2014. március 26., szerda

BAKONYI TAVASZI KRUMPLI PIACOK MINDEN SZOMBATON MÁRCIUS 22-TŐL ÁPRILIS 26-IG!

–Eszter Vajda is my mother! társaságában.
Ebben az évben is folytatjuk a sarpo mira, magyar nemesítésű, fitoftóra és vírus rezisztens burgonyafajta propagálását. Elmondjuk tapasztalatainkat a kiskerti termesztésről, a fajta kiváló tárolási tulajdonságairól. Elmeséljük a nemesítő család és a fajta regényes történetét. Majd megkóstoljuk krumplis lángos és krumplis rétes formájában. 
Milyen "gyümölcs" az a Sarpo Mira? - tette fel nekünk egyik olvasónk tavaly a kérdést.
A sarpo mira egy magyar nemesítésű burgonyafajta. Nevének első tagja, a zirci illetőségű, magyar nemesítő Sárvári család és az angol potato, azaz burgonya szó összetételéből ered. Nevének második tagja latin eredetű női név, Mirabella rövidítése, jelentése csodálatos.
A fajta különlegessége abban áll, hogy a hagyományos kárpát-medencei magyar fajtákba az 1970-es években latin amerikai vadfajtákat kereszteztek, majd évtizedes nemesítő munkával olyan vírus és fitoftóra rezisztens burgonya családot hoztak létre, amely nem hajlamos a leromlásra, kiskertekben évtizedekig visszaültethető. A régi magyar parasztfajtákhoz hasonlóan a vetőanyag visszafogást ki-ki saját kiskertjében elvégezheti, s ezzel a vetőanyag önrendelkezés útjára lép.
Az 1990-es években a kutatási eredmények részben külföldre kerültek, így a burgonya család három fajtája: a Sarpo Mira (rózsaszín, késői), a Sarpo Una (rózsaszín, korai) és a Sarpo Axona (sárga) az Európai Unióban lett bejegyezve. A Sárvári család a 2009-2010-es években kísérletet tett a fajták hazai termesztésére. További információk elérhetők itt:
Az Akli Majorért Műemlék Alapítvány 2009-2010-ben tárolta a Sárvári család által termesztett vetőanyagot. A család devizahitel válság következtében kialakult kilátástalan helyzete láttán minden erőnkkel támogattuk az értékesítést, majd májustól mindent megtettünk a magára hagyott vetőanyag elhelyezéséért, mely szervező munkában óriási segítséget nyújtott a Magyarok Szövetsége. 
Sajnos minden erőfeszítésünk dacára a vetőanyag nagyobb része nem került földbe, a rákövetkező évre megsemmisült. Furcsa fintora a sorsnak, hogy az általunk utolsó pillanatig őrzött genetikai értéket (mely két évvel a betakarítás után még mindig életképes volt, és a raktárban, kínjában apró gumókat termett) egy holland agrár egyetemista önkéntesünkkel toltuk ki napokon keresztül a trágyadombra. Talán nem közismert, de a ma már „történetinek” tekintett magyar burgonyafajták (ella, rózsa, gülbaba) 1970-es évekbeli térvesztéséért, illetve genetikai eltűnéséért a holland burgonya fajták agresszív térnyerése a felelős. 
