2020. február 5., szerda

Tavaly újra módosították a mezőgazdasági szövetkezetekről szóló törvényt

Románia elnöke, Klaus Iohannis 2019. január 8-án aláírta a gazdák által várt mezőgazdasági szövetkezetekről szóló törvény módosításait. 
A szövetkezetekről szóló törvényt már régóta vitatták a gazdálkodókkal a román parlamentben. Az új törvény megkapta a képviselők szavazatát. Az új jogszabály pontosan meghatározza a szövetkezet fogalmát: “olyan autonóm társulás, amelynek korlátlan számú változó tőkével rendelkező tagja gazdasági, technikai és társadalni tevékenységet folytat magánérdeből”. A mezőgazdasági szövetkezetekhez társuló természetes (magán) személyeknek és/vagy jogi személyeknek a jogszabálynak megfelelően aktív gazdálkodóknak kell lenniük. 
A szövetkezetek új osztályozása:
Az új törvény bevezeti a román szövetkezetek rangsorolását is, így a mezőgazdasági szövetkezetek lehetnek 1. , 2. és 3. fokozatúak: 
Első fokozatba tartozó mezőgazdasági szövetkezetek: olyan jogi személyek melyek természetes személyekből, engedélyezett természetes személyekből, egyéni vállalkozásokból és / vagy családi vállalkozásokból lett alapítva melyet a Kormányrendelet 44/2008 határoz meg. 
Második fokozatba tartozó mezőgazdasági szövetkezetek: olyan jogi személyek melyek jogi személyekből és / vagy természetes személyekből, engedélyezett természetes személyekből, egyéni vállalkozásokból és / vagy családi vállalkozásokból lett alapítva, melyet a Kormányrendelet 44/2008 határoz meg.
Harmadik fokozatba tartozó mezőgazdasági szövetkezetek: olyan jogi személyek melyeket a második fokozatú mezőgazdasági szövetkezetek alkotják, melyek közösségi beruházásokat végeznek az eggyüttműködési elveknek megfelelően. 
A mezőgazdasági szövetkezet alaptőkéje legalább 500 lej, az 1. fokozatú mezőgazdasági szövetkezetek esetében, legalább 10 000 lej, a második fokozatú mezőgazdasági szövetkezetek esetében, és legalább 50 000 lej a harmadik fokozatú mezőgazdasági szövetkezetek esetében.
A szövetkezeti tagok kötelezettségei:
-a közgyűlés és a mezőgazdasági szövetkezet irányító testület döntéseinek végrehajtása;
-nem lehet egy konkurens szövetkezet tagja;
-írásban értesíteni a lehetséges érdekszituációkat;
-a kooperatív mozgalmi értékek és elvek tiszteletben tartása;
-a mezőgazdasági szövetkezet alapszabályának betartása.
Az új törvény értelmében a mezőgazdasági szövetkezetek adminisztrációját az igazgatótanács biztosítja. Az Igazgatóság páratlan számú tagból áll, legkevesebb 3 tagból, akiket a közgyűlés titkos szavazással négy évre választ meg. Az első igazgatókat az alapító tagok nevezik ki.
Az új törvény meghatározza a szövetkezet által szerzett nyereség elosztásával kapcsolatos szempontokat is, de azt is, hogy milyen adózási kedvezmények járnak a szövetkezetnek és tagjainak.