek valós szövetkezeti háttér és valós tagság nélkül túlélnek, a romániai gazdaságban alig van már részesedésük. A nagyenyedi fogyasztási szövetkezet sem kivétel: városi üzleteit elveszítette, és csupán néhány faluban tudja még fenntartani egykori „szövetkezet” boltjait. A nagyenyedi központ száz évvel ezelőtt a mostaninál több épületet, gyümölcsfeldolgozót, jéggyárat és nagyméretű mezőgazdasági géplerakatot is jelentett. Az egykori épületek egy része eltűnt, vagy más felhasználást kapott, a főépületet pedig nemrég rátelekelték a megyei fogyasztási szövetkezetre. Talán attól tartottak, hogy valaki bolygatni fogja a régi tulajdonjogot, de ez nem történt meg: a nagyenyedi központi szövetkezeti épület is elúszott. Már csak emlék. 

A Hangya Szövetkezet egy hordója • Fotó: Makkay József 
Virágzó szövetkezeti hitelezés 
A Bethlen Gábor dokumentációs könyvtárban jókora színes albumot nézünk meg, amely 1924-ben készült a magyar szövetkezeti mozgalom megalakulásának 25. évfordulójára. Az erdélyi Hangya Szövetkezet alapjait azonban a mozgalom elindulása után hat évvel később, 1905-ben fektették le Nagyenyeden, modern székháza és raktárépülete 1909-re készült el. Jellemző módon a román hatalom számára, a kommunizmus éveiben a régi polgári szövetkezetek tabutémának számítottak. Az 1950-ben államosított – több évszázados könyveket, okleveleket és egyéb dokumentumokat tartalmazó – nagyenyedi dokumentációs könyvtárban tiltólistára tettek minden Hangya Szövetkezettel kapcsolatos naptárt, folyóiratot, könyvet, albumot, oklevelet. A „fond secret” megnevezés alatt álló köteteket nem adták ki tanulmányozásra a kutatóknak sem. 
Hogy más romániai levéltáraktól és könyvtáraktól eltérően a nagyenyediben megmaradhatott néhány értékes szövetkezeti kiadvány, az elsősorban Vita Zsigmond, majd az őt követő Györfi Dénes könyvtáros érdeme, akik évtizedeken át gondját viselték a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium épületében hagyott több tízezer kötetnyi könyvtárnak. A teljes dokumentációt hosszas pereskedés után az Erdélyi Református Egyházkerület 2005-ben kapta vissza jogerős bírósági döntéssel. A könyvtár olvasótermében nézhetek meg néhány kiadványt a 19. század második feléből és a 20. század elejéről, amelyek a virágzó erdélyi szövetkezeti életről tanúskodnak. Hunyadi Attila szerint a századforduló táján, Budapesten hivatalosan megalakított Hangya Szövetkezet hatalmas ernyőszervezetévé vált a korábbi évtizedekben létrejött különböző helyi szövetkezeti kezdeményezéseknek, amelyek már az 1840-es évektől kezdődően elszaporodtak a korabeli Magyarország területén. Erdélyben főleg a vásártartó városokban – többek között Tordán, Marosludason és Kézdivásárhelyen – alakultak meg az első, szövetkezeti szabályok alapján működő úgynevezett előlegegyletek, amelyek hitelt nyújtottak a helyi gazdaközösségek tagjai számára. A szövetkezeti kezdeményezések erős hálózattá fejlődésének kiindulópontja azonban a Székesfehérváron 1879-ben megszervezett első Országos Mezőgazdasági Vásár – a napjainkban kétévente megszervezésre kerülő Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás (OMÉK) elődje –, ahol gróf Károlyi Sándor a szövetkezeti hálózatiságot szorgalmazta. Ennek hatására alakultak meg a Kárpát-medence valamennyi régiójában a jég- és tűzkármentesítő egyesületek (mai szóhasználattal a gazdák számára szövetkezeti alapon létrejött biztosítótársaságok), illetve egyre nagyobb lendületet vett a hitelszövetkezetek terjeszkedése. „A szövetkezeti háló fokozatos létrejötte és megerősödése abból az elvből indult ki, hogyha egy faluközösségnek jól megy, akkor tartalékot tud felhalmozni, a szövetkezeti központban elhelyezett betétje után pedig kamatot kapott, az így felhalmozott szövetkezeti tőkét pedig más közösségek kaphatták meg gazdahitelek formájában. Az 1875-ben elfogadott kereskedelmi törvény részletesen szabályozta a szövetkezeti hitelezés feltételeit, egy későbbi törvénymódosítás pedig kimondta, hogy a szövetkezeti tag a szövetkezetben levő tőkerészének az ötszörösét veheti fel hitelként, jelzálog nélkül” – magyarázza a történész. 