Elmondhatjuk, hogy a szinte emberfeletti közösségi erőfeszítésnek köszönhetően, a fajtát az utolsó pillanatban sikerült a kertművelő közönség szélesebb köreivel megismertetni, több száz magyar család kiskertjébe eljuttatni - a nemesítő nagyapa szellemisége szerint. Több éves tevékenységünknek köszönhetően ma már ismert a Felvidéken, Kárpátalján, Erdélyben, Vajdaságban, Burgenlandban. Nehezebb körülmények között élő határon túli területekre díjmentesen juttattunk el vetőanyagot. 
A rákövetkező évben azzal szembesültünk, hogy a fajtát ugyan el kezdték keresni a kiskert tulajdonosok, de ezek informálását senki nem vállalta magára. Így ragadt rajtunk sarpo mira, mint szamáron a fül.
A feladatnak azóta is eleget teszünk. Annál is inkább, mert ezen tevékenységünk során egyre több ismeretet szerzünk a vetőanyag monopóliumok kialakulásáról és aggasztó térnyeréséről, ezzel párhuzamosan az eltűnő tájfajták sorsáról, vagy inkább sorstalanságáról. Lásd itt: Monsanto szerint a világ http://www.youtube.com/watch?v=IMiuh-UnqbE
Saját gazdálkodásunk, helyi termelői piac szervezésünk során rádöbbentünk az élelmiszer önrendelkezés rendkívüli jelentőségére, melynek elválaszthatatlan része a vetőanyag önrendelkezés!
Mivel alapítványunk ugyan non profit, de nem for deficit, a tavalyihoz képest jelentősen egyszerűsítettük ügymenetünket, melynek módja a következő. A megadott árlista alapján vevőinknek 10, 20 illetve 30 kg-os csomagokat postázunk az alábbi tartalommal, az alábbi árban.
10 kg sarpo mira burgonya + posta költség: 4.500 Ft
20 kg sarpo mira burgonya + posta költség: 7.500 Ft
30 kg sarpo mira burgonya + posta költség: 10.500 Ft
5 kg sarpo mira + 5 kg Dudarit + posta költség: 4.000 Ft 
15 kg sarpo mira + 5 kg Dudarit + posta költség: 6.900 Ft
25 kg sarpo mira + 5 kg Dudarit + posta költség: 10.000 Ft
20 kg Huminit + posta költség: 5.400 Ft
E-mailben történő megrendelés után, melyben kérjük feltüntetni
- a megrendelés tartalmát
- a megrendelő nevét, címét, telefonszámát, e-mail címét,
- a számlázás nevét, címét,
- a postázás nevét, címét,
az alapítvány az alább megadott bankszámlaszámára történő utalást követő 5 munkanapon belül a csomagot az e-mailben a megadott címre postázza. A posta indulásáról, az érkezés várható idejéről, a csomag postakódjáról e-mailben értesítést küldünk. 
E-mail cím: vajdaeszti@freemail.hu
Akli Majorért Műemlék Alapítvány
Bank: Zirci Takarék Szövetkezet
Bankszámla szám: 73900030-11064916
Banki utaláskor a közlemény rovatba kérjük feltüntetni a megrendelő nevét.
AKI VÁLLALJA AZT, HOGY A BURGONYÁT SZOMBATI PIACUNK NYITVATARTÁSI IDEJÉBEN VESZI ÁT, EZZEL MEGJELENÉSÉVEL ÉS VÁSÁRLÁSÁVAL TÁMOGATJA HELYI TERMELŐI PIACUNKAT, A BURGONYÁT 280 FT/KG HELYETT 200 FT/KG ÁRON VÁSÁROLHATJA MEG. 
EZ AZ ÁR KIZÁRÓLAG SZOMBATONKÉNT 9.00-14.00 ÓRA KÖZÖTT ÉRVÉNYES.

