2013. május 20., hétfő

Hogyan óvjuk gyümölcsösünket?

Megjelent: 2013. máj. 20. Írta: (X) 
A gyümölcsfák védelme télidőben nemcsak egészségi állapotuk szempontjából fontos, hanem azért is, mert így tudjuk biztosítani, hogy a következő szezonban is jó termést hozzanak. Bár a gyümölcsfák télen nyugalmi állapotban vannak, az időjárási körülmények miatt mégiscsak szenvednek. A következő lépések alapvető fontosságúak ahhoz, hogy gyümölcsöse a legjobb körülmények között vészelje át a hideg időjárást. 

1. Felkészülés az áttelelésre 
Az első lépést ősszel, az átalakulási időszakban kell megtenni. Először is felfüggesztjük a szaporítást, hogy a fa nyugalmi állapotba állhasson át. A következő termékenyítést tavasszal hajtjuk végre. 
2. A kártevő rovarok eltávolítása 
A termésben nyáron kárt okozó rovarok a fa leveleiben telelnek át. A legkönnyebben úgy tudunk tőlük megszabadulni, ha megtisztítjuk a fa környékét a lehullott levelektől. Ellenőrizzük a földet, és ha rovarnyomokat találunk, rovarölő szerrel akadályozzuk meg, hogy a tavasszal kibújó levélhajtásokkal, levelekkel kezdjenek táplálkozni. 
3. Óvjuk a hidegtől 
Nagyon fontos, hogy a fiatal fák törzsét betakarjuk a hideg évszakban, a gyümölcsöst pedig lehetőleg drótkerítéssel óvjuk meg a vadállatok elől. A fa gyökere fölé ugyanakkor egy réteg mulcsot, szalmát, szénát, fakérget teszünk, hogy a gyökeret is megóvjuk. 
4. Metszés
A téli enyhe napok, amikor a fák nyugalmi állapotban vannak, kitűnő időszak a metszésre. Az ideális metszési időszak novembertől márciusig tart, amikor az ágak eltávolítása és a kívánt koronaforma kialakítása jóval könnyebb.
5. Öntözés
A gyümölcsfákat nem szabad öntözni tél idején, csupán nyáron, ha szárazság van.