A Hangya Szövetkezet női tisztviselői 1924-ben • Fotó: Makkay József 
A szövetkezeti beszámolók tanúsága szerint Erdélyben is virágzott a szövetkezeti gazdahitelezés, hiszen ez a fajta kölcsön jóval kedvezőbb volt, mint a bankok által nyújtott. A hitelkérelmeket a helyi gazdaközösség tagjaiból álló közgyűlés bírálta is: az emberek ismerték egymást, így tudták, hogy aki például italozásra költené a hitelt, annak nem szabad kölcsönt nyújtani. A jól bejáratott helyi hitelbírálat annyira olajozottan működött, hogy az országos hitelszövetkezeti központba, Budapestre beérkező éves közgyűlési jegyzőkönyvek alig számoltak be vissza nem fizetett hitelekről vagy visszaélésekről. A történész szerint a szövetkezeti eszme kiteljesedését az emberek közötti bizalom és megbecsülés segítette elő, amit a kommunisták negyven év alatt felszámoltak a kelet-európai társadalmakban. Trianon, majd kommunizmus Az 1920-as impériumváltással a szövetkezetek találtak leghamarabb magukra. Jellemző módon a trianoni békediktátum napján, 1920. június 4-én, Nagyenyeden romániai keretben alakították újra az erdélyi hangyaszövetkezeti központot. Már nem lehetett ott folytatni, ahol két évvel korábban, a román megszállás előtt, hiszen a trianoni határok miatt gyakorlatilag megszűnt az export-import tevékenység. A budapesti központtal megszakadt a kapcsolat, a magas romániai védővámok miatt a mezőgazdasági gépeket és élelmiszeripari berendezéseket már nem tudták megfizetni a gazdák és a helyi szövetkezetek. Következett egy igen nehéz időszak, mígnem az 1923-as román szövetkezeti törvény 15 év átmeneti időszakra, 1938-ig autonómiát biztosított a kisebbségi szövetkezetek számára. A jogszabálynak köszönhetően fellélegezhettek a magyar, a szász és a zsidó szövetkezetek. A monarchiabeli időkhöz képest összehasonlíthatatlanul nehezebb romániai gazdasági helyzetben azonban a szövetkezeteknek tudható be, hogy a gazdák zöme a kor körülményei között megélt a földből és az állattartásból. A harmincas évek elejétől, amikor Románia gazdaságilag nyitott Németország fele, az új vámtörvények lehetővé tették a modern gépek importját, amit a magyar szövetkezetek is kihasználtak. Erdély-szerte ekkor terjedtek el a kis tejfeldolgozó szövetkezetek. A nagyenyedi Hangya Szövetkezeti Központ megszervezte a gazdák termelvényeinek a feldolgozását is. „A 2. bécsi döntés után Nagyenyed Romániában maradt, így a nagyenyedi szövetkezeti központra hárult a dél-erdélyi magyar szövetkezeti háló összetartása a Brassó, Temesvár, Nagyenyed háromszögben. Az Antonescu-diktatúra megszorításai ellenére is munkájuk eredményes, sok jól működő szövetkezetről vannak feljegyzések, amelyek egy-egy helyi gazdaközösség boldogulását tették lehetővé. 
Az 1945-től ránk települő kommunista hatalom első körben ágensei révén gyengítette meg a szövetkezeti munkát, majd 1946-ban leváltották a vezetőségét, és innentől fogva az 1948-as államosításig rövid út maradt hátra” – idézi fel az erdélyi szövetkezetek beolvasztásának történetét Hunyadi Gábor. Enyészet. A raktárhelyiségként szolgáló egykori pincelabirintust talajvíz lepi el • Fotó: Makkay József Az újrakezdés buktatói A kolozsvári adjunktus behatóan foglalkozott a nyugat-európai szövetkezetek 20. századi történetével, így tisztában van vele, hogy a globalizálódó világ multinacionális cégeinek semmi érdeke nem fűződött ahhoz, hogy Kelet-Európában újraalakuljanak a két világháború közötti virágzó polgári szövetkezetek. Nemcsak romániai, hanem kelet-európai jelenség, hogy a fél évszázaddal korábban jól működő szövetkezeti hálót sehol nem sikerült újraalakítani. Nyugat-Európa több országában a szövetkezetek annyira erősek, hogy a mezőgazdasági termelés, feldolgozás és értékesítés jelentős része kezükben van. Svájcban például alig láttam a nálunk befutott üzletláncok üzleteit, csak szövetkezeti boltokat, amelyek a hasznot visszajuttatják tagjaik számára” – érvel Hunyadi. A kelet-európai szövetkezeti életet nehezíti, hogy a nyugat-európai egyetemektől eltérően nálunk ma sincs érdemi szövetkezeti szakemberképzés, így a megalakuló új szövetkezetek bukdácsolnak, nem tudnak sikeresek lenni. Ha nincs elegendő szövetkezet, akkor nem lehet közös szövetkezeti érdekvédelem sem, ezért a működő szövetkezeteket is durván kihasználják a nagy üzletláncok. Hunyadi Attila szerint a különböző uniós támogatásokkal elkezdődött szövetkezeti háló lassú kiépítéséből az erdélyi magyar közösségnek sokkal hangsúlyosabban kell kivennie a részét. A két világháború között legalább nyolcszáz jól működő szövetkezet volt a magyarság kezében, Erdélyben.

