2021. december 31., péntek

B.Ú.É.K!

 Bort, búzát, békességet kívánunk

   minden kedves olvasónknak!

                    Boldog új évet 2022-ben

2021. december 21., kedd

Jókivánság


 

2021. december 20., hétfő

Csodálatos Kárpát-Medence. Falinaptár 2022


Szerkesztőségünkhez az a felkérés érkezett, hogy a naptárat terjeszük. A megrendelést a PF 2023 Ag. 1 Cluj postaládába küldjék el. vagy az okofalu@yahoo.com emailra 
Postafordultával a Fiatalok a Nemzetért Alapítvány kézbesíti. HZoltán 

Az Alapitvány közleménye:

A naptárat 2500 forintos darabáron tudjuk a rendelkezésükre bocsátani, a postaköltség pedig minden határon túli rendelés esetén egyedileg kerül kiszámításra a rendelt mennyiség és a célország alapján, amit minden esetben külön egyeztetünk a megrendelővel. A rendelési szándék leadható az alábbi űrlapon is:

Talajelemzés-támogatás a gazdáknak

Szabadka Önkormányzata az idén is ingyenes talajelemzéssel segíti a termelőket. A mezőgazdasági területek termékenység-ellenőrzése nemcsak a szántóföldekre terjed ki, hanem a gyümölcsösökre és a szőlőültetvényekre, valamint a fóliasátrakra is. Az akcióra 2,5 millió dinárt különített el a város mezőgazdasági és környezetvédelmi titkársága.
A talajelemzés során a beérkezett földminták pH-értékét, a talaj kalcium-karbonát-, humusz-, valamint a könnyen felvehető alakban található foszfor- és káliumtartalmát vizsgálják a szabadkai mezőgazdasági szakszolgálat laboratóriumában — emelte ki lapunknak nyilatkozva Bognár Pásztor Hajnalka, a Szabadkai Városi Tanács mezőgazdasággal megbízott tagja. Mint mondta, gyorsabb a folyamat, ha a gazdák saját maguk vesznek mintát, a laboratórium munkatársai ebben tanácsot tudnak adni, és mintavételi szondákat is lehet bérelni.
— A talajelemzés azért fontos, mert a talaj termőképessége változó. Szabadka környékén sok a homokos terület, ahol a foszfor nagyobb koncentrációban van jelen, ennek az ismeretnek a hiányában a gazdák könnyen túladagolhatják ezt az elemet a műtrágyázás során, rontva a talaj termőképességén. A termelőket a minták átadásakor megkérdezik, hogy előtte milyen kultúra volt a parcellán, és hogy mit terveznek oda, a szakemberek pedig az eredmények ismeretében megmondják, hogy milyen vetésforgót ajánlanak, és adnak egy optimális tápanyag-utánpótlási javaslatot, így költséghatékony módon jobb hozamot lehet elérni. A talajanalízis három évig érvényes, tehát ez idő után ajánlatos ugyanarról a parcelláról ismét mintát venni, és vizsgálatra vinni. Ez a módszer a környezettudatos gazdálkodást is segíti, valamint megfelel az európai uniós előírásoknak is.
Szabadka területén 80 000 hektár föld található, a tavalyi talajelemzés során 1158 mintát vizsgáltak ki, ami 3246 hektárt ölelt fel. Az elemzés jelentős része a szántóföldi termelésre irányult, 3205 hektár terület mintáját vizsgálták meg, ami 834 parcellát ölelt fel, továbbá csaknem 3000 négyzetméter fóliasátor talajelemzését is elvégezték, illetve 36,5 hektár gyümölcsösét 26 parcellán és 4,5 hektár szőlősét, mely 8 parcellán terül el — emlékeztetett Vitković Aleksandar, a mezőgazdasági és környezetvédelmi titkárság titkára. Hozzátette, most is nagy az érdeklődés, így akik a mintavételezést önmaguk végzik, és nem várják meg a szakszolgálat embereit, azok lépéselőnyben lesznek, hiszen hamarabb tudnak eredményekhez jutni.
— Fontos a talaj agrokémiai vizsgálata, mert az elmúlt évtizedekben a gazdák szokásból végezték a műtrágyázást, tehát egy-egy területre bizonyos mennyiségű műtrágyát szórtak szét. A foszfor és a kálium gyengébben mozog a talajban, de vannak olyan elemek, mint például a nitrogén, amelyeknek könnyen hozzáférhető állapotban kell lenniük, hogy a növény hasznosítani tudja őket, viszont túltrágyázás esetén kimosódnak, illetve fertőzik a talajt és a vizet. Az elemzés eredményeinek tudatában tehát tervezetten lehet végezni a trágyázást, mely ezáltal költséghatékony lesz, és termelésnövelésre is alkalmas.
Az illetékesek azt is elmondták, hogy a kiírt pályázat alapján egy termelő szántóföld esetén 10, gyümölcsös és szőlőültetvény esetén 20, míg üvegház esetén 10 mintát adhat át elemzésre.

