2013 április 13.
Ősnyelvünkben a fenyő neve a fény szavunkból ered és eleink úgy tartották, hogy a fenyő a fény fája: életfánk. Az örökzöld levelek az állandóságot, az életigenlést szimbolizálják. A fenyő a népi gyógyászatban közismerten csodálatos gyógyszernövényként ismert.
A fenyő tűlevelei cserzőanyagot, ásványi anyagokat, vitaminokat (C, B2, K), karotinoidokat, illóolajakat tartalmaznak. A tűlevélben hatszor több C-vitamin van mint a citromban vagy narancsban.
Gyantáját gyakran sebek tisztítására, valamint füstöléskor helyiségek fertőtlenítésére használták. A gyógyszeripar gyógytapaszok, ragtapaszok kötszer rögzítésére szolgáló ragasztó előállításánál hasznosítja.
A fenyő fiatal tűleveleinek, rügyeinek főzetét ajánlott légúti problémák, megfázás, köhögés, torokfájás esetén használni, de az idült hörghurutot is gyógyítja. Reumás betegek panaszait is enyhíti a fiatal ágaiból készített gyógyfürdő. Illóolaja fertőtlenítő, nyálkaoldó, köptető, erősítő, élénkítő, antimikrobális és gyulladáscsökkentő.
Dr. Csabai Zsolt kutatóorvos előszeretettel ajánlja a fenyőmézet, melyet leginkább április végén és májusban kell elkészíteni, hogy a tél beköszöntéig elegendő ideje legyen beérni. Torokfájás és görcsös köhögési inger esetén gyorsan enyhít a panaszokon. Ajánlásában a következő módon készíthetjük el: vegyünk egy kiló mézet, majd figyeljük a fenyőfákat abban az időszakban, amikor a friss hajtás kipattan. Szedegessük le a friss hajtásokat és gondosan mossuk meg folyó víz alatt. Egy törlőruhán hagyjuk megszáradni, majd rakjuk bele egy befőttes üvegbe. Öntsük rá a mézet és 1-2 hónapig hagyjuk állni olyan helyen ahol éri a nap. Az idő és a nap természetes módon választja ki a fenyőhajtásokból a jótékony hatású hatóanyagokat és az illóolajakat. A mézet utána már csak egy szűrőn keresztül át kell önteni egy másik üvegbe. A megmaradt fenyőrügyeket forró teával lemoshatjuk és elfogyaszthatjuk, így a megmaradt méz sem vész kárba. Ezen az igen egyszerű módon elkészített gyógyító mézet a téli torokfájás idején lehet a leginkább értékelni.
A friss hajtásokból készíthetünk fenyőesszenciát is, ami kiváló köhögéscsillapító, de finom üdítőitalok alapjául is szolgálhat, vagy egyszerűen ásványvízzel hígítva finom nyári szomjoltó is készülhet belőle.
Az esszenciát úgy készíthetjük, hogy a még zsenge, világos színű hajtásokat leszedjük és egy teljesen tiszta befőttesüvegbe rétegesen rakunk fenyőhajtást és cukrot. Egy réteg fenyőre ugyanannyi cukor kerül, és ezt addig ismételjük, szorosan összepréselve az anyagokat, amíg az üveg megtelik. Ezután az üveget lefedjük és állni hagyjuk. A cukor miatt a hajtások levet engednek, az alsóbb rétegek egyre jobban összeesnek és kifakulnak. A felső réteget időnként nyomkodjuk meg, hogy az is kiengedje a levét. Amikor az összes cukor elolvadt (általában 5-6 nap) leöntjük a levet róla. A kapott lébe literenként egy mokkáskanálnyi tartósítószert keverünk, oly módon, hogy előbb egy kevés vízben oldjuk fel. A tartósítószerre akkor van szükség, ha hosszabb ideig szeretnénk tárolni. Azért szükséges ebben az esetben tartósítószer, mert bár a cukor ilyen koncentrációban tartósít, de az esszenciát főzés és dunsztolás nélkül készítettük.
Néhány fenyő rügyét, hajtását, valamint tobozát gyakran alkalmazzák reumás betegnek szánt gyógyfürdő készítéséhez, de a hajtásokból készített pálinkás kivonatok gyomorerősítőként és étvágyjavítóként is megállják a helyüket.
Friss fenyőrügyből készült üdítő
Hozzávalók:
1,5 liternyi friss, világoszöld fenyőrügy
3 liter víz
1 kg cukor
1 evőkanál citromsó
amennyiben télire tesszük, tartósító
A vízből és cukorból szirupot főzünk, majd hozzáadjuk a megmosott, lecsurgatott fenyőrügyet, és tovább főzzük egészen addig, amíg a fenyő el nem veszti üde zöld színét. Akkor levesszük a tűzről és hozzáadjuk a citromsót, majd kihűlve leszűrjük.
Amennyiben télire akarjuk eltenni, akkor forrón szűrjük le, adjunk hozzá tartósítószert is, majd száraz dunsztba rakjuk.
A cukor és a citromsó ízlés szerint variálható. Cukor helyett édesítővel is lehet készíteni.
Ha fenyőpálinkát szeretnénk készíteni, akkor töltsünk meg egy 20 literes edényt friss fenyőhajtással, majd engedjük fel 15 liter vízzel. Adjunk hozzá 3 kiló cukrot és egy mogyorónyi borélesztőt. Ha forr, már csak le kell főzni, és nagyon finom fenyőpálinkára teszünk szert.
Vigyázzunk! A fenyőhöz hasonló tűlevelű Tiszafa (Taxus baccat) minden része komoly mértékben mérgező, még véletlenül se keverjük össze a fenyővel! [Forrás: Lovassy Ilona, itthon.ma]