2021. november 17., szerda

Top 25: problémamentes évelők, amelyeket nem tartok fenn

november 6
A kertemben igyekszem csak olyan évelőket nevelni, amiket nem kell olyan alaposan letakarni, hát ha mulcsozunk, vagy dobozt teszünk a tetejére, esetleg csak havat. Igen, lusta kertész vagyok, és ha készen állok tavasszal hegyeket mozgatni, nem szeretem az őszi munkákat a kertben.
Ezért ajánlom figyelmedbe a Top-25 évelő növényeimet, amelyek sem nyáron, sem ősszel nem okoznak gondot, ami különösen értékes.
Baskíriában élek, 4 éghajlati zónánk van, de néha vannak keményebb telek, 3 zónára jellemző hőmérséklettel.
1. Krókuszok

Ezek a virágok az elsők között nyílnak ki, és ezért szeretem őket. Szinte minden krókusz télálló, igénytelen, ha megfelelő helyet választunk neki.
2. Muscari
Korai kishagymás virágok is, amelyek egyáltalán nem igényelnek figyelmet. Ha a hely megfelelő, akkor nagyon gyorsan nőnek, és még önmagukat is adják.
3. Nárcisz
Nem minden nárcisz telel jól, jó télállóságú fajtákat kell választani. A nagyon fagyos és hómentes ősz és a tél kezdete után a nárcisz kettős fajtái nem virágoztak, pedig a levelek igen.
4. Tulipán
Micsoda tavasz tulipán nélkül. Most nagyon sok faj és fajta van, amelyek között van fagyálló és nem olyan, bár szinte mindegyik virágzik az ültetés első évében.
5. Tüdőfű
A finom kankalinok, bár nem annyira kifejezőek, szintén nagyon jók. Ráadásul leveleik még nyáron is díszek lesznek, főleg a cukorméz. A leveleket nem kell levágni télre, de kora tavasszal el kell távolítani őket. Számos fajtám van, köztük a botanikai is, nem mindegyik a galériában



6. Phlox szubulát
Kiváló talajtakaró flox. Egyelőre csak 1 osztályom van, de tervezek még több vásárlást, hogy szép fényes szőnyeget készítsek. Ősszel szintén nem csinálok vele semmit, tavasszal egészségügyi metszés, majd virágzás után metszés.


7. Alpesi őszirózsa
Az alacsony növény nemcsak sziklakertbe, hanem szegélyek, sziklakertek és mixborderek kialakítására is kiváló. Az alpesi őszirózsát sem metszem télre, de kora tavasszal megtisztítom. Nem is takarom be őket, van elég saját lombjuk és hó.


8. Íriszek
A szakállas és a szibériai íriszek jól érzik magukat télen menedék nélkül. Leggyakrabban nyár végén betegednek meg, ezért korán levágtam őket, és nem nagyon erőlködnek. Ám idén a száraz nyár miatt egészen októberig egészségesek és zöldek maradtak. Októberben levágtam őket.



9. Kerti muskátli
A muskátli nem túl népszerű kertészeink körében, de annyira szeretem, hogy még két vadon is van - erdei és réti. Idén törpe muskátlikkal bővült a kollekció. Ősszel a fazetták levelei hihetetlenül gyönyörű vörös árnyalatot kapnak. Továbbra is díszítik a kertet egészen a hóig. Nem kell vágni a muskátlit.


10. Cianózis
Finom és gyönyörű virág, amely nyílt erdőkben és erdőszéleken is megtalálható. Van botanikai, vetőmag és kerti, kultúrnövény.

11. Ázsiai liliomok
Apránként bővítem a liliom gyűjteményemet, mely többnyire ázsiai eredetű. Sok fajtának nem tudom a nevét, de kitartóak, erősek és gyorsan szaporodnak. Az ázsiai és más liliomok mellett jó fagyállósággal rendelkeznek. A liliomok kiválasztásakor feltétlenül meg kell találni, hogy milyen fagyot tudnak ellenállni.


