http://karpatinfo.net/hetilap/gazdasag/2011/10/02/dioszuret-verjuk-ne-verjuk
Kárpátinfo.net
Kárpátinfo.net
A diószüret legkorábban akkor kezdhető, ha a kopáncs alatt a dió héja – pl. a belső fele – barnulni kezd. Ez a diókopáncs repedésének kezdete előtt 1–4 héttel áll be. A diókopáncs repedésének kezdetekor betakarított termés bele a legsz Ilyenkor a dióbél víztartalma 20 %, olajtartalma még alacsonyabb, mint az érett dióé.
Érettnek akkor mondhatjuk a diót, ha a burok felreped, és a dió könnyen kihull. Nagyüzemben gyakran nem várják meg a kihullást, hanem részben felrepedt állapotában rázzák le a diót. Ekkor külön munkaművelet a kopáncstalanítás, majd a mosás és a szárítás. Ha megvárjuk, hogy a kopáncs leváljon a dióról, és a dió lehulljon, csak a szárítás munkaműveletével kell már foglalkoznunk.
A diószüret mikéntjéről eltérően vélekednek.
Vannak, akik azt mondják, le kell verni a termést, mások úgy tartják: azzal ártunk a fának. A dió verés nélkül, magától is lehull, mondják. Csak nagyon ritkán látni olyat, hogy egy-egy diószem lombhullás után is a fán marad. Az olyan általában baktériumfertőzött, értéktelen szem.
Mégis, sokan azt mondják, a diófa akkor terem jól, ha verik. Ebben van némi igazság, mert a megsebzett vesszők, hajtások rügyeiből a sebzés alatt valóban több hajtás indul jövőre, tehát két év múlva megnő a nővirágot hozó csúcsrügyek száma. És így több a termés. De sok szakember szerint nagyobb a diófát ért kár azáltal, hogy a sebek nyílt utat adnak a farontó gombák betelepülésének, a fa idő előtti tönkremenetelének.
Ha mindenképpen botozni kell a fát, jobban ajánlható a dióverő pózna tetejét valami olyan kampóval ellátni, ami nem sérti a fát, és a kampóval a kisebb ágakat megrázni. Lehet, hogy nem jön le egyszerre minden szem, de a fát kíméljük.