A 2014-es Zöld OT programja

Környezet- és Természetvédő Civil Szervezetek 24. Országos Találkozója
Monostori Erőd Duna bástya, Komárom
2014. április 25-27.
Az esemény fővédnöke Sólyom László
Programtervezet
Előprogramok:
Zöldülés Esztergomban - Helyi Finomságok Tárháza – Az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület programja – 2014. április 24-25.
Séta a határon át – A komáromi vár és a Zichy palota – Jókai és Lehár emlékszobájának – megtekintése – 2014. április 25.
2014. április 25. – péntek
13:00 - Regisztráció, mandátumok felvétele
15:00 - 16:30 Közösségi megnyitó a Duna parton – A szervezők köszöntője, Zenés műsor, Ökológia Mezítlábnyom – A Kajárpéci Vízirevü ősbemutatója 
17:00 - 20:15 Szakmai Plenáris – Klapka terem – A helyi közösségek, társadalmi szervezetek szerepe a nemzetközi és hazai fejlesztési folyamatokban – A program a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanács közreműködésével és támogatásával valósul meg – Előadások és fórumbeszélgetés
20:30 - Vacsora – Bástya udvar, Vámház Fogadó, Kollégium
21:00 - Zöld mulatság – Bástya udvar – Élő cigányzenével
20:15 - Zöld mozi – Klapka terem
2014. április 26. – szombat
7:30 - 9:00 Reggeli – Kollégium, Bástya udvar
9:00 - 15:00 Jelöltállítás
9:00 - 10:20 Szekció I. – Kollégium, Klapka terem
10:40 - 12:00 Szekció II. – Kollégium, Klapka terem
Tervezett szekciók
12:00 - 14:00 Ebéd – Kollégium, Vámház Fogadó, Bástya udvar
14:00 - 15:45 Mozgalmi Plenáris - Zöld Mozgalom fejlesztése és megújítása – Klapka terem
16:00 - 17:15 Mozgalmi Plenáris - Jelöltek bemutatkozása, jelölőlisták elfogadása
17:30 - 20:00 Szakmai Plenáris – A helyi közösségek, társadalmi szervezetek szerepe a nemzetközi és hazai fejlesztési folyamatokban - A program AJBH Jövő Nemzedékek Érdekeinek Védelmét Ellátó Biztoshelyettes közreműködésével és támogatásával valósul meg – Előadások és fórumbeszélgetés
19:00 - 21:30 Szavazólapok felvétele, szavazás
20:30 - Vacsora – Bástya udvar, Vámház Fogadó, Kollégium
21:00 - Közös tiltakozás a paksi kapacitásbővítés ellen – Bástya udvar
21:30 - Zöld mozi – Klapka terem
21:30 - Zöld mulatság – Bástya udvar – Zöld kívánságműsor
2014. április 27. – vasárnap
7:30 - 9:00 Reggeli – Kollégium, Bástya udvar
9:00 - 12:00 Plenáris – Klapka terem – Szekció állásfoglalások ismertetése, elfogadása, Szavazás eredményeinek ismertetése, Zöld Mozgalom fejlesztése és megújítása fórumbeszélgetés
12:00 - Ebéd – Bástya udvar, Vámház Fogadó
Kapcsolódó programok
- Közösségi büfé – Bástya udvar – Alkoholos és alkoholmentes frissítők, szendvicsek, házi sütemények a CSEMETE Egyesület közreműködésével
- FAIRTRADE kávé és tea és szörpház – Jókai terem – Kávé, tea, szörpök – a Reflex Egyesület önkénteseinek közreműködésével - naponta 20:00-ig
- Ruhatár és csomagmegőrző – Jókai terem – naponta 20:30-ig
- Zöldül a család – hívd el a családod is! 2014. április 26-án szervezett foglakozásokkal, programokkal várjuk a jövő nemzedéket is! A családtagok regisztrációja ingyenes, ha szeretnél ellátást (szállást és/vagy étkezést) igényelni, töltsd kis a Családi Jelentkezési Lapot!
- Szervezetek és támogatók bemutatkozása – Jókai terem, Bástya udvar
- Kiállítások – Jókai terem 
Klíma – Energia, Felelősség, Igazságosság – Fotókiállítás
Tükörben a világ
Válogatás a Pápateszéri Természetfotós Tábor anyagából
- Jogod van – élj vele! – Jókai terem – dr. Kalas György ingyenes jogi tanácsadósa, szombat 9:00-12:00 - Témák: közhasznúsági státusz megszerzése, megtartása; alapszabály módosítása, közfeladatok ellátása, besorolása; Üvegzseb: hozzáférés a közérdekű adatokhoz, részvétel a döntéshozatali eljárásokban
- Monostori Erőd – Tárlatvezetés - ~90 perces túra vezetéssel 500 Ft/fő; 9:00 -15:00 között óránként
2014. április 29 – május 3. - MEDIAWAVE fesztivál: http://mediawavefestival.hu/
Támogatók
- Európai Unió – EuropeAid program
- Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanácsa
- Nemzeti Együttműködési Alap
- Ökotárs Alapítvány – a kisebb és határon túli szervezetek utazási és részvételi költségeinek támogatása
Részvétel az Országos Találkozón
A részvétel az Országos Találkozón regisztrációhoz kötött.
A regisztráció 2014. március 3-31. között elektronikusan – online felületen keresztül történik.

Vidékjáró partneri együttműködés I. félév

http://www.elotisza.hu/hirek/2014/01/20/videkjaro-partneri-egyuttmukodes-2014evi-tematikus-napjai
HÚSVÉTI SAJTNAPOK 
Időpont: Április 21.
A rendezvény célja, hogy minél szélesebb körben megismertessük a magyar kézműves sajtokat és azok készítőit. Jelenleg Magyarországon hiányzik a sajtfogyasztás kultúrája, maguk a vásárlók is kevés sajtféleséget ismernek, holott a sajt az egészséges étkezés elengedhetetlen alapanyaga. Ezeken a napokon a családok, baráti társaságok sajtkészítő műhelyekbe látogathatnak el, bepillantást nyerve a sajtok elkészítésének munkafolyamataiba, de mellette kóstolhatnak és vásárolhatnak is. De ami a legfontosabb: elbeszélgethetnek a sajtkészítővel, megkérdezhetik mindazt, ami érdekli őket, műhelytitkokat leshetnek el. Megnézhetik a gazdaságot, az állatokat, magát a fejést is és a feldolgozás során alkalmazott eszközöket. A sajtnapok lehetőséget adnak arra, hogy a termelők és vásárlók közötti bizalom kialakuljon és megerősödjön, valamint a városi látogatók vidékről alkotott - esetenként negatív képe - megváltozzon. A sajtosok mellett a csatlakozó borászok, vidéki éttermek, falusi vendégasztal szolgáltatók étlapján is jelen lesznek a magyar kézműves sajtok.
Főszervező:KKASE
Csatlakozók: sajtkészítők, borászok, vidéki éttermek, csárdák, szállásadók

