2013. január 5., szombat:
A tizenkét felső-háromszéki községet magában foglaló, esztelneki székhelyű Angustia Egyesület múlt év novemberében hirdetett pályázatot négy programra. A benyújtási határidő december 31. volt, két programra azonban meghosszabbították január 11-ig.
Varga Attila, Esztelnek község polgármestere, az egyesület elnöke elmondta: a mezőgazdasági egységek korszerűsítésére és a félig önálló gazdaságok támogatására január 11-ig lehet még pályázni. A fiatal gazdák támogatását célzó felhívásra egyetlen pályázat sem érkezett, ezért az egyesület vezetősége eldönti majd, hogy meghirdeti-e még egyszer, változtatva a követelményeken, vagy átcsoportosítja a pénzt a többi programra. A mikrovállalkozások létrehozására és fejlesztésére öten nyújtottak be dokumentációt, összesen 105 ezer eurót igényeltek, ehhez hozzáadódik a harmincszázalékos önrész és az áfa. Az egyesület 96 ezer eurót szán erre a programra.
Megjegyzés
Meg áll az ember esze! Még hogy az Angustia Egyesület vezetősége azaz a Helyi Akció Csoport (a HACS) választott vezetői várják a pályázatokat?!? Akkor miért kellett megalkotni a Helyi Fejlesztési Terveket (HFT) és annak akcióprogramját ? Egyáltalán ki csinálta azokat, ha a vezetők nem tudják mire való? Kinek és milyen összegeket fizettek ezekre, ha most azt sem tudják mi a teendő? Ha már összegyült 684 oldal a Helyi Fejlesztési Terv akcióprogramjába, akkor onnan nem lehetne valamit is beinditani?
Szóval megint előtérbe kerül az, amire már több alkalommal is felhívtuk a figyelmet. Addig ne csináljanak semmilyen fejlesztési tervet mig nem tudják a helyi adottságokat és lehetőségeket, mert a SWOT analizisbe ezek benne foglaltatnak és ezek késöbb már kötelező értékűek!
Ezért nem jó ha a HACS -nak az elnöke éppen az egy bizonyos időre megválasztott polgármester, vagy megye vezető. Nem tudja és meglehet, hogy nem is akarja a gazdasági kérdéseket politikamentesen kezelni.
Ott az Angustia keretében a HACS-ba a tagok között találunk két közbirtokossági egyesületet is, akik számára nem lenne közömbös, hogy az erdőiket tisztán tudják hasznositani és fejleszteni pld. faiskolák felállitásával, vagy más az erdőgazdálkodásban hasznos dolgok, gépek beszerzését is megoldhassák pályzatok alapján.
De ha ezt a LEADER kistérséget is megnézzük abba eddig mint alapitó tag jelen van 12 polgármesteri hivatal, 18 civil szervezet 11 cég és 2 közbirtokossági terület. Talán, ami meglepő ebben, hogy egy országos szervezet az ANTREC is belépett valamint egy külföldi által alapitott céget is találunk az alapitók közt.
A pályázatot a 41.121-es mezőgazdasági egységek modernizációja, valamint a megélhetési mezőgazdasági farmok támogatása azaz a 41.141-es intézkedésekre hirdették meg, ezzel szembe ilyen tipusú tag nem létezik az alapitók között. Úgy látszik, hogy a LEADER Kistérségben hasonlóan folytatódik a munka nélküli támogatások "leosztása". Ha viszont a HACS tagai és a vezetők beleolvasnának az az általuk birtolkolt HFT akcióprogjamját alaposan meggondolnák, hogy mire kellene a LEADER Alapok által megszerezhető pénzalapokat, hiszen az önrészt ők kell majd kipotólják.
Talán felmerülhet miért is tesszük fel ezt a kérdést? Pedig ha elolvassuk az EU-s és a LEADER Alapokban leszögezett ajánlásokat akkor megérthető, hogy a céltalanság vagy határozatlanság a kevésbé megszabott pályázati feltételek betarthatósága is megkérdőjelezhető.
Igaz ez nem csak az illető Kistérség vezetőinek a felfogóképességének a határa, hanem inkább a központiak érdekeit követheti, hiszen a kormánynak nincs mindenre pénze, de ezeknek az intézkedéseknek a pályáztatása jól mutat majd az EU felé. (Erdélyi Hangya)