2014. január 23., csütörtök

3 éve a legolvasottabb cikk - Mezőgazdasági gépek és munkájuk költségei

2011. február 15., 
Sokan várják a mezőgazdasági gépekre és az azokkal végzendő munkák költségeinek alakulására vonatkozó szakanyagunkat. Ez jó lehetőséget kínál gazdálkodónak, bérvállalkozónak és bérmunkát igénylőnek egyaránt arra, hogy kalkulálni tudjon az adott munkavégzések költségéről. Fontos azonban megjegyeznünk, hogy az alább leírtak – a gödöllői MGI bázisgazdasági mutatószámaira alapozva – csak várható költségelemzésről szólnak. A saját költségek kialakítása mindig az adott termőhelyi körülményeket jellemező kell legyen. Anyagunkban három táblázat adataiba nyújtunk bepillantást, s kiemeljük a szerző mondandójának főbb elemeit.
A jó döntésekhez részleteiben is ismerni kell a különböző géptípusok önköltségeit, a költségek és a gépteljesítések értelmezését! Az adott körülmények között keressék meg mindig a legmegfelelőbbet, hogy a gépek üzemeltetése során is jobb eredményeket érjenek el (a szerk. megj.).
A nagyobb teljesítményű gépekkel végzett munka általában olcsóbb, mint a kisebb teljesítményű gépeké, illetve bizonyos esetekben a speciális gépek, míg máskor az univerzális gépek alkalmazása a kedvezőbb.
Lényeges továbbá, hogy a kisebb táblák művelése fajlagosan sokkal költségesebb, mint a nagyobb tábláké. De ezen ismeretek mellett a gazdálkodóknak a gépüzemeltetés költségét a saját gépeiknél is ellenőrizni kellene ahhoz, hogy a túlzott költséggel üzemelő gépeket időben lecserélhessék, helyettük másikat vásárolva, vagy bérmunkát alkalmazva, illetve a többi gépet hatékonyabban működtetve csökkenteni tudják a termelés gépi munka költségét.
Az értékelést azonban nehezíti, hogy a mezőgazdasági gépeket forgalmazók napjainkban nagyon sokféle géptípust kínálnak, és a gazdaságokban is jóval többféle gép üzemel, mint korábban. Ezért a költségelemzés módszerének ismerete és alkalmazása is fontos, mert szükség esetén az átlagszámokat a helyi viszonyokhoz kell igazítani, mely munkához a közölt adatok mintaként is használhatók. Az Intézet által kidolgozott előrejelzésben az egyes gépféleségek árai, teljesítésadatai, és üzemeltetési költségei tehát csak tájékoztató jellegű átlagok, mert ezek a gyakorlatban alkalmazott tényleges típusoktól, valamint a használat esetenkénti körülményeitől függően eltérhetnek.
A költség-előrejelzés készítésénél alkalmazott fontosabb változások
Az elmúlt években a mezőgazdasági termelés feltételei, így a gépüzemeltetési költség összetevői is megváltoztak. A gépárak például azért változtak, mert az MVH által a számlák alapján „elfogadott” árak, az erőgépeknél 26,7%-kal, míg a munkagépeknél 22,5%-kal alacsonyabbak voltak, mint a gépkatalógusban közölt árak, és ezt a különbséget a költségkalkulációban szereplő gépek árainál is érvényesíteni kellett. A javítási költség módosulását viszont az okozta, hogy az elmúlt évek jelentős gépberuházásai következtében a géppark korszerűsödött, és ennek eredményeként az új, modernebb gépek fajlagos karbantartási-javítási költsége lényegesen mérséklődött. Ezt segítette még az egyre nehezebb gazdasági helyzet miatti fokozottabb takarékosság, a gépek teljesítményének növekedése, a korosabb, illetve a költségesebben üzemelő gépek gyorsabb selejtezése, és egy sor egyéb tényező is. Ezek miatt a 2011. évi költségszámítás során – a fajlagos karbantartási-javítási költségek korábbi, a ténylegesen bekövetkezettnél nagyobb mértékű emelését korrigálva – a gépcsoportoknál eltérő mértékű, pl. egyes erőgépeknél lényegesebb mérséklést kellett végrehajtani.
Az 1. táblázat (katt ide) Ft/nha üzemeltetési költség oszlopai, valamint a 3. táblázat (katt ide) alapján látható, hogy a nagyobb teljesítményű erőgépek üzemeltetési költsége kedvezőbb. A gépüzemeltetés költségeit azonban nem csak az erőgép „mérete”, hanem ezen kívül egy sor egyéb tényező is számottevően befolyásolja. Ilyen pl. a táblák mérete, és ennek hatása a gép fajlagos teljesítésére, illetve ezen keresztül az üzemeltetés költségére, 2. táblázat (katt ide).
A nagyobb táblák esetén nemcsak a gépek fajlagos teljesítése jobb, hanem a termelés összes körülménye kedvezőbb, mert a nagyobb táblákon olcsóbban lehet termelni, jobbak lehetnek a terméseredmények, és jobb minőséget lehet elérni. A táblák mérete tehát alapvetően befolyásolja a termelés eredményességét, illetve a fizethető szolgáltatási díjak összegét, mert a 100 ha-os táblákhoz viszonyítva az 50 ha körüli táblák esetén az erőgépek Ft/ha művelési költsége mérsékeltebben, míg 18–25 ha alatti tábláknál igen nagymértékben nő (4. táblázat - katt ide).
 Összegzés-költségkalkuláció
A mezőgazdasági gépüzemeltetéssel foglalkozók eredményes munkájához a költségnormák, illetve díjtételek nélkülözhetetlenek, mert a gépüzemeltetés elfogadhatóan pontos teljesítés-, fogyasztás- és költségadatainak ismerete a megalapozott üzemeltetési és fejlesztési döntések alapfeltétele. Az intézet előrejelző munkája ezek megállapításához ad segítséget. E nélkül ugyanis a gazdaság irányításánál nélkülözhetetlen költségkalkulációk nem készíthetők el, illetve a minden reális alapot nélkülöző becslések hibás következtetésekhez vezethetnek.
Dr. Gockler Lajos, MGI (28) 511-646