TÁJHÁZAK NAPJA
Időpont: Április 26.
A Szent György napjához legközelebb eső szombaton, a tájházak ünnepélyes tavaszi kapunyitásával hazánk kistelepüléseinek egykori életmódját, paraszti világát idézzük vissza. Programjainkkal életre keltjük a pásztorélet, az állattartás hagyományát, tájházaink udvarán, közvetlen környezetében teret adunk a helyi kézműipari termékek megjelenésének, megismertetésének, s természetesen helyi finomságok is jócskán kerülnek a vendégasztalokra.
A Tájházak Napja alkalom arra is, hogy tavaszi, nyári programajánlatunkra, eseményeinkre felhívjuk leendő látogatóink figyelmét.
Főszervező:Magyar Tájházszövetség
Csatlakozók: tájházak, tájház jellegű szállások, kézművesek, helyi termelők

Legendás Vidékjáró Napok
Időpontja: Április 30 - május 4.
A Legendás Vidékjáró Napok alkalmával szeretnénk megmozdítani az ország egészét és feltárni a legendák, mondák által azokat a szakrális, történelmi és misztikus helyszíneket, melyek kiváló alapjául szolgálnak a legendaturizmusnak. A tematikus napok során életre keltjük a régi mesterségeket, átélhetik a legendák által a múlt történéseit, megízlelhetik az egyes térségek különleges gasztronómiai csodáit, tájjellegű ételeit és ezáltal egyfajta időutazás részeseivé válhatnak az érdeklődők. Várak, kastélyok, templomok és egyéb legendás kis „ékszerdobozok” adják helyszínét a Legendás Vidékjáró Napoknak. Hagyja magát elkalauzolni a múlt világába, ahol akár Ön is találkozhat a már múlt homályába veszett sárkányokkal, boszorkányokkal, betyárokkal és várurakkal. Továbbá lehetőség lesz megtekinteni a különböző kézműves mesterségek fortélyait, részt venni a Legendáriumos gyermekprogramokban, és ezáltal egy felejthetetlen napot tölteni a legendák bűvöletében.
Főszervező: Alföldi Legendárium Klaszter
Csatlakozók: települések, múzeumok, várak, templomok, szerzetesrendek, helyi termelők, tájházak, helyi gasztronómiai partnerek

LÁTÓÚT

LÁTÓÚT a Szentendrei sziget családi gazdaságainak megtekintésére! 2014. március 29. szombat 14.00 – 18.00
Utána Műhely Konferencia
SZENTENDRE ÉS TÉRSÉGE FENNTARTHATÓ VIDÉKFEJLESZTÉSÉNEK ELŐSEGÍTÉSE A CSALÁDI KISGAZDASÁGOKRA ALAPOZVA, HELYI TERMÉK, TERMELŐK KÖZÖSSÉGÉNEK ERŐSÍTÉSÉVEL
témában előadások és beszélgetés
Helyszín:
PÓCSMEGYER, Művelődési Ház és udvara
RÉSZLETEK a PLAKÁTON ITT.


