http://www.nyugatijelen.com/jelenido/gazdasagos_meztermeles.php
Gazdaságos méztermelés
2012. november 16.,
Hat ország (Törökország, Hollandia, Magyarország, Belgium, Olaszország, Lengyelország) nyolc intézményének, szervezetének közreműködésével 2012 októberében befejeződött a „Beekeeping European Environmental Sustainability – BEES” című Leonardo da Vinci projekt, melynek fő célkitűzése a méhészek szakmai továbbképzésének segítsége volt. A partnerek közös munkájának eredményeként megszületett egy többnyelvű méhészeti tananyag, mely elektronikus (e-learning) és hagyományos (könyv) formában is elérhető az érdeklődő méhészek számára. Az e-learning platform az önképzés olyan eszköze, melyhez minden érdeklődő néhány percet igénybe vevő regisztrálási művelet után csatlakozhat. A platformon minden olyan információ elérhető, mely a gyakorló méhész számára fontos lehet: szöveges dokumentumok (könyvek, tanulmányok, cikkek, bibliográfiák), illetve képek, filmek stb. Ezentúl minden fejezet végén tesztek segítségével ellenőrizhető a megszerzett tudás.
„Gazdaságos méztermelés” címen jelent meg magyarul a Tudás Alapítvány kiadásában a projekt másik fő terméke, a kézikönyv gyakorló méhészek számára.
Kemal Çeliket, a projekt koordinátorát idézzük a könyv előszavából: „A projekt fő célja az, hogy teljesen megújított tananyagot hozzon létre a méhek viselkedéséről, tartásáról, a méhészkedésről, mivel ez a fenntartható mezőgazdaság számára fontos támogatást jelent! Így kívánunk hozzájárulni a biodiverzitás erősítéséhez. A kézikönyv fő célközönségei a méhészek és továbbképző intézményeik, a környezetvédelmi szervezetek, a mezőgazdasági szakiskolák, az agrár- és állatorvos-tudományi egyetemek, a méhészszövetségek, az európai, nemzeti és helyi szintű intézmények döntéshozói, az általános és középiskolák.” A könyv fő fejezetei az alábbi témakörök köré szerveződnek:
· a méhek életciklusa és életük a kaptárban;
· méhfajok és a méhek tenyésztése;
· méhek és a fenntartható környezet;
· a méhek tavaszi és nyári gondozása;
· vándoroltatás és a méhek etetése;
· rajzó és rabló háziméhek;
· anyanevelés;
· a méhek őszi és téli kezelése;
· méhbetegségek, gyógykezelés és óvintézkedések az organikus méztermelésben;
· méhészeti eszközök és munkabiztonság;
· méhészeti termékek, szüretelés és a méhészeti termékek gyógyhatása;
· a méhészeti termékekben lévő peszticidmaradványok emberi és természeti kockázatai;
· menedzsment a hivatásos méhészetben;
· marketing és költséggazdálkodás;
· hasznos tapasztalatok a méhészetben;
· méhészeti és biobiztonsági útmutató.
A gazdaságossághoz egyrészt hozzájárulnak a „hagyományos” ismeretek: a megkerülhetetlen mai modern növényvédelem, a GMO és a biogazdálkodás témaköreinek ismerete, azok figyelembe vétele. Másrészt naprakész alkalmazása a marketingnek és a költséggazdálkodásnak, illetve az EU-rendeletek, a veszélyelemzés és kritikus ellenőrző pontok (HACCP) betartása. A jövő útja az organikus gazdálkodásból származó bioméz-előállítás!
A könyv bemutatja a méhfajokat, a háziméh-családot, azok természetes és mesterséges tenyésztését, a hibridizáció lehetőségét. A méhek szükségletét kielégítő táplálkozás elősegíti a család népességének szezonszerű alakulását, a környezet egyensúlyának fenntartását, a méztermelés minőségének és mennyiségének optimális alakulását. Ezért a méhcsaládok tavaszi etetésének, nyári gondozásának, az újabb méhlegelőkre történő vándoroltatásnak feltételeiről, végzéséről a könyv részletes ismereteket nyújt. A méhanya-nevelés és a -rajzás szakszerű végzése méhesünk optimális népességét biztosítja. A méhcsaládok őszi-téli időszakra történő előkészítése előtt a méz és méztermékek elvétele során a gyakorlott méhész a pótetetés mellett is biztosít elegendő, szorgos gyűjtésből származó terméket, hogy télen, majd tavasszal a család fennmaradása, a népesség gyarapodása biztosított legyen.
A könyv külön alfejezetben foglalkozik a méhek forgalmazásának, a betegségek leküzdésének uniós rendeleti szabályozásával, a bioméz termelésével, a GMO veszélyével és a méhbetegségekkel. A méhbetegségek ismertetése igen részletes, sugallja, hogy a gyógykezelést a méhész a méhegészségügyért felelős szakemberrel közösen végezze el. A bejelentési kötelezettséggel rendelkező betegségek külön figyelmet érdemelnek. A VIII. fejezet részletesen tárgyalja a több országban tömeges elhullást okozó, méltán világriadalmat keltő, még ismeretlen kóroktanú CCD betegséget.
A méhészetben bármilyen beavatkozás, mézpergetés stb. csak a legbiztonságosabb módon történhet. Mivel egyre több a méhméregre érzékeny ember, részletes leírás található a méhszúrás esetén végzendő – sokszor életmentő – segélynyújtásról.
A méhészkedés lehet hobbi, melléktevékenység vagy főfoglalkozás. Bármelyik csoporthoz is tartozik, a méhésznek a szükséges tudást meg kell szereznie. Gyakorlati tudás nélkül nemcsak ráfizetéses lesz méhészkedésünk, hanem rövidebb-hosszabb idő alatt elfogy a méhcsalád népessége is, nem tudja reprodukálni önmagát, és megszűnik a méhesünk.
A hat ország szakemberei olyan modern szakismereteket tartalmazó könyvet tárnak a méhészettel foglakozó vagy a jövőben foglalkozni kívánó érdeklődők elé, mely alkalmas az eddigi, illetve a jövőbeni tevékenységek felül- vagy átértékelésére, és amely segítséget nyújt a nyereséges (gazdaságos) méz- és méhtermékek előállításához.
A könyv adatai:
Mucsi Imre (szerk.): Gazdaságos méztermelés. Hódmezővásárhely, 2012, Tudás Alapítvány. 300. old., ill., színes.
Megrendelhető a Tudás Alapítvány honlapjáról: http://tudasalapitvany.hu/kapcsolat/
A projekt eredményeinek elérhetősége az interneten:
· Bővebb információk a projektről: http://tudasalapitvany.hu/projektek/bees/
· A projekt honlapja és az e-learning platform: http://www.beeseurope.eu/
· Facebook:http://www.facebook.com/beesproject