A ludasi fokhagyma titka

Tóth Tibor 2021.12.13. LXXVI. évf. 49. szám
Az évtizedek során a fokhagyma Ludas védjegyévé vált, a messze földön híres Fokhagymafesztiválra, a település legnagyobb rendezvényére pedig szinte egész Vajdaság területéről érkeznek látogatók. Alig van olyan család az észak-bácskai településen, amely ne foglalkozna a jótékony fűszernövény termesztésével. Ennek a hagyománya évtizedekre visszamenőleg apáról fiúra szállt, így pontosan nem tudni, valójában mikor is jelent meg a fokhagyma Ludason.
A ludasi fokhagyma fehér, kerek, csípős, erős aromájú. Az optimális fej nagysága 3—6 centiméter. Ásványi anyagokban, vitaminokban, nyomelemekben, antioxidánsokban, mikro- és makroelemekben egyaránt gazdag. Pörköltek, sült húsok, különféle töltelékek nélkülözhetetlen eleme, de kiválóan alkalmazható magas vérnyomás, fejfájás, nátha ellen is. Több évtizeddel ezelőtt a boszniai és a horvát piac vásárolta fel a kiváló minőségű termést, az Adriai-tenger partján lévő piacokon is ismert volt a csípős fűszernövény, ma pedig šabaci és leskovaci viszonteladók viszik el. A ludasi fokhagyma titka a föld minőségében rejlik, valamint abban, hogy a leszedett termésből hagyják meg a termelők a magnakvalót, és azt ültetik vissza a földbe. Ügyelnek arra, hogy milyen minőségű fokhagymát vetnek, hiszen a termés lelke kerül újra a talajba.
A csípős, erős aromájú ludasi fokhagyma
— Munkaigényes növényről van szó, melynek kell a gondoskodás. Még mindig a kézi erő dominál, a vetőgép alkalmazása azonban megkönnyítette a munkálatokat. A termelők padszerű, vetőgéphez hasonló szerkezetet készítettek, melyet traktor húz. A vetés úgy történik, hogy ezen a padon néhányan hasra fekszenek, és az előre előkészített földbe beleteszik a vetni való fokhagymát. Többé nem kell egész nap görnyedt testtartásban vetni, ahogy régen elődeink tették. A fokhagyma szedésére különböző módszereket alkalmaznak. Az egyik, hogy traktor által húzott egyvasú ekével végigmennek a soron, és kiforgatják a földből a fokhagymát, melyet utána felszednek. A másik egy falubeli fiatalembertől származik, aki a világhálón látott, majd megépített egy fokhagymaszedő gépet, mely felszedi, megtisztítja, majd csomóba köti a termést. A fűszernövényt a Fokhagymafesztiválon 400 dinárért kínálták a termelők, a tízes füzér ára 400-500 dinár körül mozgott, a húsz fejet tartalmazó füzér 800 dinárba került. A szabadkai piacon 300-400 dinárért lehetett eladni, a viszonteladók nagyban 150—180 dinárért vitték el a termelőktől a fokhagymát — mondta Aladics Tibor, Ludas Helyi Közösségének tanácselnöke, aki maga is termel fokhagymát.