Műhelymunka a védjegyet használók, termelők támogatására


Rendezvény dátuma: 2014. március 28. - 2014. március 29.
Helyszín: Szolnok
Várjuk a termelőket, kézműveseket, turisztikai szolgáltatókat, civil szervezeteket, tájboltszervezők vagy bevásárlóközösség-, piacszervezők jelentkezését.
Szolnok, Tiszaligeti sétány 1 sz.
A rendezvény ingyenes de regisztrációhoz kötött! Regisztrálni a kisleptek@gmail.com email címen, vagy a 30/7688718 telefonszámon lehet.
PROGRAMTERV
2014. március 28. péntek (1. nap)
09 órától regisztráció
09.30-10.00 Köszöntők
Szalay Ferenc Szolnok város polgármestere
Kovács Szilvia Karcag társadalmi mb. alpolgármestere
10.00-10.30 A termelői piacok szervezésének, működtetésének tapasztalatai, tanulságai
ea: Konrád Istvánné Magyar Piac Szövetkezet elnöke
10.30-11.00 A SZÖVET piacra jutást támogató projektjének tapasztalatai a gazdálkodóknál tett látogatások tükrében
ea: Kőváriné dr. Bartha Ágnes SZÖVET projektvezető
11.00-11..30 A Családi Gazdaságok Nemzetközi éve 2014-20
ea: Kujáni Katalin VM.
11.30-11.50 Új, értékesítést segítő megoldás a FATOSZ-tól
11.50-13.00 kérdések, hozzászólások
13.00-14.00 ebéd
14.00-14.30 sajtófélóra
14.30-16.30 Szakértői kerekasztalok:
A. Családi gazdaságok, őstermelők, kistermelők értékesítési problémái:
Szakértők: helyi piacokat üzemeltetők, Kujáni Katalin, gazdakörök,
B. Pályázatok, támogatási rendszerek
Szakértők: helyi falugazdász, vidékfejlesztési referens, környezetvédelmi szakértő, Kőváriné dr. Bartha Ágnes
C. Érdekképviselet: lehetőségek, szükségletek
Szakértők: Szabadkai Andrea; dr. Major Ágnes, civil szervezetek vezetői
16.30-17.00 Tapasztalatok összefoglalása, javaslatok megfogalmazása, igényelt marketing anyagok kiosztása (matrica, papír táska…)
17.00 szállás elfoglalása
17 30-18.30 vacsora
18.30-tól csapatépítő tréning, fókuszban az önértékelés, értékeink
Vezeti: Inspi-Ráció Egyesület, 
2014 március 29. (2. nap)
7.00-tól reggeli, szállás elhagyása
9.00-tól látogatás civil szervezet/ vidékfejlesztési egyesület/ helyi gazdaság székhelyén.
A helyszínen tapasztalatcsere, beszélgetés az élelmiszer-önrendelkezés és a kistermelés összefüggéseiről 
11.00-től Múzeum látogatás a „Jászkun kapitányok nyomában”kiállítás megtekintése
Hazautazás
A Szövetség az Élő Tiszáért Egyesület,t a Svájci–Magyar Együttműködési Program társfinanszírozásával Svájci-Magyar Civil és Ösztöndíj Alapok pályázat , a SMCA-2012-0071-Z regisztrációs számon nyilvántartott “Fenntartható helyi gazdasági kezdeményezések érdekképviseletének megteremtése és piaci életképességük javítása” című pályázat keretében megvalósuló program. A projekt a Svájci Hozzájáruláson keresztül a Svájci Állam társfinanszírozásával valósult meg.

KEMÉNY BERTALAN FALUFEJLESZTÉSI DÍJ – 2014.

Kemény Bertalan szelíd és következetes falufejlesztő volt, aki aktívan támogatta a lokális közösségek, emberi kapcsolatok építését.