2021. július 10., szombat

Kovács István a Magyar Unitárius Egyház 32. püspöke

A Magyar Unitárius Egyház Zsinata 2021. július 10-én ülésezett, ahol a 2021–2027 közötti megbízatási időszakra megválasztotta egyházi főtisztségviselőit, köztük az egyház 32. püspökét, Kovács Istvánt.
A Zsinat ülése Kecskés Csaba marosvásárhelyi kövesdombi lelkész áhítatával kezdődött. Bálint Benczédi Ferenc püspök nyitóbeszéde után, a jelenlét számbavételét és a határozatképesség megállapítását követően sor került a püspök, valamint a Felsőfokú Fegyelmi Bíróság tagjainak megválasztására.
Az úrvacsoravétellel egybekötött ünnepi istentiszteleten Kolozsváron Dimény József alsófelsőszentmihályi lelkész végzett istentiszteleti szolgálatot, majd Budapesten Bartha Mária-Zsuzsánna kocsordi lelkész mondta az úrvacsorai ágendát.
A választási eredmények bejelentését követően a leköszönő püspök üdvözölte Kovács István újonnan megválasztott egyházfőt, aki a Zsinat színe előtt szolgálati esküt tett - tájékoztat az egyház sajtóosztálya


2021. július 9., péntek

Maran tyúkfajták

Június 30
Maran nevezhető azoknak a tyúkoknak, amelyek az aranytojásokat rakják. Ez az egyik legspecifikusabb és legeredetibb fajta, amelynek fő jellemzői a nagyon nagy méretű gyönyörű vörösbarna tojások. Gyakran "húsvétnak" is hívják őket, mivel úgy festenek, mintha hagymahéj főzetével festenék őket.
A Maran tyúkféle az egyik legjobb fajta. Értéke nemcsak a tojások egyedi színében rejlik. Kiemelkedő tulajdonságaik miatt ezek a madarak az elmúlt évtizedben népszerűségre tettek szert Oroszországban.
A fajta leírása
A Marans nagyon vonzó megjelenésű. Fényes tollazatuk egész évben megőrzi szépségét. Tapasztalt baromfitenyésztők könnyen megkülönböztethetik a marant a többi csirke fajtától. Első pillantásra is fontos a büszke járásuk.
Mivel a fajta leírása szerint meglehetősen erős madarak, nem teszik esetlen és nehéz benyomást. A maranák aktívak és mozgékonyak, de ezek a tulajdonságok kombinálódnak egy nyugodt karakterrel, ami fontos a vegyes tartalom szempontjából.
A maran teste jól felépített, közepes méretű, meglehetősen hosszú, magas, széles vállakkal rendelkezik. A hosszú, erős nyakat hosszú tollak borítják, amelyek "gallért" alkotnak.
Az erős madár benyomását egy erős mellkas, a testhez szorosan szorított rövid szárnyak, a fejlett has és a 45 fokos szögben lógó kis farok hozza létre.
A maran szokatlan tollazata elég szorosan illeszkedik a testhez. A napos tollak élénk színekkel és ragyogással csillognak, így a csirkék még szebb megjelenést kölcsönöznek. A hímek nyakát lefelé tartó gallér díszíti, amely a fajta másik megkülönböztető jele.
Az enyhén lapított hosszú fej közepes méretű. Egyszerű, közepes hegyű, hatfogú gerinc durva textúrával. A fülbevalók hosszúak, pirosak, a karéjak gyengédek. Az arc vörös, a szem vörös-narancssárga. Erős sárga csőr kissé ívelt.
A közepesen nagy lábak négy jól elkülönülő lábujjal általában enyhén rózsaszínűek vagy fehérek, sötét színekben sötétszürke vagy szürke színűek lehetnek. Könnyű tollazat a lábujjakon és a lábközépcsontokon.
A maran fajta törpe alfajokkal rendelkezik, amelyek csak méretükben különböznek a közönséges csirkéktől: a kakasok tömege valamivel több, mint 1 kilogramm, a csirkék körülbelül 900 gramm. A törpe fajták rétege körülbelül 40 gramm tömegű tojásokat rak.
Származási történet
A marani fajtát Franciaországban 1895-ben tenyésztették, de alkotói csak 1914-ben mutatták be a La Rochelle kiállításon. A csirkék azóta elterjedtek az egész világon, és a különböző országok baromfitenyésztői szívesen tenyésztik őket.
A fajt Maran városáról kapta, amely Franciaország nyugati részén található, ahol tenyésztették. A terep itt többnyire mocsaras, az éghajlat meglehetősen hideg az Atlanti-óceán közelsége miatt.
Emiatt a maran csirkék jól alkalmazkodnak a kedvezőtlen éghajlati viszonyokhoz. Ez a minőség járult hozzá a fajta népszerűségéhez Franciaországban és egész Európában.


