2022. november 23., szerda

Ősi nomád hangyát találtak balti borostyánban

https://polit.ru/news/2022/11/23/ps_ant/?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop
2022. november 23.,
A Dorylinae család hangya borostyánban
Sosiak et al. 2022, Museum of Comparative Zoology, Harvard University
A Harvard Egyetem Összehasonlító Állattani Múzeumában tárolt, körülbelül 35 millió éves balti borostyándarabból származó hangyáról kiderült, hogy a Dorylinae család legősibb tagja .
A Dorylinae család több mint nyolcszáz faja ismert. Gyakran nevezik őket nomád hangyáknak, mivel ennek a családnak számos faja nem épít hangyabolyokat, hanem állandóan egyik ideiglenes fészekből a másikba költözik. 
Ugyanakkor magukkal hordják lárváikat, amelyek táplálékára a közeledő gerinctelenekre vadásznak.
A nomád hangyák különböző kontinensek trópusi és szubtrópusi övezeteiben találhatók, legtöbbjük Afrikában és Dél-Amerikában. 
A borostyán lelet volt az első bizonyíték arra, hogy valaha találkoztak Európában, ahol ma nincsenek jelen.
A borostyánt az 1930-as évek óta a Harvard Egyetemen tárolták, de a benne lévő hangyát tévesen a Platythyrea nemzetség tagjaként azonosították, és nem keltette fel a tudósok figyelmét egészen addig, amíg Christine Sosiak, a New Jersey Institute of Technology munkatársa úgy döntött, hogy tanulmányozza a minta. „A múzeumban több száz láda van tele rovarkövületekkel, de egy másik projekthez adatgyűjtés közben véletlenül egy apró, közönséges hangyafajnak nevezett példányra bukkantam” – mondja. „Mikroszkóp alá tettem, és arra gondoltam: „Várj, ez biztosan nem a felsorolt ​​faj. Ez valami teljesen új, valami igazán furcsa és érdekes."
A mindössze három milliméteres szem nélküli hangyát Dissimulodorylus perseusnak nevezték el Perseus mitikus hős tiszteletére, aki úgy győzte le a Medúza gorgont, hogy nem nézett rá. 
A kövület röntgen- és számítógépes elemzése alapján a kutatócsoport filogenetikai és morfológiai adatokat gyűjtött, amelyek arra utalnak, hogy a Dissimulodorylus perseus legközelebbi rokonai a Dorylus nemzetség szem nélküli nomád hangyafajai .amelyek jelenleg Afrikában és Dél-Ázsiában találhatók. 
A kövület keletkezésekor Európa melegebb és nedvesebb volt, mint manapság, és ideális élőhely lehetett az ősi nomád hangyák számára” – mondja Phillip Barden. 
Európa azonban több tízmillió év alatt több lehűlési cikluson ment keresztül az eocén óta, ami miatt a kontinens nem volt vendégszerető ezeknek a trópusokhoz alkalmazkodó fajoknak.”
Az elemzés azt is kimutatta, hogy a hangyának megnagyobbodott antibiotikum mirigye volt, amely általában más hadsereg hangyáiban is megtalálható, hogy fenntartsa a föld alatti életet. Ez arra utal, hogy az európai nomád hangyák rég elveszett származása is a föld alatt lehetett. 
„Hihetetlenül szerencsés lelet volt. Mivel ez a hangya valószínűleg a föld alatt élt, nagyon kicsi az esélye, hogy érintkezésbe kerüljön az ilyen kövületeket alkotó fa gyantával” – mondja Christine Sosiak.
A kutató megjegyzi, hogy ennek a példánynak a anatómiai jellemzői - például a hegyes mandiburok és a szem hiánya - arra utalnak, hogy munkáshangyákhoz tartoztak, amelyek lárvákat gondoztak, és a katonahangyákkal együtt táplálékért portyáztak. 
A nomád munkáshangyák részt vesznek a rajtaütésekben, más rovarokat, sőt gerinceseket is zsákmányolnak. Mivel ezek a hangyák vakok, kémiai kötést használnak, hogy összehangolják egymást, és nagy zsákmányt szedjenek le" – magyarázza Sosiak. 
"Lehet, hogy ez a munkáshangya túl messzire tévedt vadásztársaitól, és beleakadt a ragadós fagyantába, amely végül megkeményítette és megőrizte a hangyát, ahogyan ma látjuk."
A tanulmány a Biology Letters folyóiratban jelent meg.