2012. január 7., szombat

Mi az AKG?

Műtrágyától nitrátos vizek, tarra vágott erdők? Permettel agyonmérgezett gyülmölcsök, burjánzó parlagfű? Ne tovább! Az ÚMVP elhozta a felelős-tudatos gazdálkodást felkaroló, úgynevezettagrár-környezetgazdálkodásiintézkedéscsoportot a II. tengely keretében. Indul az AKG!
Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) fontos részét képező agrár-környezetgazdálkodási intézkedések (AKG) célja a fenntartható, környezetbarát gazdálkodási gyakorlat elterjesztése, az élhetőbb vidékért.
Egy hónapon át, június 1-30. között igényelhetik a gazdálkodók az agrár-környezetgazdálkodási támogatást. A támogatási összeggel az EU célja az, hogy mind az EMVA agrár- környezetgazdálkodási programjában résztvevő, mind pedig a Natura 2000 területeken olyan beruházásokat hozzanak létre a földhasználók, amelyek elősegítik a vidéki táj biológiai sokféleségének megtartását, így növekedjen az érintett területek természeti értéke.
A támogatási kérelmeket elektronikusan, az ügyfélkapun keresztül kell benyújtani a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz (MVH). Mindebben a falugazdászok és az agrárkamarai tanácsadók is segítenek a gazdálkodóknak.
Az agrár-környezetgazdálkodási támogatás akkor jár, ha a földhasználók a rendeletben előírt, önként vállalt kötelezettségeket betartják. A beruházásokat a földhasználati intézkedés esetén öt, az eszközbeszerzésnél pedig három évig kötelezően fenn kell tartani. A számlával igazolt kiadásokat az idevonatkozó rendeletben meghatározott értékhatárig egyenlítik ki. Idén először nem termelő mezőgazdasági beruházásokra is igényelhetnek támogatást a gazdálkodók. A támogatási feltételekről további részleteket a 61/2009. (V. 14.) rendeletből lehet megtudni.
Az előírások teljesítése közben, a környezettudatos gazdálkodói tevékenység miatt felmerült esetleges többletköltséget a támogatás ellentételezi, melyre jóváhagyás esetén a földhasználó öt éven keresztül jogosult.
Az előzetesen jóváhagyott földterületek pontos azonosítására a támogatási kérelem jogerőre emelkedését követő kilencven napon belül területazonosítási kérelmet kell benyújtania a gazdálkodónak. Erre azért van szükség, mert a jóváhagyott területek képezik a támogatás kifizetésének alapját.
Az AKG támogatási rendszere 21 különböző célprogramot különböztet meg: a horizontális célprogramok az ország bármely területén igényelhetők, míg a zonális célprogramok csak a jogszabályban meghatározott természetvédelmi, talajvédelmi vagy vízvédelmi szempontból kiemelt területeken.
Az AKG támogatáson belül különböző célcsoportok vannak, így a támogatási összeg is változó. A szántóföldi célprogram támogatása hektáronként 155 eurótól 310 euróig - azaz 43 ezertől 86 ezer forintig - terjed. A gyepgazdálkodási célprogramban résztvevők: hektáronként 40 eurótól 305 euróig - vagyis 11 ezertől 85 ezer forintig - kaphatnak támogatást. Az ültetvény célprogram esetében 341-900 euró - 95 ezer 252 ezer forint - között vehetnek fel támogatást a gazdálkodók. A vizes élőhely célprogram támogatása hektáronként 61 és 195 euró - 17 ezer és 55 ezer forint - lehet.
Pontozással döntik el azt, hogy ki kaphat támogatást. Mindehhez egy minimális pontszámot kell elérni, ami célprogram-csoportonként ugyanúgy változik, mint a támogatás nagysága.
Fontos tudnivaló, hogy minden, az AKG-hoz kapcsolódó kérdésre interneten is választ kaphatnak az érdeklődők. További információkat, támogatási kalkulátort, tájékoztató kiadványokat és a szaktanácsadási kézikönyv internetes változatát a http://akg.umvp.eu/ oldalon érhetik el. Forrás: umvp.eu