http://www.nyugatijelen.com/gazdasag/alairjak_a_karpat_medencei_egyuttmukodest.php
Balta János
Csütörtök, 2012. február 02.
Csütörtök, 2012. február 02.
Február 7-én, Budapesten írják alá a Nemzeti Vidékstratégia 2020. dokumentum, Vidékfejlesztési együttműködések a kárpát-medencei határon túli magyarsággal című fejezetében kötendő megállapodást.
Amely részletesen kitér a gazdaságfejlesztési és a környezetügyi együttműködések, valamint a szakmai együttműködések a külhoni magyar gazdákkal, a megvalósításhoz szükséges intézkedések, illetve a megvalósítás felelősségi rendszere témaköreire.
A dokumentumot az anyaország részéről Semjén Zsolt, miniszterelnök-helyettes, nemzetpolitikáért felelős tárca nélküli miniszter, Németh Zsolt, parlamenti államtitkár és Jakab István, a MAGOSZ elnöke írja alá.
A romániai magyarság képviseletében
- Kelemen Hunor RMDSZ-elnök,
- Tőkés László EMNT-elnök,
- Toró T. Tibor EMNP-elnök,
- Szász Jenő MPP-elnök, illetve
- Sebestyén Csaba RMGE-elnök látja el kézjegyével.
Rajtuk kívül a dokumentumot aláírja az ausztriai magyarság nevében 1, a horvátországi nevében 2, a szerbiai megbízásából 3, a szlovákiai részéről 2, a szlovéniai részéről 1, míg az ukrajnai magyarság megbízásából 3 személy.
A rendkívüli eseményre az anyaországi és az elszakított területek magyarsága részéről további jeles személyiségeket hívnak meg, az erdélyi magyarság képviseletében Tánczos Barna mezőgazdasági és vidékfejlesztési államtitkár vezetésével 9 tagú delegációt várnak. Amiben régiónkat Kocsik József AMMGE-elnök, dr. Csősz János BMGVE-elnök, illetve Benkő Zsolt BMGVE ügyvezető igazgató képviseli.
Megjegyzés
Nagyon örvendetes , hogy ilyen nagyléptű tervek készülnek, de...
De ebbe be kellett volna vonni azokat is, akik már letettek valamit is az asztalra, olyanokat is akik bizonyították, hogy a tettek emberei, gondolunk itt a gyulafehérvári Caritas, akik az Átalvető Programmal, a csíkszeredai Polgár-Társ Alapítvány akik a Transylvania Authettica Programmal, szépkenyerűszentmártoni Mezőségi Alapítvány befektetési projektjeivel , a megyei Méhészegyesület a Héjja Dezső és Szász István sepsi-charolais húsmarhatenyésztési projekttel, valamint a vidékfejlesztés terén élenjáró HANGYA Egyesület bevonása elengedhetetlen!
A Magyarországiak közül is hiányoznak a civil egyesülések és szakmai társulások mint pld. a HANGYA Alapítvány no és a Vidékfejlesztési Szaktanácsadók Országos Szövetsége stb.
Hasonlóképpen hiányzik az az aláírók közül az európai gyakorlatban fontos "Leader kistérségek" HACS-jai! Ezek nélkül nem igen lehetséges komoly projektekhez szükséges pénzalapot beszerezni!
Egy olyan térségben, ahol a "Vidék" tartja el az országokat, fontos lépések megtételéhez nemcsak a politikai faktorok "összevonása" vagy rosszabb esetben a baráti kapcsolatok révén létrejött kezdeményezésekkel lehet ezt segíteni.
Ha összegfogást akarunk akkor a civilek jelenléte éppen olyan fontos mint a politikai faktor, sőt ha tovább mennénk kimondottan munkahelyteremtésre a gazdasági szférában tevékenykedőket a piacot uraló kereskedelmi vezetőket és a banki szférát is be kell vonni, úgy ahogy a szakma erre már utalt, lásd
• Németh István: A Hangya szövetkezeti mozgalom egykor és a mai szövetkezési lehetőségek (http://lmv.hu/node/4267)(1 rész)
• Németh István: (2. rész). Gazdaságélénkítés a létfenntartási piac helyi pénzzel segített visszaszerzésével (http://lmv.hu/node/4336).
• Németh István: A Hangya szövetkezeti mozgalom egykor és a mai szövetkezési lehetőségek (http://lmv.hu/node/4267)(1 rész)
• Németh István: (2. rész). Gazdaságélénkítés a létfenntartási piac helyi pénzzel segített visszaszerzésével (http://lmv.hu/node/4336).
Hasonlóan a Falugondnoki Egyesületek és a Falufejlesztési Társaságok valamint a Tanya- és Falugondnoki Együttműködések is írják alá azt az egyezményt, amely a Vidék "fejlesztését" hirdetné...
Ha nem tudunk egymásról, vagy ha kihagyjuk azokat, akik bizonyítottak az egész dolog csak egy fajta önmutogatásra ad alkalmat... Hiába adják a "nagyágyúk" a nevüket egy olyan projekthez - tervhez, aminek a megvalósítása csak papíron mutat jól... Reméljük e pozitív kritika nem lesz félreértve és a korrekciót kiegészítést minél hamarabb "rendbe hozzák" azok, akik erre vállalkoztak...
Egy ilyen nagyméretű, egész Kárpát-medencére kiterjedő Tervnek nemcsak a gazdaegyesületek lehetnek részesei, hanem mindenki és mindazok, akik számára a "VIDÉK" fontos.
A HANGYA hagyományok jól kiegészítették a gazdaegyesületek tevékenységét és komoly partnerkapcsolatuk révén fontos fennmaradás - megmaradás erővel bírtak. Ha ezt most elfelejtjük akkor a gazdatársadalmat nem segítjük, hanem "beszűkítjük" E réteg számára erre a segítségre a mostani körülményekben nagy szükség van.
A falu kiöregedett a külföldi ügyeskedők felvásárolják a még megmaradt földjeinket, és falvainkat körbetelepítik mindenféle ügyeskedő "pakulárokkal" - a juhtenyésztőnek egyáltalán nem mondhatókkal, akik húsz év elteltével a "római jog" alapján követelhetik, azokat a legelőket, ami még népközösségünk tagjainak a nevén van vagy amelyek régen a közbirtokossági tulajdonnak számítottak... Ezeknek a kivédésére eddig semmilyen terv nem lett megalkotva. Valójában továbbra is csak "vegetál" a nemzetet képviselni akaró érdekképviselet is! Csak a civil és a gazdaságból élni akarók tettek eddig is valamit és ezzel az új "kezdeményezésből" ezeket kihagyni nem érdemes! (Erdélyi Polgár)