Aladics Tibor

Szakács Tibor családjában a „fokhagymázás” generációról generációra szállt. Tibor szülei is ezzel foglalkoztak, így már negyven-ötven éve jelen van náluk ez a tevékenység. Október közepén 4 holdon került maghagyma a földbe.
— A termesztése rengeteg kézimunkát igényel. A szedés, a fejtés, a tisztítás géppel is végezhető, de mi inkább kézzel dolgozunk, mert ebben az esetben a termés hosszabb ideig eláll. Száraz, hűvös helyen, füzérben és zsákokban májusig tárolható. Különféle húsételeket, töltelékeket ízesítünk vele, a nyáron pedig azt hallottam, hogy az apró, kidobni való hagymát a farmokon bekeverik a sertéstápba, mivel gombaölő hatása van. A fiatalok, a huszonévesek nem igazán foglalkoznak fokhagymatermesztéssel, a harmincasok és az ötvenesek viszont még követik az őseik által rájuk hagyott örökséget. A lányom és a fiam három éve besegít, szedik, tisztítják, csomózzák, tehát minden munkafolyamatban számíthatok rájuk. Kifizetődő a fokhagymatermelés, csak rengeteg munkával jár. A szedés, a tisztítás, a csomózás, a szárítókra való felrakás, a fejtés, az értékesítés mind-mind nagyon sok erőfeszítést igényel. Napszámosok dolgoznak nálunk, magunk nem győzzük a tempót. Idős munkást még lehet találni, fiatalt viszont nem, mivel ez piszkos munka a javából — mondta Szakács Tibor.

Szakács Tibor

A termést szinte teljes egészében nagyban értékesítette a viszonteladóknak a ludasi termelő. A háztól kicsiben nem lehet sokat eladni, és a piacon sem igazán érdemes csak fokhagymával megjelenni.
— A nyár végén 140-150 dináros kilónkénti áron adtunk túl a termésen. A viszonteladók rendkívül rafináltak, kivárják az alacsonyabb árat. Szétnéznek a faluban, megtekintik a termést, hosszabb időre eltűnnek, majd újra megjelennek, és kínálnak egy árat. A termelő rákényszerül, hogy a termését olcsóbban adja, mert a piacokon képtelen annyit értékesíteni, amennyit megtermelt. A fokhagyma több viszonteladó kezén átmegy, mire már jóval magasabb áron odaér a vásárlóhoz. A behozatali, kínai fokhagyma alaposan ront a helyzetünkön, mivel a vásárlók bizonyos része inkább az olcsóbb, rosszabb minőségű termést fogyasztja, és a kiváló termésünket meg sem próbálja. A kínai fokhagyma nagyon fehér ugyan, de ízre meg sem közelíti a miénket. Bármennyire vigyázunk a fokhagymára, a vékony, fehér héja a nedvességtől, a tárolástól egy kicsit mindig megbarnul. A tavalyi, 180-200 dináros felvásárlási árral az idén is elégedettek lettünk volna, most viszont az alacsonyabb összeg miatt nem maradt annyi jövedelem, amennyire előzetesen számítottunk. A napszámosok 350 dináros órabérben dolgoztak. Húsz ember három-négy napig szedte és csomózta a fokhagymát, a hordás azonban a mi dolgunk volt, és ehhez is még két ember kellett. A vegyszeres kezelés is sokkal többe került, mint korábban, hiszen a gombaölő, a gyomirtó, a műtrágya is alaposan megdrágult — állapította meg keserűen a termelő.
A ludasi fokhagyma termelése egyelőre még valamelyest kifizetődő, ám felvetődik a kérdés, hogy az újratermelési anyagok esetleges további drágulása és a kínai fokhagyma elterjedése következtében meddig lesz ez még így.

Fokhagymával teli stand az idei Fokhagymafesztiválon

Potápi: a Kárpát-medencei magyar vállalkozók támogatásával fontos nemzetpolitikai cél valósul meg

MTI 2021.12.15. Hét Nap LXXVI. évf. 50. szám
Nagyon fontos nemzetpolitikai célt valósít meg a kormány, amikor Kárpát-medencei magyar vállalkozókat támogat, hiszen a vállalkozókon keresztül, magyar embereket támogatunk, magyar családok eltartásához, magyar térségek fejlesztéséhez járulunk hozzá - hangsúlyozta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szerdán Topolyán a vajdasági gazdasági mentorprogram második fordulójának megnyitóján.
Hozzátette: több tízezres nagyságrendű a Kárpát-medencei magyar vállalkozók száma, körülbelül negyvenezer emberről van szó, és az államtitkárság az utóbbi években mintegy ötezer vállalkozóval vette fel a kapcsolatot. A magyar kormány gazdaságfejlesztési programjában pedig több tízezer vállalkozó jutott támogatáshoz, és ezzel hozzájárult ahhoz, hogy a magyar emberek a szülőföldjükön tudjanak boldogulni, és csökkenjen az elvándorlás - hangsúlyozta.

