2012. augusztus 14., kedd

A tökéletes komposztálás folyamata házilag!

Kedves Kertbarát! Gondolt ön már, arra hogy mennyi konyhai hulladékot dob ki naponta? Pedig növényei boldogok lennének, ha ebből a konyhai hulladékból egy jó minőségű komposztot készítene, és nekik adná.
A komposzt egy szerves anyag, amellyel csökkenthetjük a háztartási hulladékot, környezetbarát, és igen hasznos növényeink számára.
Az első és legfontosabb lépés építsünk egy tároló részt a komposztnak.
Semmiképen ne ássunk gödröt a földbe, mert akkor csak egy rothadó szemetet kapunk.
A jó komposzttároló egy deszkákból építet ketrec, aminek az alja és az oldala átjárható, hogy a hasznos rovarok, giliszták bejussanak a hulladék közé.
A gazdaboltokban nagyobb barkács áruházakban már készen is kapható ilyen tároló edény.
A láda aljára helyezzünk el faágakat, hogy jól szellőzőn.
A jó komposzt lényege hogy ne kapjon se túl sok, se túl kevés nedvességet.
Nyáron a kiszáradás a veszélye ilyenkor, ha kell, öntözzük meg, hideg időben könnyen berohad, ilyenkor érdemes sok lazító anyagot, pl.: forgácsot közé tenni.
Tehetünk bele marhatrágyát, faleveleket, lenyírt füvet, konyhai hulladékot.
De csak szerves anyagokat használjunk fel, soha ne dobjuk bele a beteg növényeket, fa hulladékot, gyomokat, csontot, vagy főzött konyhai ételt.
Érdemes minden réteg után faágakat vagy lazító perlitet hozzá adni, hogy ne legyen túl tömör, mert könnyen befülled.
A tetejére tegyük nyáron a fűréteget, ez megakadályozza a kiszáradást, és alulra a nagyobb hulladékot.
Néha villával forgassuk át a komposztot, hogy jól szellőzőn, és a felhasználás előtt rostáljuk át.
A komposzt akkor felhasználható, ha kellően összeesik, a színe sötét barna és az illata az erdei földre hasonlít.
Adhatunk hozzá kis mennyiségben kerti földet, vagy szénát is. Nyáron, ha nagyon meleg van, kicsit locsoljuk meg a komposztot.
Érdemes egy másik tárolót is építeni és a régi kész komposztot áthelyezni ide, hogy a friss hulladékot elkezdjük gyűjteni.
A jó komposzt kb. 8-10 hónapig is, érik.
A túl nagy eső idején érdemes letakarni a ládát, mert az eső könnyen kimossa a tartalmát.
A komposzton a giliszták és más rovarok átrágják magukat így egy fekete termőföldhöz hasonló nagyon hasznos anyagot kapunk. Tavasszal a kész komposztot terítsük szét a virágágyás felszínén vagy lazán, forgassuk be a talaj felső rétegébe, ne ássuk túl mélyre, mert akkor a növények nem tudják hasznosítani.
Nem kell elégetni a faleveleket ősszel, nem kell kidobni a levágott füvet, és a konyhai hulladékot, inkább komposztáljuk össze őket, és használjuk fel virágainkhoz. Akár szólhatunk a szomszédnak is, hogy az összegyűjtött falevelet és füvet, ne égesse el, inkább adja oda nekünk, így a környezetet is kíméljük.