2017. április 3., hétfő

Paptamási Agrárkonferencia

IV. ÉGE Agrárkonferencia meghívó
Az Érmelléki Gazdák egyesülete idén is megszervezi hagyományos agrárkonferenciáját. Az immáron negyedik alkalommal megrendezésre kerülő konferencia fő témái a területalapú támogatások maximális összegének lehívása és a húscélú állattenyésztés lesznek.
Meghívott előadóinkkal arra keressük tehát a választ, hogyan lehet a 2017-es esztendőben a Mezőgazdasági Kifizetési Ügynökségtől a legegyszerűbben és a legtöbb támogatást lehívni a jószágok és a művelt területek után, illetve hazai, magyarországi és szlovákiai előadóinktól a húsmarha tartásának és eladásának lehetőségeiről és a vidékünkön szinte teljesen megszűnt libatenyésztés lehetőségeiről fogunk előadásokat hallgatni. A konferenciát megtiszteli jelenlétével a magyarországi Földművelésügyi Minisztérium képviseletében dr. Torda Márta osztályvezető.
A konferencián való részvétel megkönnyítésére a jelentkezők utazásához Szalacs, Érmihályfalva, Érsemjén, Székelyhíd és Bihardiószeg érintésével buszt biztosítunk. A konferencia zárásaképpen a résztvevőket szeretetvendégségre várjuk.
A konferencia helyszíne Paptamási település kultúrotthona, időpontja pedig 2017. február 25-e, 9 óra 30 perces érkezéssel. A részvétel előzetes regisztráció alapján történik, ezért kérjük, részvételi szándékát a 0756-530-912-os telefonszámon Laskovics István irodavezetőnél jelezzék.
Sok szeretettel várunk minden érdeklődőt!

PROGRAM
9.30 Érkezés
9.30 – 10.00 Regisztráció
10.00 – 10.10 Köszöntő – Ványi Attila, ÉGE-elnök
10.10 – 10.40 A kárpát-medencei mezőgazdász-együttműködés jelene, Dr. Torda Márta osztályvezető, Földművelésügyi Minisztérium
10.40 – 11.20 Az Érmelléki Gazdák Egyesületének 2016-os éves beszámolója, Laskovics István irodavezető
11.20 – 12.00 – Területalapú és jószág után járó mezőgazdasági támogatások a 2017-es esztendőben – Európai Uniós támogatások kis és közepes méretű mezőgazdasági vállalkozásoknak a 2017-es esztendőben
12.00 – 12.20 Kávészünet
12.20 – 13.00 A charolais húsmarha tartása Dr. Domokos Zoltán, a Magyar Charolais Tenyésztők Egyesületének ügyvezető igazgatója
13.00 – 13.40 Húsmarha tenyésztésének rentabilitása és piaci lehetőségei Pikáli Róbert, Bionis Kft., Galánta – Felvidék
13.40 – 14.20 Libatenyésztés Bihar megyében – Stefan Marius, a Bihar Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság aligazgatója
14.20 – 14.30 Zárszó
14.30 Ebéd
Szombaton az Érmelléki Gazdák Egyesületének (ÉGE) szervezésében agrárkonferenciát tartottak Paptamásiban. A helyi művelődési ház előadótermében érmelléki, hegyközi, dél-bihari, szilágysági és Szatmár megyei gazdák és állattenyésztők cseréltek tapasztalatot, illetve tájékozódtak különböző uniós pályázati potenciálról, valamint a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) által biztosított egyéb támogatási lehetőségekről is. A szakmai értekezleten illusztris meghívottak tartottak előadást mezőgazdasági és állattenyésztési újdonságokról, új technológiákról, szakmai kérdésekről.
A konferenciát Ványi Attila, az Érmelléki Gazdák Egyesületének elnöke nyitotta meg, köszöntve a neves vendégeket, illetve az odasereglett gazdákat.
A moderátor szerepét Csomortányi István, az ÉGE ügyvezető elnöke töltötte be, tovább adva a szót Laskovics Istvánnak, az egyesület titkárának, aki beszámolt a gazdatömörülés 2016-os évi tevékenységéről. Mint elhangzott, az elmúlt esztendőben az ÉGE harminc rendezvény szervezője, társszervezője és résztvevője volt. (Hungexpo – AgroMashExpo, Magyar Kert és Szőlészet és Pincészet – szakkiállítás, szakmai előadások a GMO-mentességről, különböző szakmai előadások a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság–, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának neves oktatói által, piacteremtés és értékesítési lehetőségek felkutatása, képviselet a magyarországi legfelsőbb agrárfórumokon, részvétel a régiós termékeket népszerűsítő külhoni és hazai expókon, hagyományőrző rendezvények megszervezése, Magyarok Kenyere program, Szent Márton-napi Vásár stb.).
Az éves beszámolót követően a húsmarha tenyésztésének rentabilitását, piaci lehetőségeit Pikáli Róbert és dr. Kertész Tamás (Galánta – Felvidék) ismertette. A felvidéki Bionis cég újdonságainak bemutatása után dr. Torda Mártának, a Földművelésügyi Minisztérium osztályvezetőjének előadása következett, aki a Kárpát-medencei mezőgazdász-együttműködés jelene címmel foglalta össze azokat a közös problémákat, amelyekkel az elszakított területeken élő magyar gazdálkodók küzdenek. Mint mondta, a külhoni magyar fiatal vállalkozók éve után, idén a külhoni magyar családi vállalkozásoké a terep, ezt a termelői kategóriát segíti majd az anyaország különböző programokon, pályázatokon keresztül. Szükségesnek tartotta a határon túli magyarlakta vidékeken a falugazdász intézményének kiépítését is – Magyarországon jelenleg mintegy 700 falugazdász segít a gazdáknak az uniós források lehívásában. Továbbá szót ejtett a magyar bor népszerűsítése érdekében a június utolsó hétvégéjén megrendezésre kerülő Magyar Bor és Pezsgő napja kapcsán, amelyre ezúttal is a Kárpát-medence valamennyi magyar borvidékéről várják a borászokat.
A kávészünet után a charolais húsmarha tartásáról dr. Domokos Zoltán, a Magyar Charolais Tenyésztők Egyesületének ügyvezető igazgatója tartott előadást, akit a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság–,Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának dékánja, dr. Komlósi István is elkísért. Az expozé után Csomortányi István ügyvezető elnök a területalapú és jószág után járó mezőgazdasági támogatások lehetőségeit vázolta a 2017-es esztendőre, valamint az uniós támogatások változatosságát mutatta be a kis és közepes méretű mezőgazdasági vállalkozásokra vonatkozóan. A lehetőségek minél optimálisabb kihasználása érdekében kérte a gazdákat, adják meg az egyesületnek elérhetőségüket (e-mail címüket) a rendszeres tájékoztatás céljából.
Ugyanakkor bejelentette: a Hegyközi Gazdák Egyesületének létrejötte is folyamatban van, mely tömörülés igyekszik majd megkönnyíteni a hegyközi gazdák tájékoztatását a megjelenő pályázatok, uniós források kapcsán.