Ez a szín kétféle változatban kapható:
Kakukk ezüst - a csirketollak ezüstfehérek, míg a kakasok világosabb és egyértelműbb mintázatúak.
Arany kakukk - nagyfelbontású kakukk mintázat kifejezettebb a tyúkoknál.
Fekete farok
A madarak teste vörös, arany árnyalatú, a fekete farokon apró barna foltok vannak.
A fekete
Ez a fajta csirke szinte teljesen fekete színű, fröccsenés nélkül.
Fehér
A madarak teljesen fehérek.
Kolumbiai
A színezés szokatlan és elég szép: egy teljesen fehér tyúk nyakát fekete fojtó díszíti.
Ezüst fekete
A színezés hasonlít a fekete-réz csirkék színére, de a madarak tollai ebben az esetben ezüst-fekete színűek.
A baromfitenyésztők véleményei
A marani csirkefajta sok baromfitenyésztőbe szeretett bele, akik sikeresen tenyésztik, és csak pozitív értékeléseket hagynak maguk után.
A madarak előnyei között megjegyzik:
- kiváló ízű hús és tojás;
- a fajta kiváló tenyésztése bármilyen kedvezőtlen időjárási körülmények között;
- a hímek jó aktivitása, amely jótékony hatással van a megtermékenyítésre;
- magas immunitás és betegségekkel szembeni ellenálló képesség;
- szokatlan barna tojásszín, amely eltér a többi fajtától;
- meglehetősen nagy méretű tojások és madártetemek;
a vastag, tartós héjnak köszönhetően a helminták nem hatolnak be a petékbe.
A Maran fajtájú csirkék hátrányai közül nevezhető: a vastag héj miatt a tojásból kikelő csirkéknek néha nehézségei vannak.
Termelékenység és tojástermelés
A Maran fajtájú kakasok súlya 3,5-4 kilogramm, a csirkék súlya eléri a 2,6-3,2 kilogrammot. Az egyéves hímek súlya 3-3,5 kilogramm, a csirkék - 2,2-2,6 kilogramm.
A Maran fajtájú csirkék és kakasok finom húsa kiválóan alkalmas főételekhez és levesekhez. A zsír is jó ízű. A tetem megjelenése vonzó, a bőr színe kellemes fehér-sárga.
Elég pazarló a maran húsforrásként történő felhasználása, bár ezek hús- és tojásfajtákhoz tartoznak. Ezeknek a madaraknak a fő értéke a gyönyörű, nagy ízű, nagy tojás.
A fajta petéinek súlya eléri a 85 grammot, és a fajtastandardok akár 100 gramm nagyságot is előírnak. Tojásfajták esetében a 60-65 gramm tömegű tojásokat tekintik nagynak.
5-6 hónapos korban a kancák rohanni kezdenek. Az első peték viszonylag kicsiek és körülbelül 55-60 gramm súlyúak, színük még nem lehet olyan intenzív.
Ezt követően telítettebbé, világosabbá, sötétebbé válik, és nő a peték mérete. Az egyéves tojótyúkok életkorára a színük eléri a legmagasabb intenzitást, és körülbelül egy évig ezen a szinten marad. A tojások színe idősebb tyúkoknál világosabbá válik.
A maran tojástermelése eléri az évi 130-150 tojást. Az etetés és az életkörülmények erősen befolyásolják őt. A Maran-tojások mélybarnák. A magas színvonalú mutató a szín intenzitása, amelyet speciális skálán mérnek.
A 4-5 pontos mutatókat elfogadhatónak tekintik, de a fajta jellemzőinek megőrzése érdekében a szakértők javasolják az inkubáláshoz legalább 6-7 pontos tojás használatát. A fajta legjobb képviselői körülbelül 9 pontos héjszínű tojásokat tojnak, amelyek nagyon sötétek, szinte fekete színűek.
A Maran-tojások héja jellegzetes színt kap, amikor áthalad a petevezetéken. Ha megvakargatja a tojás felületét, egy könnyű héj láthatóvá válik. Egy további pigmentkabát hozzájárul a héj megvastagodásához.
Néhány baromfitenyésztő szerint a héj színét úgy lehet befolyásolni, hogy a csirkék étrendjébe sötét színű takarmányt visznek be: étkezési répa, sárgarépa, hagymahéj főzete és más sötét pigmentációjú zöldségek. Mások megjegyzik, hogy amikor egy maran kakast más fajtájú csirkékkel kereszteznek, sötét színű tojások jelennek meg.
A franciaországi Maran-tojásokat különleges versenyeken gyakran megjelenésük (forma, fényesség, héjszín) alapján ítélik meg. Sajátosságuk szinte szabályos ovális alakú, amikor meglehetősen nehéz megkülönböztetni a tompa és az éles véget.
Vonzó megjelenésük és kiváló ízük mellett a Maran-tojásnak van egy másik értékes tulajdonsága: héja rendkívül erős és vastag.
