http://erdely.ma/kornyezetunk.php?id=140255
2013.04.22.
2013.04.22.
Háromszéki – de nem csak – természetjárók, természetbarátok egyik kedves tavaszi növénye a mocsári kockásliliom. Valószínű azért is, mert ritka volta ellenére vidékünkön még viszonylag sok helyütt megcsodálhatjuk, de főként, mert szépsége elbűvölő.
Bár a romániai szakirodalom is ritka növényként tartja számon, sőt, néhány éve eltűnőben lévő fajként emlegették, országos szintű törvényes védelemben a faj csak olyanképpen részesült, hogy egyes élőhelyeit emlékparknak nevezett védett területté nyilvánították, így azokon a helyeken a kockásliliom maga is oltalmat élvez.
Megyénkben azonban védettnek számít, ami szükséges is, hiszen a látványos vadvirágok sorsát nem könnyen kerüli el. Az ember meglátja, és mindenáron a maga közelében akarván tudni, leszedi, hazaviszi, aztán pár napi vázában való kókadozás után elenyészik. A mocsári kockásliliom élőhelye, mint nevének előtagja is mutatja, vizes, nedves láprétek, ahol a magasabb nedvességtartalom okán a talaj hűvösebb. Több más bámulatos növényünkhöz hasonlóan ez a szépség is veszedelmes: hagymája ugyanis mérgező alkaloidot tartalmaz.
Hosszú, keskeny levelei tőállóak, 15-20 cm magas szárán egyetlen, hat hegyes csúcsú lepellevélből álló, bókoló, lilás-bíboros-rózsaszínes, sötéten foltozott, kockázott virág nyílik. Lepelleveleinek ezen mintázata szolgáltatta a magyar név kockás jelzőjét. Emellett kotuliliomként is ismert, de a pirosló hunyorhoz hasonlóan paplanvirágnak is nevezik egyik háromszéki előfordulási helyén az ott lakók. Másik népi megnevezése (kakukkvirág) virágzási idejére utal, ami nálunk általában április első felére, közepére esik, amikor a kakukk hangja is hallható, hiszen ekkor tér vissza tájainkra. Dombi Helga Székely Hírmondó