15. Izsóp officinalis
Az első évben gyakorlatilag hó nélkül telelt nálam és nem törődött semmivel. Ezért nyugodtan ültethet, és nincs semmi, amire ne gondoljon. Mivel a levendulánk a hideg telek miatt nem nagyon terem, az izsóp kiváló alternatíva lehet. Télre 10-15 cm-t levágtam a hagyó kenderből, jövőre mennek belőlük az új hajtások.


16. Szegfű
A szegfűt nem metszem meg (csak a kocsányokat távolítom el) és nem takarom le. Tavasszal zöldül ki a hó alól, néha egészségügyi metszés szükséges. A jó teleléshez a hótakaró jelenléte és a felesleges nedvesség hiánya a tél végén - kora tavasszal.


17. Aubrieta
Ez egy új növény számomra, de minden fiatal növény túlélte az előző, nem a legvirágzóbb telet. Télre nem kell levágnia a borotválkozást.


18. Lázasfű
Nagyon igénytelen virág, rózsaszín százszorszép. Télünket jól átvészeli, stabilan virágzik. Halvány és élénk bíbor virágok vannak, ősszel levágom a kocsányokat, ha újra virágoznak, elhagyva a levél gyökérrozettáját, ősszel felmelegednek, amíg havazik, tavasszal pedig könnyen eltávolíthatók.


19. Rock Alyssum (cékla)
Nagyon érdekes alissumfajta, amelyet sziklásként szerzett, de ez nem egészen ugyanaz. Sok éven át októberben virágzik, virágokkal, bimbókkal télbe megy, március-áprilisban pedig úgy bújik elő a hó alól, mintha mi sem történt volna, és szinte június végéig virágzik. De a virágzás csúcsa májusban következik be.

20. Orvosi levél (stachis officinalis)
Nagyon szép virág, ami első látásra magával ragadott. Véletlenül került hozzám, sokáig ismeretlen volt. Probléma nélkül hibernál, télre a gyökerénél vágom.

21. Kúszó gypsophila
Újabb virág számomra, de jól bírta a telet. Nem vágom le, tavaszra szinte semmi sem maradt a hajtásokból. Nem siet kihajtani, ezért ha tavasszal nem talál semmit ezen a helyen, ne rohanjon a csere telepítésével - kikel.


22. Gaillardia


A Gaillardia egy másik virág, amely valamilyen okból nem népszerű. Nálam június közepétől novemberig virágzik, még az ablak előtt hagyott néhány virágos bokrot. Hó előtt a gyökeréig levágom, az első években (nem virágzó önmagas vetés) leveles rozettát hagyok. De nem szakíthatod meg és hagyhatod tavaszra ezt az üzletet.
23. Echinacea
Nem minden echinacea telel jól, de a lila és fehér hattyú jól áttelel menedék nélkül, és még az árvizet is túlélte. Ezért ezeket a fajtákat biztonságosan el lehet ültetni, és nem kell menedéket keresni.


24. Phlox paniculata
Ezenkívül nem mindegyiket viseli egyformán jól a tél, de a legtöbb fajtát, különösen az orosz nemesítőket, nem lehet jó hótakaróval lefedni. Régen mulcsoztam, most már nem. A fagy beállta előtt a gyökerénél levágtam


25. Koreai krizantém
Én csak koreai krizantémot termesztek, mert nem akarok a multiflórával vacakolni. A koreai krizantémokat célszerű letakarni (és én sokáig takartam), de nem feltétlenül, ha sok a hó. Mindenki túlélte az elmúlt telet, még a tűszerűt is. Idén sem térek ki. De ez nem jelenti azt, hogy biztosan áttelelnek. Arra a következtetésre jutottam, hogy meg kell szervezni a természetes szelekciót, és meg kell hagyni a legerősebb növényeket.