http://www.crbnet.eu/rom/Hirek-1/186-A-csudafa-mar-nemcsak-Elek-Apo-meseje
2013. február 14.
Közel egy éve foglalkozik az intelligens fával történő erdősítéssel a Paulownia GreenE Romania KFT. Bikfalvi Márton, kolozsvári vállalkozó, a cég ügyvezető igazgatója és tulajdonosa az üzleti lehetőségen túl az erdőirtás megfékezésének megoldását is látja benne.
Kérem, mondja el röviden, mit is takar a Paulownia megnevezés?
Alexandra Pavlovna Romanova, I. Pál orosz cár leánya tiszteletére, nevének németesítésével (Paulovna) adta a növénynemzetségnek a Paulownia nevet Philipp Franz von Siebold német orvos, Japán-kutató és természettudós, botanikus. A Paulownia keményfa (más elnevezése Császárfa vagy Phoenix madár fa), a világ leggyorsabb növekedésű és ugyanakkor legsokoldalúbb fája. Széleskörű hasznosítási spektruma az ipari felhasználástól (bútor-és épületfa, papíripari alapanyag, energia célú biomassza, stb.) a méhészeti és gyógyszeripari hasznosításon át (kéreg, levél, virágzat) a díszítő funkcióig (parkfa, művészi fafaragványok alapanyaga) terjed.
Honnan származik a csodafa/intelligens fa Romániába való telepítésének gondolata?
2011-ben hallottam először a Paulownia fákról. Miután alaposan tanulmányoztam tulajdonságait, megfogalmazódott bennem a gondolat, hogy ez egy remek üzleti lehetőség, hiszen 70%-át fűrészárunak, 30%-át biomasszának használhatjuk, ugyanakkor a Paulownia egy energianövény, és tartós bio-üzemanyagnak számít, ez egy meghatározó lépés a nemzetközi energetikai krízis megoldásában. Fontos megemlíteni, hogy a Paulownia fák fontos szerepet játszanak a szén-dioxid megkötésben, hiszen 1 ha Paulownia hozzávetőleg 28 t széndioxidot képes magába szívni egy év alatt. Elindítottuk az üzletet, és mostanra már cégünk kizárólagos forgalmazója a Paulownia Clon in Vitro 112 fának. A Paulownia Clon in Vitro 112 a Paulownia Elongata X és Paulownia Fortunei keresztezéséből jött létre, egy hibrid fa és a legjobb Paulownia klón. A fa a legjobb eredményeket érte el a többi Európai klónnal szemben a hőállóság, fa minőség valamint növekedési ütem szempontjából. Cégünk minden esetben próbál teljes körű szolgáltatásokat nyújtani. A spanyol GreenE cég Romániai valamint Magyarországi képviselőjeként, Biomassza és Hulladék Gázosító Üzemeket forgalmazunk. Ezen üzemek alapanyagaként szolgál a Paulownia Clon in Vitro 112 fából nyert biomassza is.
Az eddigi tapasztalatok alapján mekkora az igény ilyen típusú erdők létesítésére? Az ország mely részén legnagyobb az érdeklődés?
Egyre több emberben tudatosul, hogy ha nem találunk alternatív megoldást, hamarosan elpusztítjuk megmaradt erdőinket. Természetesen eleinte sokan kételkedtek a Paulownia fában, de ma már egyre nagyobb az érdeklődés. Összességében talán Erdélyben valamint Dobrudzsában és Munténiában a legnagyobb az érdeklődés.
Ennek a fa fajtának jóval rövidebb a növekedési ideje, mint a nálunk honos fák esetén. Jelent ez minőségbeli különbséget is a két típusú fa fajta közt?
Így igaz. Egy fenyőfa kb. 80 év alatt éri el a 30 cm átmérőt, míg a Paulownia 4 év alatt elérheti a 15-20 m magasságot, és 25-30 cm átmérőt. A Paulownia egy világos színű fél drága fa, nagy az ellenállóképessége, 30%-kal könnyebb, mint bármilyen más keményfa, könnyen feldolgozható és nagyon kifinomult. A kitermelt fa kemény, de könnyű, kevésbé sűrű, hozzávetőleg 300 és 400 kg/m3, ezért építkezéseknél gyakran használjak, főleg mivel magas hőfokon gyúl meg. Könnyű súlya miatt gyakran használják a hajók, jachtok valamint repülőgépek bútorzatának gyártásánál is.
Hogyan oldják meg a kitermelt fa értékesítését?
A Paulownia fa több téren is alkalmazható: asztalos műhelyekben, építkezésnél, rostanyag gyártásban, lemezek és lemezlapok gyártásában, stb. Nem gyúlékony és jó a vízálló képessége. Mivel könnyen feldolgozható, ezért burkolásra nagyon alkalmas. Nagyon jó hőszigetelő, ezért használják szaunák és faházak építésére is. Termékeink jelentős részét exportáljuk, de nagy hangsúlyt fektetünk az itthoni piac kiszolgálására is. Mostanában egyre több helyi cég érdeklődik a Paulownia fa után, így reményeink szerint a közeljövőben egyre gyakoribbak lesznek a Paulownia termékek hazánkban is.
Bikfalvi Márton 1957-ben született, a Kolozs megyei Széken. Tanulmányait Kolozsváron végezte. 1992 óta saját vállalkozást működtet, a Calibra utazási irodát, valamint 2012-től az energianövényekkel foglalkozó Paulownia GreenE cégek tulajdonosa és ügyvezetője. Mindkettő családi vállalkozás. Ugyanakkor 9 évig volt az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) Észak – Nyugati régiójának az elnöke, és egy éve a Kolozsvári Turizmus Fejlesztéséért és Népszerűsítéséért Alapítvány (Asociatia pentru Promovarea si Dezvoltarea Turismului Clujean) elnöke.
Kárpát Régió Üzleti Hálózat, Kolozsvári Iroda