Ez hozzájárul ahhoz, hogy szinte soha nem fertőződnek meg szalmonellózissal. A szokatlan szín és méret miatt a Maran tojásokra nagy a kereslet a vásárlók körében. Az erős héjak biztonságosabbá teszik az értékes termékek tárolását és szállítását.
Maran fajtájú tenyészcsirkék
A békés, nyugodt természetük ellenére a maranok meglehetősen mozgékonyak, ezért fenntartásukhoz egy ingyenes, tágas madárházra van szükség. A maran számára a legjobb megoldás a séta.
A sokáig szabadban tartózkodó tojótyúkok sokkal jobban futnak. Ezek a madarak nem szeretik a magas páratartalmat, annak ellenére, hogy ellenállnak a betegségeknek és az igénytelenségnek.
A marani kádnak száraznak kell lennie. Javasoljuk, hogy a helyiséget minél gyakrabban szellőztesse, és ha szükséges, telepítsen ventilátort, vagy biztosítson fűtést.
A maran számára fontos a jó minőségű fényviszonyok: télen a teljes növekedés és fejlődés, valamint a megfelelő tojásrakás érdekében napi 10-11 órán át meg kell világítani őket.
Az örökletes tulajdonságok megőrzésével a legsötétebb és legnagyobb, legalább 65 gramm tojásokat választják ki inkubálásra. Ugyanakkor kívánatos, hogy a szülők jó külsővel rendelkezzenek, amely megfelel a fajta normáinak.
Az inkubáció során a marannak meg kell küzdenie a fő problémával - egy vastag héjjal és egy sűrű tojáshéjjal. A legyengült csibék gyakran nem képesek megtörni a héjat, vagy meg nem csipegetni a héjat. Ha a fiókáknak nem segítenek időben kikelni, ez halálukhoz vezethet.
Annak érdekében, hogy a vastag héj alatti oxigénhiány miatt a csibék el ne pusztuljanak, a tojások az inkubáció második felében jól szellőzőek.
Annak elkerülése érdekében, hogy az embrió kiszáradjon a héj membránjáig, ajánlatos a tojásokat gyakrabban megfordítani. Az utolsó inkubációs periódusban, a levegő páratartalmának fenntartása érdekében, naponta egyszer permetezzük őket egy palackból. Az elmúlt napokban a páratartalomnak 75% körülinek kell lennie.
Az embriók túlmelegedésének és az olyan hiányosságok megjelenésének elkerülése érdekében, mint a görbe ujjak, a 16. naptól kezdve a tapasztalt baromfitenyésztők azt javasolják, hogy a hőmérsékletet napi 0,2 ° C-kal csökkentsék úgy, hogy a kikelés idejére 36,8-36,9 ° C legyen.
A Maran-tojásokat, csakúgy, mint a többi nagy tojást tartalmazó madarat, elég szabadon helyezik el az oldalukon. A harapás megkezdése után biztosítani kell, hogy a helye ne érje a falat, a padlót vagy más tojást. Sokan szívesebben segítenek a fiókákon, a héjat finoman körbe törik a harapás helyétől.
A 21. napon, ha betartják az inkubációs szabályokat, a marano csirkék meglehetősen barátságosan kelnek ki. Természetes módon megoldhatja a csirketenyésztéssel kapcsolatos összes problémát, ha megbízza egy megbízható tenyész tyúk inkubálását.
Etetés és karbantartás
A tenyészmadarakra vonatkozó ajánlások megfelelő ellátása és végrehajtása hozzájárul a marani csirkék magas termelékenységéhez.
Csirkék nevelése
A Maran csirkék gondozása nem különbözik a többi fajtától. Az első napokban egy törülközővel bélelt dobozban kell tartani őket 30 ° C hőmérsékleten. Nem szabad hagyni, hogy a csirkék összetapadjanak a hideg miatt. Javasoljuk, hogy minden nap 2 ° C-kal csökkentse a hőmérsékletet.
A hetes csajokat több órán át a szabadba kell vinni. 2 hét elteltével egész nap a fészerben tarthatók, éjszaka pedig behozhatók a házba. Egy hónapos kortól ajánlott a csirkéket véglegesen az istállóba szállítani. Legfeljebb 2-3 hónapig a fiókáknak felügyelet alatt kell járniuk. A fajta általában meglehetősen szerény és szívós.
Az első 3 napban ajánlott a csirkéket 2 óránként etetni túróval és főtt sárgájával, beleértve az éjszakát is. A negyedik napon kukoricadarát vagy zúzott köleset adunk hozzá.
A fiókákat naponta 5-6 alkalommal kell etetni, és biztosítani kell az adag teljes elfogyasztását. A hatodik naptól kezdve ajánlott hamu, finomra tört héjak, reszelt héjak bevezetése az étrendbe.
Tíz napos kortól a fiókákat naponta négyszer lehet etetni. Az étrendet reszelt sárgarépa, finomra vágott lóhere és lucerna gazdagítja, amelyeket először forrásban lévő vízzel ajánlott előre leforrázni. T
