2013. január 12., szombat

Gazdaszemmel az idei évről – Előrejelzések a mezőgazdaságban

2013.01.11. 
Mindenképp jobb mezőgazdasági évre számítanak a szakértők, mint amilyen a tavalyi volt, amikor a szárazság nagy terméskiesést okozott. Idén a búza rekordesélyes, a krumplitól félnek a gazdák. A kormány néhány tervezett lépése is optimizmusra ad okot, kérdés, hogy ezek ténylegesen megvalósulnak-e.
2013-ban a kormány azt tervezi, hogy az alapélelmiszerek adóját kilenc százalékra csökkenti, de csak akkor, ha több pénzt sikerül behajtani egyéb adókból és illetékekből. A fogyasztó számára a baj csak az, hogy a kisebb adó nem feltétlenül fog érződni az élelmiszerárakon, legfeljebb a drágulást állítja meg. A marha- és borjúhús esetében viszont 5%-os áremelkedést jósolnak a szakemberek, ennek inkább nemzetközi okai vannak: a piacon nagyobb a kereslet, mint a kínálat, mondják a román hústermelők. Jobb lehet az idei év az őstermelőknek is, ha a kormány elfogadja azt a tervezetet, mely szerint csak termelői engedéllyel lehet a városi piacokon árulni (ezzel a viszonteladókat szeretnék kiszorítani). A decemberi bőséges havazás is jó előjele annak, hogy a mezőgazdasági kultú­rák szép termést fognak hozni.
Bajcsi Ákos farmer, a csernátoni Timate Kft. egyik tulajdonosa elmondta, idén egy hektár burgonya költsége a betakarításig, hazai vetőmaggal 12 ezer lejre, import vetőmaggal pedig 18-20 ezer lejre is rúghat, a túlságosan nagy befektetések pedig sok kisebb gazdát elriasztanak attól, hogy nagy területre tegyenek pityókát. A Timate földjeibe viszont ugyanannyi burgonyát ültetnek, mint tavaly, mert egy több év alatt kikísérletezett, jól működő vetésforgót alkalmaznak, és ettől idén sem szeretnének eltérni.
A gabonatermést illetően a termelők sokkal optimistábbak, mert eddig minden jel arra mutat, hogy jó év lesz. Ez viszont Bajcsi Ákos szerint nem jelenti azt, hogy jelentősen alacsonyabb lesz az ára, mint tavaly, mert Európa-szerte nagy a kereslet a kenyérgabonára. Nagy általánosságban azt jósolják a meteorológusok, hogy nedves tavasz és ismét száraz nyár lesz. Érdemes olyan korai fajtákat ültetni, amelyek vegetációját a tavaszi csapadék beindíthatja – véli Bajcsi.
A jobb termés elérése érdekében különböző támogatásokat is kaphatnak a gazdák, de a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Hivatal vezetője, Könczey Csaba szerint a korábbi évekhez képest semmilyen pluszra nem számíthatnak. Pozitívumot hozhat viszont a mezőgazdaságban, ha a tavaly ősszel elhalasztott agrárkamarai választásokat megtartják, ugyanis az agrárkamara kapocs lenne az agrárhivatalok, közintézmények és törvényhozás között, és hitelesen képviselhetné a gazdák érdekeit. Ez az intézmény bocsátaná ki a termelői igazolásokat, és feladata lesz ellenjegyezni a területek használati minősítésének változtatását is. A választásokat egyelőre áprilisra halasztották, de még a kormány az idei költségvetést nem fogadta el. „Ha elkülönítenek erre pénzt, lesznek választások, ha nem, akkor ismét elmarad. Ez a napokban ki fog derülni” – összegzett Könczey.
Idén fogják megszavazni az EU hétéves költségvetését is, konkrétumokat még nem lehet tudni az agrárpolitikáról, de irányelvek már vannak, számolt be Könczey. Az elkövetkező hét évben az Unióban a fix területalapú támogatás mellett a juttatásokat szakmai szervezeteknek, mezőgazdasági klasztereknek irányozzák, különös tekintettel a mezőgazdasági kutatásokra és innovációra. Orosz Anna Székely Hírmondó