Új, még nem próbált növényt termesztene, vagy most vágna bele először a zöldségtermesztésbe? Olvassa el, mi az az 5 tanács, amelyeket mindenképpen érdemes megfogadnia. Emellett kiderül az is, hogy mely növények állnak közeli rokonságban egymással, és melyeknek nincs közük egymáshoz.
1. Koncentráljon egy-két fajtánál többre, ha szeretné elkerülni, hogy korlátozottak legyenek a lehetőségei!
Vannak olyan zöldségek, amelyek elriasztják egymás növényi kórokozóit, de vannak olyanok, amelyek segítenek a szaporodásukban. Ráadásul sok zöldség korán beérik, a leszedett termés helyére a nyár közepén lehet másik növényt is ültetni, vetni. Így pedig hozamot növelhetnek.
2. Ne termesszen egymás után ugyanazon a helyen rokon zöldségeket!
Legyen tisztában a vetésforgó hasznosságával. Azaz, az egymással rokonságban lévő növényeket (pl: vöröshagyma és póréhagyma, paradicsom és burgonya) ne ültessen ugyanazon ágyásba a következő évben. Cél, hogy minél távolabbi rokonságban legyenek az egymás közelébe ültetett növények. Néhány példa:
3. Elsőre könnyebb esetekkel próbálkozzon!
Először sikerélményt adó zöldségekkel foglalkozzon. Ilyen a burgonya, a tök, az uborka, vagy a póréhagyma és a zöldhagyma. De még könnyebb lehet a dolga, ha hibrid fajtákkal (F1 jelzéssel ellátottak) kezd. Ezt követően vethet céklát, sóskát, spenótot, mángoldot, salátát, borsót, babot vagy éppen kukoricát.
4. Szakértelemmel kényesebb növényeket is ültethet!
5. Vízgazdálkodás és szerszámok
Úgy válassza meg a növényeket, hogy mennyit hajlandó öntözni őket. Illetve érdemes átgondolni, hogy milyen kerti szerszámra lesz szükség a gondozás során.
Forrás: vetomag-arak.hu