Reszelt céklát adhatunk egy hónapos kortól, mivel a kiegészítő ételek emésztési problémákhoz vezethetnek.
Hetente kétszer a csirkéket halvány rózsaszínű kálium-permanganát oldattal kell öntözni. Az élelmiszerek jobb őrléséhez finom kavicshoz vagy homokhoz kell hozzáférniük. Három hónapos kortól felnőtt csirkék felnőtt étrendbe helyezhetők.
Felnőtt madarak tartása
A felnőtt maran étrendje hasonló a többi csirkefajtához. A madaraknak kiegyensúlyozott, teljes táplálékra van szükségük a jó súlygyarapodás és a magas tojástermelés érdekében.
Semmilyen esetben sem szabad alultáplálni vagy túltenni a tojótyúkokat: a helytelen etetés mindenesetre a tojástermelés csökkenéséhez vezet.
A tapasztalt baromfitenyésztők gondosan kiszámítják háziállataik takarmányfelvételét. Napközben egy tojótyúknak körülbelül 75 gramm összetett takarmányt kell fogyasztania, ha csak összetett takarmányt fogyaszt.
Ebben az esetben az etetést 2-szer kell elosztani. A száraz táplálék mellett a madaraknak különféle zöldségekre és zöldségekre van szükségük: zöld fűre, rántásra, fehérrépára, finomra vágott káposztára. Repülő csirke esetében ilyen etetés szükséges.
Naponta 3-4 alkalommal kell beadni. A csirke étrendjében található friss fűszernövények mennyisége és minősége felelős a tojássárgája fényességéért.
Kész takarmányt vásárolhat, vagy maga készítheti el. A szokásos összetett takarmány összetétele a következő összetevőket tartalmazza:
- búzaszem - 12%;
- kukorica gabona - 45%;
- borsó - 8%;
- napraforgóliszt - 7%;
- árpaliszt - 7%;
- mészkő, kagyló, kréta - 7%;
- hús és csont, hal- és fűliszt, takarmányélesztő - 4-5%;
- só - 0,3%.
A táplálék megfelelő beolvadása érdekében ajánlott a madárnak kvarchomokot és apró kavicsokat adni.
A csirkék étrendjének körülbelül 70% -ának szénhidrát-takarmánynak kell lennie, a maradéknak fehérjének kell lennie. A szokásos összetett takarmány 15-18% fehérjét, 4-6% élelmi rostot, 3-5% zsírt tartalmaz. A már tojó fiatal csirkéknek táplálóbb étrendre van szükségük.
A kész takarmány már tartalmazza a baromfihoz szükséges adalékanyagokat, de ezek mennyisége nem biztos, hogy elegendő. Mivel az erős tojáshéj kialakításához kalciumra van szükség, ajánlott a csirkéket kalcium-kiegészítőkkel táplálni.
A csontliszt, a zúzott kréta, a durva héjkőzet, a zúzott tojáshéj kalciumot tartalmaz. A kalcium-kiegészítőket néha külön adják, és néha összekeverik a fő takarmánnyal. A kalcium-kiegészítők bármilyen mennyiségben önthetők az etetőbe, mivel a madár képes meghatározni a szükséges mennyiséget.
Betegségek és kezelésük
A Maran fajtájú csirkék leggyakrabban a következő betegségekben szenvednek:
A hasüreg cseppje
A betegség a szív, a máj, a vesék, a víz-só anyagcseréjének zavarai miatt alakul ki. Tünetei letargia, feszült, nehéz járás, megnagyobbodott has, feszült hasüreg.
Javasoljuk, hogy egy madár hasát fecskendővel szúrja át cseppekkel, és szivattyúzza ki az összegyűjtött folyadékot. A kezeléshez vízhajtókat használnak: medveszőlő, zsurló.
Heterokidosis, ascariasis
A férgek által érintett madarakat higromicinnel, piperazinnal, fenotiazinnal kezelik, a készítményeket étellel összekeverve az utasításokban megadott dózisokban. A helyiséget rendszeresen tisztítani kell, az etetőket és az ivókat forró vízzel kell lemosni. Az üstöt rendszeresen meg kell tisztítani a ürüléktől.
Rüh
Fertőző betegség, amelyben az egészséges madarak gyorsan megfertőződnek a beteg madaraktól. A csirkék, ha nem kezelik őket, évekig rühben szenvedhetnek.
A betegség kezeléséhez 30 percig szappanos meleg vízben kell tartani az érintett csirke mancsait, majd kreinnel meg kell kenni.
Micimackók
A csirkéket szárny nélküli rovarok támadják, amelyek növekvő tollakkal és levált bőrrészecskékkel táplálkoznak. Ezek a kártevők, általában, a szárnyak alatt és a kloáka területén található beteg csirkén találhatók.
A betegség megelőzésére és kezelésére egy fahamu és finom homok keverékével ellátott dobozt helyeznek a csirkeházba. A betegség által érintett csirkék pelyhét és tollát meg kell égetni.
Forrás: https://zverovod.info/kury/maran.html