Potápi Árpád János rámutatott, hogy a Vajdaság több nemzetpolitikai kezdeményezésnek volt elindítója. Ezek közül az egyik legfontosabb a kettős állampolgárság megszerzése, amely itt vetődött fel először. Később pedig Kárpát-medencei kezdeményezéssé nőtte ki magát, majd más kezdeményezésekkel együtt hozzájárult ahhoz, hogy radikálisan megváltozzon a magyar nemzetpolitika.
A politikus köszönetet mondott a Vajdasági Magyar Szövetségnek, valamint a párt elnökének, Pásztor Istvánnak azért a segítségért, amelyet a nemzetpolitika megvalósításában nyújtott.
Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke beszédében rámutatott, hogy csak úgy lehet kisebbségi magyar politikát vezetni, ha az ember napról napra építi a közösségi hálót, mert ennek a hálónak a teherbírása határozza meg, mennyire legitim a kisebbségi politika és az érdekérvényesítés.
Az idő folyamán változnak a közösség igényei - magyarázta Pásztor István, hozzátéve, hogy a közösségépítés az utóbbi években a gazdaság területére is kiterjedt, így lehetett a gazdaságfejlesztésből nemzetpolitikai eszközt csinálni.
A Vajdasági Magyar Szövetség elnöke kiemelte, a mentorprogram azért is jelentős, mert a közepes- és nagyvállalkozók átadják az évek alatt felhalmozott tudást a kezdő vállalkozóknak, hogy ők sikeresebben tudjanak működni.
Juhász Bálint, a magyar kormány vajdasági gazdaságfejlesztési programját megvalósító Prosperitati Alapítvány ügyvezetője kiemelte, hogy az első ciklusban 25 mentor és ötven mentorált vett részt, tehát összesen 75 vállalkozást érintett. A második fordulóban már huszonhét mentor és hatvan mentorált van, akiknek egyik fontos feladata, hogy megismerjék egymást, és közös erővel sikeresebbek tudjanak lenni.
A vajdasági gazdaságfejlesztési program első, 2016-2018-as szakaszára Budapest kezdetben 50 milliárd forintot szánt, később azonban növelték a keretösszeget. A programban a legnagyobb hangsúlyt a mezőgazdaságra, az idegenforgalomra, valamint a kis- és közepes vállalkozások fejlesztésére helyezték, a cél a fiatalok külföldre vándorlásának megállítása, valamint a folyamat visszafordítása volt. A gazdaságfejlesztési program második szakasza 2019-ben indult.
Markovics Annamária,

Kellemes Karácsonyi Ünnepet kivánunk!


 

2021. december 16., csütörtök

Orosz "Belarus-2103": megkezdődik az MTZ lánctalpas traktorok gyártása Baskíriában

