Vajon miért van az, hogy az erdőben egész virágmezők jönnek létre tavasztól őszig, hogy a fák minden évben gyönyörűek pedig senki nem locsolja, és senki nem gondozza őket. Nos, ennek oka a szerves anyagok, a gombák és a rengetek apró szabad szemmel szinte láthatatlan élőlények sora.
Egy jó minőségű kerti föld lélegzik, és tele van ásványi anyaggal, milliónyi élőlénnyel. A sok műtrágyával és más vegyi szerrel kezelt talajban ezek az élőlények elpusztulnak, így a körforgás megszűnik, a növények könnyedén megbetegednek, és fogékonyak lesznek a kártevőkre és betegségekre is.
A földigiliszta vagy egyéb rovarok jelenléte a legjobb, ha ezek hiányoznak kertünkből érdemes betelepíteni őket. Ezek a kis hasznos ám nem túlkedvelt állatok, szó szerint felássák helyettünk a talajt, tavasztól őszig.
Ha a talaj minősége nem megfelelő, tavasszal ássuk fel a kertet és válasszunk talajjavító anyagot. Ez lehet jó minőségű komposzt, amely sötét színű, morzsalékos anyag, amely nagyban növeli a talaj minőségét. De adhatunk hozzá marha vagy istállótrágyát is, amelyet jó mélyen forgassunk be a földbe. Erre jöhet egy réteg komposzt, vagy humusz kerti földdel keverve.
Ősszel és tavasszal is érdemes a talajt szellőztetni, vagyis jó alaposan felásni és elgereblyézni. Az ősszel lehullott faleveleket, és a nyáron levágott füvet soha ne égessük le, hanem komposztáljuk és forgassuk vissza a talajba. A komposzthoz egész évben gyűjthetjük akár a konyhai hulladékot, akár a kerti hulladékot is.
Ha megfelelőn gondoskodunk minden évben kertünk talajáról, tavasztól őszig virágmező lesz kertünkben is.