2021. július 8., csütörtök

2021. július 6., kedd

Virágok a kertemben. Veronica és veronicastrum. Termesztés, gondozás és szaporítás.

https://zen.yandex.ru/media/id/601cf1d821be97214a73dd33/cvety-v-moem-sadu-veronika-i-veronikastrum-vyrascivanie-uhod-i-razmnojenie--6081c902b04fef640cefdc3c

Veronica tüskés.
A Veronica vadon termő növény. Még mindig erdei tisztáson található. Kitartó, nem szeszélyes növény. A kertemben a Veronica több fajtáját termesztem. A Veronica tüske a fajtától függően 20-60 cm-re megnőhet. Szára erős, széltől és esőtől nem hajlik meg. Szereti a napos helyeket, de a nedves talajt kedveli. Ezért mindig időben kell öntöznie. Magokból neveltem. A csomagon felirat volt: "Veronica spikelet blue". Tehát változata ismeretlen. Magokat vetett közvetlenül a földbe. Csírázás és növekedés után azonnal beültette az egész kertbe. A virágzás sokáig folytatódik, a tüske aljától kezdnek virágozni a virágok. A pillangók szeretik.
Veronica júniusban virágzik velünk. Milyen gyönyörű!


Milyen jó, amikor pillangók repkednek az egész kertben!
Ez a rózsaszínű Veronica szintén magvakból nőtt. A csomagon felirat volt: "Veronica hosszú levelű rózsaszínű". 70 cm magasra nő. Egyenes és erős szárak. Virágzatai hosszúak, a virág csúcsos keféje legfeljebb 25 cm, virágzás után ezeket a hajtásokat levágtam. A Veronica fotofil és higrofil, meglehetősen szerény, bármilyen laza kerti talajon nő. Határban növekszik más évelő virágokkal és egybokrokkal.

A Veronica június-júliusban virágzik. Hosszan tartó virágzás.
Tehát külön bokrokban nő a kertben.
A kertben Veronica fonalas nő. Sok kertész gyomnak tartja. Gyomrá válhat, ha nem gondozzák megfelelően. Rendes kis bokrokban nő. A Veronica-t filamentusan ültetem az utak szegélyébe, szubulált floxokkal együtt. Nincs ilyen szín a szubulált phloxok között. Veronica pedig élénk kék színével különleges szépséget kölcsönöz a határoknak. És egyszerre virágoznak, áprilisban.
Tehát a Veronica fonalas nő a szubulált phloxok között.
Veronica és metélőhagyma meghajol a határban. Fehér subulate phlox nő a közelben.
Veronica fonalas a határban tűlevelűek mellett.
Veronica fonalas a szubulált phloxok között.
Douglas phlox és fonalas veronica. A Veronica fonalas virágainak mérete valamivel kisebb.
A Phlox fehér és kék fonalas Veronicát szubulál.
Tetszik ez a kombináció a határban.
Veronica ősz hajú, a kertem másik szépsége. Főleg szegélyekben termesztem. Jó abban, hogy virágzás és vágás után az ezüstös levelek az egész szezonban megmaradnak, és egész nyáron szőnyegként nőnek. Ezüstös lombja borítja az ösvények széleit.
Az ősz hajú Veronica kék virággal virágzik.
Itt nő a határban a rózsák mellett.
Veronica őszhajú a járdaszegélyben.
Rózsa és ősz hajú Veronika.
A Veronica gentian gyenge szárú, és bokrok esnek szét, ha eső érte. Virágai azonban nagyobbak, mint a Veronica tüskés és szürkék. A virágzatok nagyon élénkkék. Úgy nő, mint egy függöny. A kocsányok levágása után nagyon rendes zöld megjelenésű.
Veronica gentian.
A Veronicastrum gyönyörű növény. A bokrok nagyon magasak, 1 m felett vannak. A szárak erősek. A bokrok soha nem esnek szét. Az egész kertben nő. Csak egy bokor volt, és fokozatosan felosztottam és elültettem. És most több bokor nő. Levelei szürkék, a virágok fehérek.
A Veronicastrum bármely növény mellett nőhet, és mindig gyönyörűen kiegészíti őket.
A Veronicastrum júliusban virágzik. Skyrocket borókák nőnek a közelben. A borókák és a veronicastrum virágseprők növekedési mintázata nagyon hasonló.
Rügyekben is gyönyörűnek tűnik.
A virágzás sokáig tart. Ekkora bokorral nő.
Minden Veronica növény nagyon szívós, nem szeszélyes. És gyönyörű is. Ezek a virágok mindig jól mutatnak a rózsák mellett. Van elegendő helyem a kertben, ezért Veronicát ültetem az egész kertbe. Háromévente egyszer meg kell osztani őket a bokrok fiatalításáért. Így szaporítom őket. Kiásom a bokrokat, egy-egy virágszárral részekre osztom és azonnal egyenként és a szegélyekbe ültetem. Veronica fonalas tavasszal levágtam az összes bokrot, csak 5 cm-t hagytam. Ha nem vágja le, és hagyja a bokrokon a régi ágakat, akkor különböző irányokban növekszik, és nagyon apró virágokkal virágzik. Igazi gyomnak bizonyul. Feltétlenül le kell vágni. Ezután kicsi, gyönyörű bokrokban fog nőni, nagy virágokkal, csak valamivel kisebbek, mint a szubulus floxoké. Veronica fonalas és szubulált floxot soha nem öntözök. A tavaszi nedvesség elegendő ahhoz, hogy virágozhassanak. A Veronica rostos és phlox áprilisban virágzik. A Veronica tüskét és a veronicastrumot meg kell öntözni a melegben. Ezután a bokrok sokkal magasabbak lesznek, és a virágzás ennek megfelelően jobb. A kertemben sokféle évelő virág van, pánikulás vagy tüskés virágzattal.

