http://hir.ma/kulfold/szines-hirek/osi-viz-alatti-erdot-talaltak-a-mexikoi-obolben-kepek-video/115425#_
Írta: Violetta
A mocsári ciprusokból álló erdőt valószínűleg a tengeri üledék temette maga alá, védett oxigénmentes környezetben maradt fenn már több, mint 50 ezer éve. A 2005-os Katrina hurrikán után azonban a felszínre kerülhetett, így bukkanhattak rá a búvárok.
Az erdő területe legalább 1.3 négyzetkilométer néhány mérföldre Alabama partjaitól és 18 méter mélyen a felszín alatt a Mexikói-öbölben.
De hogy ne árasszák el a helyet leletek és hajóroncsok után kutató kincsvadászok, ezért évekig titkolták a helyet, ahol az erdőre rábukkantak. De 2012-ben a tulajdonos úgy döntött, hogy nem őrzi tovább a rejtélyt, ezért esküjét megszegve elárulta a pontos helyet.
Úszva ezek között a tuskók és rönkök között úgy érzem magam, mintha egy mesevilágban lennék– mondta Raines lelkendezve a LiveScience-nek.
Az őserdőről
A csoport létrehozott egy szonártérképet is a területről, és két mintát vizsgáltak meg, amelyet Raines vett a víz alatt erdőből. Mivel az erdő nagyon mélyen van, a búvárok csak 40 percet tölthettek a helyen, ezért mindenki megtervezte a merülésének időpontját.
“Ezek a tuskók hatalmasak az átmérőjük pedig több, mint két méter, a gyűrűk pedig ezer éveket tartalmaznak, így az éghajlatváltozásról is többet tudhatunk meg”- mondta Harley.
A csapat eddig még nem publikálta a kutatás eredményeit, mert ezt egy általuk lektorált lapban akarják megtenni és ehhez még támogatókat keresnek. Ez a folyamat körülbelül még két évet vesz igénybe.
“Minél tovább van az erdő a tenger mélyén, annál több tengeri élőlény telepszik meg benne, ami gátolhatja kutatás folyamatát és a radiokarbonos meghatározást- közölte Harley. Az is lehet, hogy a vett minta használhatatlanná válik majd” -mutatott rá. (livescience)