2011. december 13. –
Együttműködési megállapodást ír alá hét falugondok egyesület és a Falufejlesztési Társaság december 15-én, csütörtökön, a budapesti Vajdahunyadvárban. Az eseményre meghívást kapott Soltész Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium államtitkára is.
Hét falugondnoki egyesület és a Falufejlesztési Társaság írja alá a Magyar Tanya- és Falugondnoki Együttműködés megalapításáról szóló okiratot december 15-én, a Vajdahunyadvárban. A megállapodás célja az ország különböző területein a falu- és tanyagondnoki szolgálatok ügyében tenni akaró szervezetek, vidék- és közösségfejlesztő, szociális munkát végző szakemberek, továbbá a falu- és tanyagondnoki szolgáltatást végző szervezetek és személyek érdekeinek hatékony érvényre juttatása. Az aláíró egyesületek szakmai műhelybeszélgetést is terveznek, amelynek célja a közös gondolkodás a falugondnokság jelenlegi helyzetéről és jövőbeni lehetőségeiről.
Az első falugondnokság, a VÁTI településtervezőjének gondolatából és a Falufejlesztési Társaság szervező munkájának eredményeként született 1990-ben. A szolgálat elsődleges célja a helyi lakosok és az ellátó intézmények, a lakóhely és a munkahely, valamint az emberek közötti kapcsolathiány felszámolása volt. A falugondnok hálózat azóta is folyamatosan bővül, és jelenleg már több mint 1200 településen található az országban, amelyek megyénként egyesületekbe szerveződtek.
A falugondnokok egyfajta szociális munkát végeznek és összekötik egymással az embereket. Elérhetővé teszik a településen kívül fekvő alapvető szolgáltatásokat, mint például a bolt, a piac, a gyógyszertár vagy az orvos. Az idősek számára ebédet visznek, segítenek a kisebb a ház körüli munkákban, de ennél is fontosabb az odafigyelés, amely hiánycikké vált, nemcsak az aprófalvakban. Megszervezheti a közösségi ünnepeket, kirándulásokat és rábeszélheti az embereket a részvételre. Mindemellett szakmai segítséget is nyújthat. Lényeges szerepe lehet a helyi gazdasági együttműködések felélesztésében a közmunka-szervezési együttműködéstől kezdve a szövetkezeti értékesítésig, a helyi piacok kiépítésének a kezdeményezésén keresztül a pótolhatatlan közösség- és nemzetszervező népfőiskolai mozgalomba való bekapcsolódásig.
A megyei egyesületekbe tömörült falu és tanyagondnoki szolgálatok a vidék megtartó erejének, és a vidéken élők életminőségének egyik fontos pillérét jelentik. A szolgálatok, a civil szervezetek az átalakuló közigazgatási és közszolgáltatási rendszerben új kihívások elé néznek, ugyanakkor az immár két évtizede működő ellátórendszer a fenntarthatósága érdekében folyamatos fejlesztéseket, megújulást igényel, amelyhez az együttműködés nagyban hozzájárulhat.
A Magyar Tanya- és Falugondnoki Együttműködést azok a szervezetek hozták létre, akik hosszú ideje tartósan segítik a magyar falugondnoki szolgálatok működését, és egységes elvek alapján közösen kívánnak tenni a falugondnoki rendszer értékeinek megőrzése, és további fejlődése érdekében. Az új szervezet legfőbb alapelvei között szerepel a szakmaiság, a hitelesség, a nyitottság, valamint a politikai függetlenség. Célja a magyarországi falugondnokság érdekeinek képviselete és a falugondnoki szolgálatok munkájának szakmai segítése. Az együttműködés során végzett tevékenységük szorosan kapcsolódik a Nemzeti Vidékstratégiához és munkájukat a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat is kiemelten támogatja.
Az együttműködési megállapodás aláírói:
1.) Baranya Megyei Falugondnokok Egyesülete, Samu János elnök
2.) Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Tanya- és Falugondnokok Egyesülete,Jaskó Péter elnök,Szendrei Andrea
3.) Falugondnokok Duna-Tisza Közi Egyesülete, Friebert Gábor, elnök, Csörszné Zelenák Katalin
4.) Falugondnokok Vas- és Győr-Moson-Sopron Megyei Egyesülete, Kozma Judit, ügyvivő
5.) Hajdú –Bihar Megyei Tanya és Falugondnokok Egyesülete, Zsíros Sándor, elnök
6.) Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Falu-és Tanyagondnokok Egyesülete, Kékesi József, elnök
7.) Zalai Falvakért Egyesület, Guitprechtné Molnár Erzsébet, elnök, Szeder-Kummer Mária
8.) Falufejlesztési Társaság, Krizsán András, elnök
Forrás: VM VKSZI