A „Kemény Bertalan Falufejlesztési Díj” alapításának célja, hogy erkölcsi elismerése legyen mindazoknak, országhatáron belül, illetve a Kárpát-medence területén, akik falugondnoki feladatukat legalább 5 éve, kiemelkedő színvonalon, a munkaidő korlátait nem ismerve végzik. Akik szakmai tudásuk legjavát nyújtva, mindig lelkiismeretesen, nagy türelemmel, együttérzéssel és odaadóan szolgálják településüket.
A díj erkölcsi elismerése továbbá azoknak a vidékfejlesztő szakembereknek, közösségfejlesztőknek is, akik szűkebb környezetükben, vagy országos szinten elkötelezetten tevékenykednek a centrum és a periféria közötti hídépítésben, akik munkájukban a kapcsolatteremtést, az értelmes dialógust tekintik legfontosabb eszközüknek a szakértők és a helyi lakosság közötti párbeszédben, az elmélet és gyakorlat között. A díj pénzjutalommal nem jár, de a kitüntetettek egy díszes oklevél mellett átvehetik Simorka Sándor szobrászművész bronzplakett alkotását. 
A FALUFEJLESZTÉSI TÁRSASÁG KITÜNTETÉSÉT MINDEN ÉVBEN RANGOS BÍRÁLÓ BIZOTTSÁG ÍTÉLI ODA. 
A díjazottak a www.alsomocsolad.hu oldalon és a www.falufejlesztesitarsasag.hu oldalon olvashatóak.
A 2014 évi díjazottak között van Szabadkai Andrea, a SZÖVET elnökségi tagja, KISLÉPTÉK elnöke.
A Falufejlesztési Társaság Kemény Bertalan Falufejlesztési Díjat adományoz Nagy Zsoltné senior falugondnoknak.
Csárdaszállás településen 2004 óta működik falugondnoki szolgálat, melynek ötletadója Nagy Zsoltné volt, aki ezt a szolgálatot az óta is ellátja. Feladatait „szolgálatnak”, a hivatásának tekinti, amelyeket példaértékűen és kimagasló színvonalon végez immár egy évtizede. Munkáját nagy igyekezettel, lelkiismeretesen végzi, az általa végzett tevékenység összetett és szerteágazó. Ismeri a Csárdaszálláson élő emberek és a falu gondjait, élvezi az itt élők bizalmát. Szerdánként bevásárló körutakat tart, hetente kétszer hordja az iskolás gyermekeket számítástechnikai és angol órákra, sportolókat visz versenyekre, edzésekre. Munkáját és a rá bízott feladatokat pontosan, nagy szakértelemmel látja el. Példásan helyt áll a közösségi munkában, a települési programok aktív résztvevője és segítője, jó kapcsolatot ápol a községben működő civil szervezetekkel. Önzetlenül támogatja a Csárdaszállási Szabadidősport Klub munkáját, közreműködik a Csárdaszállás Nyugdíjas Nosztalgia Klub által szervezett rendezvények előkészítésében, megvalósításában. Elnökségi tagja a Falugondnokok Duna-Tisza Közi Egyesületének, részt vállal öt megyében az Egyesülethez tartozó szolgálatok segítésében is. Senior falugondnokként a falugondnoki alapképzésen részt vevők gyakorlati napjait irányítja immár hat éve.
A Falufejlesztési Társaság Kemény Bertalan Falufejlesztési Díjat adományoz Kiss József falugondnoknak.
Kiss József Krasznokvajda település falugondnokaként 1991-től végez kimagaslóan eredményes, a település lakossága és intézményei számára hasznos tevékenységet. Elsők között vett részt a falugondnoki alapképzésen, személyesen ismerte Kemény Bertalant. Az általa preferált értékeket és elveket a mai napig hasznosítani tudja mindennapi munkájában. Feladatai ellátásához rendszeresen részt vesz falugondnoki továbbképzéseken, a megbízásra kerülő új szakemberek munkáját személyesen segíti, koordinálja, a falugondnoki rendszer működésével kapcsolatos szakmai tapasztalatait megosztja. Példamutatóan segíti a település idős lakosságát, az önkormányzati intézmények (óvoda, alapegészségügyi ellátás) tevékenységét. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Tanya- és Falugondnokok Egyesületének oszlopos, aktív tagja, több mint 10 éve vezetőségi tagként is segíti a szervezet munkáját. Az elmúlt évek alatt családja, és most már unokái is aktív tagjaivá váltak a Falugondnoki Közösségnek. Azon kevesek egyike, aki az eltelt évek alatt mit sem veszítve lelkesedéséből becsületesen, megbízhatóan, a falugondnoki és szociális szakma értékeinek maximálisa szem előtt tartásával végezte, végzi munkáját a mai napig Krasznokvajda településen.
A Falufejlesztési Társaság Kemény Bertalan Falufejlesztési Díjat adományoz Ritzl Jánosné falugondnoknak.