Hogyan lehet százszorszépeket termeszteni a kertben

Kicsi százszorszépek, kissé százszorszépek, gyakran megtalálhatók kertjeinkben, mivel rendkívül aranyosak és nem igényelnek bonyolult karbantartást.
Az egyszerű és egyben kifinomult százszorszépek sokáig és gyönyörűen virágoznak, szinte bármilyen talajon jól érzik magukat, a szabad terepen könnyen áttelelnek és gyakorlatilag nem betegednek meg. Ezen okok miatt szinte minden webhelyen megtalálhatja őket.
Ezeknek a virágoknak a termesztésében nincsenek titkok, a lényeg az, hogy ne felejtsük el, hogy inkább a napos területeket kedvelik. A ragyogó nap alatt virágzik a százszorszép bőségesen és hosszú ideig, felfedve minden dekoratív tulajdonságukat.
A százszorszépek szilárd szőnyegen nőnek, és önvetéssel jól szaporodnak. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy ilyen szaporodás esetén a fajtatulajdonságok elvesznek, a virágok pedig általánossá válnak, ami nem teszi kevésbé vonzóvá.
Egyébként, ha virágzás után százszorszépekkel nyírja a gyepet, azok visszanőnek és újra virágzanak.
A nyílt talajba ültetett magok mellett a százszorszépek is jól szaporodnak a bokor felosztásával. Ugyanakkor bármikor feloszthatja a bokrokat, még a virágzási időszakban is, a százszorszépek könnyen elviselik ezt az eljárást, és ez nem befolyásolja a virágzást. A lényeg az, hogy átültetés után öntözzük őket.
A szabadban levő vetőmag-százszorszépek jövőre virágozni fognak, és ha ebben a szezonban virágozni akar, ültessen palántákat úgy, hogy március körül otthon ülteti a magokat. Nem kell elmélyíteni őket - a magok a fényben csíráznak -, és nem lesz nehézség a termesztésben. A lényeg az, hogy a palántákat ne túlságosan túlnedvesítsük, bár az aljzatot nem szabad kiszáradni.
Egyébként a frottír fajtáknak több öntözésre van szükségük, mint a szokásos fajtáknak, ezért tartsa ezt szem előtt, különösen akkor, ha kevés az eső. Öntözze meg gyakran a kertében a százszorszépeket, bár nem túl bőségesen.
A százszorszépek sokoldalú virágok, és minden virágoskerthez jól passzolnak. Lehetőséget és teljességet adnak a kompozícióknak, és nehéz megmondani, hogy mely növényekkel nem mennek jól.
A száraz virágokat célszerű eltávolítani, ez jó hatással van a virágzásra, hosszabb ideig tart. Ezenkívül a százszorszépek újra virágoznak, közelebb az őszhez. És várja meg az első virágzást május-júniusban.
Egyébként ezek a növények jól reagálnak a feltöltésre, és tavasszal, virágzás előtt komplex ásványi műtrágyát szórhatunk egy százszorszép virágágyásba, ötvözve az öntözést az öntözéssel és a lazítással.
A lazítás különösen a növekedés kezdetén jelentkező virágokra vonatkozik, a százszorszépek sokkal jobban érzik magukat a vízben és a légáteresztő talajban, így biztonságosan mulcsolhatók, így a talaj mindig kissé nedves.
A százszorszépek csodálatos virágok, és nagymértékben díszítik majd a kertet, miközben nem lesz semmi gondod vele.