Lánctalpas traktor MTZ Belarus-2103
===
A "Minsk Tractor Plant" (MTZ) termelőszövetség nemcsak kerekes járműveket, hanem mezőgazdasági és ipari lánctalpas traktorokat is gyárt.
A hernyós mezőgazdasági traktorok jellemzője a talajra nehezedő alacsony fajlagos nyomás, ami csökkenti a termékeny réteg terhelését. Ráadásul a tavaszi szántóföldi munkák hamarabb elkezdhetők, mint a kerekes traktoroknál.
---
És hamarosan Oroszországban gyártják az MTZ Belarus-2103 lánctalpas traktort, amelyet a Mozyr Gépgyárban gyártanak (az MTZ Termelőszövetség része).
MTZ Belarus-2103 traktor a szántóföldön dolgozik
===
Az MTZ és a Baskír Köztársaság Mezőgazdasági Minisztériuma megállapodást írt alá a Belarus-2103 lánctalpas traktorok összeszereléséről.
2022-ben a Belarus-2103 traktorok összeszereléséhez 100 gépkészletet szállítanak a Bashselkhoztekhnika gyártóvállalatnak.
---
Vegye figyelembe, hogy az MTZ kerekes traktorokat már Baskíriában szerelik össze - ezek az univerzális soros Belarus-82.1 és az általános célú Belarus-2021.3 traktorok (1.4 és 2.0 vontatási osztály).
Az MTZ Belarus-2103 traktor teljes méretei
===
A Belarus-2103 traktor vázszerkezete klasszikus elrendezésű. Az erőegység egyetlen egység, amely a motorból, a tengelykapcsolóházból, a sebességváltóból és a lengőszerkezetből áll, a hajtótengely hátul van.
A traktor egy hathengeres soros turbófeltöltős MMZ D-260 motorral van felszerelve, amelyet a minszki motorgyár gyárt.
A motor lökettérfogata 7,1 liter, névleges teljesítménye 2100-as fordulatszámon 212 lóerő, maximális nyomatéka 920 Nm 1500-as fordulaton.
---
MTZ Belarus-2103 traktor gumival megerősített lánctalpas
===
A sebességváltó hidromechanikus tartományú, a váltó 16 előremeneti és 8 hátrameneti sebességet biztosít.
Opcióként gumival megerősített lánctalpokat lehet felszerelni a Belarus-2103 traktorra, ami jelentősen megnöveli annak képességeit.
Séma: így működik az MTZ Belarus-2103 lánctalpas traktor
===
Így Oroszországban egy újabb mezőgazdasági lánctalpas traktorok gyártója jelenik meg, amelyre folyamatos kereslet mutatkozik.
És gyakorlatilag senki sem versenyezhet az MTZ Belarus-2103 traktorral Oroszországban, mivel Cseboksary egyetlen traktorgyára csak kisebb teljesítményű Agromash-90TG traktorokat (modernizált DT-75) gyárt.
BTZ-181 (más néven KhTZ-181) traktor, amelyet a brjanszki üzemben szerelnek össze
===
A fehérorosz traktor igazi versenytársa a BTZ-181 lánctalpas traktor, amelynek teljesítménye 190 LE. o., (az ukrán KhTZ-181 analógja), amelyet Brjanszk város üzemében szerelnek össze.
Ugyanakkor a 90 lóerős Agromash-90TG jelenleg 4 millió rubel, a BTZ-181 - 7 millió rubel és a Belarus-2103 - körülbelül 8 millió rubel. De az orosz szerelvénynek köszönhetően az MTZ Belarus-2103 traktor költsége jelentősen csökkenthető

Vízi rétek, szépség, de az emberek nem látszanak. Mi ámulatba ejtette a csuvas falut, Novorodionovkát a Madárrepülés-fok közelében

Elhagyjuk Kozlovkát, és már 5 kilométeres távot megtettünk útközben egy elágazás előtt találtuk magunkat - Novorodionovka és Raduga. Tartjuk az utat Novorodionovka felé, de egy ilyen gyönyörű név megnyerte a tetszését, és úgy döntött, hogy eljutunk a Rainbow-ba.
Füves betonlapok, melyek átmenetei éreztették magukat. És itt van a dédelgetett cél, amelyet nem is sejtettünk - egy sorompó és egy figyelmeztető tábla az elhagyott Raduga szanatórium bejáratánál, amely a szovjet idők óta nem működik. Megfordulunk, és Novorodionovkába rohanunk, előre tudva, hogy a régi faluból gyakorlatilag semmi sem maradt.
Novorodionovka, egy falu a Csuvas Köztársaságban, a 18. században alakult, és akkoriban körülbelül 100 orosz nemzetiségű paraszt élt itt.
A község korábbi neve Novaja. Ma a falu legfeljebb 5 embernek ad otthont.
Napjainkban a falu arról ismert, hogy mellette gyönyörű kilátás nyílik a Volgára és az elöntött rétekre. Nyáron zöld és buja fű, mint a puha bársony borítja a falu lejtőit.
A lejtő szélein mindenhol buja szőnyegek terültek el a különféle réti növényzet virágaiból. A lejtők és a falu között dűlőút halad.
A faluhoz közelebb, az alföldön birkák legelésztek szakállas és szarvas vezérükkel.
Eleinte kecske-birka birodalma félelmetes védelmezőjének tűnt, de amikor megmozdult és sántikált, csak szánalmat és nevetést váltott ki belőle.
Ennek ellenére a vezér meglátva minket, azonnal harckészültségbe lépett, sorban összeszedte a juhokat. De a kor hatással volt, és a védő tökéletesen megértette, hogy még a félelmetes szarvak sem sokat segítenek, amikor béna és öreg.
Így hát némán álltak egy sorban, nézték és várták, hogy elmenjek.
Amint néhány métert hátrébb lépett, a birkavezér ismét elernyedt, és elhagyva a birkát, a kecskéknek bicegett.