Balta János 2016. február 06.,
A múlt héten az Erdőhegyi Mezőgazdasági Társulás egyik korszerűsített istállójának a végében fejőrobotot mutattak be, amely emberi beavatkozás nélkül feji a tehenet. Nem is akárhogy: a tehenek önként mennek be a fejőfülkébe. Természetesen ez nem mehet egyik napról a másikra, hiszen 2015. november 11-én indult el a beüzemelés, ami az első 3-4 nap nagyon nehezen ment. A tehenek viszont fokozatosan megtanulták a robottal való együttműködést. Egyrészt azért, mert valószínűleg hormonális nyomást is éreznek a tej részéről, de a robot elülső részében abrak-takarmányt is kapnak. Amint az állat önként belép a fejőrobotba, az minden egyedet külön azonosít, a tejhozama alapján tudja, mennyi abrakot kell adagolnia számára. Szabó Zoltán elnök szerint az általuk megvásárolt jelenleg az egyik legintelligensebb rendszer, amelyből az ország nyugati részében az övék az egyetlen, míg az országban az ötödik.
A napjában 70 fejőstehén kiszolgálására alkalmas robot úgy működik, hogy az állat megérkezése előtt kinyílik a fejőfülke bejárati ajtaja, beazonosítja az ott belépő állatot, amely számára adagolja az abrakot. Miközben az állat eszik, oldalról alányúl a tölgymosó, illetve masszírozó, forgóhengerekkel ellátott fej. Langyos vízbesugárzás közben a hengerek forgómozgásával masszírozzák, illetve megtisztítják az állat tőgyét, majd a lézeres letapogató ráilleszti a szívóhengereket, amelyek elfejik, kiengedik az első tejcseppeket, fejés közben bevizsgálják a tejminőséget, fejés után fertőtlenítik tőgyeket. A robot adatokkal szolgál az állat egészségi állapotáról. Minden egyedről külön számítógépes nyilvántartást vezet. Ha az állat hozzáér a fejhez, az előre vagy hátra mozdul, hogy elkerülje a lábával való ütközést. A fejés egész nap zajlik, de a robot 6 óránál hamarább nem feji meg újra ugyanazt a tehenet. A tejhozam szerint programozza őket: van, amelyiket kétszer, másokat háromszor is megfej.
Szabó Zoltán elnöknek az volt az alapszámítása: ha a robot 3 ember munkáját helyettesíti, akkor megkeresi az árát. Tulajdonképpen nem három, hanem sokkal több embert helyettesít, hiszen a szarvasmarha-tenyésztésnek az a legnagyobb gondja, hogy nem lehet megfelelő embereket találni hozzá. A robot gyártója, a LELY, holland–dán vegyesvállalat, amely a kategóriában világelső. Egyéves jótállást biztosít a termékre, de már tíz éve dolgozó robotról is tudnak. A szervizelés viszont a robot egész élettartamára érvényes. Természetesen, emberi felügyeletre is szükség van, de más jellegűre. A szabad ki- és bejárással működő istálló és fejőrobot ugyanis rengeteg információt továbbít az állatokról a számítógépre, aminek a folyamatos felügyelete szükséges. Érdekes, hogy a robot beüzemelésétől néhány állat az ellésen is átesett, tehát 6 hétig nem használta a robotot, utána viszont zökkenőmentesen tért vissza a használatára.
Miközben Szabó Zoltán ismertette a robot működését, végignéztük egy tehénnek a megfejését a fejőfülkébe történt belépésétől a tőgyek megmosásán, a szívófejeknek lézeres tapogatóval történő felszerelésén, a fejésen, a tőgyek fertőtlenítésén át egészen a fülkéből való kilépésig. Csak ámultunk az állatnak az egész folyamat idején tanúsított nyugalmán, amihez az is hozzájárul, hogy a robot csak addig fej, amíg van tej az egyes tőgyekben, a túlfejést kerüli. Mivel a robot minden állatot azonosít, azt, amelyik csak az abrakért lép be újra fülkébe, onnan abrakadagolás nélkül kiengedi. A gyakorlat bebizonyította, hogy az állat hamarabb elfogadja a gépet, mint az embert.
A robot minden állat tejhozamáról, tejminőségéről, egészségi állapotáról, a fejések idejéről és számáról egyéni, számítógépes nyilvántartást vezet. Jelenleg a számítógépet Szabó Zoltán felügyeli, de hosszú távon szükség lesz egy olyan szakmabelire, aki számítógépes ismeretekkel is rendelkezik. A számítógépes nyilvántartás szerint a jelenleg fejt 51 tehén napi átlagos tejhozama 22 liter fölött van. Az 51 fejőstehénből 10-nek naponta 30 liter fölötti a tejhozama. Jelenleg 62 fejőstehenük van, közöttük vemhesek is, de év végére a fejős állomány 70 főre fog emelkedni, hogy a robot kihasználtsága hatékony legyen. A gép napi 24 órából 22 órát dolgozik, a kieső időszakban elvégzi a háromszori nagymosást. A robot felügyelete naponta kétszer 10 percet vesz igénybe. Jelenleg a gép naponta 1100 liter tejet fej ki, de képes 2000 liter tejnek a napi kifejésére is.
A pénteken szervezett sajtótájékoztatón Szabó Zoltán elnök az Erdőhegyi Mezőgazdasági Társulást képviselte, míg egyetemet végzett fia, ifj. Szabó Zoltán a közösen alapított TERRA-ZOL TRAC vállalatot képviselte. Az a LELY mezőgépei mellett a kisjenői MASCHIO GASPARDO mezőgazdasági gépgyár összes termékeit is forgalmazza. GASPARDO kukoricavető gépet, a LELY bálázó gépet, rendforgató, valamint kaszálógépet is bemutattak. A TERRA-ZOL TRAC közös vállalkozás Erdőhegy főutcáján telephellyel rendelkezik, de mezőgazdasági szakboltot is működtetnek.