2022. június 7., kedd

A tudósok úgy találják, hogy a vaskorszaki Nagy-Britanniában a csirkéket imádták, nem ették

 https://www.gazeta.ru/science/news/2022/06/07/17888414.shtml?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop

2022. június 07., Maxim Boriszov
Depositphotos
Egy nemzetközi tudóscsoport 89 országban, köztük Angliában, Olaszországban, Törökországban, Marokkóban és Thaiföldön több mint 600 helyen talált csirkemaradványokat elemzett, és arra a következtetésre jutott, hogy a madarat először 3500 évvel ezelőtt háziasították Délkelet-Ázsiában, majd nyugatra terjedt el Európába. Sőt, kezdetben nem ettek csirkét és kakast, imádták és társként használták őket. Az Egyesült Királyságban csak azután kezdték el enni a csirkét, hogy a rómaiak megszállták ezt a szigetet. Ebben a témában cikkek jelentek meg az Antiquity és a PNAS folyóiratokban .
A Gallus domesticus csirke, amelyről úgy tartják, hogy a Délkelet-Ázsia nagy részén élt Gallus gallus dzsungel csirke leszármazottja , mára a leggyakoribb háziállattá vált, több mint 70 milliárd csirke él a bolygón, többségük hús. brojlerek, amelyek kivételesen gyorsan növekednek, és kizárólag húsételként használják, nem hagynak utódokat. És egykor a csirkéket egzotikusnak tekintették, távoli országokból hozták őket. Az ókori embereket még ezekkel a madarakkal együtt temették el – ez arra utal, hogy egykor „pszichopompokként” szolgáltak – vagyis „lelkvezetőként”, olyan lényként, amely elkísérte az emberi lelket a következő életbe.
A kutatók szerint a csirkék háziasításának folyamata ie 1500 körül kezdődött. délkelet-ázsiai félszigeten. A G. domesticus fokozatosan kevésbé aktívvá és agresszívvé vált, lehetővé téve a falvakban élők számára, hogy könnyen szaporítsák őket csirkeóljukban. A dzsungel csirke ma is él, és Délkelet-Ázsia nagy részén él. Korábbi tanulmányok azt állították, hogy a csirkéket 10 000 évvel ezelőtt háziasították Kínában, Délkelet-Ázsiában vagy Indiában, és több mint 7000 évvel ezelőtt jelentek meg Európában.
Az új tanulmányban a kutatók olyan tényezőket vizsgáltak, mint a csontok mérete és alakja, hogy meghatározzák, hogy a talált csirkecsontok melyik fajhoz tartoznak – akár vadon élő, akár házias madarak. A baromfi legrégebbi csontjait Thaiföld középső részén találták, és radiokarbonból származó csontokat 1650-1250-re datáltak. IDŐSZÁMÍTÁSUNK ELŐTT. Európában Kr.e. 800 körül jelentek meg a csirkék, amelyek Ázsiából érkeztek a Földközi-tenger térségébe a korai görög, etruszk és föníciai tengeri kereskedők által használt útvonalakon. A Földközi-tenger térségébe érkezésük után a csirkéknek közel ezer évbe telt, hogy megtelepedjenek Skócia, Írország, Skandinávia és Izland hidegebb éghajlatain. Római Birodalom a Kr. u. 1. évezredben hozzájárult a csirke és a tojás élelmiszerként való népszerűsítéséhez.