A falu legfontosabb látnivalója az 1769-ben épült "püspöki" Szent Kereszt Felmagasztalásatemplom. A műemléki védelem alatt álló épület legértékesebb része a barokk főoltár, mellékoltár, szószék és orgona.
Szent Kereszt Felmagasztalása titulusú templom madártávlatból
A főoltár antipendium része a megyében egyedülállónak számító XVIII. századi bőrből készült iparművészeti remek.
A Szent Kereszt Felmagasztalása titulusú templom belseje
A "jakabi" templom is a falu fölött található.
Szent Jakab templom
Önkormányzatunk valamennyi tagja szívügyének tekintette a Múltunk Házának elnevezett gyűjtemény létrehozását. Mai értékvesztő korunkban különösen nagy szükség van a múlt még meglévő értékeinek a megmentésére, azért hogy a jövő generáció is megismerhesse. Az ünnepélyes átadásra a 2010 augusztusában megrendezett 3. Püspöki Libafesztivál "előestéjén" kerül sor. A falu több mint ötven családja ajánlotta fel féltve őrzött kincseit, régi bútorait és tárgyait. Nevük olvasható azon az adománylevélen, melyre belépéskor először tekinthet a látogató. A hozzáértők szerint egy igen gazdag gyűjtemény jött létre. Bízunk benne, hogy a múltunk ezen részének a megmentése, bemutatása az utánunk következő nemzedékeknek is példát mutat, hogyan lehet kemény munkával fennmaradni és erőt ad a jövő építéséhez.
Múltunk Háza látogatási rendje:
Április 1. - szeptember 30-ig: 9 - 20 óráig
Október 1. - március 31-ig: 10 - 16 óráig
A gyűjtemény megtekintéséhez bejelentkezés szükséges: 06-20/250-2458 telefonszámon vagy személyesen munkaidőben a Polgármesteri Hivatalban.
Pincesor
A falu szélén, a Kisvölgyben lévő pincesor emlékeztet a szőlőművelés több évszázados hagyományaira.
Pincesor helyt ad a Muzsikál az Erdő Mátrai Művészeti napok Szurdokpüspöki rendezvénynek.
Ifj. Szabó István Munkácsy-díjas szobrászművész alkotása a kompozíció, mely honfoglalás -kori kulturális emlék-kincsünk legértékesebb motívumait egyesíti. Minden néző számára kiolvasható belőle az el nem veszejthető múltunk tudatosítási szándéka.
Millecentenáriumi emlékmű
A település fennállásának ezer éves évfordulóján, 2004-ben avatták az ifj. Szabó István által készített díszkutat. A hatszögletű kútházat három magyar szent domborműve díszíti: Szent István, Szent Imre, Szent László. Ábrázolásukat helyi hagyományos kultuszuk indokolja. Az ezer éves alapítású Egri Püspökséghez rendelt helység a nagy Szent királyink által alapított és támogatott egyházi gondoskodás folytán gyarapodott az évszázadok során.
A díszkút
A Káponka
A település határában áll a Káponka. A Káponka 2005-ben felújításra került, valamint helyi védelmet kapott.
Szent Kereszt kút
Remete-barlang
Érdekes látványosság a Remete-barlang nevű sziklaüreg és a Szent Kereszt kút a településünktől keletre.