2013. június 2., vasárnap

Szövetkeztek a székelykeresztúri zöldségtermesztők

2013.06.02.
Forrás: morfondir.ro
Zöldségfeldolgozó és csomagoló létesítését tervezik Székelyke- resztúron. A keresztúri zöldségfeldolgozóra vonatkozó tervek szerint az unitárius egyházközség biztosítja a szükséges ingat- lant, 15 térségi termelő és az Agro Caritas pedig létrehozta a Zöldségfeldolgozó Szövetkezetet, amely az anyagi források be- szerzésén dolgozik.
Figyelembe véve Keresztúr és közvetlen környékének adottsá- gait, a talajt és az éghajlati viszonyokat, azt kell mondanunk, hogy ez a vidék zöldségtermesztő hely. Nagyon sokan – én magam is – földműves családban nőttünk fel, ezért úgy érzem: a vérünkben van a földszeretet – állapítja meg Szombatfalvi József unitárius esperes.
Az unitárius egyházközség 2002 után visszakapta az épületeit, többek között egy kétszintes, összesen 400 négyzetméter alapterületű gazdasági épületet is, amelyet Szombatfalvi József felajánlott a zöldségtermesztők számára.
Tizenhatodik éve vagyok Keresztúron, és láttam, hogyan küszködnek a még megmaradt földműves emberek. Két éve született meg a gondolat, hogy az épületben zöldségfeldolgozót, csomagolót, de akár hűtőházat vagy egy laboratóriumot is létre lehetne hozni. Ha laboratórium is működne, akkor Európában bárhová lehetne szállítani a megfelelően ellenőrzött és csomagolt zöldséget – számol be az esperes úr.
Több mint 15 gazda – Székelykeresztúrról, Székelyudvarhelyről, a Nyikó és a Küküllő mentéről –, valamint az Agro Caritas civil szervezet létrehozott egy értékesítési szövetkezetet, amely azon dolgozik, hogy elkészítse és megvalósítsa a zöldségfeldolgozó tervét.
A Duna Televízió székelyföldi stúdiójában Száva Enikővel beszélgetve Sinka Arnold, Gulafehérvári Caritas vidékfejlesztési program felelőse elmondta, hogy az Átalvető termelő- és értékesítési szövetkezetet 19 Nyikómenti gazdával alapították meg.
Sinka Arnold vázolta azokat a nehézségeket, amelyekkel a Caritas Átalvető programja indul, elmagyarázta, hogy a gazdákat a hagyományos termesztés irányába próbálják irányítani, majd elmondta, hogy a képzéseikkel eljutva a gazdákhoz megpróbálják visszaállítani a gazdálkodó ember társadalomformáló szerepét.  A morfondir.ro nyomán/Duna Tv