„A falunak van jövője! Ez a jövő nem az ott élők nagy számától, hanem a cselekvőképességüktől függ. Munkám során Kemény Bertalan állítást mindig igaznak vallom, és ennek megfelelően dolgozom” – vallja ezt Ritzl Jánosné Görcsönydoboka falugondnoka, aki 2001. január 01. óta végez kimagasló falugondnoki tevékenységet a 397 fős településen. Közreműködött a szolgálat megszervezésében, és jelenleg is magas színvonalon, szívvel-lélekkel látja el hivatását. Szakmailag felkészült, megbízható, munkáját alázattal, pontosan és precízen végzi. A napi feladatok ellátása mellett (ebédszállítás, gyógyszer kiváltás, ügyek intézése) sokat tesz a községben élőkért. Nagy empátiával rendelkezik, különösen az idősek és a hátrányos helyzetű lakosok iránt, ha kell, akár munkaidő után is segítséget nyújt, megoldja problémájukat. Jó kapcsolatot ápol a fiatalokkal, bevonja őket rendezvények szervezésébe, és kiemelt figyelmet fordít a kisgyermekes családokra. Jó érzékkel felismerte, hogy a kis településeken szükség van az emberi kapcsolatokra, pozitív élményekre és az önmegvalósításra, ezért az idősek részvételével énekkart szervezett, hozzájárul a hitélet gyakorlásához, valamint segédkezik az Ifjúsági Klub működtetésében és fenntartásában. A faluért és az ott élőkért végzett munkáját tisztességgel, odaadóan, szeretettel és becsülettel végzi, ismert és elismert tagja települése közösségének.
A Falufejlesztési Társaság Kemény Bertalan Falufejlesztési Díjat adományoz Halmai Gábornénak, a „KÖZ-TÉR HÁLÓ a családokért” program szakmai vezetőjének.
Halmai Gáborné elsősorban a kultúra közvetítés szolgálatában eltöltött éveiről ismert, de elmondható, hogy az ehhez közelálló, gyakran ennek eszközrendszeréből merítő vidékfejlesztésnek is nagyszerű szakembere. Több éven át oktatott vendégelőadóként időskori művelődésszervezést, európai uniós ismereteket, településfejlesztést és közösségfejlesztést a Pécsi Tudományegyetemen. Számtalan konferencia, tréning, formális és nem formális pedagógiai módszereket felsorakoztató képzés jelzi csillapíthatatlan tudásszomját. Zsuzsa számára a Life Long Learning nem elv, hanem életforma. 9 évig volt a szekszárdi Babits Mihály Művelődési Ház igazgatója, dolgozott biológia tanárként, volt önkormányzati képviselő, alpolgármester, országgyűlési képviselő, bizottsági és munkacsoport tag; 2013 óta a „Köz-Tér-Háló a családokért” TÁMOP program szakmai vezetője. Munkásságára jellemző az innováció, az új utak-lehetőségek felkutatásának vágya. Zsuzsa nem csupán ötletember; az IKSZT-k tervezésének folyamatában való aktív részvétel számára nem volt elegendő, részese volt az elmélet gyakorlattá formálásnak, és a gyakorlat „aprópénzre” váltásának egyaránt. Munkássága magas szintű felkészültségről, megalapozott szakmaiságról tesz tanúbizonyságot, ugyanakkor fontos, talán a legfontosabb értéket az jelenti benne, hogy a középpontjában mindig az ember áll.
A Falufejlesztési Társaság Kemény Bertalan Falufejlesztési Díjat adományoz Nagy Júliának, a Falufejlesztési Társaság elnökségi tagjának.
Nagy Júlia a Budapest Környéki Népfőiskolai Szövetség egyik alapítója, s több éve elnöke, a Falufejlesztési Társaságnak csaknem megalakulása óta szervezője, koordinátora, Kemény Bertalan elnök folyamatos segítője. Aktív részese volt a települési animátorképzésnek, a falukutató és népfőiskolai programoknak, a falugondnoki hálózat szervezésének. A Pest Megyei Közművelődési és Információs Központ munkatársaként, majd vezetőjeként is aktívan támogatta a falufejlesztés ügyét. Döntő szerepe volt és van abban, hogy a napi feladatok ne nehezítsék munkatársai munkáját, hogy a háttér mindig biztosított legyen. Népfőiskolai programokat szervez, kiadványok, kutatások bonyolítását segíti. Minden munkáját áthatja az egész életen át tartó tanulás szükségességének elve. Magas szintű felkészültséggel, tenni akarással dolgozik, munkájára mindig számíthatunk.
A Falufejlesztési Társaság Kemény Bertalan Falufejlesztési Díjat adományoz Szabadkai Andreának, a Szövetség az Élő Tiszáért Egyesület elnökségi tagjának.
Szabadkai Andrea a Szövetség az Élő Tiszáért Egyesület elnökségi tagja, a piacépítés és az Élő Tisza védjegy programok felelőse, a kistermelői érdekképviselet koordinátora, valamint a Kisléptékű Termékelőállítók és Szolgáltatók Országos Érdekképviseletének Egyesület elnöke. Eredeti végzettsége biológia-testnevelés szakos tanár, 2010-ben vidéki turizmus menedzser képesítést szerzett. 5 évig Kecskeméten, 2 évig Szegeden tanított, 2005-től rendezvényszervező munkatársként dolgozott Csongrádon, a Művelődési Központ és Városi Galériában. 2008 óta a Szövetség az Élő Tiszáért Egyesület piacépítési programvezetője, elnökségi tagja. A helyi termék-előállításról, a kistermelői rendelet módosításának hatásairól, valamint a vidékgazdaság ösztönzéséről több publikációja jelent meg. Közreműködött a kistermelői élelmiszertermelés, -előállítás és -értékesítés feltételeiről szóló 14/2006. (II. 16.) FVM-EüM-ICsSzEM együttes rendeletmódosítás kidolgozásában, a magánlakóházi élelmiszer előállítás és értékesítés Jó Higiénia Gyakorlat útmutató” szakmai részének összeállításában, valamint az Élő Tisza védjegyes termelők, szolgáltatók, kézművesek számára piac- és rendezvények szervezésében. Évek óta folytat küzdelmet a kistermelők érdekében, hogy a szabályozási környezet több teret engedjen a hagyományok érvényesülésének. Ezen felül több ezer fogyasztót segít egyenesen a termelőtől származó egészséges, helyi termékekhez.
forrás: www.alsomocsolad.hu

Borbál

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10201206222787244&set=np.44987429.100000655260984&type=1

2014. március 24., hétfő

Tarpai pálinkák taroltak a világversenyen

Tarpai pálinkák taroltak a világversenyen

Négy tarpai pálinka lett érmes a gyümölcspárlatok világversenyén, a World Spirits Award 2014 vetélkedőn - közölte a Tarpai Manufaktúra Kft. ügyvezető igazgatója.Váradi György elmondta, hogy az ausztriai Klagenfurtban rendezett viadalon a cég termékei közül az eredetvédett szatmári szilvapálinka aranyérmes lett.
Az ugyancsak eredetvédett, a híres Jonathán almafajtából főzött szabolcsi almapálinka ezüstérmet kapott az értékelőktől, továbbá ugyancsak ezüstéremmel ismerték el a Manufaktúra Kft. kajszibarack- és birspálinkáját is. Az ügyvezető igazgató kiemelte: a négy érmes pálinka elért pontszámai alapján a tarpai főzde megkapta a First Class Destilleri, első osztályú minősítést, melynek logóját a jövőben hivatalosan használhatja termékeinek palackján.
A cégvezető beszámolt arról is, hogy a Tarpai Manufaktúra Kft. két új piacon jelenik meg tavasszal termékeivel. Március végéig Svájcba, áprilisban pedig az Amerikai Egyesült Államokba visznek egy-egy termékbevezető próbaszállítmányt, amelynek sikerétől függ a további megrendelés. Az USA-ban, egyelőre zárt körben, a New York-i klubokban szolgálják majd fel a tarpai pálinkákat.
Váradi György tájékoztatása szerint a Manukfaktúra Kft. a múlt évben 250 millió forint árbevételt ért el. Nyeresége 15 millió forint lett. A cég lekvárfőző üzemének termékei 70 százalékban exportra kerültek, legnagyobb vevőjük Németország volt. A további 30 százalékot pedig a hazai piacon értékesítették. A gyümölcspárlatoknál 15/85 százalék arányú volt a kivitel és a hazai eladás mutatója.
Az idén az új svájci és amerikai várható megrendelésekkel 15-20 százalékos mértékű árbevétel-növekedést várnak a kis cégnél, amely a múlt évben átlagosan tizenegy dolgozót foglalkoztatott a beregi településen lévő lekvár- és pálinkafőző, valamint gyümölcserjesztő üzemében.

XIX. Kadarka Borverseny

Sikeres volt a XIX. KADARKA Nemzetközi Borverseny
Az idei évben március 14-én, XIX. alkalommal rendezték meg Kiskőrösön az István Borházban a már hagyományosnak számító Kadarka Nemzetközi Borversenyt. 
A versenyre kizárólag Kadarka illetve Kadarka cuvée borokkal lehetett nevezni, fehér, rosé, siller és vörös kategóriában. A 141 nevezett bor közül 118 tiszta Kadarka bor volt.
A XIX. Kadarka Nemzetközi Borverseny legszebb Kadarka Nagy díját a Besenyei Borház (Egri borvidék), a második legszebb Kadarka díjat a Mészáros Borház Kft. (Szekszárdi borvidék), a harmadik legszebb Kadarka díjat pedig a Bock Borászat Kft. (Villányi borvidék) nyerte el. 
A Kadarka Kör által felajánlott különdíjat, a Vesztergombi Bt. szekszárdi Kadarkájával, a Szentendrei Kadarka Kör „Legszebb Siller Bor” különdíját Hlavács István kiskőrösi Kadarkájával nyerte el. 
István Borház elegáns plakettjét a "Legszebb Cuvée” különdíját a Besenyei Borház nyerte el.
A Borverseny érdekessége
Három bíráló bizottság által kiválasztott hat legszebb bor öt különböző borvidékről származott, amelyekből egy külön bizottság kiválasztotta a Nagydíjas Kadarkát.
A Kadarka magyarországi meghonosodását, a hihetetlen alkalmazkodóképesség, változatosság és változékonyság, egyben szívósság fémjelzi. Jó tulajdonoságai miatt, gyorsan teret hódított hazánkban, hosszú évtizedekig az ültetvények nagy része Kadarka szőlőfajta volt. 
A Kadarka pályája az ipar és modern szőlőfajták térhódítása, valamint gazdaságtalan termesztése miatt megtört, gyors hanyatlásnak indult. Hazánkban, Kiskőrösön és környékén volt - s van is a mai napig - a legtöbb Kadarka ültetvény. Akadtak azonban olyan szőlőtermelők, borászok, akik nem hagyták veszni a múlt ezen kincseit. Ma már egyre több borvidéken telepítenek Kadarka szőlőt, s újra visszakerül megérdemelt helyére, ez a majdnem elfeledett fajta.

„És igyék bort az, akinek pénze nincs, s az övé lesz a világon minden kincs.”
(Petőfi Sándor)

2014. március 23., vasárnap

Diószegi borosgazdák - Óriáshordók





RSS